Βασίλης Πολυχρονόπουλος 17:25 - 03.03.2024 / Ανανεώθηκε: 21:34 - 03.03.2024

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

90+6'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το σουτ του Ρότα να περνάει άουτ.

90+5'

ΓΚΟΟΛ για τον Άρη, 3-3! Εύστοχος ο Μορόν από την άσπρη βούλα.

Η ΑΕΚ την πάτησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που την πάτησε στην Τούμπα. Φάουλ του Κάλενς στο ίδιο σημείο, εκτέλεση και ζημιά.

90+4'

Πέναλτι για τον Άρη! Μετά από κεφαλιά του Γιόνσον η μπάλα βρίσκει στο απλωμένο χέρι του Βίντα.

90'

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Το ερώτημα που τίθεται είναι γιατί ο Ολλανδός στο VAR δεν κάλεσε κτον Σιδηρόπουλο στη φάση του πέναλτι της ΑΕΚ που φάνηκε να υπάρχει επιθετικό φάουλ.

90+7'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Λορέν Μορόν της ομάδας Άρης σκοράρει από το σημείο του πέναλτι!

90+1'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Νταμιάν Σιμάνσκι.

Είναι ξεκάθαρο πως δεν τον έχει ακουμπήσει καθόλου ο Πινέδα τον Μορόν και μάλιστα μπροστά στον Σιδηρόπουλο.

88'

Παίρνει πίσω την απόφαση του ο Σιδηρόπουλος, συνεχίζεται με ελεύθερο η φάση.

86'

Από τα ριπλέι δεν φαίνεται να υπάρχει επαφή.

85'

Πάει για on field review ο Έλληνας ρέφερι!

85'

Πέναλτι για τον Άρη! Ο Μορόν έπεσε στο έδαφος μετά από μονομαχία με τον Πινέδα και έδειξε άσπρη βούλα ο κ. Σιηδηρόπουλος.

83'

Πάτησε περιοχή ο Σουλείμάνοφ, κόπηκε από τον Κάλενς.

82'

Αλλαγή

Ο Μιχάλης Παναγίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σάπι Σουλεϊμάνοφ.

81'

Κυκλοφορεί την μπάλα η ΑΕΚ τώρα, κάνοντας και διαχείριση του προβαδίσματος που έχει παράλληλα.

75'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ να κλειδώσει τη νίκη, με τον Τσούμπερ να μην νικά τον Κουέστα από θέση τετ α τετ.

Με τις αλλαγές που έχει κάνει ο Αλμέιδα, ο Πινέδα έχει πάει στο δεξί άκρο της επίθεσης, στην κορυφή είναι ο Τσούμπερ, πίσω του ο Αραούχο και αριστερά ο Πισάρο

73'

Αλλαγή

Ο Νίκλας Έλιασον βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο [player2].

72'

Αλλαγή

Ο Εζεκιέλ Πόνσε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο [player2].

72'

Κίτρινη κάρτα για τον Στίβεν Τσούμπερ.

Ο Πόνσε φτάνει στα 11 γκολ. Και δέκα από τις 21 Γενάρη μέχρι και σήμερα. Βεβαίως το μισό γκολ είναι η προσπάθεια του Πινέδα.

70'

Κίτρινη κάρτα για τον Φραν Βέλεθ.

68'

Αλλαγή

Ο Γιαννης Φετφατζίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λούκας Ρουπ.

68'

Αλλαγή

Ο Ζιν Ζουλ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φραν Βέλεθ.

68'

Ο Νίκλας Έλιασον έδωσε την ασίστ για το γκολ.

68'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 3-2! Ο Πινέδα αφού ελευθερώθηκε εξαιρετικά, «έσπασε» στον Ελίασον και ο Σουηδός με μία γλυκιά σέντρα βρήκε τον Πόνσε, που με μία απίθανη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

64'

Αλλαγή

Ο Πέτρος Μάνταλος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Στίβεν Τσούμπερ.

Πιθανότατα είναι αναγκαστική η αλλαγή του Άμραμπατ, καθώς βγήκε κουτσαίνοντας. Άλλωστε στο σημείο που βγήκε, ήταν από τους καλύτερους παίκτες της ΑΕΚ

63'

Αλλαγή

Ο Νορντίν Άμραμπατ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ροδόλφο Πισάρο.

63'

Αλλαγή

Ο Ρόμπερτ Λιούμπισιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ορμπελίν Πινέδα.

60'

Ο Άμραμπατ σταμάτησε εξαιρετικά τον Μορόν, που πάτησε περιοχή.

Στη φάση του γκολ του Βίντα, ο Φατόρε περισσότερο δυσκόλεψε παρά βοήθησε τον Κουέστα που φάνηκε να αιφνιδιάζεται.

57'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το σουτ του Λιούμπισιτς να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι!

