Βασίλης Πολυχρονόπουλος 14:28 - 18.02.2024 / Ανανεώθηκε: 20:58 - 18.02.2024

Η ΑΕΚ πάτησε κορυφή με 52 βαθμούς και περιμένει τι θα γίνει στο ντέρμπι της Τούμπας ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό.

90+4'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - Κηφισιά 3-0

Πρώτο γκολ του Λιούμπιτσιτς με την φανέλα της ΑΕΚ και στο πρώτο ματς που έπαιξε μπροστά στον κόσμο της ΑΕΚ, φορώντας την κιτρινόμαυρη φανέλα. Τα προηγούμενα ήταν σε άδειες εξέδρες

90'

Ο Νορντίν Άμραμπατ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90'

ΓΚΟΟΛ, 3-0 για την ΑΕΚ! Ο Λιούμπισιτς πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με τη φανέλα του Δικεφάλου με κεφαλιά.

86'

Έχουμε μπει στην τελική ευθεία του ματς, με την ΑΕΚ να ψάχνει και τρίτο γκολ, χωρίς να... καίγεται βέβαια.

81'

Μετά από εξαιρετική συνεργασία των παικτών της ΑΕΚ ο Κάλενς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ του Περουβιανού ακυρώθηκε για οφσάιντ.

79'

Διώχνει ο Μιλίσεβιτς λίγο πριν ο Αραούχο σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

78'

Απειλεί η ΑΕΚ, με τον Αναγνωστόπουλο να αποκρούει το σουτ του Αραούχο.

77'

Αλλαγή

Ο Νίκλας Έλιασον βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κώστας Γαλανόπουλος.

75'

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για την Κηφισιά, με το σουτ του Τετέι να περνάει λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών.

Το ενδιαφέρον από τις αλλαγές του Αλμέιδα, είναι το γεγονός πως πήγε σε θέση φορ ο Άμραμπατ, αλλά και το δίδυμο που φτιάχνουν πλέον στα χαφ ο Πινέδα με τον Λιούμπιτσιτς.

73'

Αλλαγή

Ο Όγκνιεν Οζέγκοβιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ανδρέας Τέτε.

73'

Αλλαγή

Ο Λούκα Τσάπαν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αλμπέρτο Μποτία.

70'

Αλλαγή

Ο Γενς Γιόνσον βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ρόμπερτ Λιούμπισιτς.

70'

Αλλαγή

Ο Μίγιατ Γκατσίνοβιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ροδόλφο Πισάρο.

70'

Αλλαγή

Ο Στίβεν Τσούμπερ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σέρχιο Αραούχο.

70'

Αλλαγή

Ο Λιβάι Γκαρσια βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νορντίν Άμραμπατ.

69'

Κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία, άουτ η μπάλα.

67'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Αλεξάντερ Κάλενς.

Αυτή την ώρα έχουμε και τη σέντρα στο ντέρμπι της Τούμπας ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό.

Παίζει πολύ η ΑΕΚ με την διαγώνια κίνηση του Πήλιου και από την οποία έχουν βγει δυο φάσεις. Με τον Πήλιο να ακούει και το όνομα του από την κερκίδα.

64'

Υπέροχη μπαλιά από τον Γιόνσον, κεφαλιά του Πήλιου και λίγο άουτ η μπάλα.

62'

Αδύναμο πλασέ του Πινέδα, εύκολα ο Αναγνωστόπουλος.

59'

Κλέβει και σουτάρει ο Σιντιμπέ έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Αναγνωστόπουλος.

57'

Αλλαγή

Ο Τιεβί Μπιφουμά βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Παναγιώτης Πρίτσας.

57'

Αλλαγή

Ο Φακούντο Σόλοα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Βίκτωρ Κλωναρίδης.

57'

Επιχειρεί ένα σουτ ο Γκατσίνοβιτς μετά από μία ωραία ενέργεια που έκανε, λίγο δίπλα από το δοκάρι η μπάλα.

56'

Η ΑΕΚ όπως ήταν αναμενόμενο κυριαρχεί και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ρυθμό να είναι πεσμένος συγκριτικά με το πρώτο μέρος.

54'

Κίτρινη κάρτα για τον Φακούντο Σόλοα.

Είναι εντυπωσιακό πως κάθε φορά που ο Πήλιος πλησιάζει κοντά στις εξέδρες, αποθεώνεται από τον κόσμο της ΑΕΚ

50'

Στα σώματα η εκτέλεση του Τσούμπερ.

