Ζωντανά η ρεβάνς Κυπέλλου στη Λεωφόρο μεταξύ Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ (ΠΕΝΑΛΤΙ)

© Sportal.gr

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 12:48 - 21.02.2024 / Ανανεώθηκε: 22:25 - 21.02.2024

Καληνύχτα από εμάς, μείνετε στο Sportal για το... τρίτο ημίχρονο.

Απίστευτη πρόκριση! Απίστευτη! Με πρωταγωνιστή τον Ντραγκόβσκι! Τρίτη πρόκριση στα πέναλτι για τον Παναθηναϊκό φέτος!

Ο Παναθηναϊκός παίρνει την πρόκριση για τον τελικό (6-5), έπειτα από μία ρεβάνς ΘΡΙΛΕΡ.

Άουτ το πέναλτι του Σαμάτα!

Εύστοχος ο Σένκεφελντ, 6-5!

5-5

Το χάνει ο Ότο! Απίθανος Ντραγκόφσκι!

Οριζόντιο δοκάρι, δεν πέρασε η μπάλα τη γραμμή.

Ήρθε η σειρά του Αράο.

Εύστοχος ο Μάρκος Αντόνιο 5-5

Άπιαστο το πέναλτι του Μαντσίνι, 5-4 ο Παναθηναϊκός!

ΤΙ ΜΑΤΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ

Το 4-4 παραμένει.

Το πιάνει ξανά ο Ντραγκόφσκι!

Ο ΠΑΟΚ έχει ξανά την ευκαιρία να το τελειώσει!

Άουτ ο Λημνιός, 4-4.

Θρίλερ...

Το 4-4 παραμένει!

Το βγάζει ο Ντραγκόφσκι!

Και τώρα Ντεσπόντοφ, αν ευστοχήσει ο ΠΑΟΚ παίρνει την πρόκριση.

Τέλεια εκτέλεση του Μλαντένοβιτς, 4-4!

Μέσα! 4-3 ο ΠΑΟΚ.

Ο Μεϊτέ τώρα πάνω από την μπάλα για τον ΠΑΟΚ.

Κουλιεράκης ευστοχεί! 1-0 ο ΠΑΟΚ.

Άστοχο το πρώτο πέναλτι του «τριφυλλιΟύ»

Το βγάζει ο Κοτάρσκι! Το 0-0 παραμένει

Σπόραρ παίρνει την μπάλα, απέναντι στον Κοτάρσκι.

Πρώτος θα εκτελέσει ο Παναθηναϊκός.

Στη Λεωφόρο επικρατεί... χαμός!

Απίστευτα πράγματα, μέσα σε λίγα λεπτά όλα χάλασαν για τον ΠΑΟΚ! Ο Μπάμπα τραυματίστηκε σοβαρά και δέχθηκε και γκολ ισοφάρισης.

Απίστευτο στην κυριολεξία. Ο Λημνιός δίνει τη λύση στην κυριολεξία στο φινάλε! Για να είμαστε δίκαιοι, η εξέλιξη είναι άδικη για τον ΠΑΟΚ. Ο Παναθηναϊκός ανέλπιστα παίρνει δεύτερη ευκαιρία για την πρόκριση.

Απίθανο φινάλε στη Λεωφόρο, ο Λημνιός λυτρώνει την ομάδα του και στέλνει το... θρίλερ στα πέναλτι!

Και λήξη της παράτασης.... Πάμε στα πέναλτι!

129'

Ο Λημνιός με μία σουτάρα μειώνει σε 1-2!

129'

ΓΚΟΛ ο Παναθηναϊκός! (1-2)

Δραματικά τα τελευταία λεπτά!

Όπως παίζει ο Παναθηναϊκός, ούτε με "γιόμα" δεν απειλεί.

126'

Σωτήρια επέμβαση Κουλιεράκη.

126'

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Άστοχη έξοδο Κοτάρσκι και ο Μαντσίνι δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

Παιχνίδι πραγματικό θρίλερ, πλέον στο μυαλό όλων είναι η υγεία του Μπάμπα.

124'

Έξι λεπτά απομένουν.

