Ένσταση της Φενέρ για καλάθι του Μπούκερ που ακυρώθηκε

Ντέβιν Μπούκερ

© Euroleague

Νίκος Καλαμπάκας 23:46 - 21.03.2023

Η Φενέρ κατέθεσε ένσταση για ένα ακυρωθέν της καλάθι στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Αρμάνι Μιλάνο.

H Φενέρμπαχτσε ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη από την Αρμάνι Μιλάνο και έχασε έδαφος στη μάχη που δίνει ώστε να τερματίσει στην πρώτη τετράδα της regular season της Euroleague, που θα της εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας στους νοκ άουτ αγώνες.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα, η ομάδα της Πόλης κατέθεσε ένσταση αφού οι ρέφερι ακύρωσαν ένα καλάθι του Μπούκερ το οποίο αρχικά είχαν μετρήσει.

Η επίμαχη φάση έγινε 4.5 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου κι ενώ το σκορ ήταν 24-31. Οι διαιτητές όμως έπειτα από ολιγόλεπτη συζήτηση, αποφάσισαν να ακυρώσουν ως αντικανονικό το καλάθι.

Άμεσα η Φενέρ με προτροπή του κόουτς της, Δημήτρη Ιτούδη, κατέθεσε ένσταση. Ο αρχηγός της Φενέρ, Μελίχ Μαχμούτογλου υπέγραψε την ένσταση και πλέον άπαντες αναμένουν να δουν τι θα συμβεί με την υπόθεση.

Ο Μπούκερ επιχείρησε σουτ, η μπάλα έκανε γκελ στο καλάθι και ο Ρίτσι την έδιωξε όμως φαίνεται ότι έπιασε και το διχτάκι.