Άγγελος Φραγκισκάτος 21:27 - 12.03.2024 / Ανανεώθηκε: 00:55 - 13.03.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της ρεβάνς ανάμεσα σε Άρσεναλ και Πόρτο στο «Έμιρειτς» για τους «16» του Champions League.

ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο Βέντερσον Γκαλένο εκτέλεσε αλλά ο Ντάβιντ Ράγια του είπε «όχι»!

Ο Γκαλένο αστόχησε και η Άρσεναλ προκρίθηκε στους «8» του Champions League.

Ο Ράις με ωραία εκτέλεση ευστόχησε για το 4-2 των κανονιέρηδων.

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! - Ο Ντέκλαν Ράις μετατρέπει το πέναλτι σε γκολ, εκτελώντας με το δεξί πόδι στη μέση! Ο Ντιόγκο Κόστα έπεσε αριστερά!

Ο Γκρούγιτς μείωσε σε 3-2 για την Πόρτο.

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! - Ο Μάρκο Γκρούγιτς μετατρέπει το πέναλτι σε γκολ με το δεξί πόδι! Ο Ντάβιντ Ράγια κόντεψε να αρνηθεί το γκολ!

Ο Σάκα ευστόχησε για το 3-1 της Άρσεναλ.

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! - Ο Μπουκαγιό Σακά μετατρέπει το πέναλτι σε γκολ με το αριστερό πόδι! Ο Ντιόγκο Κόστα αποφάσισε να μην κουνηθεί!

Ο Ράγια απέκρουσε το πέναλτι του Ουέντελ.

121'

ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο Βέντελ εκτέλεσε αλλά ο Ντάβιντ Ράγια του είπε «όχι»!

Ο Χάβερτς ευστόχησε για το 2-1 της Άρσεναλ.

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! - Ο Κάι Χάβερτς μετατρέπει το πέναλτι σε γκολ με το αριστερό πόδι! Ο Ντιόγκο Κόστα δεν ήταν τυχερός και δεν μάντεψε την κατεύθυνση του πέναλτι!

Ο Πέπε ισοφάρισε σε 1-1 για την Πόρτο.

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! - Ο Pepe μετατρέπει το πέναλτι σε γκολ με το δεξί πόδι! Ο Ντάβιντ Ράγια δεν ήταν τυχερός και δεν μάντεψε την κατεύθυνση τηε μπάλας!

1-0 η Άρσεναλ.

Πρώτος εκτελεί ο Έντεγκαρντ.

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! - Ο Μάρτιν Έντεγκααρντ μετατρέπει το πέναλτι σε γκολ με το αριστερό πόδι! Ο Ντιόγκο Κόστα δεν ήταν τυχερός και δεν μάντεψε την κατεύθυνση του πέναλτι!

121'

Το παιχνίδι τελείωσε μετά τη διαδικασία των πέναλτι

Τέλος η παράταση. Ο νικητής της αναμέτρησης θα βγει από τη διαδικασία των πέναλτι.

121'

Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης τελείωσε

120'

Κατοχή μπάλας: Άρσεναλ: 55%, Πόρτο: 45%.

116'

Κίτρινη κάρτα στον Χάβερτς.

116'

Κίτρινη κάρτα

Ο Κάι Χάβερτς δεν είχε άλλη επιλογή από το να κάνει το φάουλ και πήρε κίτρινη κάρτα.

115'

Το σουτ του Γκαλένο κόντραρε, όμως ο Ράγια δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει.

115'

Κατοχή μπάλας: Άρσεναλ: 54%, Πόρτο: 46%.

Η κόπωση είναι εμφανής για τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων και μόνο όσοι μπήκαν αλλαγή έχουν δυνάμεις.

110'

Ο Οτάβιο πρόλαβε και έκοψε το σουτ που πήγε να επιχειρήσει ο Σάκα.

110'

Κατοχή μπάλας: Άρσεναλ: 53%, Πόρτο: 47%.

Μπλόκαρε ο Ράγια.

108'

Κόρνερ για την Πόρτο.

Έναρξη στο δεύτερο μέρος της παράτασης.

106'

Αλλαγή

Ο Λεάντρο Τροσάρ βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Έντουαρντ Ενκέτια

105'

Αλλαγές για την Άρσεναλ. Μέσα οι Ζιντσένκο και Ενκέτια, έξω οι Κίβιορ και Τροσάρ.

