Βασίλης Πολυχρονόπουλος 17:47 - 24.02.2024 / Ανανεώθηκε: 20:58 - 24.02.2024

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

90+4'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το σουτ του Πήλιου να τραντάζει το δοκάρι.

90'

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Ο Φερνάντες και ο Πισάρο μπήκαν στο γήπεδο στο ίδιο λεπτό. Ο Ισπανός έχει προλάβει να φανεί πολύ στο ματς αλλά ο Μεξικανός καθόλου

89'

Απειλεί ξανά η ΑΕΚ, με το σουτ του Μάνταλου να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

87'

Συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Αραούχο ο Φερνάντες, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε πάνω από τη συμβολή των δοκών.

87'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Ροδόλφο Πισάρο.

Το γκολ του Σίντκλεϊ για το 3-1 της Λαμίας

Το γκολ του Τσούμπερ για το 3-0 της ΑΕΚ

84'

Κίτρινη κάρτα για τον Ομάρ Καμπρέρα Σαντάνα.

82'

Αλλαγή

Ο Νορντίν Άμραμπατ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ροδόλφο Πισάρο.

82'

Αλλαγή

Ο Νίκλας Έλιασον βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πάολο Φερνάντες.

81'

Αλλαγή

Ο Εζεκιέλ Πόνσε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σέρχιο Αραούχο.

Η ΑΕΚ δεν έχει ρυθμό στο παιχνίδι του, κάνει λάθη και έχει δώσει δικαιώματα στην Λαμία να την απειλεί

77'

Αλλαγή

Ο Φλοσάρ Μάλτσι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νίκος Τσούκαλος.

76'

Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τη Λαμία! Αρχικά ο Στάνκοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Σίντκλεϊ, ενώ στη συνέχεια η κεφαλιά του Σιμόν πέρασε άουτ.

Ο Λιούμπιτσιτς είναι πλέον το "οκτάρι" της ΑΕΚ και ο Μάνταλος το δεκάρι πίσω από τον Πόνσε.

68'

Αλλαγή

Ο Ορμπελίν Πινέδα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Robert Ljubicic.

68'

Αλλαγή

Ο Στίβεν Τσούμπερ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πέτρος Μάνταλος.

67'

Τεράστια διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Αρχικά ο Ελίασον εξαπέλυσε ένα όμορφο σουτ, αλλά ο Κοσέλεφ είχε απάντηση, ενώ στη συνέχεια ο ο Σουηδός έπιασε μία κεφαλιά μετά από σέντρα του Άμραμπατ και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Άμραμπατ έχει δώσει δυο ασιστ ήδη και αν η κεφαλιά του Ελίασον δεν πήγαινε στο δοκάρι, θα είχε τρεις.

64'

Ο Βικίντας Σλίβκα έδωσε την ασίστ για το γκολ.

64'

ΓΚΟΟΛ για τη Λαμία, 1-3! Άμεση απάντηση από την ομάδα της Φθιώτιδας, με τον Σίντκλεϊ να σκοράρει από πολύ δύσκολη πλάγια θέση.

63'

Ο Νορντίν Άμραμπατ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

63'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-3! Χτυπά ξανά από στατική φάση η Ένωση, με τον Άμραμπατ να κάνει μία σέντρα από φάουλ, τον Τσούμπερ να πιάνει άψογα μία κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Σβηστά προσπαθεί η ΑΕΚ να τελειώσει το παιχνίδι στο οποίο προηγείται με 2-0 και λογικό καθότι έχει ακόμα δυο ματς μέσα στις επόμενες επτά μέρες.

59'

Αλλαγή

Ο Ζόραν Τόσιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τόσιο Λάκε.

59'

Αλλαγή

Ο Θεοφάνης Τζανδάρης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ομάρ Καμπρέρα Σαντάνα.

57'

Απειλεί η Λαμία τώρα, με το σουτ του Τόσιτς να βάζει δύσκολα στον Στάνκοβιτς, που όμως απέκρουσε.

54'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Τσούμπερ με μία ασύλληπτη κάθετη βρήκε τον Ελίασον, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοσέλεφ από θέση τετ α τετ.

49'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Κοσέλεφ να αποκρούει το σουτ του Πινέδα μέσα από την περιοχή.

48'

Σωτήρια επέμβαση του Βίντα, που έκοψε την μπαλιά του Σλίβκα στον Σίντκλεϊ, ο οποίος θα έβγαινε μόνος του με τον Στάνκοβιτς.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

46'

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

Το γκολ του Ελίασον για το 2-0 της ΑΕΚ

Ο Πινέδα είναι αυτός που κάνει σήμερα όλη την δουλειά στην μεσαία γραμμή της ΑΕΚ γενικώς και είναι αυτός που βρίσκεται και στην μεγαλύτερη ένταση απ' όλους τους παίκτες.

45+2'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Λαμία - ΑΕΚ 0-2

43'

Κίτρινη κάρτα για τον Ζόραν Τόσιτς.

Πινέδα έκλεψε, Πινέδα έδωσε μισό γκολ στον Ελίασον για το 2-0.

