Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 17:01 - 07.03.2024 / Ανανεώθηκε: 23:58 - 07.03.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης Ντίναμο Ζάγκρεμπ - ΠΑΟΚ για τους «16» του Conference League. Σχολιάζει ο Μάνος Τσαλγατίδης.

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη κάρτα στον [player 1] για αντιαθλητική συμπεριφορά.

71'

Ο Martin Baturina έδωσε την ασίστ για το γκολ.

Μείνετε στο Sportal για το τρίτο ημίχρονο!

90+6'

Λήξη στο ματς (2-0)! Η Ντίναμο παίρνει τη νίκη χάρη στα δύο γκολ του Πέτκοβιτς και ταυτόχρονα ένα σημνατικό προβάδισμα πρόκρισης. Όλα ωστόσο θα κριθούν στην Τούμπα, εκεί που ο Δικέφαλος θα παλέψει για τη μεγάλη ανατροπή.

90+6'

Κατοχή μπάλας: Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 43%, ΠΑΟΚ: 57%.

90+4'

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα σουτ του Μουργκ από τα δεξιά, κόρνερ για τον Δικέφαλο έπειτα από παρέμβαση του Νέβισιτς.

90+3'

Αλλαγή

Ο Μάρτιν Μπατούρινα βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Τιμπόρ Χαλίλοβιτς

90+2'

Κίτρινη κάρτα για τον Κίριλ Ντεσπόντοφ.

90+1'

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+1'

Κατοχή μπάλας: Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 41%, ΠΑΟΚ: 59%.

89'

Αλλαγή

Ο Μπρούνο Πέτκοβιτς βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Sandro Kulenovic

Το 2-0

86'

Κίτρινη κάρτα για τον Petar Sucic.

Εδώ ήταν μία πολύ καλή ευκαιρία για να έρθει το γκολ της μείωσης...

84'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Τζίμας έστρωσε στον Μουργκ κι εκείνος από πλεονεκτική θέση δοκίμασε το πλασέ, το οποίο κατέληξε ελάχιστα άουτ.

85'

Κατοχή μπάλας: Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 40%, ΠΑΟΚ: 60%.

Η επιθετική γραμμή του ΠΑΟΚ κάνει τρομερά κακό παιχνίδι σήμερα με τον Δικέφαλο να μην έχει ακόμα ευκαιρία.

83'

Αλλαγή

Ο Άντρια Ζίβκοβιτς βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Στέφανο Τζίμα.

Ο Δικέφαλος ψάχνει ένα γκολ που θα τον βάλει ξανά στο παιχνίδι.

81'

Αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ. Ο Τάισον έκανε την κούρσα, όμως δεν σημάδεψε κάποιον συμπαίκτη του στο γύρισμα.

80'

79'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπατουρίνα, διώχνει σε κόρνερ ο Κοτάρσκι.

75'

Σουτ του Βίντοβιτς, τον σταμάτησε ο Κοτάρσκι.

75'

76'

Κίτρινη κάρτα για τον Τόμας Μουργκ.

Ο ΠΑΟΚ είναι πίσω στο σκορ με δύο γκολ από το πουθενά...

73'

VAR CHECK OVER - Δεν άλλαξε κάτι μετά τον έλεγχο από τον VAR.

71'

Εξαιρετική κάθετη του Μπατούρινα, ο Κεντζιόρα δεν κατάφερε να κόψει και ο Πέτκοβιτς από θέση τετ α τετ πλασάρει εύστοχα για το 2-0.

73'

Αλλαγή

Ο Dario Spikic βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Takuro Kaneko

72'

Πέρασε κι από τον έλεγχο του VRA η φάση και μετράει κανονικά το γκολ.

71'

ΓΚΟΛ για την Ντίναμο Ζάγκρεμπ (2-0)!

70'

70'

Συμπληρώνονται 70 λεπτά στο «Μάξιμιρ» (1-0). Ο ΠΑΟΚ έχει βελτιώσει την εικόνα του αλλά δεν απειλεί ούτε στην επανάληψη. Ο Λουτσέσκου θέλει φρεσκάρει την ομάδα του.

69'

Αλλαγή

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Τόμας Μουργκ

69'

Αλλαγή

Ο Μαγκομέντ Οζντόεφ βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Στέφαν Σβαμπ

67'

Κεφαλιά του Βίντοβιτς από καλή θέση, ο Κοτάρσκι μπλοκάρει άνετα.