106'

Αλλαγή

Ο Jakub Kiwior βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Αλεξάντρ Ζίντσενκο

106'

Περιμένουμε την παράταση

Ημίχρονο παράτασης: Άρσεναλ-Πόρτο 1-0.

105+2'

Το 1ο ημίχρονο της παράτασης μόλις ολοκληρώθηκε.

105+1'

Ο τέταρτος διαιτητής δείχνει ότι θα παιχθούν ακόμα 1 λεπτά.

105'

104'

Ο αγώνας ξεκίνησε πάλι.

103'

Το παιχνίδι έχει σταματήσει και ο διαιτητής συνομιλεί με τους ποδοσφαιριστές.

101'

Δύο αλλαγές για την Πόρτο. Στις θέσεις των Κονσεϊσάο και Νίκο Γκονζάλεθ οι Μπόρχες και Εουστάκιο.

101'

Καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Ταρεμί έκανε το σουτ μέσα από τη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

101'

Αλλαγή

Ο Τσίκο Κονσεϊσάο βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Γκονσάλο Μπόρχες

101'

Αλλαγή

Ο Νίκο Γκονζάλες βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Στέφεν Εουστάκιο

100'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους παίκτες του Αρτέτα.

97'

Κόρνερ για τους γηπεδούχους.

96'

95'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το φάουλ του Έντεγκαρντ.

Έναρξη στην παράταση.

91'

Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης είναι προ των πυλών

Το ακυρωθέν γκολ της Άρσεναλ.

Η απόκρουση του Κόστα στο σουτ του Ζεσούς.

Τέλος κανονικής διάρκειας: Άρσεναλ-Πόρτο 1-0. Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση.

91'

Περιμένουνε τη διαδικασία των πέναλτι

Στη θέση του Βαρέλα θα μπει ο Γκρούγιτς.

90+8'

90+7'

Αλλαγή

Ο Άλαν Βαρέλα βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Μάρκο Γκρούγιτς λόγω τραυματισμού

90'

Αναγκαστική αλλαγή για την Πόρτο. Ο Βαρέλα θα αποχωρήσει με φορείο, καθώς αντιμετωπίζει πόνους από κράμπες.

90'

Πιέζει η Άρσεναλ για να βρει το γκολ που θα τις δώσει την πρόκριση.

90+4'

Προσωρινή διακοπή στο ματς, καθώς υπάρχει παίκτης πεσμένος στο έδαφος.

Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+1'

Ο τέταρτος διαιτητής δείχνει ότι θα παιχθούν ακόμα 3 λεπτά.

90'

Κατοχή μπάλας: Άρσεναλ: 51%, Πόρτο: 49%.

88'

Αλλαγή

Ο Εβανίλσον βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Mehdi Taremi

85'

Αλλαγή

Ο Ζοάο Μάριο βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Χόρχε Σάντσες

83'

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ο Ζεσούς βρέθηκε σε θέση βολής, όμως ο Κόστα τον σταματά.

85'

83'

Αλλαγή

Ο Ζορζίνιο βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Γκαμπριέλ Ζεσούς

80'

Κατοχή μπάλας: Άρσεναλ: 50%, Πόρτο: 50%.

78'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη κάρτα στον [player 1] για αντιαθλητικό μαρκάρισμα.

76'

75'

75'

74'

Ο Τροσάρ έκανε τη σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Σαλιμπά ήταν άστοχη.

73'

Κίτρινη κάρτα στον Πέπε.

73'

Κίτρινη κάρτα για τον Πέπε.

70'

Καλή στιγμή για την Πόρτο. Ο Κονσεϊσάο σούταρε εκτός περιοχής, αλλά ο Ράγια είπε «όχι».

70'

Κατοχή μπάλας: Άρσεναλ: 52%, Πόρτο: 48%.

67'

Η Άρσεναλ έχει βρει δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ πάνω στον Πέπε.

68'

Η εκτέλεση του Κονσεϊσάο πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

63'

Φάουλ για την Πόρτο λίγο έξω από την περιοχή του Ράγια.

65'

60'

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα έχει ανεβάσει την πίεση της.

60'

58'

Ο Χάβερτς γύρισε την μπάλα, όμως το σουτ του Ράις κόντραρε πάνω στα σώματα των αμυντικών της Πόρτο.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

57'

Κόρνερ για την Άρσεναλ.

56'

Κατοχή μπάλας: Άρσεναλ: 49%, Πόρτο: 51%.

48'

Ο Εβαλίνσον έκανε καλό ψαλιδάκι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

50'

50'

Έναρξη στο δεύτερο 45λεπτο.

