Νίκη Ευρώπης για την Αταλάντα – Βροχή από γκολ στην αναμέτρηση της Κρεμονέζε με την Μπολόνια

Αταλάντα

© Photo by Emilio Andreoli/Getty Images

Θάνος Λυμπερόπουλος • 20:45 - 20.05.2023 / Ανανεώθηκε: 11:26 - 23.06.2023

Η Αταλάντα «καθάρισε» την Βερόνα και δεν μπήκε σε περιπέτειες δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε, ενώ η Μπολόνια έκανε «πάρτι» στην έδρα της Κρεμονέζε.

Η Αταλάντα δήλωσε «παρών» κι επικράτησε 3-1 της Βερόνα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Νίκη που την βάζει μέσα στην εξάδα δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε. Η ομάδα του Γκασπερίνι έδειξε χαρακτήρα και παρότι δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, χρειάστηκε μόλις οκτώ λεπτά στο δεύτερο για να πάρει αυτό το πολύτιμο τρίποντο.

Η Βερόνα που προηγήθηκε με τον Λάζοβιτς στο 11’ κι έμοιαζε να παίρνει σπουδαία βαθμολογικά ανάσα στην μάχη της για την παραμονή στην Serie A, δεν μπόρεσε να κάνει δυσκολότερο το έργο της Αταλάντα και παρέμεινε μέσα στην ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Ζαπακόστα στο 22’ έφερε το ματς στα ίσα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν ευκαιρίες να φέρουν τούμπα το ματς απ’ το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Αυτό δεν έγινε, όμως οι «μπεργκαμάσκι» δεν μπήκαν σε περιπέτειες. Με σκόρερ τον Πάσαλιτς στο 54’ και τον Χέιλουντ στο 62, πήραν την νίκη και σκαρφάλωσαν στην έκτη θέση του πίνακα αφήνοντας πίσω την Ρόμα.

Η Αταλάντα που στη παρούσα φάση βρίσκεται σε θέση που οδηγεί στο Conference League, ισοβαθμεί με την πέμπτη Μίλαν με 61 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική ταξιδεύει στο Μιλάνο για να αντιμετωπίσει την Ίντερ και τελευταία υποδέχεται την Μόντσα. Το σίγουρο είναι πως μέχρι τέλους οι τρεις αυτές ομάδες θα παλέψουν για μια θέση.

«Πάντα ψηλά στη λίστα της Ίντερ ο Χουάνγκ - 15 εκατ. ευρώ οι απαιτήσεις του Ολυμπιακού»
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

21:53 - 12.05.2023

Το όνομα του Ινμπόμ Χουάνγκ φαίνεται να συνεχίζει να βρίσκεται ψηλά στη λίστα της Ίντερ, η οποία φαίνεται πως είναι η δεύτερη ομάδα της Ιταλίας, μετά τη Νάπολι, που ενδιαφέρεται για τον Νοτιοκορεάτη.

Βροχή από γκολ είχαμε νωρίτερα στην αναμέτρηση της Κρεμονέζε απέναντι στην Μπολόνια. Οι γηπεδούχοι που βρίσκονται σε μειονεκτική βαθμολογικά θέση, γνώρισαν την ήττα με 5-1 απ’ τον Αρναούτοβιτς και τη παρέα του και πλέον με δύο αγωνιστικές να παραμένουν μέχρι το φινάλε της Serie A δύσκολα θα αγωνίζονται την επόμενη χρονιά στη πρώτη κατηγορία του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί απ’ το πρώτο κιόλας ημίχρονο και μόλις στο 14’ ο Αρναούτοβιτς έκανε την αρχή του «πάρτι». Την σκυτάλη πήρε ο Φέργκιουσον στο 27’ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Στέφαν Πος, τελείωσε τις ελπίδες των γηπεδούχων.

Στο 62’ ήρθε η σειρά για τον πρώτο σκόρερ της Μπολόνια να σκοράρει, τον Ορσολίνι. Ο Ιταλός που φέτος μετράει 11 γκολ, άφησε την ομάδα του με δέκα παίχτες, δέκα λεπτά αφότου έβαλε το όνομά του στο πίνακα των σκόρερς. Ο Σανσόνε στο 80’ έβαλε το κερασάκι στη τούρτα για τους φιλοξενούμενους, με την Κρεμονέζε να πετυχαίνει το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Τσιοφάνι.