LIVE: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΟΚ

© Sportal.gr

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 16:48 - 31.03.2024 / Ανανεώθηκε: 17:07 - 03.04.2024

Καλή συνέχεια από εμάς! Μείνετε στο Sportal για το τρίτο ημίχρονο.

Λήξη στο ματς (2-3)! Ο ΠΑΟΚ παίρνει τη νίκη σε ένα απολαυστικό ματς που τα είχε όλα κι επιστρέφει στην κορυφή. Πλέον στρέφει την προσοχή του στο ντέρμπι της Opap Arena για να δει αν θα παραμείνει εκεί.

90+7'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Δίκαιη η νίκη του ΠΑΟΚ, δύσκολα πια τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό, ειδικά εάν νικήσει και η ΑΕΚ τον Ολυμπιακό.

90+4'

Φάουλ για τον Παναθηναϊκό.

90'

Ο ΠΑΟΚ έφυγε εξαιρετικά στην αντεπίθεση, ο «Ντέλιας» μοίρασε στον Σαμάτα και ο Τανζανός φορ νικήθηκε σε τετ α τετ αρχικά, ενώ στη συνέχεια ο Παλάσιος σταμάτησε την μπάλα με το χέρι στο νέο σουτ του Σαμάτα πριν καταλήξει στα δίχτυα. Έτσι κέρδισαν το πέναλτι οι φιλοξενούμενοι νωρίτερα.

90+5'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Τάισον.

90+5'

Κίτρινη κάρτα για τον Κωνσταντίνος Κουλιεράκης.

90+3'

Ο Γερεμέγεφ μοίρασε στον Μπερνάρ και ο Βραζιλιάνος πλάσαρε υποδειγματικά από τα αριστερά.

90+3'

ΓΚΟΛ ο Παναθηναϊκός μειώνει σε 2-3.

90'

ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ «αγκαλιάζει» το τρίποντο (1-3). Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση κι έστειλε τον Ντραγκόφσκι από την άλλη πλευρά.

88'

ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΠΑΟΚ και αποβολή για τον Παλάσιος.

88'

Κόκκινη κάρτα

ΑΠΟΒΟΛΗ! Ο Σεμπαστάν Παλάσιος αντικρίζει την κόκκινη κάρτα! Έντονες διαμαρτυρίες από τους συμπαίκτες του!

Κάπου εδώ η σεμνή τελετή τελειώνει. Ο Παλάσιος αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα και κατά κάποιο τρόπο, ο Σαμάτα εξιλεώνεται για το χαμένο πέναλτι του Κυπέλλου.

87'

Γύρισμα του Παλάσιος από τα δεξιά, έδιωξε σε κόρνερ ο Μεϊτέ.

Ο ΠΑΟΚ δέχεται πίεση και έχει και στο μυαλό του τα ματς του πρώτου γύρου και του ημιτελικού που δέχθηκε γκολ στα... χασομέρια.

85'

Ο Σαμάτα δοκίμασε το σουτ από τα δεξιά, απέκρουσε ο Ντραγκόφσκι, ενώ στη συνέχεια το νέο σουτ του Ζίβκοβιτς ήταν αρκετά αδύναμο.

83'

Ο Ιωαννίδης έστρωσε στον Μπακασέτα, όμως ο Κοτάρσκι σταμάτησε το σουτ του διεθνή αρχηγού.

81'

Ο Μπερνάρ ανέλαβε την απευθείας εκτέλεση, μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.

80'

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό.

79'

Αλλαγή

Ο Άνταμ Τσέριν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αλεξάντερ Γερεμέγεφ.

Ο ΠΑΟΚ κάπως έχει ισορροπήσει το παιχνίδι. Ωστόσο τα θέματα του στις απομακρύνσεις και στην ανασταλτική λειτουργία στη μεσαία γραμμή παραμένουν.

79'

Ο Τάισον συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Ζίβκοβιτς, όμως το σουτ του Βραζιλιάνου ήταν άστοχο.

77'

Αλλαγή

Ο Γιόνι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Βιεϊρίνια.

Πρέπει να βάλει Τζούρισιτς και Γερεμέγεφ ο Τερίμ. Δεν έχει πια κάτι να χάσει.

76'

Δυνατή η σέντρα του Ζίβκοβιτς, δεν πρόλαβε ο Σβαμπ.