Το 1-0 της Άρσεναλ.

46'

Αυτό ήταν! Ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα

Το απίθανο κόψιμο του Πέπε που στέρησε το γκολ από τον Χάβερτς.

Η μεγάλη επέμβαση του Ράγια στο σουτ του Εβανίλσον

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Άρσεναλ-Πόρτο 1-0.

45+4'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

45+4'

45+3'

Ένα λεπτό θα είναι ο έξτρα χρόνος.

45+1'

45+1'

45'

44'

Ο Έντεγκαρντ πέρασε μία καταπληκτική κάθετη πάσα στον Τροσάρ και αυτός με ωραίο τελείωμα από κοντά έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

43'

41'

ΓΚΟΟΟΛ για την Άρσεναλ.

41'

Ο Μάρτιν Έντεγκααρντ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

41'

ΓΚΟΟΟΛ- Ο Λεάντρο Τροσάρ σκόραρε με το δεξί πόδι

39'

Κίτρινη κάρτα στον Σαλιμπά, μετά από τράβηγμα πάνω στον Γκαλένο.

40'

39'

Ο Γουίλιαμ Σαλιμπά δεν είχε άλλη επιλογή από το να κάνει το φάουλ και πήρε κίτρινη κάρτα.

35'

30'

Ο Γουάιτ έκανε καλή σέντρα, όμως ο Πέπε ήταν εκεί και απομάκρυνε τον κίνδυνο για την Πόρτο.

33'

33'

29'

Το γέμισμα του Κονσεϊσάο βρήκε τον Γκαλένο, αλλά ο Ράγια μπλόκαρε.

30'

27'

Ο Τροσάρ έκανε τη σέντρα, ο Ράις πήρε τη κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

25'

Κατοχή μπάλας: Άρσεναλ: 46%, Πόρτο: 54%.

22'

Τεράστια ευκαιρία για την Πόρτο. Ο Εβανίλσον έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Ράγια είχε την απάντηση.

20'

Κατοχή μπάλας: Άρσεναλ: 48%, Πόρτο: 52%.

16'

Η Πόρτο απάντησε στις ευκαιρίες της Άρσεναλ, αλλά το τελείωμα του Εβανίλσον ήταν αρκετά άστοχο.

14'

Μετά από ωραίο συνδυασμό από τους παίκτες του Μικέλ Αρτέτα, ο Έντεγκαρντ έκανε το σουτ από το όριο της περιοχής, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

13'

Καλή στιγμή για την Άρσεναλ. Ο Σάκα με πολύ ωραία προσπάθεια, μπήκε στη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Κόστα έδιωξε σε κόρνερ.

15'

Κατοχή μπάλας: Άρσεναλ: 47%, Πόρτο: 53%.

Συμπληρώθηκαν τα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης χωρίς κάτι αξιοσημείωτο.

10'

Κατοχή μπάλας: Άρσεναλ: 41%, Πόρτο: 59%.

5'

Κατοχή μπάλας: Άρσεναλ: 67%, Πόρτο: 33%.

4'

Πρώτη ευκαιρία για τους Άγγλους με κεφαλιά του Γουάιτ. Πέρασε άουτ.

3'

Η Άρσεναλ έχει την κυκλοφορία της μπάλας στα πρώτα λεπτά.

1'

Η Πόρτο κάνει την σεντρα, ο αγώνας άρχισε

1'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Έγινε η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Σέντρα στις 22:00, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 3.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Κλεμάν Τουρπέν.

Πόρτο (Σέρχιο Κονσεϊσάο): Κόστα, Βέντελ, Οτάβιο, Πέπε, Ζοάο Μάριο, Νίκο, Βαρέλα, Γκαλένο, Πεπέ, Κονσεϊσάο, Εβανίλσον

Άρσεναλ (Αρτέτα): Ραγιά, Γουάιτ, Σαλίμπα, Γκάμπριελ, Κίβιορ, Ράις, Ζορζίνιο, Έντεγκαρντ, Σάκα, Τροσάρ, Χάβερτζ

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων για την αποψινή αναμέτρηση.

Θυμηθείτε τα highlights του πρώτου αγώνα στο «Ντραγκάο»

Η Πόρτο έχει ελαφρύ πλεονέκτημα, καθώς επικράτησε με 1-0 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στην Πορτογαλία.

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη ρεβάνς της Άρσεναλ με την Πόρτο, για τη φάση των «16» του UEFA Champions League.