Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 16:15 - 24.04.2024 / Ανανεώθηκε: 19:15 - 24.04.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης στο «Αθανάσιος Διάκος» ανάμεσα σε Λαμία και ΠΑΟΚ για την 7η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League. Σχολιάζει ο Μάνος Τσαλγατίδης.

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Κρίστοφερ Νούνιεζ.

90+10'

Ο Κίριλ Ντεσπόντοφ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

Ο ΠΑΟΚ παίρνει τον βαθμό στο φινάλε της αναμέτρησης χάρη στο γκολ του Σβαμπ. Σε ένα ματς που ο Δικέφαλος αποδείχτηκε κατώτερος των περιστάσεων, η Λαμία είχε «αγκαλιάσει» μία σπουδαία νίκη, όμως στο τέλος έχασε το τρίποντο μέσα από τα χέρια της.

90+14'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Λήξη στο ματς (1-1).

90+10'

Σέντρα του Ντεσπόντοφ από τα δεξιά, αμαρκάριστος ο Σβαμπ πιάνει την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι και ισοφαρίζει.

90+10'

ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ φέρνει το ματς στα ίσα με τον Σβαμπ (1-1).

90+9'

Γέμισμα του Μιχαηλίδη, κεφαλιά του Σβαμπ, μπλόκαρε ο Κοσέλεφ και η Λαμία «αγκαλιάζει» τη νίκη.

90+9'

Ο ΠΑΟΚ πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν απειλεί.

Ο ΠΑΟΚ πρέπει να βρει γκολ, έστω στα χασομέρια πρέπει να ηρεμήσει το μυαλό του και να βρει δίχτυα.

90+3'

Ο Ντεσπόντοφ ανέλαβε την εκτέλεση κι έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

90+1'

Δεύτερη κίτρινη στον Σλίβκα στον πάγκο για διαμαρτυρία.

90+2'

Φάουλ σε καλό σημείο φάουλ για τον ΠΑΟΚ, το κέρδισε ο Τόμας.

90'

10 λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+1'

Κόκκινη κάρτα

Κόκκινη κάρτα για τον Αμαράλ, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή και χρησιμοποίησε κάποια... γαλλικά.

89'

Ο Ντεσπόντοφ το εκτέλεσε, πέρασε απ΄ όλους η μπάλα.

89'

Κερδίζει το κόρνερ ο Ότο.

Πλέον προφανώς η Λαμία παίζει και με τον χρόνο με τον ΠΑΟΚ να της έχει δώσει αυτό το δικαίωμα.

86'

Αλλαγή

Ο Βικίντας Σλίβκα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αλέξανδρος Τερεζίου.

85'

Στο έδαφος ο Σλίβκα. Αποχωρεί με φορείο.

85'

Κίτρινη κάρτα για τον Βικίντας Σλίβκα.

83'

Σουτ του Τόσιτς, μπλοκάρει ο Κοτάρσκι

81'

Κόντραρε το σουτ του Τόσιτς, μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ μοιάζει χαμένος μέσα στο γήπεδο, πλέον δεν υπάρχει πλάνο και τακτική.

80'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

79'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

79'

Με την είσοδο του Τόμας ο ΠΑΟΚ είναι πιο κινητικός.

76'

Αλλαγή

Ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τόσιο Λάκε.

76'

Αλλαγή

Ο Σίντκλεϊ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πέδρο Αμαράλ.

75'

Αλλαγή

Ο Μαγκομέντ Οζντόεφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τόμας Μουργκ.

75'

Κίτρινη κάρτα για τον Γιώργος Γιαννούτσος.

75'

Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μιχαηλίδης πήρε την κεφαλιά όντας αμαρκάριστος κι αστόχησε.

73'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Το παραχώρησε ο Γιαννούτσος.

73'

Ο Κοτάρσκι σταμάτησε τον Νούνιεζ σε τετ α τετ, αλλά υπάρχει οφσάιντ.

