«Χαστούκι» στη Φενέρ η Αρμάνι, δυσκολεύει η τετράδα για τους Τούρκους

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 21:10 - 21.03.2023 / Ανανεώθηκε: 21:19 - 21.03.2023

Η Αρμάνι Μιλάνο είδε τον Νέιπιερ να κάνει... όργια μέσα στην Πόλη και τελικά κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Φενέρμπαχτσε, (75-82) που βλέπει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs να απομακρύνονται.

Μπορεί η Αρμάνι φέτος να μην έκανε την επιθυμητή εκκίνηση και να έχει χάσει από νωρίς το... τρένο της πρόκρισης στην επόμενη φάση, ωστόσο στις τελευταίες αγωνιστικές της Euroleague οι παίκτες του Μεσίνα έχουν αλλάξει άρδην το αγωνιστικό τους πρόσωπο και προσπαθούν να αποδείξουν ότι τα όσα έχουν συμβεί μέχρι τώρα, είναι τυχαία γεγονότα.

Η Αρμάνι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να αιφνιδιάσει τη Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη. Με τον Τόνουτ να σημειώνει 6 πόντους κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο + 5 (18-23) και να βάλει δύσκολα από νωρίς στους γηπεδούχους.

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Η Φενέρ ήταν κοντά στο σκορ, όμως η Αρμάνι διατηρούσε το προβάδισμά της. Στο 20' τις δύο ομάδες χώριζε ένα μόλις καλάθι 35-37 και όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα είναι ντέρμπι.

H Aρμάνι ωστόσο δεν είχε την ίδια άποψη. Καμπαρότ και Νέιπιερ ήταν σε τρελά κέφια και οι Ιταλοί κατάφεραν να βάλουν τους παίκτες του Ιτούδη στα σχοινιά, τελειώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 9 πόντους (52-61).

Η ομάδα του Μεσίνα πλέον είχε βάλει τις βάσεις για την 13η της νίκη στη διοργάνωση. Οι Ιταλοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, διατήρησαν διψήφια διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος της 4ης περιόδου και η λήξη της κόρνας τους βρήκε θριαμβευτές στην Κωνσταντινούπολη με σκορ 82-75.

Το τρένο της πρόκρισης έχει χαθεί, όμως η Αρμάνι στο τέλος της κούρσας ίσως να διορθώνει τα κακώς κείμενα που δεν της επέτρεψαν να διεκδικήσει φέτος κάτι καλύτερο.

Κορυφαίος για τους Ιταλούς ο Νέιπιερ που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα της Αρμάνι, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 26 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-23, 35-37, 52-61, 75-82