Τζιοβάνι Ζάκαρη 16:10 - 28.04.2024 / Ανανεώθηκε: 18:52 - 28.04.2024

Με «μάγο» Ποντένσε 4-1 τη Λαμία ο Ολυμπιακός και τώρα... Άστον Βίλα!
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

18:51 - 28.04.2024

Δίχως να ιδρώσει, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Λαμίας στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 4-1 και βρέθηκε προσωρινά στην τρίτη θέση. Οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν με επιτυχία την «πρόβα» εν όψει Άστον Βίλα, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Ντανιέλ Ποντένσε.

4-1 με γκολ του Αλεξανδρόπουλου στο τέλος. "Φέρτε μας το ευρωπαϊκό" φωνάζει ο κόσμος, αλλά η δύσκολη αποστολή έρχεται για τον Ολυμπιακό την Πέμπτη το βράδυ τώρα...

90+2'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Αλέξανδρος Τερεζίου.

90+3'

Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90+3'

ΓΚΟΟΛ για τον Ολυμπιακό, 4-1! Ο Ελ Αραμπί με μία υπέροχη κάθετη βρήκε τον Ελ Κααμπί, εκείνος ντρίμπλαρε τον Κοσέλεφ και έδωσε στον Αλεξανδρόπουλο, που πλάσαρε σε κενή εστία στο φινάλε.

90+1'

Κεφαλιά του Τζανετόπουλου, άουτ η μπάλα.

89'

Ο Τσιλούλης έκανε ένα γύρισμα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ο Τσούκαλος πλάσαρε αλλά η μπάλα κόντραρε και μάλιστα δις, με αποτέλεσμα να βγει εκτός από τα δικά του πόδια.

86'

Προσπάθησε να βρει τον Ελ Κααμπί ο Ελ Αραμπί, απομάκρυνε ο Γιαννούτσος.

84'

Αλλαγή

Ο Τόσιο Λάκε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κοσμάς Τσιλιανίδης.

84'

Αλλαγή

Ο Αντρέ Όρτα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Δεν είναι καλή η εικόνα του Ολυμπιακού στα τελευταία λεπτά πάντως...

81'

Ο Όρτα πάτησε περιοχή και από τα όρια της δοκίμασε ένα σουτ που πέρασε εκτός

78'

Ο Κίνι γύρισε στον Ελ Κααμπί που ανενόχλητος από την καρδιά της περιοχής έστειλε την μπάλα στα χέρια του Κοσέλεφ

78'

Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία! Ο Τόσιτς έστρωσε στον Τσιλούλη που δοκίμασε ένα σουτ από δεξιά, το οποίο κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Έβαλε και Μαρτίνς με Ελ Κααμπί ο Βάσκος προπονητής.

75'

Αλλαγή

Ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νίκος Τσούκαλος.

74'

Ο Ποντένσε έβγαλε στον Έσε και εκείνος έκανε ένα όμορφο σουτ εκτός περιοχής που κατέληξε στα χέρια του Κοσέλεφ

73'

Αλλαγή

Ο Φραν Ναβάρο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί.

73'

Αλλαγή

Ο Γιώργος Μασούρας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζέλσον Μαρτίνς.

69'

Ο Τόσιτς δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, ο Πασχαλάκης απέκρουσε αλλά όχι με σιγουριά, ωστόσο πρόλαβε τον Τσιλούλη που προσπάθησε να πάρει το ριμπάουντ.

66'

Κεφαλιά του Μασούρα από το σημείο του πέναλτι, εκτός η μπάλα

"Χάθηκε" η άμυνα και μειώνει η Λαμία σε 3-1 με τον Τόσιτς στο 63ο λεπτό. Εκνευρίστηκε ο Μεντιλίμπαρ στο γκολ.

64'

Ο Τόσιο Λάκε έδωσε την ασίστ για το γκολ.

64'

ΓΚΟΟΟΟΛ για τη Λαμία! Ο Λέικ εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του, έδωσε στον Τόσιτς που με ένα δυνατό σουτ από τον άξονα μείωσε σε 3-1 για του Φθιωτούς.

63'

Κίτρινη κάρτα για τον Νέλσον Άμπεϊ.

61'

Καλή στιγμή για τη Λαμία με τον Τόσιτς να στρώνει στον Τσιλούλη που με ένα διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στον Πασχαλάκη.

Μέσα μετά από καιρό ο Αλεξανδρόπουλος, αλλά και ο Άμπι στη θέση του Ρέτσου. Το 3-0 δίνει τη δυνατότητα στον Μεντιλίμπαρ να κάνει τη διαχείρισή του...

58'

Αλλαγή

Ο Νταβίντ Σιμόν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζόραν Τόσιτς.