69'

Αλλαγή

Ο Χουάν Σάστρε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιόνι.

69'

Αλλαγή

Ο Βασίλης Κοντονίκος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζόραν Τόσιτς.

68'

Κίτρινη κάρτα για τον Κάλεμπ Στάνκο για φάουλ στον Μπάμπα.

Ο ΠΑΟΚ μοιάζει να έχει μπλοκάρει νοητικά και σωματικά. Χωρίς λόγος όλοι ψάχνουν το κάτι παραπάνω.

67'

Το 1-0 υπέρ της Λαμίας παραμένει. Ο ΠΑΟΚ ψάχνει ένα γκολ που θα φέρει το ματς στα ίσα, αλλά τα βρίσκει σκούρα στην τελική πάσα.

66'

Ο Μπάμπα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, όμως στο τέλος κόπηκε.

62'

Έξυπνο γέμισμα του Μιχαηλίδη για τον Τόμας, δεν κατάφερε να εκτελέσει ο Ισπανός.

60'

Πολύ άστοχο το σουτ του Τζανδάρη λίγο έξω από την περιοχή, δεν ανησύχησε ο Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ παίζει φουλ επίθεση πλέον, καθώς χρειάζεται γκολ. Βέβαια, αυτό σημαίνει πως έχει ψηλά την άμυνα του και αυτό έχει ρίσκο.

59'

Καλοζυγισμένη σέντρα του Ντεσπόντοφ από τα αριστερά, κεφαλιά-ψαράκι από τον Τόμας, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

58'

Ο Λουτσέσκου θέλει να φρεσκάρει την ομάδα του, με σκοπό να αλλάξει η εικόνα που παρουσιάζει.

56'

Αλλαγή

Ο Σαμάτα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μπράντον Τόμας.

56'

Αλλαγή

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τάισον.

56'

Αλλαγή

Ο Ράφα Σοάρες βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αμπντούλ Ράχμαν Μπάμπα.

56'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Πανέξυπνο πλάγιο από τον Σάστρε, ο Μάρκος Αντόνιο βρέθηκε μόνος του από τα δεξιά, δεν έσπασε την μπάλα και νικήθηκε από τον Κοσέλεφ στο πλασέ.

53'

Ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να κάνει αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη περιοχή και μέχρι στιγμής το «πληρώνει».

Ο ΠΑΟΚ είναι πραγματικά κακός σήμερα. Από τις χειρότερες του εμφανίσεις στη σεζόν.

47'

Εξαιρετική πάσα του Μάρκος Αντόνιο για τον Κωνσταντέλια, εκείνος άφησε για τον Σαμάτα, όμως ο Τανζανός αντί να εκτελέσει προχώρησε σε επιθετικό φάουλ πάνω στον Στάνκο.

46'

Αλλαγή

Ο Γιώργος Κορνέζος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κάλεμπ Στάνκο.

46'

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Όπως και στο ματς της Τούμπας έτσι και σήμερα, η Λαμία ανοίγει το σκορ κόντρα στον ΠΑΟΚ και του βάζει δύσκολα. Με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται η αντίδραση του Δικεφάλου στο δεύτερο μέρος.

Λήξη στο πρώτο μέρος (1-0). Η Λαμία πηγαίνει με ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα στα αποδυτήρια, κόντρα σε έναν άνευρο ΠΑΟΚ.

Απίθανα κακός ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο με τον Δικέφαλο να μην μπορεί να δημιουργήσει φάση στη Λαμία.

45+7'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

45+6'

Φοβερό απευθείας σουτ του Κοντονίκου, άουτ η μπάλα.

45+4'

Ο Μάλτσι βρέθηκε στην περιοχή κι έπειτα από μία σέντρα από τα δεξιά υποδέχτηκε την μπάλα και την έστρωσε στον Σλίβκα, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία του Κοτάρσκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

45+4'

Ο Φλοσάρ Μάλτσι έδωσε την ασίστ για το γκολ.