65'

Κατοχή μπάλας: Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 38%, ΠΑΟΚ: 62%.

63'

Επικίνδυνο γύρισμα του Σπίκτς από τα δεξιά, ο Κοτάρσκι δεν αιφνιδιάστηκε και δήλωσε «παρών».

Έχει ενδιαφέρον το πως θα κυλήσει το παιχνίδι από πλευράς ΠΑΟΚ με τον Ντεσπόντοφ φορ.

62'

Κίτρινη κάρτα για τον Μαγκομέντ Οζντόεφ.

61'

Ο Ντεσπόντοφ θα αγωνιστεί ως φορ για πρώτη φορά με τα «ασπρόμαυρα».

61'

Αλλαγή

Ο Μπράντον Γουίλιαμς βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Κίριλ Ντεσπόντοφ

Πάνω-κάτω η μπάλα, ο Δικέφαλος πρέπει να προσέχει στις αντεπιθέσεις.

60'

Κατοχή μπάλας: Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 37%, ΠΑΟΚ: 63%.

60'

Αντεπίθεση με προϋποθέσεις για τον ΠΑΟΚ, πέρασε ανεκμετάλλευτη η σέντρα του Ότο.

58'

Ο ΠΑΟΚ κυκλοφορεί την μπάλα καλά και δεν πιέζεται σε αυτά τα πρώτα λεπτά στην επανάληψη.

Ο Λουτσέσκου θέλει να βρει τελικές στην αντίπαλη εστία και για αυτό ετοιμάζει τον Ντεσπόντοφ.

57'

Έξυπνη κάθετη του Κωνσταντέλια, δεν κατάφερε να κινηθεί προς την μπάλα ο Ζίβκοβιτς.

55'

Κατοχή μπάλας: Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 36%, ΠΑΟΚ: 64%.

53'

Μεγάλο λάθος του Μεϊτέ, ευτυχώς δεν το πλήρωσε ο ΠΑΟΚ...

50'

Ο Οζντόεφ αστοχεί μέσα από την περιοχή όντας αμαρκάριστος, αλλά βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Ο ΠΑΟΚ έχει μπει δυνατά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Για να δούμε. Το θέμα είναι πως ακόμα δεν έχει βρει μεγάλη φάση.

50'

49'

Έδιωξε η άμυνα της Ντίναμο.

47'

Κίτρινη κάρτα για τον Gabriel Vidovic.

48'

Φάουλ για τον ΠΑΟΚ. Καλή ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς να γίνουν απειλητικοί.

46'

Αλλαγή

Ο Arber Hoxha βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Gabriel Vidovic

46'

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Το γκολ της Ντίναμο

Σε ένα απόλυτα ισορροπημένο πρώτο 45λεπτο, ο ΠΑΟΚ πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ έπειτα από το λάθος του Ότο, το οποίο χάρισε το γκολ στον Πέτκοβιτς. Το σύνολο του Λουτσέσκου είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη περιοχή.

45+2'

Λήξη στο πρώτο μέρος (1-0).

45+2'

45'

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

45'

43'

Εξαιρετική συνεργασία των γηπεδούχων. Ο Μπατούρινα υποδέχτηκε την μπάλα, με το πλασέ του να σταματάει πάνω στον Μεϊτέ, που ξεχωρίζει για ακόμη ένα ματς με την παρουσία του.

Οι φίλοι της Ντίναμο έχουν ξεσηκωθεί μετά το γκολ.

42'

Ο Δικέφαλος μένει πίσω στο σκορ έπειτα από ένα φθηνό λάθος. Για να δούμε ποια θα είναι η αντίδρασή του μετά από αυτήν την εξέλιξη...

40'

37'

Μεγάλο λάθος του Ότο! Ο Ισπανός μπακ γύρισε την μπάλα χωρίς να βλέπει, ο Πέτκοβιτς βγήκε σε θέση τετ α τετ, ο Κοτάρσκι αποκρούει αρχικά και στην επαναφορά ο ίδιος είχε εύκολη δουλειά σε κενή εστία.

Ένα από τα πιο κρύα γκολ στην ευρωπαϊκή ιστορία του ΠΑΟΚ...

37'

ΓΚΟΛ για την Ντίναμο Ζάγκρεμπ με τον Πέτκοβιτς!

