LIVE: ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ

© Sportal.gr

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 16:50 - 10.03.2024 / Ανανεώθηκε: 22:58 - 10.03.2024

Μείνετε στο Sportal για το τρίτο ημίχρονο.

Με τη γνωστή συνταγή του Ακη Μάντζιου ο Αρης παίρνει για μια ακόμη φορά τη νίκη στην Τούμπα, γκρεμίζοντας τον ΠΑΟΚ απο την κορυφή.

90+8'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά στην Τούμπα (0-1). Ο Άρης παίρνει μεγάλη νίκη και βάζει... φωτιά στη μάχη του τίτλου.

88'

Ο Ανσαριφάρντ σούταρε από το όριο της περιοχής, αλλά ο Κοτάρσκι μπλόκαρε.

90+6'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Φράνκο Φεράρι.

90+4'

Αλλαγή

Ο Βλάντιμιρ Νταρίντα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φράνκο Φεράρι.

90+5'

Κίτρινη κάρτα για τον Μπίργκερ Φερστράετε.

90'

Αλλαγή

Ο Σάπι Σουλεϊμάνοφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιαννης Φετφατζίδης.

Ο ΠΑΟΚ πλέον είναι χωρίς ενέργεια-ψυχολογία και καθαρό μυαλό. Οι παίκτες του Δικεφάλου δεν πατάνε καλά στο γήπεδο.

85'

Το αδύναμο σουτ του Κωνσταντέλια μπλόκαρε ο Κουέστα.

84'

Φαρμακερή σέντρα του Τάισον από τα αριστερά, αιφνιδιάστηκε ο Ντεσπόντοφ κι έστειλε την μπάλα άουτ.

83'

Πιέζει ο ΠΑΟΚ.

Στις δυο περιπτώσεις που χρειάστηκε να επέμβει ο Κουέστα έδειξε την κλάση του και κράτησε την εστία του ανέπαφη.

82'

Πρώτο κόρνερ για τον Άρη στο ματς, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

80'

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Τζίμας βγήκε σε θέση τετ α τετ από τα πλάγια, τον σταμάτησε ο Κουέστα.

78'

Αλλαγή

Ο Σουαλίχο Μεϊτέ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μαγκομέντ Οζντόεφ.

Για την ώρα οι αλλαγές δεν έχουν βοηθήσει τον ΠΑΟΚ που συνεχίζει να είναι άοσμος και άγευστος.

76'

Αλλαγή

Ο Ζιν Ζουλ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φραν Βέλεθ.

76'

Αλλαγή

Ο Κίκε Σαβέριο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αλβάρο Ζαμόρα.

75'

Κίτρινη κάρτα για τον Άντρια Ζίβκοβιτς.

73'

Ο Τάισον ανέλαβε την εκτέλεση, ο Μπάμπα πήρε την κεφαλιά αμαρκάριστος αλλά αστόχησε.

73'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

71'

Αλλαγή

Ο Γιόνι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κίριλ Ντεσπόντοφ.

71'

Αλλαγή

Ο Μπράντον Γουίλιαμς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Στέφανος Τζίμας.

70'

Αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ. Ο Ζίβκοβιτς δοκίμασε κάτι σαν σέντρα σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Ο ΠΑΟΚ αρχίζει και ξυπνά επιθετικά, αλλά πολύ αργά και ο χρόνος πιέζει πλέον...

67'

Μπλόκαρε ο Κουέστα τη σέντρα του Μπάμπα δίχως πρόβλημα.

66'

Διαιτητής και VAR είπαν «παίζετε».

66'

Κίτρινη κάρτα για τον Καρίμ Ανσαριφάρντ.

66'

Οι γηπεδούχοι ζητάνε πέναλτι για χέρι.

65'

Εξαιρετική κάθετη του Σβαμπ για τον Τόμας. Δεν πρόλαβε την μπάλα ο Ισπανός για λίγο.

Ο Αρης μετά απο μια ώρα αγώνα δεν έχει παρεκλίνει του πλάνου του που δουλεύει καλά. Αν μάλιστα ο Σαβέριο σημάδευε καλύτερα, ο Αρης θα είχε βάλει μεγάλο πρόβλημα στον ΠΑΟΚ. Λογικά οσονούπω ο Μάντζιος θα κάνει την επόμενη παρέμβασή του.