55'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-2! Μετά από σουτ του Γιόνσον μέσα στην περιοχή ο Βίντα βρέθηκε στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από πολύ πλάγια θέση.

54'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Ελίασον να μην κάνει καλή επαφή με κεφαλιά μετά από σέντρα του Άμραμπατ.

Πολύ γρήγορα θα έρθουν οι αλλαγές του Αλμέιδα, διότι η ΑΕΚ δεν έχει καθόλου ένταση και καθόλου ρυθμό στο παιχνίδι της. Και πλέον κυνηγάει ανατροπή. Η ΑΕΚ χρειάζεται παίκτες που θα νοικοκυρέψουν το παιχνίδι της

49'

ΓΚΟΟΛ για τον Άρη, 2-1! Ο Σαβέιρο πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Στάνκοβιτς στο δικό του σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την ολική ανατροπή.

Ο Αλμέιδα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έφερε ξανά δεξιά τον Άμραμπατ και τον Ελίασον αριστερά. Όπως δηλαδή είχε ξεκινήσει το ματς

46'

Αλλαγή

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λορέν Μορόν.

46'

Αλλαγή

Ο Φαμπιάνο Λέισμαν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λίντσει Ρόουζ.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Όλα έτοιμα για τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μάντζιος αποσύρει στην ανάπαυλα τον Φαμπιάνο και βάζειτον Ροουζ, σε μια κίνηση που γίνεται προφανώς βάσει πλάνου αφού ο βραζιλιάνος προέρχεται απο απουσία 35 ημερών και ο προπονητής του Αρη αφού του έδωσε ρυθμό τον βγάζει για να τον έχει έτοιμο την Τετάρτη με τον Παναιτωλικό. Αποσύρει και τον Ανσαριφάρντ που είχε ένα μυικό τραυματισμό στο φινάλε και τον προφυλάσσει.

45+2'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Άρης - ΑΕΚ 1-1

Απόλυτα δίκαιη η εξέλιξη με το γκολ του Φετφατζιδη,βάσει της εικόνας του ματς με τον Αρη να έχει πάρει τα ηνία απο το 25΄ και να κεφαλαιοποιεί την υπεροχή του με το γκολ του πιο δραστήριου παίκτη του.

Τεράστιο κενό στο κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ και κυρίως λάθος η θέση που παίρνει για δεύτερη φορά ο Κάλενς. Ή για να είμαστε ακριβείς, που έχασε την θέση του ο Κάλενς.

43'

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

43'

ΓΚΟΟΛ για τον Άρη, 1-1! Τραγική αδράνεια στα μετόπισθεν της ΑΕΚ, την οποία εκμεταλλεύεται ο Φετφατζίδης και μετά από ασίστ του Ανσαριφάρντ φέρνει το ματς στα ίσια. Κακή έξοδος κι από τον Στάνκοβιτς.

43'

Εξετάστηκε κι όλης η φάση, δεν άλλαξε κάτι.

43'

Έφυγε στην πλάτη της άμυνας ο Φετφατζίδης, πλάσαρε εξαιρετικά τον Στάνκοβιτς, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ.

42'

Κεφαλιά του Κάλενς, άουτ η μπάλα.

41'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από φοβερή συνεργασία Γιόνσον, Ελίασον, Λιούμπισιτς ο τελευταίος έκανε ένα ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Κουέστα εντυπωσιακά.

40'

Ο Ανσραιφάρντ συνεχίζει προς το παρόν.

39'

Δυνατό μακρινό σουτ του Κάλενς, μπλοκάρει ο Κουέστα.

38'

Μένει να φανεί αν μπορεί να συνεχίσει ο Ιρανός.

37'

Στο έδαφος ο Ανσαριφάρντ, αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

Όπως συνηθίζει στα τελευταία παιχνίδια, περίπου στο ίδιο χρονικό σημείο, ο Αλμέιδα άλλαξε πλευρές τον Άμραμπατ με τον Ελίασον.

32'

Δοκιμάζει το πόδι του ο Ρότα, στην αγκαλιά του Κουέστα η μπάλα.

Ο Αρης έχει ισορροπήσει το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, ανεβάζοντας την πίεση λίγα μέτρα πιο ψηλά στο γήπεδο

30'

Κακή κάθετη από τον Ανσραιφάρντ, με αποτέλεσμα να χαθούν προϋποθέσεις για τον Άρη.

Η ΑΕΚ μετά το γκολ που πέτυχε, έχει χάσει το κέντρο και έχει χάσει και πολλά μέτρα στο γήπεδο.

26'

Κίτρινη κάρτα για τον Ρόμπερτ Λιούμπισιτς.

24'

Πρώτη σημαντική ευκαιρία για τον Άρη, με τον Ανσαριφάρντ να κάνει ένα σουτ από πολύ πλάγια θέση και την μπάλα να περνάει παράλληλα από την εστία.

20'

Σέντρα του Ελίασον, απομακρύνει ο Μοντόγια.