123'

Με 10 πλέον ο ΠΑΟΚ, έχει συμπληρώσει τις αλλαγές του.

123'

Έχουμε συνέχεια στο ματς.

Ο Μπάμπα αποχωρεί με προορισμό το νοσοκομείο.

Έχει τοποθετηθεί κολάρο στον αμυντικό του ΠΑΟΚ.

Μπαίνει ασθενοφόρο στο γήπεδο, χειροκροτάνε οι φίλοι του «τριφυλλιού».

Μακάρι να είναι γερός ο Μπάμπα μετά τη σύγκρουση με τον Βαγιαννίδη. Αυτό μετράει.

117'

Μεγάλη αγωνία επικρατεί στο γήπεδο. Ο Μπάμπα φάνηκε να χάνει τις αισθήσεις του.

Άπαντες βρίσκονται πάνω από τον Γκανέζο μπακ, μακάρι όλα να πάνε καλά.

117'

Μπάμπα και Βαγιαννίδης συγκρούστηκαν, εσπευσμένα το φορείο στον αγωνιστικό χώρο.

116'

Διακοπή στο ματς. Πρόβλημα με τον Μπάμπα.

115'

Ο ΠΑΟΚ με όπλο την ανασταλτική λειτουργιά κρατάει το προβάδισμα πρόκρισης.

114'

Σουτ του Λημνιού, μπλοκάρει ο Κοτάρσκι.

110'

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μέσα ο Αντόνιο, έξω ο Κωνσταντέλιας.

Δεν υπάρχει τρόπος να γυρίσει αυτό το παιχνίδι. Δυστυχώς, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων στο ματς.

Εμφανής η κούραση και στις δύο ομάδες.

109'

Η μπάλα στρώθηκε στον Μπακασέτα, κακό το σουτ του Έλληνα διεθνή.

Τρομερό παιχνίδι από τον ΠΑΟΚ απόψε, πραγματικά ο Δικέφαλος είναι κυρίαρχος παντού.

Ο ΠΑΟΚ έχει φέρει... τούμπα την υπόθεση πρόκριση.

Έναρξη στο δεύτερο μέρος της παράτασης.

Λήξη στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Ο ΠΑΟΚ έχει σκορ πρόκρισης.

Επίσης δίκαιη εξέλιξη. Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να είναι καλύτερος και σωστά έχει σκορ πρόκρισης. Ο Παναθηναϊκός όπως στρώνει, θα κοιμηθεί.

105'

Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Κεντζιόρα νίκησε τους πάντες στον αέρα για το 2-0.

105'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (0-2)!

104'

Κόντραρε το σουτ του Ντεσπόντοφ, κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ δεν έχει καθαρό μυαλό, προφανώς παίζει ρόλο η κόπωση, αλλά πρέπει να ηρεμήσουν οι παίκτες του.

Τραγική εκτέλεση κόρνερ από τον Μπακασέτα. Άλλο ένα στημένο από τον διεθνή μέσο που πηγαίνει σε ρυθμό προπόνησης στον Κοτάρσκι. Και... κερασάκι, ευκαιρία στην αντεπίθεση με το κακό μαρκάρισμα του Μπερνάρ.

103'

Ο Κωνσταντέλιας βρήκε χώρο έπειτα από λάθος του Μπερνάρ, ωστόσο το σουτ του ήταν άστοχο.

102'

Νέο κόρνερ για τους πράσινους, το κέρδισε ο Μπερνάρ.

Δεν είναι τυχαίο πως σε 100 λεπτά παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός δεν έχει ούτε μία ευκαιρία.

100'

Ο Παναθηναϊκός έχει την κατοχή στα τελευταία λεπτά και πιέζει.

97'

Κακή σέντρα του Ντεσπόντοφ, πέρασε ο κίνδυνος για το «τριφύλλι».

Ο ΠΑΟΚ έχει μπει χαλαρά στην παράταση και μένει να φανεί αν είναι έτσι η προσέγγιση του ή είναι θέμα δυνάμεων.

95'

Κακός ο ρυθμός μέχρι στιγμής στην παράταση. Λογικό, πλέον υπάρχει και ο παράγοντας κούραση.