37'

Πρώτη σημαντική ευκαιρία για τους Κροάτες. Δυνατό σουτ του Μπατούρινα από καλή θέση. Τον σταμάτησε ο Κοτάρσκι.

35'

32'

Απομακρύνει η άμυνα της Ντίναμο το γέμισμα του Μπάμπα από τα αριστερά.

Το ματς έχει απίθανο ρυθμό με τις δύο ομάδες να θέλουν να επιβάλλουν η μία στην άλλη το δικό της στυλ και ρυθμό.

31'

Πολύ καλός ο ρυθμός στο ματς με πολύ ένταση και δυνατές μονομαχίες. Το μόνο που λείπει είναι η... ουσία.

30'

27'

Σέντρα του Μπάμπα από τα αριστερά, ο Ζίβκοβιτς πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

25'

Κατοχή μπάλας: Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 39%, ΠΑΟΚ: 61%.

Ο ΠΑΟΚ ελέγχει τον ρυθμό, αλλά του λείπει το καθαρό μυαλό στα τελευταία μέτρα του γηπέδου.

24'

Η μπάλα στρώθηκε στον Σούτσιτς λίγο έξω από την περιοχή, δυνατό και άστοχο το σουτ του.

21'

Έδιωξε δίχως πρόβλημα η άμυνα των γηπεδούχων.

21'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ έπειτα από γύρισμα του Μπάμπα,

20'

Εξαιρετικός μέχρι στιγμής ο Μίσιτς. Θυμίζουμε πως ο Κροάτης μέσος αποτέλεσε παίκτη του Δικεφάλου στο παρελθόν.

20'

Πολλά λάθη... βιασύνης από τον ΠΑΟΚ, που βιάζεται να παίξει την μπάλα για να βρει την Ντιναμό ανοργάνωτη.

15'

Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο στο Ζάγκρεμπ (0-0) χωρίς μεγάλες φάσεις, με τον ΠΑΟΚ πλέον να έχει την κατοχή.

15'

14'

Έδιωξε ο Μίσιτς.

14'

Φάουλ για τον ΠΑΟΚ.

11'

Έχει ισορροπήσει πλέον η κατάσταση. Ο ΠΑΟΚ κυκλοφορεί την μπάλα και προσπαθεί να βρει τα κατάλληλα κενά.

10'

9'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο καθώς δεν βγήκε η κομπίνα.

Ο ΠΑΟΚ έχει μπει καλά και θέλει να εκμεταλλευτεί τους χώρους που βρίσκει με τον Κωνσταντέλια.

9'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Κόντραρε το σουτ του Τάισον.

4'

Ευκαιρία για τους Κροάτες. Ο Χότζα βρέθηκε μόνος του από τα αριστερά, πάτησε περιοχή αλλά εκτέλεσε άστοχα.

5'

Κατοχή μπάλας: Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 69%, ΠΑΟΚ: 31%.

3'

Η Ντίναμο δείχνει τη διάθεση να πιέσει σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

1'

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ στα πρώτα δευτερόλεπτα. Κακό το γέμισμα του Τάισον, έδιωξε η άμυνα της Ντίναμο.

1'

Σέντρα στο ματς!

1'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Το γήπεδο δεν έχει γεμίσει ασφυκτικά, ωστόσο οι οργανωμένοι έχουν δώσει βροντερό παρών και η ατμόσφαιρα είναι καυτή.

Οι δύο ομάδες έχουν κάνει την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.

Σε 10 λεπτά έχουμε σέντρα. Το ζέσταμα έχει ολοκληρωθεί.

Σε ότι αφορά τις απουσίες, ο Λουτσέσκου δεν μπορεί να υπολογίζει στους Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Αλί Σαμάτα, Σάστρε, Εκόνγκ και Μιχαηλίδη.

«Όλοι ξέρουμε ότι το πιο σημαντικό ειναι το επόμενο και αυριανό παιχνίδι. Όλοι θα μπουν στο γήπεδο και θα παίξουν σα να παίζουν το τελευταίο ματς της ζωής τους. Τα υπόλοιπα πράγματα αφορούν εμένα. Πηγαίνουμε με τη λογική παιχνίδι με παιχνίδι, εστιάζουμε στο αυριανό και θα δούμε για τα ματς που έρχονται. Αυτή ήταν η προσέγγιση μας και ο γνώμονας για την ενδεκάδα είναι πάντα το ποιος είναι στην καλύτερη κατάσταση», ανέφερε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη Τύπου ο Ρουμάνος τεχνικός.