63'

Καλός ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.

62'

Ο Σαβέριο πάτησε περιοχή από τα αριστερά, επιχείρησε το σουτ, μπλόκαρε εύκολα ο Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ ακόμα δεν έχει τελική στην εστία και αυτό τα λέει όλα για την επιθετική του γραμμή.

60'

Κίτρινη κάρτα για τον Στέφαν Σβαμπ.

58'

Ο Ότο σέντραρε από τα δεξιά, ο Μάρκος Αντόνιο δεν πρόλαβε την μπάλα, πέρασε ο κίνδυνος για τον Άρη.

59'

Αλλαγή

Ο Μάρκος Αντόνιο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Στέφαν Σβαμπ.

59'

Αλλαγή

Ο Τόμας Μουργκ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιάννης Κωνσταντέλιας.

56'

Απαντάει στις ευκαιρίες ο ΠΑΟΚ. Ο Μπράμπετς έκοψε αρχικά τον Μπάμπα και στη συνέχεια ο Μουργκ δοκίμασε το σουτ, το οποίο ήταν δυνατό και άστοχο.

56'

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Τρομερή ενέργεια από τον Σαβέριο, ο οποίος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά αστόχησε.

55'

Το σκηνικό του ματς παραμένει ίδιο όπως και στο πρώτο μέρος. Ο ΠΑΟΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως τα βρίσκει σκούρα στην τελική πάσα.

53'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο κι αυτό.

53'

50'

Ο Κουέστα πρόλαβε τον Ζίβκοβιτς κι... έσωσε την ομάδα του.

47'

Μακρινό σουτ του Κουλιεράκη, ελάχιστα άουτ η μπάλα.

Αναγκαστική η πρώτη αλλαγή με τον Ανσαριφάρντ αντί του Μορόν αφού ο ισπανός έχει ένα χτύπημα στον αστράγαλο.

46'

Αλλαγή

Ο Λορέν Μορόν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Καρίμ Ανσαριφάρντ.

46'

Σέντρα στο 2ο μέρος.

Το όμορφο γκολ του Μορόν χωρίζει τις δύο ομάδες σε αυτό το πρώτο 45λεπτο. Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή και τον έλεγχο, όμως όχι την ουσία. Ο Άρης παρέμεινε πιστός στο πλάνο του και με όπλο την εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία και την κλάση του Ισπανού, πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Το πλάνο του Ακη Μάντζιου λειτούργησε άψογα στο πρώτο ημίχρονο και έτσι ακριβώς όπως το είχε σχεδιάσει. Η ομάδα του αμύνεται καλά έχοντας κλείσει όλες σχεδόν τις προσβάσεις προς την περιοχή και στην πρώτη αξιόλογη φάση που βρήκε σκόραρε βάζοντας έξτρα πίεση στον αντίπαλό του.

Λήξη ημιχρόνου στην Τούμπα (0-1).

45+4'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

45'

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

Ο ΠΑΟΚ ενώ κάνει τα πάντα σωστά έως τώρα είναι πραγματικά ακίνδυνος στο επιθετικό κομμάτι.

42'

Η μπάλα στρώθηκε στον Μουργκ, ο Αυστριακός είχε τον χρόνο και τον χώρο να απειλήσει, όμως το σουτ του ήταν απελπιστικά άστοχο.

41'

4-1 οι τελικές μέχρι στιγμής. Μία και καλή για τον Άρη!

38'

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Γιόνι Ότο πήρε το ριμπάουντ στην περιοχή και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο κατέληξε άουτ.

Αυτό ήταν το 15ο γκολ του Ισπανού στο πρωτάθλημα.

Στην πρώτη του ευκαιρία στο ματς ο Άρης παίρνει το προβάδισμα, χάρη στην κλάση του Μορόν ο οποίος έδειξε ξανά την ποιότητά του.

Απίστευτο πραγματικά ο ΠΑΟΚ είναι πίσω στο σκορ από το πουθενά. Ήλεγχε το παιχνίδι, αλλά έκανε μαζεμένα λάθη στην άμυνα.