Συνεχίζουν να είναι εκτός τόπου και χρόνου οι παίκτες του Παναθηναϊκού.

92'

Κόρνερ για το «τριφύλλι», πέρασε ανεκμετάλλευτο.

91'

Έναρξη στην παράταση!

Για να δούμε και κάτι που δεν είναι σύμπτωση, ο Παναθηναϊκός φέτος σε τρία ματς στο "Απόστολος Νικολαΐδης" στο Κύπελλο, έχει την ισοπαλία 1-1 με τον Ολυμπιακό, έχασε 2-1 από τον Ατρόμητο και στην κανονική διάρκεια, ηττήθηκε 1-0 από τον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια και πλέον να δούμε τι δυνάμεις έχει στην παράταση.

Η αλήθεια είναι πως ο ΠΑΟΚ είναι ανώτερος, έχει ευκαιρίες και το 1-0 είναι δίκαιο. Ο Παναθηναϊκός έχει την ευκαιρία να συνέρθει έστω στην παράταση.

Λήξη στο ματς (0-1). Σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα της Τούμπας (0-1), πάμε σε παράταση!

90'

Ο Μπερνάρ ανέλαβε την εκτέλεση, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

90'

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό, το κέρδισε ο Μπερνάρ.

90'

5 τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί και πρέπει να βρει γκολ, είναι κρίμα με τέτοια εμφάνιση να μην προκριθεί...

87'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο «Ντέλιας» σέρβιρε στον Οζντόεφ κι ο Ρώσος μέσος αστόχησε από τα πλάγια.

85'

Μαντσίνι αντί Παλάσιος για τον Παναθηναϊκό και Λημνιός αντί Βιλένα.

85'

Ο Μουργκ περνάει στη θέση του Ζίβκοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να μην πείθει και όπως το πάει, θα δεχτεί δεύτερο γκολ.

84'

Πλησιάζουμε στο 85΄, τα τελευταία λεπτά αναμένονται... θρίλερ.

82'

Κίτρινη στον Παλάσιος για διαμαρτυρία.

81'

Ο Μπάμπα πάσαρε στον Κωνσταντέλια, ο νεαρός παίκτης βρήκε χώρο και δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Οι δύο ομάδες παλεύουν πλέον για το γκολ... πρόκρισης.

Ο ΠΑΟΚ αντί να χαλαρώσει και να ηρεμήσει μετά το γκολ κάνει ακατανόητα πράγματα και μοιάζει θολωμένος.

76'

Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, μέσα ο Βαγιαννίδης έξω ο Ζέκα.

73'

Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Μέσα ο Σαμάτα, ο Ντεσπόντοφ και ο Οζντόεφ, έξω Μπράντον Σβαμπ και Τάισον.

Ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που έψαχνε από το ξεκίνημα και πλέον έχουμε ισορροπία στο ζευγάρι. Αν δεν μπει κάποιο άλλο γκολ το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση.

Ο ΠΑΟΚ το δικαιούταν το γκολ και το βρήκε και τώρα όλα ξεκινάν από το μηδέν. Ο Αντρίγια σήμερα είναι καθηλωτικός!

72'

Ο Ότο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε υποδειγματικά για το 1-0 του Δικεφάλου.

72'

ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ στη Λεωφόρο!

Δίκαιο το γκολ του ΠΑΟΚ και αναμενόμενο. Είναι καλύτερος, ο Παναθηναϊκός δεν κάνει ούτε στοιχειώδη επίθεση και όταν ο αντίπαλος παίζει γύρω από την άμυνα του, θα σκοράρει αργά ή γρήγορα.

68'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο, κέρδισε το φάουλ η άμυνα του Παναθηναϊκού.

Δεν κατανοώ γιατί αργεί να αντιδράσει ο Τερίμ. Έχει τέσσερις αλλαγές και ο Παναθηναϊκός χρειάζεται φρεσκάρισμα.

68'

Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλό σημείο.