45+4'

ΓΚΟΛ η Λαμία ανοίγει το σκορ στο ΔΑΚ με τον Σλίβκα (1-0)!

45+4'

Αντεπίθεση για τη Λαμία, παράλληλο γύρισμα του Σιμόν από τα δεξιά, σώζει ο Μιχαηλίδης και με προβολή παραχωρεί το κόρνερ.

45+2'

Φάουλ για τον ΠΑΟΚ. Το εκτέλεσε ο Ντεσπόντοφ από τα δεξιά, κεφαλιά του Κεντζιόρα, έδιωξε σε κόρνερ ο Κοσέλεφ.

45+2'

4 λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+1'

Σέντρα του Σάστρε από τα δεξιά, στην αγκαλιά του Κοσέλεφ η μπάλα.

45+1'

Κίτρινη κάρτα για τον Βασίλης Κοντονίκος.

44'

Απομάκρυνε η άμυνα του Δικεφάλου.

43'

Ο Ράφα Σοάρες παραχώρησε το κόρνερ για τη Λαμία.

Ο ΠΑΟΚ είναι πλήρως αποδιοργανωμένος μέχρι στιγμής και θυμίζω πως δεν έχει περιθώριο για στραβοπάτημα.

40'

Ο Σάστρε έκανε το λάθος, ο Σλίβκα το εκμεταλλεύτηκε και μοίρασε δεξιά στον Μάλτσι, ο οποίος έχασε την μπάλα και δεν δημιούργησε τελική.

38'

Σέντρα του Κοντινίκου από τα δεξιά, κεφαλιά του Σλίβκα, άουτ η μπάλα.

36'

Έχουμε συνέχεια στο παιχνίδι.

35'

Στο έδαφος ο Σιμόν έπειτα από μαρκάρισμα του Μάρκος Αντόνιο.

30'

Ο Μαρτίνεθ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, όμως δεν βρήκε την μπάλα όπως θα επιθυμούσε, με το τελείωμά του να είναι άστοχο και αδύναμο.

Η Λαμία κλείνει τους χώρους με πολλά σώματα. Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύεται με αυτό και κάπως έτσι το παιχνίδι δεν έχει ιδιαίτερο ρυθμό.

29'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Σάστρε συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Μάρκος Αντόνιο κι έκανε μία καλοζυγισμένη σέντρα από τα δεξιά, με τον Οζντόεφ να βρίσκεται στην καρδιά της περιοχής και να αστοχεί με το κεφάλι.

26'

Ο Μάρκος Αντόνιο πάτησε περιοχή από τα αριστερά και γύρισε για τον «Ντέλια», ο οποίος έκανε κακό κοντρόλ και πέταξε στα... σκουπίδια την ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

25'

Κακός ο ρυθμός σε αυτό το πρώτο 25λεπτο στο ΔΑΚ (0-0), με δυνατές μονομαχίες αλλά χωρίς ουσία. Ο Δικέφαλος έχει την κατοχή αλλά δυσκολεύεται να καταγράψει τελικές και μέχρι στιγμής η ανασταλτική λειτουργία της Λαμίας έχει παίξει καθοριστικό ρόλο.

21'

Σέντρα του Κοντονίκου από τα δεξιά, μπλόκαρε άνετα ο Κοτάρσκι.

Είναι σαφές πως ο ΠΑΟΚ επιλέγει να επιτεθεί κυρίως από τα δεξιά με τον Ντεσπόντοφ που έχει μπει με όρεξη.

17'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ για τον Δικέφαλο.

16'

Ο Σαμάτα τροφοδότησε τον Ράφα, ο ακραίος μπακ σέντραρε από τα αριστερά για τον Ντεσπόντοφ, του οποίου το εναέριο σουτ κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

14'

Ο ΠΑΟΚ έχει τον έλεγχο σε αυτά τα πρώτα 14 λεπτά στο ΔΑΚ, όμως δεν απειλεί και το 0-0 παραμένει. Η Λαμία από την άλλη, προσπαθεί να βρει τα κατάλληλα κενά για να δημιουργήσει κινδύνους στην «ασπρόμαυρη» άμυνα.

Σαμάτα και Ράφα Σοάρες για την ώρα είναι πραγματικά εκτός κλίματος του αγώνα. Ο Λουτσέσκου κάνει παρατηρήσεις για να τους φέρει μέσα στο ματς.

13'

Ο Μαρτίνεθ έκανε την ατομική προσπάθεια και πάτησε περιοχή από τα δεξιά, έγκαιρη η παρέμβαση του Ράφα Σοάρες.

10'

Ο Κοντονίκος θέλησε να αιφνιδιάσει τον Κοτάρσκι και με μία μακρινή σέντρα-σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κροάτη κίπερ.

7'

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ντεσπόντοφ έκανε την κούρσα από τα δεξιά και το γύρισμα, ο Μάρκος Αντόνιο δοκίμασε ένα αδύναμο σουτ και ο Κοσέλεφ μπλόκαρε δίχως πρόβλημα.

O ΠΑΟΚ παίζει όμορφο ποδόσφαιρο σε αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα και δείχνει ορεξάτος.

6'

Ο Κωνσταντέλιας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Σαμάτα δεν κατάφερε να έρθει σε επαφή με την μπάλα, πέρασε ο κίνδυνος για τη Λαμία.

5'

Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, έδιωξε έγκαιρα η άμυνα της Λαμίας.

4'

Ο ΠΑΟΚ δείχνει τη διάθεση σε αυτά τα πρώτα λεπτά να πιέσει ψηλά, με στόχο ένα γρήγορο γκολ.

2'

Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε το κόρνερ, κεφαλιά του Οζντόεφ στο πρώτο δοκάρι, άουτ η μπάλα.

1'

Ο Σαμάτα κέρδισε το κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό.

1'

Σέντρα στο ματς!

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Στις εξέδρες είναι και περίπου 300 φίλοι του ΠΑΟΚ.

Οι δύο ομάδες κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο. Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα.

Αλλαγή της τελευταίας στιγμής για τη Λαμία. Έξω ο Τσιλούλης, μέσα ο Κοντονίκος.

Η προθέρμανση ολοκληρώθηκε και οι δύο ομάδες έχουν πάει στα αποδυτήρια για τις τελευταίες εντολές των προπονητών.

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής του μίνι πρωταθλήματος (24/4):

Λαμία - ΠΑΟΚ (17:00)
Άρης - Ολυμπιακός (19:30)
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός (20:30)

Το ζέσταμα των δύο ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη, σε περίπου 25 λεπτά έχουμε σέντρα στο ΔΑΚ.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, εκτός για τους γηπεδούχους έμεινε ο τιμωρημένος Άνταμ Τζανετόπουλος.

Στην αντίπερα όχθη, ο Δικέφαλος ολοκλήρωσε την προετοιμασία του, με τον Ράζβαν Λουτσέσκου να αφήνει εκτός αποστολής τους Τσιγγάρα, Τζίμα, τον τραυματία Εκόνγκ, αλλά και τον τιμωρημένο Αντρίγια Ζίβκοβιτς.

Από την άλλη, σε αυτήν επέστρεψε ο Γιάννης Κωνσταντέλιας, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε από ίωση τα τελευταία 24ωρα.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης Αλέξανδρος
Βοηθοί: Φωτόπουλος και Στάικος
Τέταρτος: Τσιμεντερίδης
VAR: Ζαμπαλάς και Μεϊντάνας

Ενδεκάδα Λαμίας: Kοσελεφ, Σιμόν, Κορνέζος, Γιαννούτσος, Σίντκλεϊ, Νούνιες, Τζανδάρης, Μαρτίνεθ, Τσιλούλης, Μάλτσι, Σλίβκας.

Στον πάγκο: Χατζηεμμανουήλ, Στάνκο, Βασιλαντωνόπουλος, Τόσιτς, Αμαράλ, Λέικ, Τσούκαλος, Τερεζίου και Κοντονίκος.

Ενδεκάδα ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Σάστρε, Σβαμπ, Οζντόεφ, Μάρκος Αντόνιο, Κωνσταντέλιας, Ντεσπόντοφ και Σαμάτα.

Στον πάγκο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Ότο, Μπάμπα, Μεϊτέ, Μουργκ, Τάισον και Τόμας.

Αυτή είναι η όγδοη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τη Super League και η Λαμία στις επτά προηγούμενες δεν έχει καταφέρει να σκοράρει απέναντι στον ΠΑΟΚ, ο οποίος έχει επτά νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Συνολικά και στις δύο έδρες έχουν διεξαχθεί 15 αναμετρήσεις και ο ΠΑΟΚ έχει ισάριθμες νίκες απέναντι στην ομάδα της Φθιώτιδας. Οι δύο ομάδες στις 3 Απριλίου συναντήθηκαν για πρώτη φορά και για τη διαδικασία των Stoiximan Super League Playoffs και ο Δικέφαλος επικράτησε με 3-1. Σε αυτή την αναμέτρηση η ομάδα της Λαμίας σημείωσε γκολ κατά του ΠΑΟΚ, αφού στις αναμετρήσεις της κανονικής περιόδου είχε ηττηθεί με 3-0 στην Τούμπα και 2-0 την τελευταία αγωνιστική στη Λαμία.

Οι τέσσερις από τις επτά νίκες του ΠΑΟΚ στη Λαμία είναι με 2-0 και υπάρχουν ακόμη δύο 1-0 και ένα 3-0. Αυτή τη σεζόν έσπασε ένα παράδοξο που ήθελε τον Δικέφαλο να έχει έναν Έλληνα και έναν ξένο σκόρερ στις νίκες του με 2-0. Στις 3 Μαρτίου 2024 τα γκολ του ΠΑΟΚ σημείωσαν οι Τάισον και Μπάμπα.

7 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

- ΝΙΚΕΣ ΛΑΜΙΑΣ

- ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

7 ΝΙΚΕΣ ΠΑΟΚ

ΓΚΟΛ: 0-13

Στο μεταξύ τους ματς της Τούμπας για τον πρώτο γύρο των playoffs, ο ΠΑΟΚ ζορίστηκε αρκετά, όμως έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη (3-1).

Μέχρι στιγμής η Λαμία δεν έχει γευτεί το τρίποντο της νίκης στα playoffs, με αποτέλεσμα να είναι βαθμολογικά αδιάφορη. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου παλεύει σε κάθε αγωνιστική με στόχο να παρουσιαστεί όσο πιο ανταγωνιστική γίνεται, ενώ διεκδικεί τις όσες πιθανότητες έχει για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Από την άλλη, ο Δικέφαλος προέρχεται από τον αποκλεισμό από την Μπριζ στο Conference League αλλά κι από την ήττα στο Φάληρο. Στη σημερινή (24/3) αναμέτρηση ψάχνει την επιστροφή στις νίκες, η οποία θα τον κρατήσει ζωντανό στη μάχη του τίτλου ενόψει και της απαιτητικής συνέχειας.

Δείτε τη βαθμολογία των playoffs:

Η σέντρα του αγώνα είναι προγραμματισμένη για τις 17:00 ώρα, τηλεοπτική μετάδοση από την Cosmote Sports 1 HD.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης στο «Αθανάσιος Διάκος» ανάμεσα σε Λαμία και ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των playoffs της Stoiximan Super League.