Τζέιμς και Χολ έβαλαν... φρένο στη Φενέρ - Το Βερολίνο περνάει από το Μονακό

Φενέρ - Μονακό

Photo by Tolga Adanali/Euroleague Basketball via Getty Images

Νίκος Καλαμπάκας 22:42 - 03.05.2024 / Ανανεώθηκε: 17:39 - 19.05.2024

Η Μονακό έκανε το break στην έδρα της Φενέρ (62-65, πήρε το πλεονέκτημα πίσω και πλέον η πρόκριση για το Final 4 του Βερολίνου θα κριθεί σε πέμπτο ματς στο Πριγκιπάτο. Δραματικό φινάλε, με τη Φενέρ να χάνει την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση έπειτα από λάθος του Τζέιμς, που καθυστέρησε σε επαναφορά και έδωσε επίθεση στους Τούρκους.

Απίθανο ήταν το game 4 της σειράς της Μονακό με τη Φενέρμπαχτσε. Οι Γάλλοι τελικά έκαναν break στο break των Τούρκων (62-65) και η πρόκριση στο Final 4 του Βερολίνου θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι στο Πριγκιπάτο.

Μέσα στην «καυτή» Ούλκερ Σπροτς Αρένα, Φενέρμπαχτσε και Μονακό έδωσαν πραγματική μάχη, με τους Γάλλους να δραπετεύουν με τη νίκη, που θα τους δώσει την ευκαιρία να παίξουν την πρόκριση στην έδρα τους.

Η πρόκριση για το final 4 του Βερολίνου πέρασε από... χίλια κύματα για τους δύο αντιπάλους, πριν τελικά καταλήξει στους Γάλλους, σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων.

Τρομερό σκηνικό στη λήξη του Φενέρ – Μονακό: Τούρκοι οπαδοί έκαναν «ντου» στους παίκτες των Μονεγάσκων - Μάχες σώμα με σώμα! (vids)
EUROLEAGUE

22:45 - 03.05.2024

Καθόλου καλά δεν πήραν το break της Μονακό οι οπαδοί της Φενέρ, καθώς στη λήξη του αγώνα μερικοί εξ αυτών που ήταν στις μπροστινές θέσεις αποπειράθηκαν «ντου» στους παίκτες των φιλοξενούμενων που πανηγύρισαν, αγριοκοιτάζοντάς τους...

Η Μονακό ξεκίνησε με ένα 4-0 σερί, όμως η Φενέρ απάντησε γρήγορα με ένα 12-0 για να πάρει τα ηνία του αγώνα. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με σκορ 15-11, με τον Χέιζ Ντέιβις να είναι ο πρώτος σκόρερ τους με 7 πόντους.

Θυμηθείτε εδώ το play by play του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην αντεπίθεση μετά τα μέσα της 2ης περιόδου. Τζέιμς, Μοτεγιούνας και Οκόμπο έβρισκαν πόντους και σιγά σιγά οι Γάλλοι κατάφερναν να ισοφαρίσουν σε 30-30, πριν το 33-30 του ημιχρόνου.

Η Φενέρ διατηρούσε την πρωτοπορία της στο σκορ στα έξι πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, όμως τότε ο Μοτεγιούνας έβαλε μρπσοτά στο σκορ τους φιλοξενούμενους με 46-44. Ο Μπλόσομγκέιμ τους έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, ο Παπαγιάννης απάντησε με τρίποντο κι έτσι το ματς είχε πάρει επίσημα «φωτιά», αφού το τέλος του 3ου δεκαλέπτου βρήκε τους Γάλλους στο +1 (47-48).

EUROLEAGUE

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους με τη βοήθεια του κοινού τους προσπέρασαν στην 4η περίοδο με καλάθια του Γκούντουριτς, όμως Ντιαλό και Οκόμπο έδωσαν ξανά το προβάδισμα στη Μονακό (52-54). Ο Χολ πήγε τη διαφορά στους 4, όμως ο Καλάθης απάντησε με μια βολή κι έπειτα ένα σουτ από μέση απόσταση για το 55-56. Η Μονακό έδειχνε να ελέγχει το ματς στο τελευταίο λεπτό, ο Τζέιμς με τρίποντο - μαχαιριά έκανε το 57-61 και ο Χολ με κάρφωμα το 59-63, 40'' πριν το τέλος.

Όμως ο Γκούντουριτς με τρίποντο μείωσε στον πόντο και στη συνέχεια σε φάουλ των Τούρκων ο Τζέιμς καθυστέρησε να επαναφέρει, με την μπάλα να καταλήγει στους γηπεδούχους. Ο Ουίλμπεκιν αστόχησε στο σουτ και έτσι η Μονακό πήρε τη νίκη, με τον Χολ να γράφει με κάρφωμα τον επίλογο.

Ο Μάικ Τζέιμς έβαλε ένα τρίποντο που ουσιαστικά έδωσε στη Μονακό τη νίκη. Θα μπορούσε να είναι και μοιραίος για το λάθος του, όμως ο τρόπος που «εκτέλεσε» τη Φενέρ ίσως και να κρίνει όλη τη σειρά.

Το κλειδί του αγώνα

Η Φενέρ ήταν νευρική με κακά ποσοστά στα δίποντα (12/32) και τα τρίποντα (11/32). Πέρα από αυτό, σε όλη τη σειρά είχε συνολικά 8 λάθη, όσα έκανε μέχρι την 3η περίοδο του game 4. Η Μονακό δεν λύγισε από την καυτή έδρα των Τούρκων και η κλάση κάποιων παικτών της όπως ο Τζέιμς και ο Οκόμπο της επιτρέπουν να ονειρεύεται ακόμα την πρόκριση.

Διαιτητές: Πέρεθ, Περούγα και Νίκολιτς

Δεκάλεπτα: 15-11, 33-30, 47-48, 62-65