65'

Έξυπνη σέντρα του Κωνσταντέλια, κόβει αρχικά ο Μλαντένοβιτς και στην επαναφορά ο Μεϊτέ δοκιμάζει το σουτ, το οποίο ήταν αρκετά άστοχο.

Είναι σαφές πως ο ΠΑΟΚ έχει θέμα στο φορ, δεν έχει πάρει τίποτα από τον Μπράντον. Βέβαια, η εναλλακτική είναι ο Σαμάτα που δεν έχει δώσει τίποτα όλη τη σεζόν. Ίσως η λύση Ντεσπόντοφ στην κορυφή να ήταν ένα τρικ.

Όλος ο Παναθηναϊκός ήταν η προηγούμενη φάση. Παλάσιος, Μπακασέτας και Ιωαννίδης, ούτε ένα σωστό κοντρόλ, ούτε μία σωστή πάσα. Λάθη και εύκολη κατοχή στον ΠΑΟΚ.

Ο Μαντσίνι πρέπει να περάσει στο παιχνίδι σύντομα, το θέμα είναι ποιος θα βγει.

Συμπληρώνουμε μία ώρα αγώνα στη Λεωφόρο. Το 0-0 παραμένει.

59'

Ο Μπακασέτας πήγε να αιφνιδιάσει τον Κοτάρσκι με απευθείας εκτέλεση, μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.

58'

Κόρνερ για το «τριφύλλι».

57'

Στη θέση του περνάει ο Σένκεφελντ, ο οποίος αποθεώνεται.

56'

Θα έχουμε αλλαγή, δεν μπορεί να συνεχίσει ο αμυντικός των γηπεδούχων.

55'

Ο Γεντβάι είναι πεσμένος στο έδαφος.

55'

Κάθετη του Κωνσταντέλια για τον Ζίβκοβιτς, έγκαιρη και καθοριστική παρέμβαση του Μλαντένοβιτς.

Πρέπει να αντιδράσει ο Τερίμ από τον πάγκο, ειδικά στην ανάπτυξη. Κανένας δεν κρατάει μπάλα, κανένας δεν επιχειρεί.

53'

Ο ΠΑΟΚ πιέζει σε αυτά τα πρώτα λεπτά στην επανάληψη.

Ο ΠΑΟΚ πιέζει, δημιουργεί, αλλά δεν βρίσκει γκολ. Αν δεν το κάνει άμεσα θα αγχωθεί στην πορεία με τον χρόνο να κυλά κατά του.

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει με την εικόνα που είχε στο πρώτο ημίχρονο και αν δεν διορθωθεί, θα το πληρώσει.

49'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ, ο Ντραγκόφσκι σταμάτησε αρχικά τον Τόμας, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Κωνσταντέλια κόντραρε στον Γεντβάι και κατέληξε σε κόρνερ..

49'

Φάουλ για τον ΠΑΟΚ, το κέρδισε ο Μπάμπα.

47'

Σπόραρ, Σένκεφελντ και Λημνιός έχουν σηκωθεί για ζέσταμα.

46'

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στη Λεωφόρο χωρίς γκολ. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ που έψαχνε.

Κανένας από το επιθετικό καρέ του Παναθηναϊκού δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο. Είναι μία εξήγηση γιατί ουσιαστικά το Τριφύλλι δεν έχει απειλήσει σοβαρά τον Κοτάρσκι.

Λήξη στο πρώτο μέρος (0-0).

45'

Αδύναμο το γύρισμα του Μπάμπα, έδιωξε έγκαιρα ο Γεντβάι.

45'

Η μπάλα στρώθηκε στον Ζίβκοβιτς μέσα στην περιοχή, αρκετά άστοχο το σουτ του Σέρβου.

45'

Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Ο ΠΑΟΚ κάνει το πιο πλήρες και πιο ουσιαστικό του ημίχρονο σε ντέρμπι, αλλά ακόμα δεν έχει καταφέρει να βρει δίχτυα.

39'

Ο Τόμας βρήκε χώρο, δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ έπειτα από κόντρα.

Το τελείωμα του Ιωαννίδη στο τετ-α-τετ δείχνει πως δεν έχει ρυθμό και δεν νιώθει πολύ σίγουρος ο διεθνής στράικερ.

