Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 17:47 - 14.03.2024 / Ανανεώθηκε: 21:44 - 14.03.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη της ρεβάνς στην Τούμπα ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ντίναμο Ζάγκρεμπ για τους «16» του Conference League. Σχολιάζει ο Μάνος Τσαλγατίδης.

Καλό βράδυ από εμάς, μείνετε στο Sportal για το τρίτο ημίχρονο.

90+7'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

90+7'

Κατοχή μπάλας: ΠΑΟΚ: 50%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 50%.

ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ (5-1)! Ο ΠΑΟΚ είναι στους «8» του Conference League για δεύτερη φορά μέσα σε τρία χρόνια!

90+6'

Δυνατό και άστοχο το σουτ του Ζίβκοβιτς.

90+5'

Κοντράρει το σουτ του Μπάμπα, κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

90+5'

«Πω πω λαός και τι ομάδα» από τους φίλους του Δικεφάλου, οι οποίοι δεν πιστεύουν στα μάτια τους με τη σημερινή εμφάνιση.

90+3'

Ο αγώνας άρχισε πάλι.

90+2'

Προσωρινή διακοπή στο ματς, καθώς υπάρχει παίκτης πεσμένος στο έδαφος.

90+1'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Takuya Ogiwara.

90+1'

6 λεπτά οι καθυστερήσεις.

90'

88'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!!! Εύστοχος ο Ζίβκοβιτς και 5-1 για τον ΠΑΟΚ!

88'

Ο Ζίβκοβιτς παίρνει την μπάλα.

87'

Κίτρινη κάρτα για τον Γιόσιπ Μίσιτς.

87'

Απίθανη μπαλιά του Σαμάτα, εκπληκτικό κοντρόλ του Ντεσπόντοφ ο οποίος βγήκε τετ α τετ κι ανατράπηκε από τον Μίσιτς.

87'

ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΠΑΟΚ.

85'

Πολύ δυνατό του Μίσιτς, δηλώνει «παρών» ο Κοτάρσκι ξανά!

Το 4-1

85'

Κατοχή μπάλας: ΠΑΟΚ: 51%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 49%.

85'

«Χρυσή» ευκαιρία ήταν για να κλειδώσει η πρόκριση. Μακάρι να μην το πληρώσουν οι ασπρόμαυροι.

83'

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Γύρισμα του Οζντόεφ από τα αριστερά, ολομόναχος ο Μουργκ εκτελεί από το σημείο του πέναλτι κι αστοχεί.

Προσοχή χρειάζεται και ο ΠΑΟΚ μπορεί να πάρει μια μεγάλη πρόκριση με τον τρόπο που αυτή μπορεί να έρθει.

82'

Ο Ριστόφσκι ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από το διώξιμο του Κοτάρσκι με γροθιές. Καθαρή η παρέμβαση του χεριού.

82'

Το 4-1 παραμένει!

82'

Αλλαγή

Ο Στέφαν Σβαμπ βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Μαγκομέντ Οζντόεφ

81'

Υπάρχει χέρι.

81'

ΓΚΟΛ για την Ντίναμο, αλλά δεν μετράει!

80'

Αλλαγή

Ο Arber Hoxha βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Gabriel Vidovic

80'

Αλλαγή

Ο Petar Sucic βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Sandro Kulenovic

80'

Αλλαγή

Ο Mauro Perkovic βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Takuya Ogiwara

80'

Φάουλ για την Ντίναμο σε καλή θέση.

80'

78'

Αλλαγή

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Τόμας Μουργκ

78'

Ο Πορτογάλος αρχηγός του ΠΑΟΚ γνωρίζει την αποθέωση κατά τη διάρκεια της αλλαγής του και φαίνεται αρκετά συγκινημένος.

78'

Αλλαγή

Ο Βιεϊρίνια βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Γιόνι

77'

Αλλαγή

Ο Μπράντον Γουίλιαμς βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Σαμάτα

77'

77'

Προσωρινή διακοπή στο ματς, καθώς ο Βιεϊρίνια είναι πεσμένος στο έδαφος.

76'

Σέντρα του Ριστόφσκι από τα δεξιά, ο Κουλιεράκης απομακρύνει με το κεφάλι.

Ο ΠΑΟΚ την έχει αυτή τη Ντιναμό και το δείχνει όποτε σοβαρεύεται! Αν μειώσει και τα λάθη τότε όλα θα πάνε καλά.

Τρομερό ματς στην Τούμπα και απίθανη εμφάνιση από τον νεαρό στόπερ, ο οποίος μετράει 2 γκολ σήμερα.

75'

Κατοχή μπάλας: ΠΑΟΚ: 52%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 48%.

73'

Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα περνάει απ΄ όλους και ο Κουλιεράκης με το στήθος από κοντινή απόσταση δίνει ξανά σκορ πρόκρισης στην ομάδα του.

73'

Αλλαγή

Ο Dario Spikic βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Takuro Kaneko

73'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ ο ΠΑΟΚ κάνει το 4-1!

72'

Κοντράρει το σουτ του Ντεσπόντοφ, κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

70'

70'

Δυνατή η σέντρα του Βιεϊρίνια, πέρασε απ΄ όλους.