49'

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ, το κέρδισε ο Τσούμπερ.

47'

Κίτρινη κάρτα για τον Μάρκο Γκόμπελιτς.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

Όλα έτοιμα για τη σέντρα στο δεύτερο μέρος.

45'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - Κηφισιά 2-0

45'

Σέντρα του Ελίασον, πλασέ του Πήλιου από πολύ πλάγια θέση και άουτ η μπάλα.

45'

Σουτ του Πινέδα έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

45'

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Έχει μεγάλο ενδιαφέρον το γεγονός πως ο Γκαρσία μέχρι τώρα από τις 8 τελικές της ΑΕΚ στο τέρμα, έχει κάνει τις 5. Όμως θα είχε και ενδιαφέρον, πόσο κλεψίματα μπάλας έχει κάνει ο τρομερός Γιόνσον.

44'

Πάτησε περιοχή ο Τσούμπερ, έκανε και το σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στα σώματα.

Ο Αλμέιδα σήκωσε τον Ραντόνια για προθέρμανση, μένει να δούμε αν υπάρχει κάποιο ζήτημα τραυματισμού

37'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Γκατσίνοβιτς να πλασάρει από διαγώνια θέση και την μπάλα να... γλείφει το αριστερό δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.

36'

Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Αναγνωστόπουλο να έχει απάντηση σε ένα πολύ όμορφο σουτ του Ελίασον.

34'

Κίτρινη κάρτα για τον Εχσάν Χατζισαφί.

31'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Αναγνωστόπουλο να αποκρούει το σουτ του Λιβάι από πολύ κοντινή απόσταση.

Ασχέτως αν ο Πήλιος ήταν ο εκτεθειμένος στο τρίτο γκολ της ΑΕΚ που ακυρώθηκε, κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι

29'

Δεν μέτρησε το τρίτο γκολ της Ένωσης! Ήταν οφσάιντ ο Πήλιος στην αρχή της φάσης, παραμένει το 2-0.

28'

ΓΚΟΟΛ, 3-0 για την ΑΕΚ! Μετά από γύρισμα του Γκατσίνοβιτς, ο Τσάπαν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, πετυχαίνοντας αυτογκόλ.

Το πρώτο του χατ τρικ, θα ψάξει σήμερα ο Γκαρσία

24'

ΓΚΟΟΛ, 2-0 για την ΑΕΚ! Ο Πήλιος γύρισε εξαιρετικά μέσα στην περιοχή, ο Γκατσίνοβιτς έκανε το πλασέ, στο οποίο είχε απάντηση ο Αναγνωστόπουλος, αλλά στη συνέχεια ο Λιβάι Γκαρσία πήρε το ριμπάουντ με κεφαλιά και διπλασίασε τόσο τα τέρματα της ομάδας του όσο και τα προσωπικά του.

Ένα από τα πιο όμορφα γκολ της ΑΕΚ φέτος, είναι αυτό που πέτυχε ο Γκαρσία, κυρίως λόγω της ενέργειας που έκανε ο Ελίασον και της ασίστ του Σουηδού

19'

Ο Νίκλας Έλιασον έδωσε την ασίστ για το γκολ.

19'

ΓΚΟΟΛ, 1-0 για την ΑΕΚ! Ο Ελίασον με μία πολύ γλυκιά σέντρα βρήκε τον Λιβάι Γκαρσία κι εκείνος με μία κεφαλιά-ψαράκι έδωσε προβάδισμα στην Ένωση.

Ο τρόπος με τον οποίο μπήκε η ΑΕΚ στο ματς με τον κόσμο στις εξέδρες, δεν έχει καμία σχέση με τον τρόπο που έμπαινε όταν οι κερκίδες ήταν άδειες.

12'

Δοκιμάζει το πόδι του ο Πινέδα τώρα λίγο έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Αναγνωστόπουλος.

11'

Μακρινό σουτ του Πήλιου, πολύ άουτ η μπάλα.

8'

Πλάσαρε ο Λιβάι από διαγώνια θέση, απέκρουσε ο Αναγνωστόπουλος.

9'

Αλλαγή

Ο Τζόναθαν Μενέντες βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νίκος Βαφέας.

7'

ΕΞΩ! Ο Λιβάι Γκαρσια αστόχησε στο πέναλτι!

Δεύτερο πέναλτι που χάνει στην φετινή σεζόν ο Γκαρσία, το πρώτο ήταν απέναντι στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ

7'

Στη συνέχεια μάλιστα ο Σιντιμπέ πήρε το ριμπάουντ, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

7'

Αποκρούει ο Αναγνωστόπουλος την εκτέλεση του Λιβάι!

