Η Ρεάλ έκανε... περίπατο στα Κανάρια Νησιά και ετοιμάζεται για το Κάουνας!

Φαμπιάν Κοζέρ

Euroleague

Νίκος Καλαμπάκας 16:50 - 14.05.2023 / Ανανεώθηκε: 16:51 - 14.05.2023

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της πριν το Final Four του Κάουνας η Ρεάλ Μαδρίτης, αφού επιβλήθηκε εκτός έδρας της Γκραν Κανάρια με 95-67.

Πανέτοιμη για το Final Four του Κάουνας είναι η Ρεάλ Μαδρίτης, αφού τρεις μέρες πριν το ταξίδι της στη Λιθουανία, επικράτησε εκτός έδρας της Γκραν Κανάρια με 95-67.

Οι παίκτες του Τσους Ματέο βρήκαν αντίσταση μόνο για ένα δεκάλεπτο, στη συνέχεια πάτησαν το γκάζι και τελικά πήραν μια εύκολη νίκη που τους διατηρεί στην τρίτη θέση της Liga Endesa, πίσω από τις Μπασκόνια και Μπαρτσελόνα που ισοβαθμούν και αργότερα σήμερα (14/5) κοντράρονται μεταξύ τους.

«Ερυθρόλευκες» ευχές στις γυναίκες που έφεραν στον κόσμο τους παίκτες του Ολυμπιακού
ΜΠΑΣΚΕΤ

15:22 - 14.05.2023

Τη μέρα της Γιορτής της Μητέρας, η ΚΑΕ Ολυμπιακός με μία... γλυκιά ανάρτηση, έστειλε ευχές σε όλες τις μητέρες του πλανήτη, αλλά πιο πολύ σε εκείνες που γέννησαν τους παίκτες της ομάδας τους.

Ο Κοζέρ ήταν ο άνθρωπος που έβαλε τις βάσεις της νίκης, αφού σημείωσε 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Χεζόνια με 18 και ο Γιαμπουσέλε με 17.

Η Ρεάλ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (21-23), ενώ στη συνέχεια μπήκε στο παρκέ πιο αποφασισμένη και κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με 11 πόντους διαφορά (43-54).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν μόνο στην τρίτη περίοδο, χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν τους αντιπάλους τους. Το 59-71 του 30' έδειχνε ότι οι φιλοξενούμενοι δύσκολα θα ηττηθούν, όπως και τελικά έγινε. Η άμυνα της Ρεάλ λειτούργησε τέλεια στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού οι παίκτες του Ματέο δέχθηκαν μόλις 8 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Η Ρεάλ σημείωσε 24, έκανε έναν υγειινό περίπατο και πλέον στρέφει την προσοχή της στη Λιθουανία και το Κάουνας.

Εκεί θα τεθεί αντιμέτωπη την Παρασκευή 19 Μαΐου με την Μπαρτσελόνα, στο ευρωπαϊκό κλάσικο, με τον νικητή να τσεκάρει το εισιτήριό του για τον τελικό, εκεί που θα περιμένουν ήδη ο Ολυμπιακός ή η Μονακό, που θα λύσουν τις διαφορές τους στον πρώτο ημιτελικό του Final 4.

Δεκάλεπτα: 21-23, 43-54, 59-71, 67-95