73'

Κίτρινη κάρτα για τον Σαμάτα.

Ο ΠΑΟΚ δεν έχει συνηθίσει σε παιχνίδι χωρίς την μπάλα στα πόδια του και αυτό δείχνει να τον δυσκολεύει αρκετά.

72'

Αλλαγή

Ο Μπράντον Γουίλιαμς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σαμάτα.

72'

Πολύ δυνατό σουτ του Μπακασέτα λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ θέλει να κάνει τη ζημιά στον Παναθηναϊκό και να βρει τρίτο γκολ κυρίως μέσα από αντεπιθέσεις.

69'

Απίθανη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό και τρομερή επέμβαση του Κοτάρσκι. Ο Χουάνκαρ σέντραρε από τα αριστερά, ο Γεντβάι έκανε την καρφωτή κεφαλιά και ο Κροάτης κίπερ τον σταμάτησε εντυπωσιακά, ενώ στη συνέχεια ακολούθησε το σωτήριο τάκλιν του Κουλιεράκη.

Ο Γεντβάι είχε την άνεση και τον χρόνο να κάνει πιο καλή κεφαλιά. Έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Κροάτης στόπερ.

67'

Το μακρινό σουτ του «Ντέλια» πήρε ανάποδα φάλτσα και κατέληξε αρκετά άουτ.

65'

Μπήκαμε στο 65ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στο επιθετικό τρίτο, όμως τα βρίσκει... σκούρα απέναντι στην καλή αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ μέχρι στιγμής στο δεύτερο μέρος.

65'

Κίτρινη κάρτα για τον Ντομινίκ Κοτάρσκι.

63'

Σέντρα του Κώστιρα, αδύναμη κεφαλιά του Μπακασέτα, εύκολη δουλειά για τον Κοτάρσκι.

62'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ του Παναθηναϊκού, έδιωξε έγκαιρα ο Μεϊτέ.

62'

Ο Λουτσέσκου φρεσκάρει την επίθεσή του.

61'

Αλλαγή

Ο Κίριλ Ντεσπόντοφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Άντρια Ζίβκοβιτς.

61'

Αλλαγή

Ο Τόμας Μουργκ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιάννης Κωνσταντέλιας.

Ο Τερίμ χρειάστηκε τρεις αλλαγές να διορθώσει την ανορθογραφία του. Τώρα όμως τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για τον Παναθηναϊκό, που αν δεν νικήσει, τότε οι πιθανότητες για να στεφθεί πρωταθλητής θα ελαχιστοποιηθούν.

Ο ΠΑΟΚ δείχνει ότι δεν έχει ισορροπία στο αμυντικό κομμάτι και πρέπει να κάνει πιο καλές απομακρύνσεις, αφού δίνει συνεχώς επιθέσεις στον Παναθηναϊκό.

59'

Ο Παναθηναϊκός παραμένει ψηλά και πιέζει για την ισοφάριση.

57'

Ο Μπακασέτας ανέλαβε την εκτέλεση, η μπάλα πέρασε το τείχος και ο Κοτάρσκι δήλωσε «παρών».

56'

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για το «τριφύλλι», το κέρδισε ο Μπακασέτας.

53'

Κίτρινη κάρτα για τον Γιάννης Κώτσιρας.

52'

Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Χουάνκαρ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά για τον Ιωαννίδη, ο Έλληνας φορ εκτέλεσε απευθείας με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι του Κοτάρσκι και να καταλήγει άουτ.

Έχει ένα ενδιαφέρον πως θα λειτουργήσει το κέντρο της άμυνας του ΠΑΟΚ με δύο αριστεροπόδαρους σε ένα τέτοιο παιχνιδι.

50'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ντεσπόντοφ έκανε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά στο 2ο δοκάρι για τον Τόμας αλλά ο Ντραγκόφσκι σταμάτησε τον Ισπανό φορ.

48'

Επικίνδυνο γύρισμα του Παλάσιος από τα δεξιά, δεν κατάφερε να βρει την μπάλα ο Ιωαννίδης, όμως υπάρχει οφσάιντ στη φάση.

48'

Με πολλές αλλαγές η έναρξη της επανάληψης...

Αλλάζει το σύστημα σε 4-3-3, ο Κώτσιρας παίζει δεξιός μπακ και ο Ρούμπεν με τον Τσέριν δίδυμο στον "άξονα".

