Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Τέλος παιχνιδιού: Πανσερραϊκός - ΠΑΟΚ 0-2

Ο Στέφαν Σβαμπ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Θεοχάρης Τσιγγάρας.

90'

ΑΥΤΟΓΚΟΛ – Ο Σταύρος Πεταυράκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του

90'

ΓΚΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 0-2! Μετά από σέντρα του Σοάρες η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Πενταυράκη και κατέληξε στα δίχτυα. Συνεπώς, πρόκειται για αυτογκόλ.

86'

Ο Τάισον αισθάνεται ενοχλήσεις

83'

Κόκκινη κάρτα

Συνεχίζει με εννιά παίκτες ο Πανσερραϊκός. Κόκκινη ο Δεληγιαννίδης για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Τάισον.

82'

Αντεπίθεση με προϋποθέσεις για τον ΠΑΟΚ. Κακή τελική απόφαση από τον Τόμας.

Το ματς έχει πραγματικά πολύ ένταση και νεύρα χωρίς λόγο.

81'

Ο Μούργος εκτέλεσε το φάουλ, ο Μπέργκστρομ έπιασε την κεφαλιά κι αστόχησε.

79'

Επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Τάισον από τα αριστερά, δεν αιφνιδιάστηκε ο Χοβάν.

78'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ντεσπόντοφ νικήθηκε από τον Χοβάν σε τετ α τετ.

76'

Άστοχο το σουτ του Σοφιανού, δεν ανησύχησε ο Ζίβκοβιτς.

75'

Αλλαγή

Ο Κέιν Γούλερι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σάββας Μούργος.

73'

Αλλαγή

Ο Σαμάτα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μπράντον Γουίλιαμς.

73'

Αλλαγή

Ο Βιεϊρίνια βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ράφα Σοάρες.

71'

Έξυπνη πάσα του Ότο για τον Κωνσταντέλια, πρόλαβε την μπάλα ο Χοβάν.

Το φάουλ πάνω στον Σβαμπ αρχικά και η έντονη διαμαρτυρία τον οδήγησαν στα... αποδυτήρια.

69'

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! Ο Μαξιμιλιάνο Μορέιρα βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται!

68'

Ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Ο Στάικος πάτησε περιοχή και δοκίμασε το σουτ, δήλωσε παρών ο Ζίβκοβιτς.

66'

Αλλαγή

Ο Άγγελος Οικονόμου βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πασχάλης Στάικος.

65'

Αλλαγή

Ο Κώστας Πηλέας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μάριος Σοφιανός.

64'

Αλλαγή

Ο Μαγκομέντ Οζντόεφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μάρκος Αντόνιο.

64'

Αλλαγή

Ο Τόμας Μουργκ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τάισον.

61'

ΑΠΙΘΑΝΗ επέμβαση του Χοβάν. Ο Ντεσπόντοφ πήρε το ριμπάουντ κι απείλησε με έναν «κεραυνό». Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων παραχώρησε το κόρνερ εντυπωσιακά.

60'

Ο Οζντόεφ δοκίμασε το σουτ από πλεονεκτική θέση. Κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

60'

Συμπληρώθηκε μία ώρα αγώνα στις Σέρρες (0-1).

60'

Αυτή ήταν η πρώτη ευκαιρία του Πανσερραϊκού στο δεύτερο ημίχρονο.

58'

«Οβίδα» του Ουάρντα, ο Ζίβκοβιτς τον σταμάτησε εντυπωσιακά.

54'

Καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα της επανάληψης.

53'

Πολύ άστοχο το σουτ του Γιόνι Ότο, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ.

Ο ΠΑΟΚ έχει μπει δυναμικά και ψάχνει το 2ο γκολ που θα σβήσει το ματς.

53'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

52'

Γυριστό του Οζντόεφ, μπλόκαρε ο Χοβάν.

51'

Ο Μουργκ ανέλαβε την εκτέλεση, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

50'

Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε πολύ καλό σημείο, το κέρδισε ο Κωνσταντέλιας, ο οποίος είναι πολύ δραστήριος.

47'

Κακή η σέντρα του Κωνσταντέλια από τα αριστερά, δεν πρόλαβε την μπάλα ο Ντεσπόντοφ.

46'

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Δείτε τη φάση όπου ο «Ντέλιας» έβαλε πλάτη πανέξυπνα στον Διαμαντή και βρήκε δίχτυα (0-1).

Ο Πανσερραϊκός δεν απειλήθηκε αρκετά σε αυτό το πρώτο 45λεπτο, ωστόσο πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ.

Ο 20χρονος παίκτης δεν παράτησε τη φάση και δικαιώθηκε, δίνοντας το προβάδισμα στον Δικέφαλο σε ένα κακό ημίχρονο για την ομάδα του.

