Θρύλος της Ευρώπης, κατασπάραξε τη Μονακό και είναι έτοιμος για το 4ο

Κώστας Παπανικολάου

Aχιλλέας Μαυροδόντης 19:51 - 19.05.2023 / Ανανεώθηκε: 20:08 - 19.05.2023

Ο Ολυμπιακός δεν εμφανίστηκε για ένα ημίχρονο, βρέθηκε στο -12 αλλά όταν αποφάσισε να το κάνει διέλυσε (76-62) τη Μονακό. Με 27-2 στην τρίτη περίοδο βρέθηκε στο συν 13 και μετά... πιάστε τον. Κυριακή βράδυ το ραντεβού του τελικού και του 4ου ευρωπαϊκού με Ρεάλ ή Μπαρτσελόνα

Η «πεινασμένη αγέλλη» του Γιώργου Μπαρτζώκα κατασπάραξε τη Μονακό (76-62) και είναι πλέον έτοιμη για το 4ο Ευρωπαϊκό στο Κάουνας! Με μια ισοπεδωτική εμφάνιση στο τρίτο 10λεπτο που προκάλεσε τρόμο στους μονεγάσκους έκανε τη μεγάλη ανατροπή και από το -12 του ημιχρόνου βρέθηκε στο +13 στο τέλος του τρίτου 10λεπτου μ’ ένα εντυπωσιακό 27-2.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε θέση στον ένατο τελικό της ιστορίας του και πάει για το 4ο ευρωπαϊκό
EUROLEAGUE

20:04 - 19.05.2023

Ο Ολυμπιακός «κατάπιε» την Μονακό στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 της Euroleague και θα πάρει μέρος στον ένατο τελικό της ιστορίας του, διεκδικώντας τον τέταρτο ευρωπαϊκό τίτλο του.

Φανταστική εμφάνιση για τους Κώστα Παπανικολάου, Σάσα Βεζένκοφ και Τόμας Ουόκαπ, κυριαρχικός στη ρακέτα ο Μουστάφα Φαλ και κάθε παίκτης που πάτησε παρκέ έδωσε αυτό που χρειάζονταν για να πάει ο Ολυμπιακός στον τελικό!

Η Μονακό μπήκε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στο παρκέ και με διάθεση να πιέσει πολύ στην μπάλα στα όρια του φάουλ τον Ολυμπιακό. Με τους τρεις περιφερειακούς (Τζέιμς, Λόιντ και Οκόμπο) να είναι εξαιρετικοί σε δημιουργία και εκτέλεση οι Μονεγάσκοι είχαν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τον έλεγχο (1-6 στο 3.30’’ και 8-15 στο 8’) με τον Μοτεγιούνας να δίνει λύσεις κοντά στο καλάθι παίζοντας πολύ καλά και τον Μουστάφα Φαλ.

Ο Ολυμπιακός που είδε να φορτώνεται με δυο φάουλ τον Τόμας Ουόκαπ, τον Αϊζάια Κάνααν και τον Κώστα Σλούκα βρήκε τρόπο αντίδρασης με την είσοδο του Σακίελ ΜακΚίσικ και του Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Οι δυο «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την πίεση στην περιφέρεια, οδήγησαν σε κακές αποφάσεις τους «κοντούς» της Μονακό και με τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου, του Σάσα Βεζένκοφ και του Σακίελ ΜακΚίσικ επέτρεψαν στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να πλησιάσει (20-22 στο 12.30’’) και με καλή άμυνα να σημειώσει καλάθι στον αιφνιδιασμό ο Αμερικανός φόργουορντ φέρνοντας τον αγώνα στα ίσια (22-22 στο 13’) και βάζοντας «φωτιά» στη Zalgirio Arena.

Η Μονακό που είχε αξιοποιήσει στην αρχή την κακή άμυνα του Φαλ στα «πικ εν ρολ», με τους τρεις περιφερειακούς διατήρησε τις αποστάσεις στην επίθεση και με τους Τζέιμς, Οκόμπο και Λόιντ να δίνουν λύσεις επιθετικά ξέφυγε στο σκορ (26-33 στο 17.40’’) και έκλεισε το ημίχρονο στο +12 (29-41 στο 20’).

Η αστοχία του Ολυμπιακού (είχε 4/12 δίποντα και 4/12 τρίποντα μαζί με τα 8 λάθη) εξηγεί γιατί δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό με εξαίρεση ένα διάστημα στη δεύτερη περίοδο. Την ίδια στιγμή οι Μονεγάσκοι με τους τρεις περιφερειακούς (Τζέιμς, Λόιντ και Οκόμπο) να έχουν πετύχει 28 πόντους και να έχουν 8 ασίστ μπόρεσαν να «χτίσουν» τη διαφορά στο πρώτο 20λεπτο που ήταν αποτέλεσμα της καλής λειτουργίας των παικτών του Σάσα Ομπράντοβιτς στα γκαρντ.

Το «ερυθρόλευκο» τσουνάμι!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός εμφάνισε το καλό του πρόσωπο, αυτό που έκανε όλη την Ευρώπη να υποκλιθεί στο μεγαλείο του όλη τη σεζόν! Με άμυνα για σεμινάριο «έπνιξε» τους Μονεγάσκους που έδειχναν σε κάθε επίθεση να ασφυκτιούν και πέτυχαν μόλις ένα καλάθι σ’ ένα 10λεπτο και αυτό σε αιφνιδιασμό με τον Έλι Οκόμπο.

Το επιμέρους 27-2 του Ολυμπιακού δεν έχει προηγούμενο, καθώς καθήλωσε τον αντίπαλο και με τον Τόμας Ουόκαπ να κυριαρχεί περιφερειακά πιέζοντας πολύ τον Μάικ Τζέιμς που δεν πέτυχε πόντο σ’ αυτό το 10λεπτο έβαλε τους κανόνες του. Με τους Παπανικολάου-Βεζένκοφ να «χτυπάνε» στην επίθεση και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να σκοράρει από τον... Πειραιά (56-43 στο 30’) ολοκληρώθηκε ένα ονειρεμένο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός έδειξε τι σημαίνει ΟΜΑΔΑ. Με πίεση στην άμυνα και σχεδόν σε κάθε επίθεση καλάθι με ασίστ οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έβαλαν τους κανόνες τους ρίχνοντας στο... καναβάτσο τον αντίπαλο τους.

Στην τελευταία περίοδο, όσο κι αν ήθελε η Μονακό να πλησιάσει οι «ερυθρόλευκοι» δεν τους άφησαν κανένα περιθώριο να σκεφτούν κάτι τέτοιο. Τους παρέσυραν σ’ ένα ρυθμό που τους προκάλεσε πανικό και έβλεπαν το καλάθι σαν... δαχτυλήθρα! Ο Κώστας Σλούκας πήρε τη σκυτάλη από τον Τόμας Ουόκαπ σε ρόλο δημιουργού και ο Μουστάφα Φαλ κυριάρχησε στη ρακέτα (64-53 στο 35’) παρασύροντας και τον κόσμο σ’ ένα πάρτι που ολοκληρώθηκε στο τέλος της αναμέτρησης με τους παίκτες να πανηγυρίζουν την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62.