Οι παίκτες του Δικεφάλου βγήκαν για ζέσταμα.

Ο ΠΑΟΚ θα βρεθεί αντιμέτωπος για δεύτερη φορά στην ευρωπαϊκή ιστορία του με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, αφού οι δύο ομάδες είχαν συνυπάρξει και το 2010-11 στον ίδιο όμιλο για το Europa League.

Εκείνη τη σεζόν, ο ΠΑΟΚ είχε καταφέρει να κάνει δύο νίκες απέναντι στην ομάδα από την Κροατία, αρχικά στη Θεσσαλονίκη με 1-0 στις 30 Σεπτεμβρίου 2010 με το γκολ του Βλάνταν Ίβιτς και στις 15 Δεκεμβρίου 2010 στην Κροατία πάλι με 1-0 χάρη στο γκολ του Δημήτρη Σαλπιγγίδη.

Βασικός και στις δύο αναμετρήσεις ήταν ο Αντρέ Βιεϊρίνια , ο οποίος βρίσκεται και αυτή τη φορά στην αποστολή του ΠΑΟΚ για την Κροατία.

Ο ΠΑΟΚ έχει ταξιδέψει στην Κροατία για να αντιμετωπίσει τέσσερις διαφορετικές ομάδες από την γειτονική χώρα και έχει εκεί δύο νίκες – με Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Ριέκα, μια ισοπαλία με τη Χάιντουκ Σπλιτ αλλά και μια ήττα από την Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ. Μετρά τρεις προκρίσεις σε προκριματικούς γύρους (Λοκομοτίβα – Ριέκα – Χάιντουκ), ενώ απέναντι στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ οι αναμετρήσεις ήταν για τους ομίλους του Europa League.

Συνολικά ο ΠΑΟΚ έχει οκτώ αγώνες με ομάδες από την Κροατία εντός και εκτός έδρας, όπου μετρά πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και μια ήττα.

Αυτή τη σεζόν έχει δώσει 12 αναμετρήσεις για τα προκριματικά, αλλά και τον όμιλο του Conference League και ο απολογισμός του είναι εννιά νίκες και τρεις ισοπαλίες. Εκτός έδρας έχει καλύτερη συγκομιδή, αφού μετρά πέντε νίκες και μια λευκή ισοπαλία σε έξι αναμετρήσεις, με το 0-0 να είναι στην Κροατία με την Χάιντουκ Σπλιτ.

Ο ΠΑΟΚ στη φετινή διοργάνωση του UEFA Europa Conference League σημείωσε έξι διαδοχικές νίκες και έγινε πλέον η μοναδική ελληνική ομάδα που το έχει καταφέρει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, με τον Παναθηναϊκό το 2001-02 και τον Ολυμπιακό το 2009-10 να έχουν φτάσει μέχρι τις πέντε.

Οι τερματοφύλακες του ΠΑΟΚ έχουν ξεκινήσει ζέσταμα. Θυμίζουμε πως ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς έμεινε εκτός αποστολής καθώς ταλαιπωρείται από ίωση.

Από την άλλη, το περασμένο καλοκαίρι οι Κροάτες αποκλείστηκαν από την ΑΕΚ στα προκριματικά του Champions League σε διπλά ματς, τα οποία στιγματίστηκαν από τη δολοφονία του οπαδού της Ένωσης Μιχάλη Κατσούρη. Η συγκεκριμένη είδηση συγκλόνισε ολόκληρη την ποδοσφαιρική κοινότητα.

Στο πρώτο ματς στο Ζάγκρεμπ, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα πήρε τη νίκη (1-2), ενώ στη ρεβάνς της Opap Arena και σε ένα ματς-θρίλερ (2-2), ο Βίντα με buzzer beater έστειλε τους κιτρινόμαυρους στον επόμενο γύρο.

Στη συνέχεια έμεινε και εκτός Europa από τη Σλάβια Πράγας, για να παίξει τελικά στους ομίλους του Conference. Εκεί τερμάτισε δεύτερη, πίσω από την Βικτόρια Πλζεν, τη μόνη ομάδα που έκανε το απόλυτο 6/6 νίκες.