Τρεις φορές σε 12΄ ο Αμραμπατ έφυγε στην πλάτη του Μοντόγια που δεν κατάφερε σε καμία απο τις τρεις να τον σταματήσει. Στην 3η του εκανε το πέναλτι...

15'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-1! Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Άμραμπατ και προβάδισμα για την Ένωση.

15'

Κίτρινη κάρτα για τον Ζιν Ζουλ.

Ο Άμραμπατ είναι από τους παίκτες της ΑΕΚ που δείχνουν την μεγαλύτερη ψυχραιμία στις εκτελέσεις πέναλτι. Γι αυτό και είναι στην σειρά, ο πρώτος εκτελεστής της.

13'

Κίτρινη κάρτα για τον Μάρβιν Μοντόγια.

13'

Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Μοντόγια έκανε τάκλιν στον Άμραμπατ μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

Η ΑΕΚ έχει την κατοχή στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς με τον Αρηνα επιλέγει να αμύνεται στο δικό του μισό και να προσπαθεί με κάποιο κλέψιμο να πάει σε μια γρήγορη μετάβαση.

8'

Σέντρα-σουτ από τον Άμραμπατ, παραλίγο αυτογκόλ από τον Φατόρε, που έδιωξε σε κόρνερ.

Θα ψάξει η ΑΕΚ πολύ και σ' αυτό το ματς να πάρει πράγματα από τις στατικές φάσεις της.

7'

Πήγε να χτυπήσει στην κόντρα ο Άρης, αλλά ο Φετφατζίδης δεν έκανε καλό κοντρόλ.

6'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από γέμισμα του Ελίασον, ο Πόνσε πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Κάλενς τη δεύτερη, με τον Κουέστα να κάνει μία εντυπωσιακή επέμβαση.

4'

Σουτ του Άμραμπατ, κόντραρε στα σώματα η μπάλα και στη συνέχεια ο Ρότα δεν μπόρεσε να κρατήσει ζωντανή τη φάση.

3'

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να έχει την μπάλα στα πόδια της.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

1'

Το ματς ξεκίνησε!

Το περιβραχιόνιο του αρχηγού το έχει πάρει ο Βίντα. Και ίσως αυτό είναι και μια προβολή για τα προσεχώς.

Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Αρκετές οι επιστροφές σήμερα για τον Ακη Μάντζιο που έχει έξι νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα. Φαμπιάνο, Φατόρε, Βερστράτε, Φετφατζίδης, Παναγίδης και Ανσαριφάρντ ξεκινούν στο βασικό σχήμα. Στον πάγκο μένουν Μορόν, Ρόουζ και Σουλεϊμάνοφ, ενώ εκτός αποστολής είναι οι Μάνου Γκαρθία και Οντουμπάτζο.

Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα.

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» βρίσκεται και ο διοικητικός ηγέτης του Άρη, Θόδωρος Καρυπίδης.

Ο Τάσος Σιδηροπουλος άφησε μία ανθοδέσμη με άσπρα τριαντάφυλλα στο μνημείο στη θύρα 3 για τον Άλκη Καμπανό.

Για την ΑΕΚ έμεινε εκτός αποστολής ο Λιβάι Γκαρσία, προκειμένου να προφυλαχθεί.

Αυτή είναι η τέταρτη συνάντηση των δύο ομάδων τη φετινή σεζόν, αφού έχει προηγηθεί το ματς του πρώτου γύρου, όπου οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 1-0 στην «OPAP Arena», αλλά και τα δύο παιχνίδια Κυπέλλου, τα οποία έληξαν ισόπαλα (0-0, 1-1) και οι Θεσσαλονικείς προκρίθηκαν στα πέναλτι.

Η ενδεκάδα του Άρη (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φατόρε, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Βερστράτε, Ζουλ, Παναγίδης, Σαβέριο, Φετφατζίδης, Ανσαριφάρντ.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Γιόνσον, Λιούμπισιτς, Άμραμπατ, Ελίασον, Μάνταλος, Πόνσε.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Τάσος Σιδηρόπουλος, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Κλέι Ρούπερτι.

Και από την άλλη η Ένωση, για την οποία η νίκη αποτελεί μονόδρομος, προκειμένου να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί και να μπει ως πρώτη στα playoffs του ελληνικού πρωταθλήματος.

Από τη μία οι Θεσσαλονικείς, οι οποίοι πέρα από το γόητρο δεν έχουν κάποιο ισχυρό κίνητρο, καθώς έχουν «κλειδώσει» εδώ και καιρό την παρουσία τους στην εξάδα και έχουν στο μυαλό τους και τη ρεβάνς Κυπέλλου με τον Παναιτωλικό.

Σέντρα στις 19:30, τηλεοπτική μετάδοση από Novasports Prime.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Άρη και ΑΕΚ για την 26η -και τελευταία της κανονικής διάρκειας- αγωνιστική της Stoiximan Super League.