Analysis: Τα match-ball που χάθηκαν και οι παίκτες-νικητές της Ρεάλ!

©InTime

Γιάννης Πάλλας 23:56 - 21.05.2023 / Ανανεώθηκε: 00:05 - 22.05.2023

Ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι τρεις φορές στο τέλος και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ροντρίγκεθ με τον Γιουλ για να φτάσει η Ρεάλ στο 11ο Ευρωπαϊκό

Όταν έχεις την ευκαιρία να «σκοτώσεις» τον αντίπαλο και δεν το κάνεις, τότε μπορεί να το πληρώσεις και ο Ολυμπιακός το (ξανα)πλήρωσε (όπως πέρσι με τον Βασίλιε Μίτσιτς) με τον χειρότερο τρόπο στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα του τελικού της EuroLeague στη Zalgirio Arena απέναντι στη Ρεάλ.

Από τον αρχηγό της «Βασίλισσας» Σέρχιο Γιουλ που δεν δίστασε να πάρει το τελευταίο σουτ παρότι είχε κάνει μόλις δυο προσπάθειες στο σίδερο μέχρι εκείνο το σημείο!

Αναλύοντας έναν από τους συγκλονιστικότερους σε εξέλιξη τελικούς στην ιστορία της EuroLeague, θα πούμε πως από το ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο, απέναντι σε μια πολύ σκληρή και με «βαριά» φανέλα ομάδα.

Ο Τσους Ματέο επέλεξε σε πολύ μεγάλο μέρος του πρώτου ημιχρόνου την ασυνήθιστη άμυνα ζώνης για ένα τέτοιο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός με τον Αϊζάια Κάνααν κυρίως, αλλά και τον Κώστα Παπανικολάου βρήκε τις λύσεις. Γι’ αυτό και το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα παραγωγικό (45-45 στο τέλος του πρώτου μέρους).

Το μεγάλο πρόβλημα για τον Ολυμπιακό προέκυψε με την είσοδο του Σέρχι Ροντρίγκεθ, ο οποίος συμμάζεψε την Ρεάλ στην επίθεση, ηρέμησε το παιχνίδι και με το pick n’ roll, αλλά και τις πάσες που έβγαζε στα ελεύθερα σουτ της ομάδας του δημιούργησε πρόβλημα, γιατί ακόμη και όταν αστοχούσαν επειδή οι παίκτες της ελληνικής ομάδας έβγαιναν για να δυσκολέψουν την προσπάθεια με καθυστέρηση, χάνονταν πολλά αμυντικά ριμπάουντ.

Με αυτό τον τρόπο η Ρεάλ βρήκε πόντους από δεύτερες επιθέσεις και ήταν μέσα στο παιχνίδι στο τέλος του πρώτου 20λεπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν ακόμη καλύτερος στην άμυνα και ξέφυγε στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο όμως, είχε τρία match-ball στο 71-64 (στο 33’), στο 74-67 (στο 34’) και στο 78-72 (στο 38’) για να «σκοτώσει» το... παιχνίδι και τον αντίπαλο! Τα έχασε όμως όλα!

Αντίθετα, η Ρεάλ έβαλε τα μεγάλα σουτ με τον Κοζέρ (71-67 στο 33.30’’), τον Ροντρίγκεθ (78-77 στα 45’’) και τον Γιουλ στο φινάλε. Έχει παίκτες νικητές, γιατί μπορεί να βρίσκονται κοντά στο τέλος της καριέρας τους ο Ροντρίγκεθ και ο Γιουλ, όμως μόνο αυτοί μπορούν να έχουν τέτοια επίδραση στο φινάλε ενός τόσο σημαντικού αγώνα που κρίνει έναν τίτλο.

Ο Ολυμπιακός για 39.50 ήταν καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο, αλλά η τύχη και η μεγάλη κλάση των παικτών-νικητών της Ρεάλ, άλλαξε την ροή του αγώνα. Γιατί το σουτ που επιτυγχάνει από τα 6.75 στα 45’’ ο Σέρχι Ροντρίγκεθ και μειώνει στον πόντο (78-77) είναι η μισή διαδρομή, η άλλη μισή έγινε από τον Γιουλ. Την ίδια στιγμή οι επιλογές του Ολυμπιακού στο τελευταίο 2λεπτο δεν ήταν οι ενδεδειγμένες, καθώς καθυστέρησαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και... σπατάλησαν χρόνο πολύτιμο που κόστισε χάνοντας ένα τρόπαιο που έδειχναν έτοιμοι να το κατακτήσουν. Όμως, ο Ροντρίγκεθ και ο Γιουλ είχαν άλλη άποψη...