Ο Αλόνσο στην κορυφή των δεύτερων δοκιμών της Σαουδικής Αραβίας

Φερνάντο Αλόνσο

©Aston Martin

Άγγελος Φραγκισκάτος 20:39 - 07.03.2024 / Ανανεώθηκε: 21:00 - 07.03.2024

Ο Φερνάντο Αλόνσο σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο στη δεύτερη περίοδο ελεύθερων δοκιμών του GP της Σαουδικής Αραβίας.

Η δράση στη Formula 1 συνεχίστηκε στην πίστα της Τζέντα με τις δεύτερες ελεύθερες δοκιμές. Ομάδες και οδηγοί μας πρόσφεραν ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα για το τι αναμένεται να δούμε το υπόλοιπο τριήμερο.

Μάλιστα η διαδικασία άργησε να ξεκινήσει δέκα λεπτά, καθώς είχε φύγει εκτός θέσης ένα καπάκι υπονόμου.

Ταχύτερος στο FP2 ήταν ο Φερνάντο Αλόνσο της Aston Martin, ο οποίος με τη μαλακή γόμα ελαστικών σημείωσε το 1:28,827.

Στη 2η θέση βρέθηκε ο Τζορτζ Ράσελ της Mercedes, με τον Βρετανό πιλότο να απέχει για μόλις 0,2 δευτερόλεπτα από τον χρόνο του δύο φορές παγκόσμιου πρωταθλητή.

Την τριάδα έκλεισε ο Μαξ Φερστάπεν της Red Bull, ο οποίος στη πρώτη περίοδο ελεύθερων δοκιμών του γκραν πρι της Σαουδικής Αραβίας σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο.

Στην 4η θέση των χρόνων ήταν ο Σαρλ Λεκλέρ της Scuderia Ferrari, μπροστά από την Red Bull του Σέρχιο Πέρες.

Ο Λανς Στρολ της Aston Martin τερμάτισε στην 6η θέση της τελικής κατάταξης, ενώ στην 7η θέση κατετάγη ο Κάρλος Σάινθ με το δεύτερο μονοθέσιο της Ferrari.

Στην 8η θέση βρέθηκε ο Λιούις Χάμιλτον της Mercedes. Ο Βρετανός πιλότος ταλαιπωρήθηκε από την αστάθεια του πίσω μέρους της W15 και δεν είχε καθαρή γρήγορη προσπάθεια.

Στην 9η θέση ήταν ο Πιέρ Γκασλί με την Alpine, ενώ την τελική δεκάδα συμπλήρωσε ο Όσκαρ Πιάστρι με την πρώτη McLaren.

Στο δεύτερο σκέλος των δοκιμών οι ομάδες όπως είναι φυσικό έκαναν προσομοιώσεις αγώνα με πολλά καύσιμα.

Η δράση στη Formula 1 συνεχίζεται την Παρασκευή (8/3), με τρίτα δοκιμαστικά του GP της Σαουδικής Αραβίας που είναι προγραμματισμένα να ξεκινήσουν στις 15:30 ώρα Ελλάδας.