«Λύγισε» στο τέλος από την Παρτιζάν ο μαχητής Παναθηναϊκός κι «έστειλε» τη Φενέρ στον Ολυμπιακό

Ηλίας Λαλιώτης 23:29 - 14.04.2023 / Ανανεώθηκε: 23:48 - 14.04.2023

Ο Παναθηναϊκός έκανε τρομερή προσπάθεια για 32 λεπτά στο Βελιγράδι, προηγήθηκε μέχρι και με 18 πόντους, αλλά η Παρτιζάν έκανε την ανατροπή, πήρε τη νίκη με 83-81 και σε συνδυασμό με την επικράτηση της Ζαλγκίρις στο Μόναχο, «έστειλαν» τη Φενέρμπαχτσε πάνω στον Ολυμπιακό για τα playoffs της Euroleague.

Ο... Γολγοθάς του Παναθηναϊκού στη φετινή Euroleague ολοκληρώθηκε στο Βελιγράδι με μια εξαιρετική εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης με την Παρτιζάν. Για πολλοστή φορά, όμως, οι «πράσινοι» έχασαν μια νίκη στις λεπτομέρειες, παρότι προηγήθηκαν μέχρι και με 18 πόντους.

Ένα λάθος του Μάριους Γκριγκόνις με το σκορ στο 80-81 και το «μεγάλο» τρίποντο του Τζέιμς Νάναλι υποχρέωσαν το «τριφύλλι» στην 23η φετινή του ήττα, ολοκληρώνοντας τη σεζόν με μόλις 11 νίκες (οι οποίες θα γίνουν 9 μετά τη σημερινή τιμωρία).

Από την πλευρά της η εκπληκτική φέτος Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, τερμάτισε στην 6η θέση με ρεκόρ 20-14 και θα αντιμετωπίσει στα play offs τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Πρώτος σκόρερ των Σέρβων ήταν ο Ντάντε Έξουμ (18π., 4ασ.), με τους Κέβιν Πάντερ (17π.) και Αλέκσα Αβράμοβιτς να ακολουθούν (14π.). Από τον Παναθηναϊκό, ο Ντουέιν Μπέικον μέτρησε 19 πόντους και 4 ασίστ, ενώ πολύ καλή ήταν η συνεισφορά των Ματέους Πονίτκα (12π.) και Αρτούρας Γκουντάιτις (11π., 8ρ.).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα στη καυτή «Σταρκς Αρίνα» με ασυνήθιστη συγκέντρωση στην άμυνα και πολύ καλό διάβασμα επιθετικά, έχοντας τον Ουόλτερς να επιστρέφει στη δράση μετά απο 3 εβδομάδες και να είναι στην αρχική πεντάδα μαζί με τους Πονίτκα, Μπέικον, Ουίλιαμς και Γκουντάιτις. Ο Λιθουανός «γίγαντας» ήταν, ωστόσο, αυτός που έκανε τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο με 6 πόντους, 3 ριμπάουντ (τα 2 επιθετικά), αλλά και 3 ασίστ!

Κάπως έτσι οι «πράσινοι» είχαν το προβάδισμα το πρώτο 5λεπτο, αλλά με τον Λεσόρ να κερδίζει προσωπικές μονομαχίες μέσα στη ρακέτα η Παρτιζάν πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ ακριβώς με τη συμπλήρωση 5 λεπτών (11-10). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι ανταγωνιστικός και παρότι ο Έξουμ έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους με τρίποντο στο 8' (18-17), το «τριφύλλι» έκλεισε την περίοδο με εξαιρετικές άμυνες και σερί 0-8 για το 18-26.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνέχισε να κάνει το τέλειο παιχνίδι και στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου. Με τρίποντα από Γκριγκόνις και Μαντζούκα, αλλά και εντυπωσιακά καρφώματα του Μπέικον, το επιμέρους σκορ σε 7 λεπτά (από το 8' μέχρι το 15') έφτασε το 2-21 και έδωσε προβάδισμα 18 πόντων στους φιλοξενούμενους!

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ και από αυτό η Παρτιζάν βγήκε αλλαγμένη. Ο Πάντερ έβαλε το πρώτο του τρίποντο και... πήρε φωτιά (πέτυχε και τους 11 δικούς του πόντους στο πρώτο μέρος σε 3 λεπτά). Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 10-0 μέσα σε μόλις 1' και 30'', έβαλαν τον κόσμο στο παιχνίδι και με τη συνδρομή και του Αβράμοβιτς (6 πόντους και 3 ασίστ στη δεύτερη περίοδο) πήγαν στα αποδυτήρια στο -6 (39-45). Χαρακτηριστικό των δύο διαφορετικών προσώπων του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος ήταν η αναλογία ασίστ/λαθών, η οποία ήταν 7/1 στο α' δεκάλεπτο και 3/8 στο β'.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το «τριφύλλι» να χρεώνεται με 5 ομαδικά φάουλ σε 4 λεπτά και τις δύο ομάδες να σκοράρουν πολύ πιο δύσκολα στο ξεκίνημα (48-54 με τρίποντο του Μπέικον στο 25'). Με τις επαφές να σφυρίζονται πολύ πιο εύκολα στην «πράσινη» ρακέτα η Παρτιζάν πλησίασε στο καλάθι (52-54) με συνεχόμενες βολές, αλλά με τον Μπέικον να κάνει μία από τις κλασικές καλές του τρίτες περιόδους (11 πόντους με 3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα) ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 57-64 κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (58-66) με buzzer beater του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και κυριαρχία στα ριμπάουντ (14-28 με 13 επιθετικά)!

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη βρέθηκε και πάλι με διψήφια διαφορά (60-71 στο 32') χάρη σε καλές επιθέσεις που ολοκλήρωσαν οι Παπαγιάννης και Μαντζούκας σε συνδυασμό με καλές άμυνες του Έλληνα σέντερ, αλλά η Παρτιζάν απάντησε με δικό της 12-0 σερί για να προσπεράσει (72-71 στο 35') για πρώτη φορά μετά το 18-17. Ο Παπαγιάννης το διέκοψε προσωρινά, αλλά ο Παναθηναϊκός έχανε πλέον με μεγάλη ευκολία τα αμυντικά ριμπάουντ και έδινε δεύτερες ευκαιρίες στους Σέρβους, με το σκορ να αλλάζει χέρια από επίθεση σε επίθεση. Στο κρίσιμο τελευταίο λεπτό ο Γκριγκόνις έκανε λάθος με το σκορ στο 80-81 κι ο Νάναλι με τρίποντο έδωσε τη νίκη στη Παρτιζάν.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 39-45, 58-66, 83-81

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Λεντέι 9, Αβράμοβιτς 14 (2), Πάντερ 17 (3), Σμαϊλάγκιτς 4, Παπαπέτρου 3 (1), Έξουμ 18 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νάναλι 5 (1), Λεσόρ 9 (9 ριμπάουντ), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 2, Μάνταρ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 6, Ουόλτερς 3 (1/6 σουτ), Παπαγιάννης 4 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Ουίλιαμς 8 (2), Μπέικον 19 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Πονίτκα 12, Γκριγκόνις 10 (2), Μαντζούκας 6 (2), Γκουντάιτις 11 (5/6 δίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος).