Βασίλης Πολυχρονόπουλος 21:24 - 30.04.2024 / Ανανεώθηκε: 23:53 - 30.04.2024

Όρθια η Ρεάλ στην τιτανομαχία με την Μπάγερν και τώρα ραντεβού στη Μαδρίτη!
CHAMPIONS LEAGUE

23:52 - 30.04.2024

Μετά από μία συγκλονιστική μάχη στο Μόναχο, όπου η Ρεάλ προηγήθηκε και η Μπάγερν έφερε τούμπα το ματς, οι δύο ομάδες τελικά ήρθαν ισόπαλες (2-2) και η πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Champions League θα κριθεί στη Μαδρίτη.

90+4'

Τέλος παιχνιδιού: Μπάγερν Μονάχου - Ρεάλ Μαδρίτης 2-2

90+4'

Κατοχή μπάλας: Μπάγερν: 54%, Ρεάλ Μαδρίτης: 46%.

90+1'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Λούκας Βάσκεθ.

90+1'

Ο αγώνας άρχισε πάλι.

90+1'

Ο τέταρτος διαιτητής δείχνει ότι θα παιχθούν ακόμα 3 λεπτά.

90+1'

Προσωρινή διακοπή στο ματς, καθώς υπάρχει παίκτης πεσμένος στο έδαφος.

90'

Κατοχή μπάλας: Μπάγερν: 53%, Ρεάλ Μαδρίτης: 47%.

87'

Αλλαγή

Ο Λερόι Σανέ βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Αλφόνσο Ντέιβις

87'

Αλλαγή

Ο Ροντρίγκο βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Χοσέλου

85'

Ατομική ενέργεια από τον Γκνάμπρι, με το σουτ του Γερμανού στο τέλος να είναι κακό.

85'

84'

ΓΚΟΟΛ για τη Ρεάλ Μαδρίτης, 2-2! Ο Βινίσιους νίκησε τον Νόιερ από την άσπρη βούλα και έφερε το ματς στα ίσια.

82'

Κίτρινη κάρτα για τον Κιμ.

82'

Πέναλτι για τη Ρεάλ Μαδρίτης! Ο Κιμ σταμάτησε αντικανονικά τον Ροντρίγκο μέσα στην περιοχή και ο Τουρπέν έδειξε άμεσα την άσπρη βούλα.

Το γκολ του Κέιν για το 2-1 της Μπάγερν

Το γκολ του Σανέ για το 1-1 της Μπάγερν

80'

80'

Αλλαγή

Ο Τόμας Μίλερ βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Σερζ Γκνάμπρι

79'

Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ! Ο Μόντριτς βρήκε εξαιρετικά τον Βινίσιους, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νόιερ από δύσκολη διαγώνια θέση.

75'

76'

Αλλαγή

Ο Τόνι Κρόος βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Μπραχίμ Ντίαθ

75'

Αλλαγή

Ο Τζουντ Μπέλιγχαμ βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Λούκα Μόντριτς

71'

Κεφαλιά του Ντάιερ, δεν κατάφερε να βάλει το πόδι του ο Λάιμερ.

70'

67'

Νέα μεγάλη ευκαιρία, με την κεφαλιά του Ντάιερ να καταλήγει στην αγκαλιά του Λούνιν.

66'

Τεράστια ευκαιρία για την Μπάγερν! Ο Μαζραουί βρήκε τον Κέιν μέσα στην περιοχή, εκείνος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ρούντιγκερ και πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

64'

Ευκαιρία για τη Ρεάλ, με το σουτ του Βινίσιους μέσα από την περιοχή να κοντράρει στα σώματα.

65'

Αλλαγή

Ο Νάτσο Φερνάντεθ βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Εντουάρντο Καμαβινγκά

65'

64'

Κίτρινη κάρτα για τον Τόνι Κρόος.

60'

Ο Ρούντιγκερ σταματάει εκπληκτικά τον Κέιν πριν εκείνος εκτελέσει μέσα από την περιοχή.

60'

Κατοχή μπάλας: Μπάγερν: 55%, Ρεάλ Μαδρίτης: 45%.