67'

Αλλαγή

Ο Τάισον δεν μπορεί να συνεχίσει, ο Ντεσπόντοφ στη θέση του.

67'

Το 3-1

67'

Ροντέο το ματς σε αυτό το δεύτερο ημίχρονο. Η Ντίναμο δείχνει τα... δόντια της και ο ΠΑΟΚ μοιάζει νευρικός.

66'

Προσωρινή διακοπή στο ματς, ο Τάισον είναι πεσμένος στο έδαφος.

65'

Είναι σαφές πως ο ΠΑΟΚ δεν έχει μπει καλά. Πρέπει να ηρεμήσει και να ανεβάσει ρυθμό. Στο πρώτο ημίχρονο έδειξε πως την έχει τη Ντιναμό.

64'

Η Ντίναμο έφτασε κοντά στο γκολ μέσω αντεπίθεσης. Ο Χότζα δοκίμασε το σουτ από τα αριστερά μέσα από την περιοχή, απίθανο στοπ από τον Κοτάρσκι.

63'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Στο...πόδι η Τούμπα.

60'

Καλή αντίδραση από την άμυνα των γηπεδούχων, πέρασε ο κίνδυνος από το κόρνερ.

60'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη κάρτα στον [player 1] για αντιαθλητική συμπεριφορά.

60'

Ο Χότζα συνεργάστηκε με τον Μπατούρινα, δυνατό το σουτ του τελευταίου, κοντράρει η μπάλα και καταλήγει σε κόρνερ.

60'

58'

Ο ΠΑΟΚ βρήκε στην αντεπίθεση με προϋποθέσεις, κακή η τελική πάσα του Μεϊτέ.

57'

Οι γηπεδούχοι δείχνουν επηρεασμένοι στα τελευταία λεπτά, χρειάζεται ηρεμία...

56'

Η μπάλα στρώνεται στον Σούτσιτς, άστοχο το σουτ του από καλή θέση.

Ο ΠΑΟΚ πιάστηκε στον ύπνο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, την ώρα που ήταν απολύτως λογικό ότι οι Κροάτες θα αντιδράσουν.

55'

Το 3-0

54'

Η Ντίναμο έχει μπει δυναμικά στο δεύτερο μέρος, βρήκε το γκολ που ήθελε και πλέον υπάρχει η απόλυτη ισορροπία στο ζευγάρι.

53'

Τεράστια επέμβαση του Κοτάρσκι! Ο Κροάτης σταμάτησε τον Σπίκιτς από θέση τετ α τετ.

52'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

52'

Κόρνερ για την Ντίναμο, η οποία έχει το μομέντουμ.

51'

(3-3) συνολικό σκορ, αν μείνει έτσι πάμε σε παράταση.

50'

Κατοχή μπάλας: ΠΑΟΚ: 53%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 47%.

50'

TΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ! - Αφού εξέτασε την φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την Ντιναμό Ζάγκρεμπ μετράει.

50'

Έπειτα από απομάκρυνση του Κεντζιόρα η μπάλα έφτασε στον Χότζα, ο οποίος με ένα μονόκομματο σουτ από τα αριστερά στην απέναντι γωνία, μείωσε σε 3-1.

49'

ΓΚΟΛ για την Ντίναμο μειώνει σε 3-1 με τον Χότζα.

47'

Έδιωξε η άμυνα της Ντίναμο.

47'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ με το... καλημέρα.

46'

Σέντρα στο 2ο μέρος.

Το 2-0

Πλέον χρειάζεται μία ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη. Η Ντίναμο φαίνεται αρκετά επηρεασμένη από το εκρηκτικό ξεκίνημα του Δικεφάλου και δεν μπορεί να αντιδράσει.

Ο ΠΑΟΚ πάει στα αποδυτήρια με σκορ πρόκρισης έχοντας κάνει το τέλειο ημίχρονο. Το σύνολο του Λουτσέσκου μπήκε φουριόζο για ένα γρήγορο γκολ, πίεσε ψηλά, σπατάλησε ευκαιρίες και είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Ο Μπάμπα άνοιξε το σκορ, ο Κουλιεράκης με ένα μακρινό σουτ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου ματς και ο Τόμας με μία κεφαλιά-ψαράκι διαμόρφωσε το 3-0.

45+4'

Λήξη ημιχρόνου στην Τούμπα! (3-0)

45+4'

Κατοχή μπάλας: ΠΑΟΚ: 54%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 46%.

45+1'

3 θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Η Ντίναμο δεν μπορεί να βρει αντίδραση στην πίεση των γηπεδούχων.

45'

44'

Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει σκορ πρόκρισης!

Τι κάνει ο ΠΑΟΚ σήμερα Θεέ μου! Τι ζούμε εδώ στην Τούμπα. Ωστόσο ακόμα δεν τελείωσε τίποτα.

42'

Ο Κωνσταντέλιας χορεύει την αντίπαλη άμυνα και τη δίνει στον Τάισον, ο Βραζιλιάνος κάνει τη σέντρα ακριβείας και ο αμαρκάριστος Τόμας με το κεφάλι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

42'

Ο Τάισον έδωσε την ασίστ για το γκολ.

