ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Γιώργος Σακελλαρίου 15:48 - 04.01.2024 / Ανανεώθηκε: 20:07 - 08.02.2024

Καλό σας βράδυ

Χατ τρικ από τον Αργεντινό αριστερό μπακ Πέδρο Σίλβα Τορεχόν και σπουδαία νίκη για τον Παναιτωλικό, ο οποίος έπιασε στη βαθμολογία τους Σερραίους

Τέλος του αγώνα. Παναιτωλικός - Πανσερραϊκός 3-2.

90+6'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

90+1'

Αλλαγή

Ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιώργος Ξενιτίδης.

90'

Αλλαγή

Ο Μαξιμιλιάνο Μορέιρα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αντμίρ Μπαΐροβιτς.

84'

Ο Λεβάν Σενγκέλια έδωσε την ασίστ για το γκολ.

84'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Πέδρο Σίλβα Τορεχόν βρίσκει το στόχο!

Απίστευτο. Ο Τορεχόν με κεφαλιά από την εκτέλεση φάουλ του Σενγκέλια έκανε το 3-2

83'

Αλλαγή

Ο Κόστα Άλεξιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κέιν Γούλερι.

83'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Κώστας Θυμιάνης.

80'

Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, η κεφαλιά του Μλάντεν έφυγε άουτ

75'

Αλλαγή

Ο Φρεντερίκο Ντουάρτε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Χρήστος Μπελεβώνης.

75'

Αλλαγή

Ο Νίκος Καρέλης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζοάο Πέδρο.

72'

Ο Άλεξιτς ευστόχησε, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

71'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Κώστας Θυμιάνης της ομάδας Πανσερραϊκός σκοράρει από το σημείο του πέναλτι!

Ο Καπίνο ανέτρεψε τον Χατζηστραβό

70'

Πέναλτι για τον Πανσερραϊκό

64'

Ο Τορεχόν ξεκίνησε τη φάση, ο Καρέλης εκτέλεσε στην περιοχή, η μπάλα στρώθηκε και ο αριστερός μπακ του Παναιτωλικού με δεξί πλασέ νίκησε τον Χόβαν για το 2-1

64'

61'

Κίτρινη κάρτα για τον Ζήσης Χατζηστραβός.

55'

Σουτ του Σενγκέλια εκτός περιοχής, απέκρουσε σε κόρνερ ο Χόβαν

Έχει καλό ρυθμό το ματς στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημίχρονου

51'

Δεξί σουτ του Καρέλη εντός περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ

50'

Ο Σενγκέλια σε καλό σημείο εκτέλεσε, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χόβαν

49'

Φάουλ του Ουάρντα κόνταρε στο τείχος

48'

Κίτρινη κάρτα για τον Σεμπαστιάν Μλάντεν.

48'

Σέντρα του Ουάρντα από αριστερά, κεφαλιά του Άλεξιτς ένα μέτρο από το αριστερό δοκάρι

47'

Κίτρινη κάρτα για τον Λεβάν Σενγκέλια.

46'

Αλλαγή

Ο Σταύρος Πεταυράκης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τάσος Αυλωνίτης.

46'

Αλλαγή

Ο Σάββας Μούργος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νταμίλ Ντανκερλούι.

46'

Αλλαγή

Ο Μάριος Σοφιανός βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αμρ Ουάρντα.

46'

Αλλαγή

Ο Φράνκο Μπαλντασάρα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λεβάν Σενγκέλια.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Ντεμπούτο για τον Πανσερραϊκό ο Ουάρντα

45+5'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Μούργος γύρισε στον Άλεξιτς, αλλά την ώρα του σουτ δέχθηκε τάκλιν από πίσω, ωστόσο, δεν δόθηκε κάτι.

Συνεχίζεται το ματς, δεν υπήρξε ειδοποίηση από το VAR

45'

Ο Άλεξιτς εντός περιοχής σούταρε άουτ. Φαίνεται, όμως, να υπάρχει πέναλτι στη φάση

45'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Φρεντ Ντουάρτε δεξιά εντός περιοχής εκτέλεσε κι έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

41'

Αδύναμο σουτ του Άλεξιτς στα χέρια του Καπίνο

Δείτε το γκολ του Πανσερραϊκού

Τρομερή κάθετη του Λιάβα, ο Τορεχόν από το ύψος του πέναλτι με αριστερό πλασέ σημείωσε το 1-1

35'

Ο Γιώργος Λιάβας έδωσε την ασίστ για το γκολ.

35'

33'

Επικίνδυνη σέντρα του Τορεχόν απομάκρυνε ο Πεταυράκης

31'

Ο Μούργος μπήκε στην περιοχή, αλλά άνοιξε το κοντρόλ και έδωσε στον Άλεξιτς, ο οποίος έχασε τη μπάλα και σπατάλησε την ευκαιρία

Έχει «παγώσει» ο Παναιτωλικός με το γκολ των Σερραίων

23'

Αλλαγή

Ο Χουάνπι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φακούντο Πέρεθ.