38'

Σηκώθηκε ο Βραζιλιάνος, συνεχίζεται κανονικά το ματς.

38'

Στο έδαφος ο Μπερνάρ, φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα.

37'

Δυνατό σουτ του Μπακασέτα, μπλόκαρε ο Κοτάρσκι έγκαιρα.

36'

Ο Παναθηναϊκός βγήκε στην αντεπίθεση, ο Παλάσιος πάσαρε στον Ιωαννίδη, αλλά ο Έλληνας φορ δεν κατάφερε να απειλήσει.

Η μοναδική παραφωνία για την ώρα στον εξαιρετικό ΠΑΟΚ είναι ο Μπράντον, που έχει νεύρα χωρίς λόγο.

35'

Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά. Βλέπουμε πολλές μονομαχίες, κυρίως στον χώρο του κέντρου.

30'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ έπειτα από παρέμβαση του Κώτσιρα.

Ο Μπακασσέτας δεν έχει πάρει μέρος στις συνεργασίες μέχρι τώρα και παραμένει εκτός παιχνιδιού.

Ο ΠΑΟΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και ψάχνει ένα γκολ, το οποίο θα φέρει ισορροπία στο ζευγάρι.

29'

Πλησιάζει η ολοκλήρωση του πρώτου ημιώρου, ο Παναθηναϊκός δεν απειλεί μέχρι στιγμής.

Είναι εντυπωσιακή η έως τώρα μεταμόρφωση του ΠΑΟΚ, αλλά το θέμα στο τελείωμα των φάσεων παραμένει.

Ο Αυστριακός μέσος του ΠΑΟΚ πρωταγωνιστεί μέχρι στιγμής στις ευκαιρίες των φιλοξενούμενων.

20'

Νέα φάση για τον ΠΑΟΚ. Δεν το έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ ο Σβαμπ από καλό σημείο.

18'

Φαόυλ για τον ΠΑΟΚ σε καλό σημείο, διώχνει ο Αράο τον κίνδυνο.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού παρουσιάζονται απρόσεκτοι στις πάσες τους μέχρι τώρα.

Θυμίζουμε πως ο Παναθηναϊκός χρειάζεται είτε τη νίκη είτε την ισοπαλία για να πάρει την πρόκριση, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που αναζητεί μόνο τη νίκη.

15'

Ο Δικέφαλος πατάει καλύτερα σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο στη Λεωφόρο (0-0).

15'

Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, κόντραρε το σουτ του Παλάσιος.

Ο ΠΑΟΚ για την ώρα θυμίζει την ομάδα που βλέπαμε πριν τα ντέρμπι. Δεν είναι φοβικός όπως στα προηγούμενα ματς.

13'

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Ζιβκοβιτς από τα δεξιά, κεφαλιά του Σβαμπ, εντυπωσιακό «στοπ» από τον Ντραγκόφσκι.

12'

Μπλοκάρει ο Ντραγκόφσκι το γέμισμα του Ζίβκοβιτς από τα δεξιά.

12'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός θέλει μία μεγάλη εμφάνιση από τον Βιλένα στη μεσαία γραμμή. Ο Ολλανδός αποκτήθηκε για να κάνει τη διαφορά στη μεσαία γραμμή, όμως μέχρι τώρα δεν έχει δικαιώσει τις προσδοκίες.

10'

Σέντρα του Μπάμπα από τα αριστερά, μπλόκαρε εύκολα ο Ντραγκόφσκι.

Απίθανη γκαντεμιά για τον ΠΑΟΚ, που με το καλημέρα αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή. Όλα πάνε στραβά εδώ και μερικές ημέρες...

7'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

5'

Συμπληρώθηκε το πρώτο 5λεπτο (0-0), χωρίς κάποια ευκαιρία μέχρι στιγμής.

3'

Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ πολύ νωρίς. Ο Έλληνας στόπερ δεν μπορεί να συνεχίσει. Στη θέση του περνάει ο Κουλιεράκης.