57'

ΓΚΟΟΛ για την Μπάγερν, 2-1! Ο Κέιν νίκησε τον Λούνιν από την άσπρη βούλα και έκανε την ανατροπή για τους Βαυαρούς μέσα σε τέσσερα λεπτά.

56'

Πέναλτι για την Μπάγερν! Ο Βάθκεθ μάρκαρε αντικανονικά τον Μουσιάλα μέσα στην περιοχή και ο Τουρπέν έδειξε την άσπρη βούλα.

55'

53'

Ο Κόνραντ Λάιμερ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

53'

ΓΚΟΟΛ για την Μπάγερν, 1-1! Ο Σανέ έκλεισε προς τα μέσα εξαιρετικά και με μία υπέροχη... οβίδα έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Λούνιν, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

51'

Τεράστια ευκαιρία για τη Ρεάλ! Ο Μπέλιγχαμ έσπασε στον Κρόος, εκείνος έκανε ένα φοβερό πλασέ, αλλά ο Νόιερ του είπε όχι με μία εντυπωσιακή επέμβαση.

50'

Οι παίκτες της Ρεάλ έχουν περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους στην έναρξη της επανάληψης.

50'

46'

Αλλαγή

Ο Λίον Γκορέτσκα βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Ραφαέλ Γκερέιρο

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

Η εκρηκτική ατμόσφαιρα στο Μόναχο

45+2'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Μπάγερν - Ρεάλ Μαδρίτης 0-1

45+1'

Κατοχή μπάλας: Μπάγερν: 56%, Ρεάλ Μαδρίτης: 44%.

Το γκολ του Βινίσιους για το 1-0 της Ρεάλ

45'

Απευθείας εκτέλεση από τον Ροντρίγκο, στο τείχος η μπάλα.

45'

44'

Φάουλ σε πάρα πολύ καλό σημείο για τη Ρεάλ τώρα.

44'

Κίτρινη κάρτα για τον Μαζραουί, που σταμάτησε αντικανονικά τον Μπέλιγχαμ λίγο έξω από την περιοχή.

42'

Απευθείας εκτέλεση του Κέιν, λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λούνιν η μπάλα.

41'

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Μπάγερν μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα του Νάτσο στον Μουσιάλα.

40'

Δεν κατάφερε να παίξει το ένα-δύο ο Μπέλιγχαμ με τον Ροντρίγκο.

40'

Κατοχή μπάλας: Μπάγερν: 57%, Ρεάλ Μαδρίτης: 43%.

38'

Ευκαιρία για την Μπάγερν, με την κεφαλιά του Γκορέτσκα από καλή θέση να περνάει άουτ.

35'

29'

Σουτ του Γκορέτσκα από το ημικύκλιο, κόντραρε στα σώματα η μπάλα.

30'

28'

Ψάχνει την άμεση απάντηση η Μπάγερν, η οποία πιέζει ασφυκτικά.

25'

24'

Ο Τόνι Κρόος έδωσε την ασίστ για το γκολ.

24'

ΓΚΟΟΛ για τη Ρεάλ Μαδρίτης, 0-1!Ο Κρόος με μία ασύλληπτη κάθετη έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Βινίσιους κι εκείνος με ένα υπέροχο πλασέ νίκησε τον Νόιερ, δίνοντας προβάδισμα στους Μαδριλένους στην πρώτη τους ευκαιρία στο παιχνίδι.

20'

Πρώτο κόρνερ για τη «Βασίλισσα» στο ματς και ευκαιρία να φέρει για πρώτη φορά παίκτες της στην αντίπαλη περιοχή.

20'

Κατοχή μπάλας: Μπάγερν: 60%, Ρεάλ Μαδρίτης: 40%.

16'

Βεβιασμένο σουτ από τον Μουσιάλα έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

15'

Κατοχή μπάλας: Μπάγερν: 58%, Ρεάλ Μαδρίτης: 42%.

15'

Πρώτο τέταρτο στο ματς, με την Μπάγερν να κυριαρχεί και να έχει και τις στιγμές της, την ώρα που η Ρεάλ δεν έχει... υποψία τελικής και δυσκολεύεται πολύ να κρατήσει την μπάλα.

12'

Δυνατό πλασέ του Μουσιάλα μέσα από την περιοχή, πολύ άουτ η μπάλα.