Σε εκτέλεση στατικής φάσης, οι Οικονόμου, Καπίνο έκαναν τραγικό λάθος και ο Δεληγιαννίδης από τη μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ

15'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Παναγιώτης Δεληγιαννίδης βρίσκει το στόχο!

11'

Κακή εκτέλεση φάουλ από τον Χουάνπι, η μπάλα πέρασε άουτ

10'

Ο Παναιτωλικός έχει τον έλεγχο, αλλά δεν έχει βγάλει φάση έως τώρα

Σέντρα στο ματς

0'

ΓΚΟΛ: 2-0

Ο Πανσερραϊκός δεν έχει νίκη στις φετινές του εννέα εκτός έδρας αναμετρήσεις (3 ισοπαλίες – 6 ήττες) και η τελευταία του νίκη μακριά από το γήπεδο του ήταν στην προηγούμενη παρουσία του στην Super League, το 2010-11, όταν στις 6 Νοεμβρίου 2010 είχε επικρατήσει με 2-0 του Αστέρα στην Τρίπολη.

Συνολικά οι δύο ομάδες για το πρωτάθλημα της πρώτης και δεύτερης κατηγορίας έχουν αναμετρηθεί 12 φορές με γηπεδούχο τον Παναιτωλικό και υπάρχουν εννέα νίκες για την ομάδα του Αγρινίου, μια νίκη για τον Πανσερραϊκό και δύο ισοπαλίες.

Συνολικά και στις δύο έδρες έχουν πέντε αναμετρήσεις, με τον Παναιτωλικό να έχει δύο νίκες, τον Πανσερραϊκό μία και να υπάρχουν ακόμη δύο ισοπαλίες.

Στα τελευταία έξι μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξάρτητα έδρας, διοργάνωσης και κατηγορίας, ο Παναιτωλικός διατηρεί το αήττητο και μάλιστα στα πέντε προηγούμενα δεν είχε δεχθεί ούτε τέρμα, αφού είχε τρεις νίκες και υπήρξαν και δύο λευκές ισοπαλίες.

Η δεύτερή τους συνάντηση ήταν την ακριβώς επόμενη σεζόν και στις 13 Φεβρουαρίου 1977 η ομάδα του Αγρινίου επικράτησε πάλι με 1-0 και αυτή τη φορά σκόρερ ήταν ο Κώστας Παπαϊωάννου.

Εκείνη η αναμέτρηση ήταν και η τελευταία μεταξύ τους για τη μεγάλη κατηγορία πριν το φετινό τους παιχνίδι για τον Α’ Γύρο, το οποίο ολοκληρώθηκε με ισοπαλία 1-1.

Μόλις δύο φορές έχουν συναντηθεί οι δύο ομάδες σε επίπεδο Α’ Εθνικής/Super League στην ιστορία τους και αυτό συνέβη στη δεκαετία του ‘70.

Στις 9 Νοεμβρίου 1975, ο Παναιτωλικός επικράτησε με 1-0 στην πρώτη αναμέτρηση στην ιστορία των δύο ομάδων ανεξάρτητα έδρας και διοργάνωσης χάρη σε γκολ του Μιχάλη Γλυκοκάλαμου.

Διαιτητές: Κωνσταντίνος Κατοίκος, Ιορδάνης Απτόσογλου, Μιχαήλ Νιδριώτης

4ος Διαιτητής: Σπυρίδων Ζαμπαλάς

Στον πάγκο του Πανσερραϊκού οι Κατσικάς, Ντανκερλούι, Οικονόμου, Αυλωνίτης, Πηλέας, Μασκανάκης, Ουάρντα, Γούλερι, Μπαϊροβιτς.

Στον πάγκο του Παναιτωλικού είναι οι Στεργιάκης, Στάγιτς, Τσιγγάρας, Ξενιτίδης, Σενγκέλια, Πέρες, Πέδρο, Μπουζούκης, Μπελεβώνης.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Θυμιάνης, Γκοτζαμανίδης, Πεταυράκης, Δεληγιαννίδης, Στάικος, Μορέιρα, Χατζηστραβός, Σοφιανός, Μούργος, Άλεξιτς.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Οικονόμου, Ντουάρτε Μπ., Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας, Μπαλντασάρα, Χατζηθεοδωρίδης, Χουάνπι, Καρέλης, Ντουάρτε Φ.

Ας δούμε τις ενδεκάδες

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον κρίσιμο βαθμολογικά αγώνα Παναιτωλικός - Πανσερραϊκός