45+2'

Ο Γιόνι έκανε τη μακρινή μπαλιά για τον Κωνσταντέλια, ο Διαμαντής έδειχνε να ελέγχει τη φάση ωστόσο η αντίδρασή του ήταν κακή. Ο νεαρός σούπερ σταρ του Δικεφάλου κινήθηκε έξυπνα και πλάσαρε υποδειγματικά για το 1-0.

45+3'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

45+2'

Ο Γιόνι έδωσε την ασίστ για το γκολ.

45+2'

ΓΚΟΛ! Ο ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ στις Σέρρες.

44'

Ο ΠΑΟΚ πιέζεται στα τελευταία λεπτά και δεν μπορεί να γίνει απειλητικός.

40'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Άγγελος Οικονόμου.

40'

Επικίνδυνη σέντρα του Ουάρντα από τα αριστερά, πέρασε απ΄ όλους η μπάλα και κατέληξε άουτ.

37'

Κίτρινη κάρτα για τον [player1].

Ο ρυθμός στο ματς έχει πέσει εδώ και λίγη ώρα με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει το παιχνίδι όμως.

34'

Ο Ντεσπόντοφ σέντραρε από τα δεξιά, μπλόκαρε την μπάλα δίχως πρόβλημα ο Χοβάν.

30'

Συμπληρώθηκε το ημίωρο στον «Λάκκο των Λεόντων», το 0-0 παραμένει σε ένα ματς με καλό ρυθμό αλλά λίγες φάσεις.

27'

Ο Κωνσταντέλιας πάτησε περιοχή κι εκτέλεσε από πλάγια θέση, ξανά άουτ η μπάλα.

26'

Ο Πανσερραϊκός προσπαθεί να γίνει επικίνδυνος κυρίως μέσα από αντεπιθέσεις.

24'

Αλλαγή

Ο Κώστας Θυμιάνης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Εμίλ Μπέργκστρεμ.

22'

Ο Ντεσπόντοφ θέλησε να κάνει ένα έξυπνο γέμισμα για τον Κωνσταντέλια, ωστόσο ο Χόβαν μπλόκαρε την μπάλα κι έσωσε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

22'

Στο έδαφος ο Θυμιάνης. Αντιμετωπίζει πρόβλημα.

Στο γήπεδο βρίσκεται και ο μικρός φίλος του ΠΑΟΚ, ο μικρός Γιαννάκης.

Ο Σβαμπ με την κίτρινη που είδε χάνει το επόμενο ματς, δηλαδή αυτό με τη Λαμία.

15'

Πρώτη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Ο Ουάρντα έκανε όμορφη ατομική ενέργεια και επιχείρησε το σουτ, το οποίο μπλόκαρε έγκαιρα ο Ζίβκοβιτς.

15'

Κίτρινη κάρτα για τον Στέφαν Σβαμπ.

15'

Καλός ο ρυθμός σε αυτό το πρώτο τέταρτο στις Σέρρες.

12'

Μακρινό σουτ του Σβαμπ κι άστοχο.

11'

Σηκώθηκε το σημαιάκι, δεν υπάρχει φάση.

11'

Ο Ουάρντα θέλησε να απειλήσει τον Ζίβκοβιτς από καλή θέση. Έγκαιρη παρέμβαση του Βιεϊρίνια.

Ο ΠΑΟΚ έχει μπει δυνατά στο παιχνίδι και δεν δείχνει να έχει όρεξη να επιτρέψει στον Πανσερραϊκό πολλά-πολλά.

7'

Πολύ κοντά στο γκολ ο ΠΑΟΚ. Ο Κωνσταντέλιας βρήκε χώρο και δοκίμασε το δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση, ελάχιστα άουτ η μπάλα.

7'

Ο Δικέφαλος έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

6'

Ο Μουργκ εκτέλεσε το κόρνερ, άστοχη η κεφαλιά του Σαμάτα.

5'

Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε το φάουλ, έδιωξε η άμυνα των γηπεδούχων. Πρώτο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

1'

Έναρξη στο ματς!

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Οι δύο ομάδες έχουν κάνει την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.

Όπως έγινε γνωστό, σε όλα τα γήπεδα της Super League τηρήθηκε και θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των 57 θυμάτων, ακριβώς ένα χρόνο μετά το τραγικό δυστύχημα στα Τέμπη.
Με αφορμή αυτό το θλιβερό γεγονός, οι φίλοι του Πανσερραϊκού έστειλαν το δικό τους μήνυμα.

Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα. Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα!

Όσον αφορά στις απουσίες, ο Πάμπλο Γκαρσία δεν μπορεί να υπολογίζει στον τραυματία Χέφτε Μπετανκόρ, αλλά και στους τιμωρημένους Κόστα Άλεξιτς, Ματίας Τομάς, Ισμαΐλα Ουεντραόγκο και Ζήση Χατζηστραβό.

Στην αντίπερα όχθη, εκτός μάχης για τους Θεσσαλονικείς έμειναν οι τραυματίες Ζοάν Σάστρε, Γιάννης Μιχαηλίδης και Γουίλιαμ Τρόστ-Εκόνγκ, οι Κοτάρσκι, Ζίβκοβιτς, Μπάμπα αλλά και οι τιμωρημένοι Σουαλιχό Μεϊτέ και Κωνσταντίνος Κουλιεράκης.