Στα play offs του Conference League, η Ντίναμο Ζάγκρεμπ ανέτρεψε τα προγνωστικά και κατάφερε να αποκλείσει την ισπανική Ρεάλ Μπέτις. Στο πρώτο ματς στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», οι Κροάτες πήραν ένα σπουδαίο διπλό (0-1), ενώ στη ρεβάνς του «Μαξιμίρ» η ισοπαλία ήταν αρκετή (1-1).

Η καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα

Όσον αφορά στα φετινά εντυπωσιακά πεπραγμένα του ΠΑΟΚ στην Ευρώπη, μετά την εξαιρετική πορεία στην προκριματική φάση του καλοκαιριού στο Conference League και τις συνεχόμενες προκρίσεις κόντρα σε Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ, Χάιντουκ Σπλιτ και Χαρτς, ο Δικέφαλος έκλεισε πανηγυρικά τη θέση του στους ομίλους.

Εκεί, οι Θεσσαλονικείς κατέλαβαν την πρώτη θέση με απολογισμό πέντε νίκες και μία ισοπαλία, αφήνοντας από κάτω τις Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Αμπερντίν κι Ελσίνκι. Μάλιστα, η πρώτη θέση στον 7ο όμιλο έστειλε τους ασπρόμαυρους απευθείας στους «16» της διοργάνωσης.

Σε περίπου 45 λεπτά έχουμε σέντρα! Το «Μάξιμιρ» αναμένεται να γεμίσει, ωστόσο μέχρι στιγμής δεν έχει ανακοινωθεί από επίσημα... χείλη το sold out.

Διαιτητής: Aλιγιάρ Αγκάγιεφ
Βοηθοί: Ζεϊνάλ Ζεϊνάλοφ και Ακίφ Αμιράλι
4ος: Ελτσίν Μασίγεφ
VAR: Σάσα Στέγκεμαν

Η συγκεκριμένη κερκίδα θα παραμείνει κλειστή διότι υπάρχουν θέματα στατικότητας.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ντίναμο: Νέβιστιτς,Πέρκοβιτς,Τεοφίλ-Κατρίν, Μπερνάουερ, Ριστόφσκι Γιόσιπ Μίσιτς Σούσιτς, Μπατουρίνα, Χόξα Σπίκιτς Πέτκοβιτς.

Στον πάγκο: Σβέντκο, Χαλίλοβιτς, Κανέκο, Κουλένοβιτς, Σούταλο, Βίντοβιτς, Βρμπάνσιτς, Ζάγκοραγκ, Ζίβκοβιτς Μ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κουλιεράκη, Κεντζιόρα, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλια, Τάισον, Μπράντον Τόμας.

Στον πάγκο: Μοναστηρλής, Ταλιχμανίδης, Τσιγγάρας, Μουργκ, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Παναγιώτου, Ντεσπόντοβ, Μάρκος Αντόνιο, Τζίμας.

Αξίζει να σημειωθεί πως στις 15 Μαρτίου θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση που θα καθορίσει τον δρόμο μέχρι το φινάλε. Θυμίζουμε πως από τα προημιτελικά κι έπειτα μπορούν να τεθούν αντιμέτωπες και ομάδες από την ίδια χώρα.

Οι προημιτελικοί θα γίνουν στις 11 και 18 Απριλίου, ενώ οι ημιτελικοί θα διεξαχθούν στις 2 και 9 Μαΐου. Ο τελικός θα λάβει χώρα στις 29 Μαΐου, με την Opap Arena να φιλοξενεί αυτήν την σπουδαία αναμέτρηση.

Τελικός: 29 Μαΐου

Η σέντρα του ματς είναι προγραμματισμένη για τις 22:00. Πρόκειται για τον πρώτο από τους δύο αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων, με τη ρεβάνς της Τούμπας που θα κρίνει και την πρόκριση στα προημιτελικά να είναι προγραμματισμένη για την επόμενη Πέμπτη (14/3, 19:45).

Στην παρέα μας θα βρίσκεται και ο ρεπόρτερ του Δικεφάλου, Μάνος Τσαλγατίδης.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της σπουδαίας αναμέτρησης στο «Μάξιμιρ» ανάμεσα σε Ντίναμο Ζάγκρεμπ και ΠΑΟΚ, για τους «16» του Conference League.