3'

Ο Μιχαηλίδης βρίσκεται πεσμένος στο έδαφος, έχει μπει μέσα το ιατρικό τιμ του ΠΑΟΚ.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού θέλουν καλές αποφάσεις στην τελική προσπάθεια. Όχι όπως η προηγούμενη του Παλάσιος, με μία κάκιστη σέντρα.

2'

Σέντρα του Παλάσιος από τα δεξιά, πέρασε απ΄ όλους η μπάλα.

1'

Σέντρα στο ντέρμπι!

Καθυστερεί η σέντρα μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα και να υπάρχει καλή ορατότητα.

Οι παίκτες έχουν κάνει την εμφάνισή τους στο γήπεδο, όλα είναι έτοιμα!

Ο Άνταμ Τσέριν το προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε. Η έκπληξη εστιάζεται στην προτίμηση του Τερίμ στον Τόνι Βιλένα και όχι στη μετάθεση του Γιάννη Κώτσιρα. Επειδή ο Ολλανδός είναι πιο επιθετικογενής και όχι τόσο σκληροτράχηλος μέσος. Ο Τερίμ στα προηγούμενα ντέρμπι προτίμησε σκληρά δίδυμα στη μεσαία γραμμή.

Το ζέσταμα ολοκληρώθηκε. Έχουμε μπει στην τελική ευθεία.

Αλλαγή της τελευταίας στιγμής για τον Παναθηναϊκό! Ο Τόνι Βιλένα στη θέση του Άνταμ Τσέριν που ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση. Αυτομάτως, ο Σλοβένος δεν μπορεί να είναι ούτε στον πάγκο

«Η τελευταία φορά που συναντήθηκαν οι δύο ομάδες για το Κύπελλο Ελλάδας με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό ήταν στις 26 Ιανουαρίου 2023 και η ισοπαλία με 1-1 έδωσε την πρόκριση στο Δικέφαλο, ο οποίος είχε επικρατήσει στο πρώτο μεταξύ τους ματς με 2-0 στην Τούμπα. Εκείνη η αναμέτρηση ήταν για τους «8», ενώ τώρα είναι για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Συνολικά έχουν συναντηθεί για το Κύπελλο Ελλάδας 14 φορές με τις φετινές αναμετρήσεις και τις μισές από αυτές η κλήρωση τους έχει φέρει αντιμέτωπους στη φάση των ημιτελικών του θεσμού.

Αυτή είναι η έβδομη φορά και τις τρεις από τις έξι προηγούμενες χρειάστηκαν παράταση, ή πέναλτι για να πάρει την πρόκριση για τον τελικό ο ένας από τους δύο. Στην πρώτη από αυτές ο ΠΑΟΚ με νίκη 4-0 στην παράταση πήγε στον τελικό το 1984-85, αφού στην κανονική διάρκεια είχε ανατρέψει την ήττα του με 2-0 στην Αθήνα», ανέφερε μεταξύ άλλων η ΠΑΕ ΠΑΟΚ στο αφιέρωμά της.

Καλησπέρα. Ο Φατίχ Τερίμ έχει ξανά στη διάθεση του τον Φώτη Ιωαννίδη και τον εμπιστεύεται στην ενδεκάδα. Ενέχει ρίσκο η απόφασηξ του Τερίμ και περιμένουμε να διαπιστώσουμε την αγωνιστική κατάσταση του διεθνούς επιθετικού, επειδή προέρχεται από απραξία τριών εβδομάδων.

Αξίζει να σημειωθεί πως Μπακασέτας και Τάισον βρίσκονται κανονικά στην ενδεκάδα παρά την αποβολή τους στο πρώτο ματς της Τούμπας, καθώς οι εφέσεις που έκαναν οι δύο ομάδες έγιναν δεκτές με αποτέλεσμα να μειωθούν οι ποινές των παικτών σ' έναν αγώνα και να είναι διαθέσιμοι για τον αποψινό ημιτελικό.