Κλασσικό αριστοτεχνικό τελείωμα του Μορόν που δείχει την άριστη εκμετάλλευση και του παραμικρού χώρου που θα του δώσει ο αντίπαλος και φυσικά την δεξιότητα στην εκτέλεση.

31'

Τρομερό γκολ του Μορόν! Ο Σαβέριο έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Ισπανός φορ έκανε περιστροφή και πλάσαρε υποδειγματικά για το 1-0.

31'

Ο Κίκε Σαβέριο έδωσε την ασίστ για το γκολ.

31'

ΓΚΟΛ ο Άρης ανοίγει το σκορ στην Τούμπα!

29'

75%-25% η κατοχή στο ντέρμπι

29'

Κακή εκτέλεση από τον Τάισον, πέρασε απ΄ όλους η μπάλα και κατέληξε άουτ.

29'

26'

Ο Ζίβκοβιτς σέντραρε από τα δεξιά, έδιωξε η άμυνα του Άρη.

Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή, δίνει τον ρυθμό στο ματς, αλλά δεν μπορεί να δημιουργήσει φάσεις.

24'

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου έχουν κλείσει πολύ καλά όλους τους χώρους, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να δυσκολεύεται να απειλήσει.

Λήξη ημιχρόνου στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Ποντένσε και ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή (1-2) χάρη στα γκολ των Μπακασέτα και Ιωαννίδη.

Ο Αρης αμύνεται καλά αλλά αδυνατεί να κρατήσει μπαλα για αυτό και ο Ακης Μάντζιος ζητάει απο τους παίκτες του να πάρουν μέτρα στο γήπεδο για να απορροφήσουν την πίεση των γηπεδούχων.

19'

Δεν είναι καλός ο ρυθμός στο ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ πιέζει, ωστόσο λείπει η ουσία.

16'

Ο Μουργκ πάτησε περιοχή, βρήκε χώρο, αλλά το σουτ του κόντραρε στα σώματα.

12'

Συνεχίζει κανονικά, αλλά με μπαταρισμένο κεφάλι ο Κουλιεράκης.

Eίναι σαφές πως το πλάνο του ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα είναι να χτυπήσει από τα πλάγια και πιο συγκεκριμένα από τα δεξιά.

11'

Κουλιεράκης και Κεντζιόρα συγκρούστηκαν κεφάλι με κεφάλι. Έχει ματώσει ο Έλληνας στόπερ.

10'

Ο ΠΑΟΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων σε αυτό το πρώτο 10λεπτο στην Τούμπα, με τον Άρη να δίνει μέτρα στους γηπεδούχους.

Ο Αρης ξεκίνησε όπως πάνω-κάτω περιμενάμε. Με τον Αρη να. δίνει μπάλα στον ΠΑΟΚ και να τον περιμένει κάνοντας άμυνα χαμηλά στο γήπεδο.

9'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

9'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, κόπηκε το γύρισμα του Μπάμπα.

Ο ΠΑΟΚ έχει μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι και ψάχνει το γρήγορο γκολ που θα ηρεμήσει τον ίδιο και θα αγχώσει τον Άρη.

6'

Ο Ζίβκοβιτς πάτησε περιοχή και δοκίμασε το σουτ με το κακό του πόδι το δεξί, άουτ η μπάλα.

5'

Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή σε αυτά τα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως να έχει δημιουργηθεί κάποια φάση.

1'

Σέντρα στο ντέρμπι!

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Οι δύο ομάδες κάνουν την εμφάνισή τους στο χορτάρι.

Το ζέσταμα έχει ολοκληρωθεί, όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα!

Η παρουσία περίπου 30-40 φίλων του ΠΑΟΚ πίσω απο τον πάγκο του Αρη που δημιουργούν ένταση πριν τον αγώνα με υβριστικά συνθήματα, παρά το γεγονός ότι το ματς διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών, προκάλεσε την αντίδραση του Αρη.

Όσον αφορά στις απουσίες, ο Ράζβαν Λουτσέσκου δεν μπορεί να υπολογίζει στους Γουίλιαμ Τρόοστ-Εκόνγκ, Γιάννη Μιχαηλίδη, Ζοάν Σάστρε και Αλί Σαμάτα ενώ εκτός έμεινε ο Χάρης Τσιγγάρας.

