Ο Billy Gilmour βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Carlos Baleba.

Ο Ορμπελίν Πινέδα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ροδόλφο Πισάρο.

Ο Joao Pedro βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τζέιμς Μίλνερ.

Συγκλονιστικό ματς κάνει η ΑΕΚ έστω και με δέκα παίκτες

Το 0-1 της Μπράιτον

74'

Ακόμα μία απίστευτη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Πινέδα αστοχεί από καλή διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή. «Έγλειψε» το δοκάρι η μπάλα...

73'

Φοβερός Στάνκοβιτς, νικάει τον Φέργκιουσον σε τετ α τετ.

72'

Αλλαγή

Ο Στίβεν Τσούμπερ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νίκλας Έλιασον.

72'

Αλλαγή

Ο Νορντίν Άμραμπατ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Εζεκιέλ Πόνσε.

72'

Αλλαγή

Ο Πέτρος Μάνταλος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σέρχιο Αραούχο.

69'

Αλλαγή

Ο Kaoru Mitoma βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μαχμούντ Νταούντ.

Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, πλέον το ματς έχει γίνει και εξαιρετικά δύσκολο στην διαχείριση. Αλλά κυρίως πρέπει να βρουν το μυαλό τους ξανά οι παίκτες της ΑΕΚ αλλά και να έρθει φρεσκάρισμα από τον πάγκο

65'

Κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) στον Γκατσίνοβιτς, με δέκα παίκτες η ΑΕΚ!

63'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα στον Τσούμπερ για μαρκάρισμα πάνω στον Γκίλμουρ.

Πρέπει να βρουν ξανά την ηρεμία τους οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ

Μάλιστα, αυτό ήταν το έκτο πέναλτι σε βάρος της ΑΕΚ στον όμιλο.

Τρία γκολ έχει η Μπράιτον κόντρα στην ΑΕΚ. Και τα τρία από την άσπρη βούλα.

55'

Γκολ, 0-1! Ο Ζοάο Πέδρο νικάει τον Στάνκοβιτς από την άσπρη βούλα.

Όσες φορές και αν δει κάποιος το ριπλέι, δύσκολα να βρει που υπάρχει η παράβαση. Μόλις αισθάνεται ο Πέδρο το χέρι του Σιμάνσκι πάνω του, κάνει βουτιά.

54'

Πέναλτι για την Μπράιτον!

53'

Ο Ελβετός διαιτητής πάει να δει στο VAR μία φάση για πέναλτι υπέρ της Μπράιτον σε μαρκάρισμα του Σιμάνσκι πάνω στον Ζοάο Πέδρο.

51'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Βερμπρούγκεν να έχει απάντηση και στο σουτ του Γκατσίνοβιτς μέσα από την περιοχή.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Είναι κρίμα πραγματικά με τέτοιο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ να μην έχει μπει μπροστά στο σκορ

Μαγικό ημίχρονο από την ΑΕΚ, που... κατάπιε την Μπράιτον και το μόνο που της έλειψε ήταν το γκολ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - Μπράιτον 0-0

45+1'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

45'

Μονότερμα από την ΑΕΚ, που χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη!

44'

ΑΣΥΛΛΗΠΤΗ διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Τσούμπερ αρχικά σημάδεψε το δοκάρι μέσα από την περιοχή και στη συνέχεια η κεφαλιά του Γκατσίνοβιτς κατέληξε άουτ.

42'
35'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Πινέδα να κάνει μία υπέροχη ατομική ενέργεια και το σουτ του να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Πινέδα και Μάνταλος γυρίζουν πολύ πίσω για να πάρουν μπάλα και να κάνουν παιχνίδι

31'

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τσούμπερ πήρε μία κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

30'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από κλέψιμο και πάσα του Μάνταλου, ο Τσούμπερ βγήκε σε καλή θέση και εξαπέλυσε ένα σουτ, στο οποίο όμως είχε απάντηση ο Βερμπρούγκεν.

27'

Κίτρινη κάρτα για τον Μίγιατ Γκατσίνοβιτς.