6'

Ελέγχθηκε η φάση, παραμένει τόσο το πέναλτι όσο και η κόκκινη.

4'

Κόκκινη κάρτα

ΑΠΟΒΟΛΗ! Ο Βασίλης Σπίνος αντικρίζει την κόκκινη κάρτα! Έντονες διαμαρτυρίες από τους συμπαίκτες του!

4'

Πέναλτι για την ΑΕΚ και με δέκα παίκτες η Κηφισιά! Ο Σπίνος μάρκαρε αντικανονικά τον Λιβάι Γκαρσία όσο εκείνος έβγαινε τετ α τετ και ο κ. Γκορτσίλας του έδειξε την κόκκινη κάρτα, ενώ έδειξε και την άσπρη βούλα.

1'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Πήλιο να σεντράρει και να βρίσκει τον Λιβάι Γκαρσία, του οποίου η κεφαλιά πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Ο Χατζισαφί αναγκαστικά επιστρατεύτηκε για την θέση του στόπερ. Πάντως είναι μια θέση που την ξέρει. Έστω και αν κυρίως έπαιζε ως στόπερ σε τριάδα στο κέντρο της άμυνας

1'

Το ματς ξεκίνησε!

Ενός λεπτού σιγή για τον αστυνομικό Γιώργο Λυγγερίδη, που έχασε τη ζωή του στα επεισόδια στου Ρέντη.

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο της «OPAP Arena».

Με μπλουζάκια κατά του ρατσισμού για τον Τετέι οι παίκτες της Κηφισιάς έκαναν την προθέρμανση πριν από τον αγώνα με την ΑΕΚ.

Περίπου 20 λεπτά πριν τη σέντρα του ματς ο Δημήτρης Μελισσανίδης τίμησε με το έμβλημα του «Χρυσού Δικεφάλου» τον Αλέκο Παππά, πατέρα του Πέτρου Παππά και ευεργέτης της «OPAP Arena».

Ολοκληρώθηκε η προθέρμανση των παικτών των δύο ομάδων, μετράμε αντίστροφα για τη σέντρα.

Γεμίζει σιγά σιγά η «OPAP Arena» με την ατμόσφαιρα που δημιουργούν οι φίλοι της Ένωσης να είναι φανταστική.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Ευστάθιος Γκορτσίλας, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Κωνσταντίνος Περράκης.

Η ενδεκάδα της Κηφισιάς: Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Σπίνος, Μιλίσεβιτς, Τσαπάν, Κανατζίγια, Οζέγκοβιτς, Σολόα, Μενέντες, Μπιφουμά, Σάντος.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Κάλενς, Χατζισαφί, Πήλιος, Γιόνσον, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον, Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Μόλις βγήκαν για προθέρμανση οι παίκτες της ΑΕΚ, με τον κόσμο να φωνάζει «Νάτοι νάτοι οι πρωταθλητές».

Θυμίζουμε στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στην Καισαριανή, η Κηφισιά είχε «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας από την ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ προέρχεται από την ισοπαλία στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και βρίσκεται στην 3η θέση με 49 βαθμούς, ενώ η Κηφισιά προέρχεται από τη «λευκή» ισοπαλία με τον Βόλο στην Καισαριανή και είναι στην προτελευταία θέση με 16 βαθμούς.

Στόχος των «κιτρινόμαυρων» φυσικά είναι η νίκη που θα τους στείλει στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος και μετά θα περιμένουν το αποτέλεσμα στο ντέρμπι ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός για να δουν αν θα παραμείνουν εκεί, ενώ οι νεοφώτιστοι θα κυνηγήσουν να φύγουν με ένα θετικό αποτέλεσμα, το οποίο θα τους δώσει σημαντικό boost στην προσπάθεια που κάνουν να μείνουν στην κατηγορία.

Σέντρα του αγώνα στις 19:00, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1.

Ο κόσμος της ΑΕΚ περίμενε πάνω από δύο μήνες, προκειμένου να μπορέσει να βρεθεί ξανά στο πλευρό της ομάδας του Ματίας Αλμέιδα και γι' αυτό το παρών που έχει δώσει σήμερα είναι κάτι παραπάνω από βροντερό.

Καλησπέρα σας από την «OPAP Arena», μαζί θα παρακολουθήσουμε την εντός έδρας αναμέτρηση της ΑΕΚ με την Κηφισιά για την 23η αγωνιστική της Stoiximan Super League.