Από την άλλη, εκτός μάχης για τους φιλοξενούμενους έμεινε ο ανέτοιμος Ρούμπεν Πάρντο.

«Από θέμα επιβάρυνσης και οι δύο ομάδες είχανε παιχνίδια ενδιάμεσα. Αγωνιστικά δεν μπορούν να αλλάξουν πολλά πράγματα. Ο ΠΑΟΚ έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ως ομάδα κι εμείς παρομοίως.

Δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει κάτι διαφορετικό από αυτό που έχουν δείξει οι ομάδες μέχρι τώρα. Είναι, όμως, ένα ντέρμπι κι όλοι καταλαβαίνουν τη σημασία του, είτε είναι εντός έδρας, είτε εκτός για την κάθε ομάδα. Σημαντικό ρόλο θα παίξει πόσο θα προετοιμαστούμε κατάλληλα και πνευματικά και σωματικά».

Αναφορικά με το γεγονός ότι το ματς αυτό θα γίνει χωρίς κόσμο, θυμίζοντας ημέρες κορωνοϊού: «Δεν είναι καλό αυτό… Εμείς δεχτήκαμε και αυτό το πλήγμα μέσα στον Ιανουάριο, όταν δώσαμε τρία ντέρμπι χωρίς κόσμο. Πιστεύω ότι η τελευταία ποινή που πρέπει να υπάρχει σε κάθε ομάδα είναι παίζει χωρίς κόσμο», δήλωσε ο Άκης Μάντζιος ενόψει του ντέρμπι.

Θυμίζουμε πως το ντέρμπι θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών έπειτα από την τιμωρία που επιβλήθηκε για την κροτίδα στον αγώνα με τον Ολυμπιακό στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Το ζέσταμα των δύο ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη, σε 30 λεπτά έχουμε σέντρα!

ΠΑΟΚ και Άρης έχουν κοντραριστεί άλλες δύο φορές τη φετινή σεζόν στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Στον πρώτο γύρο οι δύο ομάδες έμειναν «άσφαιρες» και ισόπαλες στην Τούμπα (0-0), ενώ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» οι κιτρινόμαυροι πήραν τη νίκη (2-1).

Νωρίτερα, η ΑΕΚ έκανε «πάρτι» στη Λαμία και μπήκε με το δεξί στα play offs (0-4), ενώ αυτήν τη στιγμή ξεκινάει η αναμέτρηση στο Φάληρο ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

20:30 Άρης - Λαμία

* Θυμίζουμε πως οι 14 ΠΑΕ συμφώνησαν με την αναβολή της διεξαγωγής της 2ης αγωνιστικής για την επόμενη εβδομάδα (σ.σ ήταν να διεξαχθεί στις 17/3), με σκοπό ο Πογέτ να έχει τους διεθνείς στη διάθεσή του νωρίτερα, ενόψει και του «τελικού» της Ελλάδας με το Καζακστάν.

Λίγες ώρες πριν τη σέντρα στο ντέρμπι ΠΑΟΚ - Άρης, η «ασπρόμαυρη» ΠΑΕ παρουσίασε το παρελθόν του Δικεφάλου κόντρα στους «κιτρινόμαυρους» στη διαδικασία των playoffs.

«10 αγώνες έχει με αντίπαλο τον Άρη για τα Play Offs ο ΠΑΟΚ και μετρά έξι νίκες – μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Ο Δικέφαλος την περσινή σεζόν επικράτησε και στα δύο μεταξύ τους ματς για τη διαδικασία των Play Offs, με 2-1 στο “Κλεάνθης Βικελίδης” στον πρώτο γύρο και με 3-2 στην Τούμπα στον δεύτερο.

Ο Άρης το 2021-22 είχε κάνει δύο νίκες με τον ΠΑΟΚ στα Play Offs, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά στην ιστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων σε αυτή τη διαδικασία. Ο Δικέφαλος έπειτα από αυτές τις ήττες έτρεξε ένα αήττητο σερί πέντε αγώνων εντός και εκτός έδρας με τον Άρη, όπου είχε τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Αυτό σταμάτησε στην τελευταία χρονικά αναμέτρηση των δύο ομάδων, όπου ο Άρης επικράτησε με 2-1 για το δεύτερο γύρο της φετινής Super League.

