Νίκησε την Αρμάνι και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης η Εφές

Νίκος Καλαμπάκας 22:22 - 28.03.2023 / Ανανεώθηκε: 22:23 - 28.03.2023

Η Αναντόλου Εφές επιβλήθηκε της Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 89-69 και διατήρησε τις μαθηματικές της ελπίδες για πρόκριση στα playoffs της Euroleague.

Σημαντική νίκη που την διατηρεί ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στα playoffs της Euroleague πήρε η Εφές απέναντι στην Αρμάνι με σκορ 89-69.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στην Αρμάνι που στην Πόλη έπεσε πάνω στον τοίχο που ύψωσαν ο Λάρκιν και η παρέα του και τελικά ηττήθηκε με σκορ 69-89 και πλέον αποχαιρέτησε οριστικά τη διοργάνωση, αφού εξαντλήθηκαν οι ελάχιστες πιθανότητές της για πρόκριση στο top 8.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο η Εφές κυριάρχησε στο παρκέ, αφού και η ίδια παλεύει για την πρόκρισή της στα playoffs. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεκάλεπτο προηγούνταν με σκορ 22-16. Η Αρμάνι από την πλευρά της δεν έδειξε την ίδια δυναμικότητα του τελευταίου μήνα. Αντίθετα έκανε πισωγύρισμα και θύμησε την ομάδα που πελαγοδρομούσε στον πρώτο γύρο της διοργάνωσης. Αποτέλεσμα αυτής της εικόνας ήταν η ομάδα της Τουρκίας να ξεφύγει με διαφορά 15 πόντων στο ημίχρονο (47-32) και να βάλει τις βάσεις για μια άνετη νίκη.

Όσο περνούσε η ώρα, τόσο οι φιλοξενούμενοι παρέδιδαν τα όπλα. Στηριζόμενη στους Λάρκιν, Μίτσιτς και Κλάιμπερν, η Εφές έκλεισε το 30λεπτο στο +20 (68-48) και ο αγώνας ήταν αδύνατον πλέον να γυρίσει. Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία με την Εφές να φτάνει τελικά στη νίκη με σκορ ..-..

MVP: Βασίλιε Μίτσιτς

Συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του κι έβαλε καθοριστικούς πόντους όταν η Εφές ξέφυγε και «καθάρισε» το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 22-16, 47-32, 68-48, 89-69