46'

Αλλαγή

Ο Αντράζ Σπόραρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σεμπαστάν Παλάσιος.

46'

Αλλαγή

Ο Φιλίπ Μλαντένοβιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Χουανκάρ.

46'

Αλλαγή

Ο Τόμας Κετζιόρα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ιβάν Νάσμπεργκ.

46'

Αλλαγή

Ο Γιώργος Βαγιαννίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ρουμπέν Πέρεθ.

46'

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Τριπλή αλλαγή από τον Τερίμ. Εκτός από τον Σπόραρ που τραυματίστηκε, βγαίνουν οι κακοί Βαγιαννίδης και Χουάνκαρ. Μπαίνουν οι Ρούμπεν, Παλάσιος και Χουάνκαρ.

Το 1-1

Το 1-2

Σε ένα ημίχρονο με πολύ καλό ρυθμό, αρκετές ευκαιρίες και τρία γκολ, ο ΠΑΟΚ κρατάει το προβάδισμα στα χέρια του.

Θυμίζουμε πως η ομάδα της Θεσσαλονίκης «πάγωσε» τη Λεωφόρο με το καλημέρα με τον Ντεσπόντοφ, ο Μπερνάρ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης και ο Τόμας έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (1-2) στο 37΄.

45+6'

Ο Μπακασέτας ανέλαβε την εκτέλεση, η μπάλα πέρασε απ΄ όλους κι έχουμε λήξη του ημιχρόνου (1-2).

45'

Φάουλ για τον Παναθηναϊκό. Όπως όλα δείχνουν θα είναι η τελευταία φάση του ημιχρόνου.

45'

Έχουμε και πάλι ματς.

45'

Νέα διακοπή στο ματς. Ο Σπόραρ χτύπησε από τη μονομαχία με τον Κεντζιόρα. Μπήκε το φορείο για να μεταφέρει εκτός αγωνιστικού χώρου τον Σλοβένο επιθετικό.

45'

Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Πολύ πιο αποτελεσματικός ο ΠΑΟΚ στις ευκαιρίες του, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που έχει σπαταλήσει πάρα πολλές. Δύσκολα θα γυρίσε αυτό το ματς, με την εικόνα του Τριφυλλιού στην άμυνα.

44'

Ο Μουργκ βρίσκεται πεσμένος στο έδαφος και δείχνει να πονάει.

Ο Παναθηναϊκός δεν έχει "εξάρι", τρέχει μόνο να μαρκάρει ο Τσέριν και μένει να κλείνει όλους τους αντιπάλους. Ο Μπακασέτας δεν βοηθάει ανασταλτικά και από εκεί μόλις πέρασε ο Μειτέ, ήταν δύσκολο να αποφευχθεί το 1-2.

40'

Τρία γκολ ήδη στα πρώτα 40 λεπτά...

Το πλάνο του ΠΑΟΚ είναι να χτυπήσει στον κενό χώρο. Αυτό συνέβη στο πρώτο γκολ, αυτό και στο δεύτερο.

37'

Ο Δικέφαλος βγήκε στην κόντρα, ο Μεϊτέ έκανε εξαιρετική κάθετη για τον Μουργκ, ο Αυστριακός σέρβιρε στον Τόμας από τα αριστερά και ο Ισπανός φορ είχε εύκολο έργο για το 1-2.

37'

Ο Τόμας Μουργκ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

37'

ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ παίρνει ξανά το προβάδισμα με τον Μπράντον Τόμας (1-2).

35'

Ο Κεντζιόρα σταμάτησε μία πολύ επικίνδυνη αντεπίθεση των γηπεδούχων με προϋποθέσεις.

Υπάρχει πρόβλημα στις στατικές φάσεις. Αυτό το φάουλ που κέρδισε ο Μπερνάρ από τον Κεντζιόρα, έκαναν δύο λεπτά συμβούλιο για να κάνουν μία τραγική εκτέλεση από το ημικύκλιο

32'

Δεν υπήρξε καλή συνεννόηση μεταξύ Ιωαννίδης και Μπακασέτα, πέρασε ο κίνδυνος για τον Δικέφαλο.

32'

Φάουλ σε καλό σημείο για τους γηπεδούχους. Το κέρδισε ο Μπερνάρ από τον Κεντζιόρα.

Ο Βραζιλιάνος έστειλε την μπάλα χαμηλά στη γωνία και δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο Κροάτης κίπερ.

