Ισοφάρισε η Ρεάλ τη Μπανταλόνα με σούπερ Γιαμπουσέλε

Ρεάλ - Μπανταλόνα 90-73

realmadrid.com

Sportal newsroom 01:06 - 09.06.2023

Ο Γιαμπουσέλε έβαλε 27 πόντους και η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το 1-1 στη σειρά με τη Μπανταλόνα.

Τη σειρά της με την Μπανταλόνα ισοφάρισε η Ρεάλ, αφού επιβλήθηκε στη Μαδρίτη με σκορ 90-73 και δεν άφησε την αντίπαλό της να κάνει δεύτερο συνεχόμενο break.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν υποψιασμένη στο game 2 των ημιτελικών του ισπανικού πρωταθλήματος και δεν επέτρεψε στη Μπανταλόνα να κάνει και νέα νίκη στη Μαδρίτη.

Οι παίκτες του Ματέο με κορυφαίο τον Γιαμπουσέλε που σημείωσε 27 πόντους, έκαναν το 1-1 και πλέον η σειρά, που θα κριθεί στις τρεις νίκες, μεταφέρεται στην έδρα της Μπανταλόνα.

Η Ρεάλ έκανε καλό πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε στο τέλος του με 22-14, όμως οι φιλοξενούμενοι στη 2η περίοδο πάτησαν γκάζι και έβαλαν ξανά δύσκολα στη βασίλισσα. Το 36-40 θορύβησε λίγο τη Ρεάλ Μαδρίτης, όμως το δεύτερο ημίχρονο της ανήκε ολοκληρωτικά και έφτασε στην πολυπόθητη νίκη.

Το τελικό 90-73 φέρνει τη σειρά στα ίσα και οι δύο ομάδες πλέον θα λύσουν τις διαφορές τους στην έδρα της Μπανταλόνα, ενώ αν χρειαστεί 5ο ματς, η σειρά θα επιστρέψει στη Μαδρίτη.

Δεκάλεπτα: 22-14, 36-40, 63-59, 90-73.