10'

Κατοχή μπάλας: Μπάγερν: 48%, Ρεάλ Μαδρίτης: 52%.

9'

Πήγε για το γκολ της χρονιάς ο Κέιν, ο οποίος επιχείρησε να κρεμάσει τον Λούνιν με ένα σουτ από το κέντρο.

8'

Απειλεί ξανά η Μπάγερν με δυνατό σουτ του Σανέ από διαγώνια θέση, άουτ η μπάλα.

6'

Αδύναμο πλασέ του Κέιν μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει ο Λούνιν.

5'

Πάτησαν ξανά στην αντίπαλη περιοχή οι Βαυαροί με τον Μουσιάλα, δεν κατάφεραν να φτάσουν σε τελική προσπάθεια.

5'

Κατοχή μπάλας: Μπάγερν: 45%, Ρεάλ Μαδρίτης: 55%.

1'

Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν στα 40 δευτερόλεπτα! Μετά από κάθετη του Μουσιάλα ο Σανέ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά του είπε όχι ο Λούνιν.

1'

Η Μπάγερν έχει την πρώτη κατοχή.

1'

Άρχισε το ματς!

Ασύλληπτη ατμόσφαιρα από τους οπαδούς της Μπάγερν με εντυπωσιακό κορεό.

Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν πραγματοποιήσει την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα.

Όσον αφορά τα αγωνιστικά οι Βαυαροί θέλουν να σώσουν τη χρονιά, αφού έχουν χάσει το πρωτάθλημα και το Κύπελλο στη Γερμανία. Ενώ από την άλλη η Ρεάλ έχει ουσιαστικά εξασφαλίσει το πρωτάθλημα, αφού είναι στο +11 από τη δεύτερη Μπαρτσελόνα και στόχος της είναι η κατάκτηση του 15ου Champions League.

Στα προημιτελικά η ομάδα του Τόμας Τούχελ απέκλεισε την Άρσεναλ, αφού στο Λονδίνο ήρθε ισόπαλη 2-2, αλλά στο Μόναχο το γκολ του Τζόσουα Κίμιχ της έδωσε την πρόκριση. Από την άλλη η Ρεάλ με τη Μάντσεστερ Σίτι ήρθαν ισόπαλες και στα δύο παιχνίδια (3-3, 1-1), αλλά τελικά η «βασίλισσα» πήρε μέσα στο Μάντσεστερ το εισιτήριο για τα ημιτελικά νικώντας στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3.

Από αυτές οι δώδεκα ήταν σε φάση νοκ - άουτ και η Ρεάλ έχει πάρει επτά προκρίσεις έναντι πέντε της ομάδας του Μονάχου. Ενώ η μία είναι σε φάση ομίλων. Την τελευταία φορά που οι δύο ομάδες ήρθαν αντιμέτωπες ήταν τη σεζόν 2017-18 στα ημιτελικά του Champions League, με τη «βασίλισσα» να νικάει στο πρώτο παιχνίδι με 2-1 στην Αλιάνζ Αρένα και με το 2-2 της Μαδρίτης στη ρεβάνς πήρε την πρόκριση στον τελικό, όπου και το κατέκτησε.

Οι δύο ομάδες έρχονται για τρίτη φορά τα τελευταία δώδεκα χρόνια αντιμέτωπες στα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, με τις δύο τελευταίες η «βασίλισσα» να έχει πάρει εκείνη το εισιτήριο για τον τελικό. Συνολικά έχουν παίξει μεταξύ τους 13 φορές.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Κλεμάν Τουρπέν, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Ζερόμ Μπριζάρ.

Η ενδεκάδα της Μπάγερν Μονάχου (Τόμας Τούχελ): Νόιερ, Κίμιχ, Ντάιερ, Κιμ, Μαζραουί, Λάιμερ, Γκορέτσκα, Σανέ, Μουσιάλα, Γκερέιρο, Κέιν.

Η ενδεκάδα της Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Βάθκεθ, Ρούντιγκερ, Νάτσο, Μεντί, Κρόος, Τσουαμενί, Βαλβέρδε, Μπέλιγχαμ, Βινίσιους, Ροντρίγκο.