31'

Κίτρινη κάρτα για τον Τόμας Κετζιόρα.

29'

Το «τριφύλλι» βγήκε εξαιρετικά στην αντεπίθεση, ο Κώτσιρας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπερνάρ πήρε το ριμπάουντ μετά το διώξιμο του Κεντζιόρα και με ένα εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

29'

ΓΚΟΛ ο Παναθηναϊκός ισοφαρίζει με τον Μπερνάρ!

O Τερίμ πήρε μεγάλο ρίσκο με τους Ιωαννίδη και Μπακασέτα, οι οποίοι έχουν κόπωση και δεν θα μπορέσουν να αντέξουν για 90 λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύεται να βγάλει την μπάλα από την άμυνα του. Ωστόσο, μόλις το καταφέρει αυτό δημιουργεί αμέσως ζητήματα στον Παναθηναϊκό.

Και ο μικρός Γιαννάκης στο γήπεδο!

25'

Τρομερός ο ρυθμός στη Λεωφόρο σε αυτό το πρώτο 25λεπτο....

21'

Ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ.

18'

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κεντζιόρα πήρε την κεφαλιά και ο Ντραγκόφσκι δήλωσε ξανά «παρών».

Ο Ντεσπόντοφ είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Οι συμπαίκτες του το γνωρίζουν και παίζουν συνεχώς με αυτόν.

17'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μπράντον Τόμας. Η μπάλα στρώθηκε στον Ισπανό μετά τη σέντρα του Ντεσπόντοφ και την κακή εκτίμηση του Αράο, όμως ο Ντραγκόφσκι τον σταμάτησε έγκαιρα.

Αράο και Μλαντένοβιτς εκτός κλίματος μέχρι τώρα. Πολλά ατομικά λάθη. Δίκαιο το 0-1 μέχρι τώρα.

Οι μεσοεπιθετικοί του Παναθηναϊκού δεν έχουν καθαρή σκέψη, δεν έχουν σωστή τελική απόφαση. Ο Μπερνάρ και ο Ιωαννίδης υπερβάλλουν, ο Μπακασέτας δεν έχει κάνει κάτι και ο Σπόραρ περιμένει μπαλιά στην περιοχή.

Το γκολ του ΠΑΟΚ

13'

Νέο σουτ του Μλαντένοβιτς από μακρινή απόσταση, μπλόκαρε την μπάλα δίχως πρόβλημα ο Κοτάρσκι.

13'

Ο Παναθηναϊκός πιέζει μετά το γκολ του Ντεσπόντοφ, με σκοπό να φέρει το ματς στα ίσα.

11'

Ο Μπερνάρ πάτησε περιοχή και κόπηκε από την αντίπαλη άμυνα, η μπάλα στη συνέχεια στρώθηκε στον Μλαντένοβιτς, ωστόσο το σουτ του Σέρβου ήταν άστοχο.

Είναι σαφές πως ο ΠΑΟΚ θα πιεστεί, αφού ο Παναθηναϊκός θέλει να γεμίσει την περιοχή του Δικεφάλου. Ωστόσο, αυτό για την ώρα δεν τον προβληματίζει, αφού ψάχνει τον κενό χώρο.

10'

Ο Ντεσπόντοφ τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα για θέατρο.

8'

Πολύ καλός ο ρυθμός στη Λεωφόρο σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Ο Παναθηναϊκός ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.

Τρεις παίκτες του Παναθηναϊκού άφησαν τους αντιπάλους να τρέξουν τριάντα-σαράντα μέτρα και να φτάσουν στην περιοχή, Ότι η κόντρα βοήθησε στο τέλος τους παίκτες του ΠΑΟΚ δεν σημαίνει κάτι. Πρωτίστως ήταν θέμα κακής αμυντικής συμπεριφοράς.

7'

Πρώτη ευκαιρία για το «τριφύλλι». Οι γηπεδούχοι πίεσαν ψηλά κι έκλεψαν την μπάλα, ο Κώτσιρας έστρωσε στον Σπόραρ και ο Σλοβένος πλάσαρε άστοχα από καλή θέση.

Ιδανικό ξεκίνημα για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι στην πρώτη τους επίθεση βρήκαν δίχτυα.