58'

Αλλαγή

Ο Παναγιώτης Ρέτσος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νέλσον Άμπεϊ.

58'

Αλλαγή

Ο Τσικίνιο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος.

Ο καλύτερος του Ολυμπιακού σήμερα, Ντανιέλ Ποντένσε, σκοράρει και κάνει το 3-0 στο 52'. "Κρέμασε" τον Κοσέλεφ, μετά το λάθος της άμυνας της Λαμίας.

56'

Δοκιμάζει ο Τσιλούλης ένα σουτ από δεξιά, η μπάλα περνάει εκτός χωρίς να ανησυχήσει τον Πασχαλάκη.

54'

Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε έστρωσε στον ανενόχλητο Μασούρα που από δεξιά έκανε ένα κακό σουτ.

52'

ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Σιμόν στην προσπάθεια να απομακρύνει έβγαλε μπαλιά στον Ποντένσε που με εξ επαφής σουτ στην κίνηση «κρέμασε» τον Κοσέλεφ.

49'

Κεφαλιά του Μασούρα από την περιοχή, έδιωξε εντυπωσιακά ο Κοσέλεφ.

Χωρίς αλλαγές στην έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακός.

Σέντρα στο Β' ημίχρονο!

46'

Αλλαγή

Ο Βασίλης Κοντονίκος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος.

46'

Αλλαγή

Ο Κρίστοφερ Νούνιεζ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αλέξανδρος Τερεζίου.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός στο 2-0 απέναντι στη Λαμία. "Σβηστά" με τα γκολ του Τσικίνιο και του Ναβάρο. Ευκαιρία να δει και κάτι άλλο στο δεύτερο μέρος ο Μεντιλίμπαρ.

45+2'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Τέλος στο πρώτο μέρος!

Ένα λεπτό καθυστερήσεις

45'

Ο Τσικίνιο έστρωσε στον Ποντένσε που από μακριά δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Κοσέλεφ.

38'

Λάθος απομάκρυνση του Κοσέλεφ, η μπάλα έφτασε στον Ποντένσε που την κουβάλησε από τα άκρα στον άξονα και δοκίμασε ένα σουτ, το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

32'

H Λαμία ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Ρέτσου στον Τσιλούλη, «τίποτα» λέει ο Διαμαντόπουλος.

31'

O Έσε δοκίμασε ένα σουτ με τη μία στον αέρα αλλά αυτό κατέληξε πάνω από τα δοκάρια

Όλα τα λεφτά η ενέργεια του Ποντένσε, που έστρωσε μισό γκολ στον Τσικίνιο που με πλασέ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κοσέλεφ. 1-0, στην πρώτη μεγάλη φάση των Πειραιωτών. Και 2-0 στο... καπάκι για τον Ολυμπιακό, στο 27' από τον Ναβάρο. Ανέβηκε ο ρυθμός, ήρθαν και τα γκολ!

28'

Ο Μασούρας βγήκε μπήκε στην περιοχή από δεξιά αλλά η μπαλιά του δεν μπόρεσε να φτάσει στον Τσικίνιο

27'

Ο Σαντιάγο Έσε έδωσε την ασίστ για το γκολ.

27'

ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Ρουμπέν Μαρτίνεθ έκανε λάθος στον άξονα, ο Έσε έκλεψε και έστρωσε στον Ναβάρο που με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

24'

Ο Ντανιέλ Ποντένσε έδωσε την ασίστ για το γκολ.

24'

ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε εκμεταλλεύτηκε μία χαμένη μπαλιά, έστρωσε στον Τσικίνιο από αριστερά και εκείνος από την καρδιά της περιοχής πλάσαρε εύστοχα.

Σε χαμηλό ρυθμό το ματς, δεν έχει καλή εικόνα, "γεμάτη" ο Ολυμπιακός. "Ψάχνεται" μπροστά, όρθιος ο Μεντιλίμπαρ που δίνει οδηγίες.

21'

Ο Τσικίνιο έστρωσε στον Μασούρα που μπήκε προς τον άξονα από δεξιά και έκανε ένα σουτ, το οποίο δεν ήταν καλό.

12'

Κόρνερ του Τσικίνιο που έβγαλε συστημένη την μπάλα στο κεφάλι του Βέζο, όμως εκείνος από το σημείο του πέναλτι την έστειλε στην αγκαλιά του Κοσέλεφ

Πάμε για δεκάλεπτο στο Καραϊσκάκη, στο 0-0 το ματς, μία καλή στιγμή με τον Μασούρα να μην προλαβαίνει να πλασάρει σε κενή εστία στο γύρισμα του Όρτα.

6'

O Ποντένσε έβγαλε στα δεξιά στον Όρτα που με τη μία έστειλε την μπάλα προς το κέντρο της περιοχής, εκεί όπου ο Μασούρας δεν πρόλαβε να πλασάρει.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Σέντρα στο ματς!

Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό βρίσκονται οι Τζολάκης, Φορτούνης, Ελ Κααμπί, Μαρτίνε, Ελ Αραμπί, Αλεξαδρόπουλος, Ροντινέι, Καρβάλιο, Άμπεϊ.

Την ίδια ώρα για τη Λαμία θα βρίσκονται οι Χατζηεμμανουήλ, Τσούκαλος, Σαραμαντάς, Τερεζίου, Μάλτσι, Τσιλιανίδης, Κορνέζος, Βασιλαντωνόπουλος, Τόσιτς

Καλησπέρα και από εμένα, με πολλές αλλαγές ο Ολυμπιακός κόντρα στη Λαμία, αλλά την τριάδα Έσε, Όρτα, Τσικίνιο μέσα.

Λίγη ώρα απομένει για τη σέντρα!

Οι «ερυθρόλευκοι» αυτή τη σεζόν επικράτησαν και στην εντός έδρας αναμέτρηση τους με τη Λαμία με 5-1 , αλλά στον Β’ Γύρο η ομάδα της Φθιώτιδας κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό σε αγώνα πρωταθλήματος έπειτα από 13 διαδοχικές ήττες εντός και εκτός έδρας.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος
Βοηθοί: Μεϊντάνας, Νικολακάκης,
4ος Τσακαλίδης,
VAR: Μανούχος, Δ.Βεργέτης

Η Λαμία, πάντως, έχει καταφέρει να πάρει μια και μοναδική νίκη σε αναμέτρηση τους για το Κύπελλο Ελλάδος, η οποία της έδωσε την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού το 2018-19. Συνολικά για όλες τις διοργανώσεις υπάρχουν 11 αναμετρήσεις των δύο ομάδων, με 10 νίκες του Ολυμπιακού και μια της ομάδας της Φθιώτιδας.

Το απόλυτο έχει ο Ολυμπιακός με αντίπαλο τη Λαμία στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων για το πρωτάθλημα, αφού σε επτά αναμετρήσεις μετρά ισάριθμες νίκες και με 17-0 τέρματα.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες του Ολυμπιακού:

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Κίνι, Ρέτσος, Βέζο, Ρίτσαρντς, Τσικίνιο, Έσε, Όρτα, Μασούρας, Ποντένσε, Ναβάρο.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Νούνιες, Τζανδάρης, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ, Λέικ, Κοντονίκος

Θύρα 7: Κλειστό το πέταλο στο Ολυμπιακός - Λαμία σ' ένδειξη διαμαρτυρίας για τις συλλήψεις

00:03 - 28.04.2024

Ανακοίνωση εξέδωσε η Θύρα 7, μέσω της οποίας τόνισε πως δεν θα παραστεί στο Ολυμπιακός - Λαμία ως ένδειξη διαμαρτυρίας μετά τη φυλάκιση μελών της για τα επεισόδια στου Ρέντη.

Στο «Γ. Καραϊσκάκης» δεν θα βρεθούν οι οργανωμένοι φίλοι του Ολυμπιακού, οι οποίοι αποφάσισαν να κλείσουν το πέταλό τους σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την σύλληψη εκείνων που εικάζεται πως συμμετείχαν στη δολοφονία Λυγγερίδη.

Την ίδια ώρα, η Λαμία ήταν εξαιρετική κόντρα στον ΠΑΟΚ και θα μπορούσε να πάρει τη νίκη στο «Αθ. Διάκος». Όμως ο «Δικέφαλος του Βορρά» της στέρησε το πρώτο τρίποντο στα playoffs, ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις με τον Σβαμπ.

Ο Ολυμπιακός προέρχεται από ισοπαλία κόντρα στον Άρη, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 στο «Κλ. Βικελίδης». Οι Πειραιώτες είχαν τις στιγμές τους για να πάρουν μία εύκολη νίκη, όμως οι Θεσσαλονικείς άντεξαν χάρη και στον εξαιρετικό Κουέστα.

Το ματς αφορά την 8η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League, θα διεξαχθεί στο «Γ. Καραϊσκάκης» και θα μεταδοθεί ζωντανά από το Cosmote Sport 1 ΗD

Σημαντικό διότι έστω και προσωρινά ο Ολυμπιακός θα βρεθεί στην τρίτη θέση της Stoiximan Super League, περιμένοντας και την έκβαση του ΠΑΟΚ - ΑΕΚ, το οποίο θα διεξαχθεί στις 19:30.

Καλησπέρα σας! Στην έδρα του υποδέχεται τη Λαμία ο Ολυμπιακός, θέλοντας να επιστρέψει στις νίκες και να αποκομίσει ένα σημαντικό τρίποντο.