Αυτή είναι η 65η αναμέτρηση ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη με γηπεδούχο τον Δικέφαλο από το 1959-60, όταν και καθιερώθηκε η Α’ Εθνική. Στις 34 ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη, υπήρξαν 19 ισοπαλίες, ενώ 11 φορές έσπασε η έδρα του με νίκη του φιλοξενούμενου.

Ο ΠΑΟΚ είναι κυρίαρχος και στις συνολικές αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα ανεξάρτητα έδρας, αφού μετρά 50 νίκες, 45 ισοπαλίες, ενώ ο Άρης έχει 34 νίκες.

Αυτή είναι η έκτη σεζόν που βρίσκονται αντιμέτωπες σε αγώνες Play Offs οι δύο ομάδες. Ο Άρης έχει συμμετάσχει μόλις έξι φορές τα προηγούμενα χρόνια σε αυτή τη διαδικασία μετά το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Το 2020-21 ο ΠΑΟΚ σημείωσε δύο νίκες, με 1-0 ως φιλοξενούμενος χάρη στο γκολ του Σβαμπ (8΄) και με 2-0 στην Τούμπα με σκόρερ τον Σβαμπ (69′) και τον Α.Ζίβκοβιτς (90′)»,
ανέφερε μεταξύ άλλων η ΠΑΕ ΠΑΟΚ.

Διαιτητής: Ράντε Ομπρένοβιτς
Βοηθοί: Γιούρε Πραπρότνικ - Γκρέγκα Κόρντεζ
Τέταρτος: Φώτης Πολυχρόνης
VAR: Άλεν Μπορόσακ, Βασίλης Νικολακάκης

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζόρα, Κουλιεράκη, Μπάμπα, Μεϊτέ, Μάρκος Αντόνιο, Μουργκ, Τάισον, Ζίβκοβιτς, Μπράντον Τόμας.

Στον πάγκο: Ταλιχμανίδης, Βιεϊρίνια, Νάσμπεργκ, Σοάρες, Σβαμπ, Οζντόεφ, Κωνσταντέλιας, Ντεσπόντοφ, Τζίμας.

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζουλ, Βερστράτε, Νταρίντα, Σαβέριο, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν.

Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Βέλεθ, Ρόουζ, Φεράρι, Μανού Γκαρθία, Ζαμόρα, Ανσαριφάρντ, Φετφατζίδης, Τζούρασεκ.

Λίγη ώρα πριν τη σέντρα του ντέρμπι, οι οπαδοί του Δικεφάλου δημιούργησαν ατμόσφαιρα... Τούμπας στο ξενοδοχείο που έχει καταλύσει η αποστολή.

Οι φίλοι της ομάδας συγκεντρώθηκαν στο «Μακεδονία Παλλάς» και με συνθήματα έφτιαξαν ένα γηπεδικό κλίμα ενόψει του ματς.

Οπαδοί του ΠΑΟΚ © Sportal

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου θέλει τη νίκη με σκοπό να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Άρης όντας στην 5η θέση ψάχνει το τρίποντο... ψυχολογίας.

Την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Stoiximan Super League, ο ΠΑΟΚ πέρασε από τη Λαμία (0-2), ενώ την ίδια ώρα η ΑΕΚ έμεινε ισόπαλη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με τον Άρη (3-3).

Δείτε την τωρινή βαθμολογία:

Ο Δικέφαλος προέρχεται από την ήττα στο Ζάγκρεμπ κόντρα στην Ντίναμο (2-0), στο ματς για τους «16» του Conference League, με τη ρεβάνς της Τούμπας να είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Πέμπτη (14/3, 19:45).

Από την άλλη, ο Άρης προέρχεται από τη ρεβάνς με τον Παναιτωλικό στα ημιτελικά Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί που οι κιτρινόμαυροι με το 0-0 πανηγύρισαν την πρόκριση στον τελικό του θεσμού.

Στην παρέα μας θα βρίσκονται οι Μάνος Τσαλγατίδης και Αλέξης Σαββόπουλος.

Η σέντρα του ντέρμπι είναι προγραμματισμένη για τις 21:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Novasports Prime HD.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ντέρμπι της Τούμπας ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Άρη, για την 1η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.