Το Ολυμπιακό Τουρνουά Μπάσκετ ξεκινάει για την Εθνική Ελλάδος το Σάββατο 27/7 και το Sportal σας παρουσιάζει τα δεδομένα της αναμέτρησης. Τα ρόστερ των αντιπάλων και η ιστορία των αναμετρήσεών τους.
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο παρέλασε ως ο σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής της Τελετής Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων και δεν έκρυψε τη χαρά του την τιμή που του έγινε.
Η Εθνική ομάδα μπάσκετ δεν θα παραστεί ως το τέλος στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων και δε θα ακολουθήσει την υπόλοιπη αποστολή στο Τροκαντερό για να φτάσει όσο το δυνατόν νωρίτερα στη Λιλ.
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μαζί με την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ήταν οι σημαιοφόροι της ελληνικής αποστολής και προκάλεσαν... ανατριχίλα μόλις βγήκαν πρώτοι στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων με τους Μιλγουόκι Μπακς να υμνούν τον αστέρα τους.
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη βγήκαν στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 ως σημαιοφόροι της Ελλάδας και προκάλεσαν συγκίνηση.
Η Εθνική ομάδα μπάσκετ είναι έτοιμη για την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων, όπου ο Γιάννης Αντετοκούνμπο θα είναι σημαιοφόρος μαζί με την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και έβγαλε την απαιτούμενη selfie.
Ο Κεβιν Ντουράντ είχε μόνο καλά λόγια να πει για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο παίκτης της Team USA αναφέρθηκε στους μεγαλύτερους αστέρες του Ολυμπιακού Τουρνουά Μπάσκετ και έβαλε στη συζήτηση τον Greek Freak και τον Γιόκιτς!
Τα βλέμματα των… μπασκετικών σημαιοφόρων της τελετής έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων έχουν πέσει κι εύλογα στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, τον ΛεΜπρόν Τζέιμς και τον Ντένις Σρέντερ, όμως υπάρχουν ακόμη τρεις αθλητές του 3Χ3, που πρωταγωνιστούν με τις ιστορίες του. Ο Ναούρις Μιέζις με τους κωφούς γονείς, ο Ουόρθι Ντε Γιονγκ και η αλλαγή καριέρας και ο Πσεμίσουαφ Ζαμοίσκι με την εμπειρία στην EuroLeague.
Σε ομιλία του στη Σάρλοτ, ο Ντόναλντ Τραμπ, που διεκδικεί και πάλι τον θώκο του προέδρου των ΗΠΑ, θυμήθηκε την προ ημερών επίσκεψή του στο Μιλγουόκι. Αναφέρθηκε στον «The Greek», ξέχασε το δεύτερο σκέλος του προσωνυμίου του Γιάννη Αντετοκούνμπο («Freak»), αλλά υποκλίθηκε με τον τρόπο του και τα λόγια του στο ταλέντο του διεθνούς σούπερ σταρ!
Με τα παπούτσια του Γιάννη Αντετοκούνμπο θα εμφανιστούν οι Έλληνες διεθνείς στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου, αφού ο Έλληνας NBAer δώρισε σε κάθε μέλος της αποστολής από ένα ζευγάρι!
Ο Φιλίπ Πετρούσεφ μετά το φιλικό της Σερβίας με την Ελλάδα (94-72) μίλησε για τα ματσαρίσματα τόσο με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, όσο και τον ΛεΜπρόν Τζέιμς στον δρόμο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Οι Ολυμπιακοί Αγώνες είναι προ των πυλών και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έστειλε το δικό του μήνυμα, μετρώντας αντίστροφα για το μεγαλύτερο αθλητικό event.
Επίδειξη υψηλής τεχνικής από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος τα έβαλε με όλη την άμυνα της Σερβίας και την κέρδισε κατά κράτος, καρφώνοντας θεαματικά.
Διαβάστε στο Sportal όλες τις πληροφορίες για το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών στους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού. Οι μέρες και οι ώρες που αγωνίζονται.