Δεν αφήνει μόνο του τον Ολυμπιακό η Ρεάλ στην κορυφή, νίκησε και τη Φενέρ

Euroleague

Νίκος Καλαμπάκας 23:46 - 29.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:46 - 29.03.2023

Η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε εντός έδρας της Φενέρ και πήρε την 22η της νίκη στην Euroleague εξασφαλίζοντας κι αυτή μετά τον Ολυμπιακό το πλεονέκτημα έδρας, ενώ έπιασε ξανά στην κορυφή τους «ερυθρόλευκους» που είχαν μείνει μόνοι τους για περίπου μια ώρα.

Σκληρή μάχη για την πρωτιά της regular season της Euroleague θα δώσουν Ολυμπιακός και Ρεάλ Μαδρίτης, αφού μετά τη νίκη των Ισπανών επί της Φενέρ και της ελληνικής ομάδας επί της Βιλερμπάν, συνεχίζουν να ηγούνται από κοινού στον πίνακα της κατάταξης.

Η Ρεάλ επιβλήθηκε με 90-75 έχοντας τον Μούσα και πάλι κορυφαίο της παίκτη και μετά τους Πειραιώτες έγινε η δεύτερη ομάδα που εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs

Ρεάλ Μαδρίτης και Φενέρ είχαν τον ίδιο στόχο πριν το τζάμπολ της μεταξύ τους αναμέτρησης, αφού έχοντας καθαρίσει την πρόκριση στα playoffs το διακύβευμα είναι να μαζέψουν τις νίκες που χρειάζονται για την πρώτη τετράδα. Το παιχνίδι ήταν δυνατό από το ξεκίνημά του με πολλές μονομαχίες. Οι γηπεδούχοι στο δεκάλεπτο είχαν μικρό προβάδισμα (24-21) και το παιχνίδι φαινόταν ότι θα είναι ντέρμπι.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Ρεάλ είχε το προβάδισμα όμως η Φενέρ δεν την άφηνε να ξεφύγει στο σκορ και να κλειδώσει τη νίκη. Στο ημίχρονο οι Ισπανοί προηγούνταν με 5 πόντους (49-44) και έδειχναν ότι κρατούσαν το προβάδισμά τους με νύχια και με δόντια.

Η Ρεάλ συνέχισε να έχει την κυριαρχία και το προβάδισμα και στην 3η περίοδο. Μούσα και Πουαριέ οδηγούσαν την ομάδα του Τσους Ματέο επιθετικά και έδιναν ασφάλεια, αφού όποτε επιχειρούσε η Φενέρ να αντιδράσει, έβρισκαν λύσεις και κρατούσαν την ομάδα τους μπροστά. Στο 30' το ταμπλό έδειχνε διαφορά δέκα πόντων (68-58) και η Ρεάλ φάνταζε απόλυτο φαβορί για τη νίκη.

Ο Νάιτζελ Χέιζ με τον Καλάθη προσπαθούσαν να βάλουν ξανά τους Τούρκους στο παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι ήταν καλά διαβασμένοι και δεν έδειχναν διάθεση να μπουν σε περιπέτειες και παραμένοντας σοβαροί έφτασαν στο τελικό 90-75 και έπιασαν ξανά τον Ολυμπιακό στην κορυφή της Euroleague.

MVP: Τζανάν Μόουσα

Σημείωσε 16 πόντους και πιστοποίησε την εξαιρετική του κατάσταση φέτος. Ένα ακόμα φοβερό παιχνίδι από τον παίκτη της Ρεάλ.

Δεκάλεπτα: 24-21, 49-44, 68-58, 90-75