Οι δύο ομάδες έχουν ξεκινήσει το καθιερωμένο ζέσταμα. Σε 30 λεπτά έχουμε σέντρα!

Εδώ κι αρκετές ώρες υπάρχουν ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις στις Σέρρες, προκειμένου να μην πλησιάσουν το γήπεδο οι οπαδοί του ΠΑΟΚ.

Το αφιέρωμα της Super League για το ματς:
Τριάντα έξι χρόνια έχουν περάσει από την τελευταία εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ επί του Πανσερραϊκού για το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής. Βέβαια, σ’ αυτό το χρονικό διάστημα έχουν διεξαχθεί μόνο πέντε αγώνες, αλλά κι αυτό το αήττητο σερί των «Λιονταριών» δεν είναι μικρό.

Από αυτά τα πέντε τελευταία παιχνίδια, τα τέσσερα έχουν λήξει ισόπαλα: 1-1 το 2010-11, 1-1 το 2008-09, 0-0 το 1991-92 και 0-0 το 1988-89. Ο Πανσερραϊκός έχει και μία νίκη, στην τελευταία αγωνιστική της σεζόν 1990-91 με σκορ 2-1. Τα γκολ πέτυχαν ο Νικολάι Πετρούνοφ (28’) και ο Νίκος Πάτηνιος (57’), ανατρέποντας το προβάδισμα που είχε δώσει στον ΠΑΟΚ ο Χοσάμ Χασάν (20’).

Ο ΠΑΟΚ, πάντως, δυσκολεύεται να πετύχει διαδοχικές νίκες στην έδρα του Πανσερραϊκού. Το ρεκόρ του είναι οι τρεις που είχε πετύχει το 1970-71 (1-0), το 1972-73 (3-1) και το 1973-74 (4-1).

Εκείνο το 4-1 του 1973-74 είναι και η ευρύτερη εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ επί του Πανσερραϊκού. Η ομάδα των Σερρών, όμως, έχει κι εκείνη μία νίκη με 4-1 στο πρωτάθλημα του 1985-86, η οποία πάντως δεν αποδείχθηκε αρκετή για να τη σώσει από τον υποβιβασμό.

Ο Πανσερραϊκός είχε κερδίσει και τον πρώτο αγώνα που έδωσε ως γηπεδούχος κόντρα στον «Δικέφαλο». Στις 27 Μαρτίου 1966 επικράτησε με 2-1, με τον Γιώργο Αποστολίδη να σημειώνει και τα δύο τέρματα (39’, 70’). Για τον ΠΑΟΚ είχε μειώσει στο 80’ ο Ανέστης Αφεντουλίδης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΠΑΟΚ

24 ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

5 ΝΙΚΕΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

10 ΝΙΚΕΣ ΠΑΟΚ

9 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

ΓΚΟΛ: 24-31

Να θυμίσουμε επίσης πως ΠΑΟΚ και Πανσερραϊκός έχουν κοντραριστεί ακόμη δύο φορές τη φετινή σεζόν για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, με το σύνολο του Λουτσέσκου να κάνει το 2/2 και να παίρνει εύκολα την πρόκριση (0-4, 5-0).

Στο ματς του πρώτου γύρου στην Τούμπα ανάμεσα στις δύο ομάδες, ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα (5-0).

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος

Βοηθοί: Πετρόπουλος, Σπυρόπουλος

4ος: Τσιμεντερίδης

VAR: Ευαγγέλου, Φωτόπουλος

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Πανσερραϊκός: Χόβαν, Θυμιάνης, Διαμαντής, Πεταυράκης, Δεληγιαννίδης, Ντανκερλούι, Πηλέας, Οικονόμου, Μορέιρα, Ουάρντα, Γούλερι.

Στον πάγκο: Κατσίκας, Αυλωνίτης, Γκοτζαμανίδης, Μπέργκστρομ, Στάικος, Μούργος, Μασκανάκης, Σοφιανός, Παπαβασιλείου.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Κετζιόρα, Νάσμπεργκ, Ότο, Σβαμπ, Οζντόεφ, Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Κωνσταντέλιας, Σαμάτα

Στον πάγκο: Ταλιχμανίδης, Παναγιώτου, Ράφα, Τσιγγάρας, Αντόνιο, Ρικάρντο, Τάισον, Τόμας, Τζίμας.

Την περασμένη αγωνιστική (24η), η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία έμεινε ισόπαλη εντός έδρας με τον Ατρόμητο (0-0), ενώ ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη στο Αγρίνιο με ανατροπή (1-3).

Πρόκειται για ένα «must win» ματς για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι βρίσκονται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 54 πόντους. Από την άλλη ο Πανσερραϊκός βρίσκεται στη 10η θέση με 24 πόντους.