27'

Κίτιρνη κάρτα στον Γκατσίνοβιτς για φάουλ στη μεσαία γραμμή πάνω στον Αντινγκρά.

21'

Απειλεί ξανά η ΑΕΚ! Εκπληκτική μπαλιά από τον Μάνταλο για τον Γκατσίνοβιτς, με τον Σέρβο να επιχειρεί ένα πλασέ από πλάγια θέση και την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η ΑΕΚ πρέπει να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ που έχει πάρει στο ματς

18'

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Πινέδα να εξαπολύει ένα σουτ και τον Βερμπρούγκεν να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο.

17'

Ο Άμραμπατ με μία σέντρα βρήκε τον Μάνταλο κι εκείνος έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Βερμπρούγκεν.

13'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Πινέδα να εξαπολύει ένα φοβερό σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

12'

Φοβερή ντρίμπλα του Χατζισαφί, ανάγκασε τον Φέλτμαν να πάρει κίτρινη κάρτα.

12'

Κίτρινη κάρτα για τον Joel Veltman.

10'

Ο Αντινγκρά δοκιμάζει το πόδι του από δύσκολη πλάγια θέση, άουτ η μπάλα.

7'

Παραλίγο να γίνει η ζημιά για την ΑΕΚ! Ο Βίντα γύρισε άσχημα στον Στάνκοβιτς κι εκείνος πρόλαβε την μπάλα λίγο πριν εκείνη περάσει τη γραμμή.

Με εντολή Αλμέιδα, το πρέσινγκ δεν ξεκινά από χαμηλά, αλλά λίγο πιο μπροστά από το κέντρο του γηπέδου

4'

Απειλεί και η ΑΕΚ με σουτ του Τσούμπερ, αλλά υπήρχε οφσάιντ. Φοβερός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του ματς.

2'

Ευκαιρία για την Μπράιτον με το καλημέρα! Ο Στάνκοβιτς απέκρουσε το πλασέ του Φέργκιουσον μέσα από την περιοχή, ενώ στη συνέχεια έβαλε το πόδι του και ο Βίντα.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

1'

Το ματς ξεκίνησε!

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Σχεδόν κατάμεστη η «OPAP Arena», με την ατμόσφαιρα για ακόμη μία φορά να είναι εκπληκτική.

Οι παίκτες της ΑΕΚ τελείωσαν την προθέρμανση τους και πλέον μετράμε αντίστροφα για την έναρξη του μεγάλου αγώνα.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΤΗΣ ΑΕΚ

Φυσικά, το παρών στην «OPAP Arena» έχει δώσει για ακόμη μία φορά και ο διοικητικός ηγέτης της Ένωσης, Δημήτρης Μελισσανίδης.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Ελβετός Σάντρο Σάρερ, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο συμπατριώτης του Λούκας Φάχντριχ.

Η ενδεκάδα της Μπράιτον: Βερμπρούγκεν, Ίγκορ, Ντανκ, Ζοάο Πέδρο, Γκίλμουρ, Γκρος, Μιτόμα, Αντινγκρά, Φέργκιουσον, Φέλτμαν και Χίνσελγουντ.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Μάνταλος.

Και τώρα ας δούμε τις επιλογές του Ματίας Αλμέιδα και του Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι...

Πριν δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων, πάρτε μία... γεύση από το κλίμα που επικρατεί έξω από την «OPAP Arena» λίγη ώρα πριν τη σέντρα του μεγάλου ματς.

Σέντρα στις 19:45, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 3.

Η Ένωση με οδηγό το έπος στην Αγγλία στο πρώτο ματς των δύο ομάδων, όπου επικράτησε με 3-2, καλείται να κάνει ακόμα μία υπέρβαση, προκειμένου να αυξήσει τις πιθανότητες για πρόκριση στα νοκ-άουτ είτε της συγκεκριμένης διοργάνωσης είτε του Conference League.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με την Μπράιτον στην «OPAP Arena» για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League.