2'

Ο Τόμας έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια και κέρδισε τις κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Ράφα ο οποίος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά για τον Ντεσπόντοφ, με τον Βούλγαρο να εκτελεί υποδειγματικά μέσα από την περιοχή για το 1-0.

Μια επίθεση βγαλμένη από τα πιο ωραία όνειρα του Ράζβαν Λουτσέσκου που πέτυχε το πλάνο του γρήγορου γκολ.

2'

ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ «παγώνει» τη Λεωφόρο με το... καλημέρα!

2'

Ο Μπακασέτας έκανε το γέμισμα, μπλόκαρε ο Κοτάρσκι εύκολα.

1'

Σέντρα στο ντέρμπι!

Εκτός 20άδας έμεινε ο Μαντσίνι, αφού ο Τερίμ έκρινε πως έχοντας άλλους δύο εξτρέμ στον πάγκο, τους Βέρμπιτς και Παλάσιος, ο Αργεντινός περισσεύει. Υπό προϋποθέσεις, εξτρέμ παίζει και ο Τζούρισιτς.

Φώτης Ιωαννίδης και Στέφαν Σβαμπ οι αρχηγοί των ομάδων.

Οι παίκτες έχουν κάνει την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.

Το ζέσταμα ολοκληρώθηκε, μπήκαμε στην τελική ευθεία για τη σέντρα.

Σε ότι αφορά τις απουσίες, ο Τερίμ δεν μπορεί να υπολογίζει στους μακροχρόνια απόντες Μάγκνουσον και Πάλμερ-Μπράουν, ενώ εκτός αποστολής έμειναν για λόγους τακτικής οι Ούγκο, Σένκεφελντ, Ζέκα, Αϊτόρ, Μαντσίνι και Λίλο.

Στην αντίπερα όχθη, εκτός «μάχης» για τους Θεσσαλονικείς έμεινε ο τραυματίας Μπάμπα και ο Εκόνγκ που θα απουσιάσει ακόμη για αρκετό καιρό.

Οι οργανωμένοι φίλοι του «τριφυλλιού» έχουν δώσει βροντερό «παρών».

Το ζέσταμα των δύο ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη, σε 25 λεπτά έχουμε σέντρα στο ντέρμπι!

Επίσης οι δύο ομάδες μας χάρισαν δύο απολαυστικές αναμετρήσεις στο Κύπελλο Ελλάδας Betsson, με τους πράσινους να παίρνουν την πρόκριση για τον τελικό του θεσμού στη διαδικασία των πέναλτι.

Στην κανονική διάρκεια της Stoiximan Super League, στις μεταξύ τους αναμετρήσεις ο ΠΑΟΚ μέτρησε μία νίκη και μία ισοπαλία.

Στο ματς του πρώτου γύρου στη Λεωφόρο οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες χάρη στο buzzer beater του Γερεμέγεφ (2-2), ενώ στην Τούμπα ο Δικέφαλος επικράτησε με 2-1.

Μπορεί να μην έχει ανακοινωθεί επίσημα το sold out από την «πράσινη» ΠΑΕ, όμως η Λεωφόρος αναμένεται γεμάτη.

Επίσης, ο Τερίμ δεν έχει κλασικό αμυντικό χαφ στην ενδεκάδα, με τον Κώτσιρα και τον Τσέριν να αναλαμβάνουν σήμερα τον ρόλο. Να δούμε ποιος από τους δύο θα είναι πιο χαμηλά στο τερέν και αν θα ανταποκριθεί στις ανάγκες της κυκλοφορίας της μπάλας. Γιατί οι μεσοεπιθετικοί του ΠΑΟΚ πιέζουν πάρα πολύ.

Λίγες ώρες πριν τη σέντρα ο Παναθηναϊκός εξέδωσε ανακοίνωση, μέσω της οποίας ζητάει από τον κόσμο του να στηρίξει την ομάδα μόνο με τη φωνή του στο ντέρμπι.

Δείτε εδώ την ανακοίνωση.

Καλησπέρα από τη Λεωφόρο. Ο Φατίχ Τερίμ εκπλήσσει στην ενδεκάδα του, αφού ουσιαστικά δεν έχει δεξιό εξτρέμ. Ο Τούρκος παρατάσσει επιθετικό δίδυμο τους Σπόραρ και Ιωαννίδη, τον Μπακασέτα που είναι "δεκάρι" και τον Μπερνάρ που παίζει αριστερός εξτρέμ. Άρα, πρέπει να δούμε ποιος θα κινείται δεξιά, ο Μπακασέτας ή κάποιος από τους δύο στράικερ.

Στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό για όλες τις διοργανώσεις δεν υπάρχει νίκη των Πρασίνων. Οι τρεις συναντήσεις τους είναι για το πρωτάθλημα και οι δύο για το Κύπελλο Ελλάδος. Υπάρχουν τρεις ισοπαλίες και δύο νίκες του ΠΑΟΚ, με τελευταία αυτή στις 21 Φεβρουαρίου 2024 για το Κύπελλο Ελλάδος, όπου βέβαια στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση για τον τελικό στη διαδικασία των πέναλτι.

Η τελευταία επικράτηση του Παναθηναϊκού εντός έδρας για το πρωτάθλημα ήταν στις 3 Απριλίου 2022 για τη διαδικασία των Super League Playoffs.

Στα τελευταία οκτώ παιχνίδια τους ανεξάρτητα έδρας και διοργάνωσης υπήρξε μόλις μια νίκη γηπεδούχου και αυτή ήταν στον Β’ Γύρο του φετινού πρωταθλήματος με την εντός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ με 2-1.

Από τα συνολικά 76 ματς της ιστορίας τους με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό, μόλις τα οκτώ δεν είχαν τέρμα και ολοκληρώθηκαν με 0-0, ενώ οι πιο παραγωγικές ημέρες τους είναι με 7 γκολ, στο 5-2 της σεζόν 2000-01 και το 4-3 του 2014-15. Η ευρύτερη νίκη του ΠΑΟΚ σε εκτός έδρας παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό είναι το 3-0 του 2022-23.

76 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

47 ΝΙΚΕΣ ΠΑΝΘΗΝΑΪΚΟΣ

19 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

10 ΝΙΚΕΣ ΠΑΟΚ

ΓΚΟΛ: 132-56

Θυμίζουμε πως πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω των υποχρεώσεων των εθνικών ομάδων, ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μία σπουδαία ευρωπαϊκή πρόκριση.

Μετά την ήττα στο Ζάγκρεμπ, η ομάδα του Λουτσέσκου έκανε την ανατροπή στη ρεβάνς, καθώς διέσυρε τους Κροάτες με 5-1, με αποτέλεσμα να... πετάξει για τους «8» του Conference League.

Διαιτητής: Μίκελ Ρέντερ

Βοηθοί: Γιουρντακούλ Ντένιζ, Μάστρουπ Γιάκομπ

VAR: Γιόνας Χάνσεν

AVAR: Νικολακάκης Βασίλειος

4ος: Ευαγγέλου Άγγελος

Λίγες ώρες μετά το ντέρμπι στη Λεωφόρο θα ακολουθήσει η σπουδαία αναμέτρηση της Νέας Φιλαδέλφειας (20:30) ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό, ενώ ο Άρης φιλοξενεί τη Λαμία στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Όσον αφορά στο βαθμολογικό κομμάτι, ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην 3η θέση με 59 πόντους, στο -1 από τον Δικέφαλο.

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδη, Γεντβάι, Αράο, Μλαντένοβιτς, Κώτσιρα, Τσέριν, Μπερνάρ, Ιωαννίδη, Μπακασέτα, Σπόραρ.

Στον πάγκο: Λοντίγκιν, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Γερεμέγεφ, Τζούρατσιτς, Παλάσιος, Βιλένα, Βέρμπιτς, Ακαϊντίν.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα, Σβαμπ, Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Τάισον, Τόμας

Στον πάγκο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Νάσμπεργκ, Τσιγγάρας, Οζντόεφ, Αντόνιο, Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς, Σαμάτα.

Θυμίζουμε πως στην πρεμιέρα του μίνι πρωταθλήματος, ο Παναθηναϊκός πέρασε εμφατικά από το Φάληρο, επικρατώντας του Ολυμπιακού (1-3).

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στην Τούμπα από τον Άρη (0-1) κι έπεσε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στην παρέα μας θα βρίσκονται οι Μπάμπης Τσιμπίδας και Μάνος Τσαλγατίδης.

Η σέντρα του ντέρμπι είναι προγραμματισμένη για τις 18:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 2 HD.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ντέρμπι στη Λεωφόρο ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ, για την 2η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.