Πλούσιο θέαμα στη Τζακάρτα – νικητής ο Βεχράιλ με Porsche στα ηλεκτρικά μονοθέσια (vid)

Ο Πασκάλ Βεχρλάιν υπολείπεται μόνο 2 βαθμών του Νικ Κάσιντι

©Porsche

Δημήτρης Μπαλής 15:48 - 03.06.2023 / Ανανεώθηκε: 15:51 - 03.06.2023

Ο Γερμανός οδηγός της Porsche κέρδισε το 10ο γκραν πρι της Formula E και δημιουργεί μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

Ο για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα επικεφαλής της βαθμολογίας του πρωταθλήματος των ηλεκτρικών μονοθεσίων, ο Πασκάλ Βεχρλάιν με Porsche, ήταν ο μεγάλος νικητής στο γκραν πρι της Τζακάρτα, στην Ινδονησία.

Εχοντας χάσει την πρωτοπορία στο πρωτάθλημα από το Μονακό, ο Γερμανός οδηγός της Porsche ήθελε με κάθε τρόπο τη νίκη και τη διεκδίκησε από την αρχή, αφήνοντας δεύτερο στον τερματισμό τον Τζέικ Ντένις (Avalanche Andretti) και τρίτο τον Μαξιμίλιαν Γκούντερ (Maserati MSG Racing).

Ο Βεχρλάιν που ήταν επικεφαλής στο πρωτάθλημα ήδη από τον 3ο γύρο, από την τελευταία του νίκη στη Ντιρίγια δεν είχε καταφέρει να ανέβει στο βάθρο, ενώ ο Νίκο Κάσιντι ήταν σε μεγάλη φόρμα, τον ξεπέρασε στη βαθμολογία με τη νίκη του στο Μονακό και τώρα βρίσκεται μόλις 2 βαθμούς μπροστά του.

Ξεκινώντας τρίτος στο γκριντ, ο Βεχρλάιν αντάλλαξε θέσεις για το προβάδισμα στον αγώνα με τον Γούντερ (τρίτος του αγώνας στο πρωτάθλημα). Από τον 12 γύρο του αγώνα και τις δεύτερες ενεργοποιήσεις ATTACK MODE, ο Βεχρλάιν κατάφερε να διαχειριστεί άνετα την κατάσταση, όσο μπορείς να το πεις αυτό στη Formula E, και με δύσκολες συνθήκες με υγρασία και θερμοκρασίες στους 30 βαθμούς Κελσίου.

Ο Ντένις ξεκίνησε δεύτερος και τερμάτισε δεύτερος, με τον Γκούντερ να μη μπορεί να βρει τρόπο να περάσει. Οι δύο οδηγοί της DS PENSKE Στόφελ Φαντόρν και Ζαν-Ερίκ Βερνιέ τερμάτισαν 4ος και 5ος αντίστοιχα, ενώ ο δεύτερος οδηγός της Maserati MSG Racing, Εντοάρντο Μοντάρα, ήταν 6ος.

Ο επικεφαλής της βαθμολογίας Νικ Κάσιντι προσπάθησε να ξεπεράσει τον αμυνόμενο Βερνιέ, είχαν επαφή μεταξύ τους στον 20ο γύρο, αλλά γλίτωσε τη ζημιά και τερμάτισε 7ος.

Ο πρωταθλητής της σεζόν 6, Αντόνιο Φέλιξ ντα Κόστα με Porsche τερμάτισε όγδοος, αλλά πολύ πίσω - περίπου 15 δευτερόλεπτα στην πραγματικότητα από την έβδομη θέση.

Αύριο, πάλι στη Τζακάρτα, θα διεξαχθεί ο 11ος αγώνας του πρωταθλήματος.