41'

Ο Ορμπελίν Πινέδα έδωσε την ασίστ για το γκολ.

41'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-2! Ο Πινέδα αφού έκλεψε μοίρασε εξαιρετικά στον Ελίασον και εκείνος με ένα υπέροχο πλασέ με το δεξί σκόραρε, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Η ΑΕΚ έχει ρίξει πολύ τους ρυθμούς του παιχνιδιού της μετά το γκολ. Και σε ματς που ακόμα δεν έχει κλειδώσει και είναι στην κόψη του ξυραφιού, κάτι τέτοιο έχει μεγάλο ρίσκο.

38'

Κεφαλιά του Μάλτσι, μπλοκάρει ο Στάνκοβιτς.

37'

Δυνατή εναέρια σύγκρουση μεταξύ Σιμόν και Πήλιου, στο έδαφος οι δύο παίκτες.

35'

«Άγγιξε» το 2-0 η ΑΕΚ! Φοβερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σιντιμπέ, λίγο δίπλα από το δοκάρι η μπάλα.

34'

Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ.

32'

Πρώτη τελική προσπάθεια για τη Λαμία, με το μακρινό σουτ του Τόσιτς να καταλήγει στην αγκαλιά του Στάνκοβιτς.

Το γκολ του Βίντα για το 1-0 της ΑΕΚ κόντρα στη Λαμία

27'

Απειλεί η ΑΕΚ! ο Τσούμπερ επιχείρησε ένα σουτ από δύσκολη πλάγια θέση, με την μπάλα να περνά πάνω από τη συμβολή των δοκών.

26'

Κυριαρχεί η ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο, δίχως να έχει δεχτεί ευκαιρία μέχρι στιγμής.

22'

Προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Κοσέλεφ ο Άμραμπατ, αλλά η προσπάθεια του δεν ήταν καλή.

20'

Αυτό ήταν το πέμπτο γκολ του Βίντα στην 27η συμμετοχή του τη φετινή σεζόν.

Μια από τις πιο δουλεμένες φάσεις της ΑΕΚ φέτος είναι αυτή που στοχεύει τον Βίντα και αυτός σκοράρει

17'

17'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-1! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Άμραμπατ, ο Βίντα κινήθηκε υπέροχα, έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

16'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από γέμισμα του Άμραμπατ έγινε μία αναμπουμπούλα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά κανείς δεν κατάφερε να εκτελέσει.

12'

Έδιωξε ο Πήλιος μετά από γέμισμα της Λαμίας.

7'

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ ,η πρώτη στο ματς! Ο Άμραμπατ έδωσε στον Πινέδα, εκείνος γύρισε εξαιρετικά στην περιοχή, αλλά το πλασέ του Ελίασον στην κίνηση ήταν άστοχο.

Με δεδομένο πάντως το σύστημα της Λαμίας, η ΑΕΚ θα χρειαστεί να παίξει πολύ από τα άκρα, για να ανοίξει την αντίπαλη άμυνα

Είναι ένα στοίχημα οι ισορροπίες στην επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ με τον Ελίασον να παίζει στο αριστερό άκρο.

5'

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά με δυνατές μονομαχίες.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

1'

Το ματς ξεκίνησε!

Υπέροχη εικόνα στο «Αθανάσιος Διάκος» με τον μικρό Γιαννάκη να βγαίνει μαζί με τους παίκτες των δύο ομάδων και να κρατάει το λάβαρο της Ένωσης.

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Παπαδόπουλος, ενώ στο VAR βρίσκεται ο Περράκης.

Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα.

Ενώ για τη Λαμία εκτός είναι ο τιμωρημένος Καρλίτος και ο Τσιλούλης.

Εκτός αποστολής για την ΑΕΚ είναι οι Μήτογλου, Γκατσίνοβιτς, Φαν Βέερτ, Ρότα, Μουκουντί και Ζίνι.

Θυμίζουμε ότι στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η ΑΕΚ είχε επικρατήσει 3-0 της Λαμίας στην «OPAP Arena».

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Πόνσε.

Λαμία: Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Νούνιες, Τσανδάρης, Κορνέζος, Τόσιτς, Μάλτσι, Σλίβκα

Από την άλλη η ομάδα της Φθιώτιδας προέρχεται από τον πολύτιμο βαθμό που πήρε μέσα στη Λεωφόρο (2-2 με τον Παναθηναϊκό) και θα κυνηγήσει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα κόντρα στους «κιτρινόμαυρους», ώστε να εξασφαλίσει την παρουσία της στην εξάδα.

Η Ένωση έχει πατήσει για πρώτη φορά φέτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του ελληνικού πρωταθλήματος, προέρχεται από το άνετο 3-0 κόντρα στην Κηφισιά και φυσικά θέλει να φύγει με το «τρίποντο» από τη Λαμία, προκειμένου να παραμείνει πρώτη.

Σέντρα στις 19:00, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εκτός έδρας αναμέτρηση της ΑΕΚ με τη Λαμία για την 24η αγωνιστική της Stoiximan Super League.