«Θέλω να παίξετε σαν να είστε στο 0-0, σαν μην έχει προηγηθεί στο 1-0 στη Θεσσαλονίκη. Δεν θέλω να δω κανέναν να επαναπαύεται και θέλω να παίξετε για τη νίκη. Αυτό είναι το μόνο αποτέλεσμα που μας ενδιαφέρει», ανέφερε ο Τερίμ μεταξύ άλλων στους ποδοσφαιριστές του στην τελευταία προπόνηση.

Σε 30 λεπτά έχουμε σέντρα στον ημιτελικό!

Η βροχή δυναμώνει στο «Απόστολος Νικολαΐδης», ωστόσο αυτό δεν αποτελεί εμπόδιο για τους φίλους του Παναθηναϊκού.

Το ζέσταμα των ποδοσφαιριστών βρίσκεται σε εξέλιξη.

Διαιτητής: Ντάνιελ Σίμπερτ
Βοηθοί: Γιαν Σέιντελ, Ράφαελ Φόλτιν
Τέταρτος: Κόρτους Μπέντζαμιν
VAR: Κουμπαράκης Στέφανος, Μπουξμπάουμ Ράινχαρντ

Τη φετινή σεζόν για το πρωτάθλημα σε αυτό το γήπεδο, οι δύο ομάδες μας χάρισαν ένα απολαυστικό ματς. Ο ΠΑΟΚ είχε «αγκαλιάσει» τη νίκη, ωστόσο ο Γερεμέγεφ με ένα buzzer beater... λύτρωσε την ομάδα του (2-2).

Η Λεωφόρος γεμίζει σιγά σιγά, οι φίλοι του Παναθηναϊκού αναμένεται να δώσουν βροντερό παρών.

Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων έχουν βγει για το καθιερωμένο ζέσταμα.

Όσον αφορά στην έδρα του τελικού, πρόσφατα ο πρόεδρος της ΕΠΟ, Τάκης Μπαλτάκος, είχε πάρει θέση για το συγκεκριμένο ζήτημα, το οποίο πέρσι είχε γίνει ολόκληρο... σίριαλ, λέγοντας μεταξύ άλλων: «Το πιο πιθανό είναι επειδή υπάρχουν προβλήματα με άλλα γήπεδα, να γίνει τελικός στον Βόλο με προϋποθέσεις που θέτει ο δήμαρχος, με παιδιά, μαθητές. Εφόσον πάμε στον Βόλο ο κύριος Μπέος είναι κατηγορηματικός για την μη παρουσία του κόσμου, οπότε για να μην γίνει μόνο με 100 άτομα έκαστος , θα τον κάνουμε με την παρουσία μαθητών και παιδιών στις εξέδρες».

Ο φετινός τελικός Κυπέλλου αναμένεται να διεξαχθεί το Σάββατο 18 Μαΐου. Απόψε θα μάθουμε τον πρώτο φιναλίστ, με τη ρεβάνς του άλλου ζευγαριού στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ανάμεσα σε Άρη και Παναιτωλικό να είναι προγραμματισμένη για τις 6 Μαρτίου.

Στον πάγκο βρίσκονται:

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Σπόραρ, Λημνιός, Μαντσίνι, Φικάι, Βιλένα, Κάτρης.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Σάστρε, Κουλιεράκης, Οζντόεφ, Μάρκος Αντόνιο, Μουργκ, Ντεσπόντοφ, Σαμάτα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Ντραγκόβσκι, Κώτσιρα, Γεντβάι, Αράο, Μλαντένοβιτς, Ζέκα, Τσέριν, Μπακασέτα, Μπερνάρ, Παλάσιος, Ιωαννίδη.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον, Τόμας.

Θυμίζουμε πως στον πρώτο ημιτελικό της Τούμπας, το «τριφύλλι» πήρε τη νίκη χάρη στο γκολ του Σπόραρ (0-1) κι έτσι απέκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Στην παρέα μας θα βρίσκονται οι ρεπόρτερ των δύο ομάδων, Μπάμπης Τσιμπίδας και Μάνος Τσαλγατίδης.

Η σέντρα του ματς είναι προγραμματισμένη για τις 19:00 ώρα.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της σπουδαίας ρεβάνς ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ, για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Καλησπέρα φίλες και φίλοι του Sportal από τη Λεωφόρο.