42'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛ ο ΠΑΟΚ κάνει το 3-0!

40'

Οι γηπεδούχοι με το μαχαίρι στα... δόντια έχουν ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου ματς. Αναμένεται θρίλερ η ρεβάνς.

40'

39'

Η Τούμπα είναι στον... αέρα και οι παίκτες του Λουτσέκσου ψάχνουν και το τρίτο γκολ πριν το ημίχρονο, ωστόσο θέλει προσοχή.

37'

Πρώτη τελική για τον Ντίναμο. Ο Κοτάρσκι μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια την προσπάθεια του Πέτκοβιτς.

Απίθανο παιχνίδι από τον ΠΑΟΚ που όχι απλά βρήκε γκολ, αλλά ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, έχει την ψυχολογία με το μέρος του και μια Τούμπα πραγματικά να κοχλάζει.

Το 1-0

34'

Ο νεαρός στόπερ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα νωρίτερα, όμως τώρα είχε την τύχη με το μέρος του!

34'

Ο Κουλιεράκης δοκιμάζει το σουτ από μακρινή απόσταση, η μπάλα κοντράρει στον Σούτσιτς και καταλήγει στα δίχτυα.

35'

Κατοχή μπάλας: ΠΑΟΚ: 56%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 44%.

34'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛ ο ΠΑΟΚ διαμορφώνει το 2-0!

33'

Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

31'

Συμπληρώθηκε το ημίωρο στην Τούμπα. Οι γηπεδούχοι έχουν τον έλεγχο και πιέζουν την Ντίναμο από το ξεκίνημα.

31'

Ο ΠΑΟΚ μένει ψηλά και για δεύτερο γκολ.

O ΠΑΟΚ είναι ζωντανός, ο ΠΑΟΚ έχει σφυγμό και πλέον είναι και πάλι στο παιχνίδι της πρόκρισης.

30'

Κατοχή μπάλας: ΠΑΟΚ: 55%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 45%.

Η πίεση απέδωσε καρπούς και ο ΠΑΟΚ παίρνει αυτό που δικαιούται.

27'

Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, τη σέρβιρε στον Μπάμπα ο οποίος βρισκόταν στο δεύτερο και ο Γκανέζος με το κεφάλι από κοντά διαμόρφωσε το 1-0!

27'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ ο ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ με τον Μπάμπα!

27'

Ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης έδωσε την ασίστ για το γκολ.

26'

Κόβεται η σέντρα του Μπάμπα, κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

25'

Η ομάδα του Λουτσέσκου στέκεται πολύ καλά στο χορτάρι αλλά της λείπει το γκολ.

Είναι σαφές πως αν ο ΠΑΟΚ συνεχίσει έτσι θα βρει γκολ, αλλά κάποια στιγμή λογικά θα ανέβει και η απόδοση της Ντιναμό.

25'

Κατοχή μπάλας: ΠΑΟΚ: 57%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 43%.

25'

Ο ΠΑΟΚ δεν εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες του και το 0-0 παραμένει στην Τούμπα στο 25ο λεπτό!

23'

Καλοζυγισμένη σέντρα του Ζίβκοβιτς από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, άστοχη η κεφαλιά του Κουλιεράκη.

22'

Ο Κωνσταντέλιας επιχειρεί το σουτ μέσα από την περιοχή, κοντράρει η μπάλα και κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

20'

Πιέζει ασφυκτικά ο Δικέφαλος για το 1-0.

20'

Κατοχή μπάλας: ΠΑΟΚ: 62%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 38%.

Ο ΠΑΟΚ χάνει τις φάσεις τη μία μετά την άλλη και η αλήθεια είναι πως δεν έχει αυτή την πολυτέλεια ο Δικέφαλος.

20'

Κοντά στο γκολ ο ΠΑΟΚ και πάλι. Ο Ζίβκοβιτς υποδέχτηκε την μπάλα από τον Τάισον, πάτησε περιοχή και δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

18'

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ζίβκοβιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τάισον πήρε το ριμπάουντ έπειτα από το διώξιμο της άμυνας, όμως αστόχησε εξ επαφής.

15'

Απίθανη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Εξαιρετική εκτέλεση του Ζίβκοβιτς, καρφωτή κεφαλιά του Κουλιεράκη στο δεύτερο δοκάρι κι εντυπωσιακό στοπ του Νέβιστιτς.

15'

Κατοχή μπάλας: ΠΑΟΚ: 61%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 39%.

14'

Ο ΠΑΟΚ θέλησε να κάνει τη... ζημιά στην αντεπίθεση. Ο «Ντέλιας» κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο.

14'

Ο Martin Baturina δεν είχε άλλη επιλογή από το να κάνει το φάουλ και πήρε κίτρινη κάρτα.

13'

Νέο κόρνερ για τους Κροάτες. Κόντραρε πάνω στον Μπάμπα η σέντρα.

11'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο. Έδιωξε η άμυνα των γηπεδούχων.

10'

Κόρνερ για την Ντίναμο, το παραχώρησε ο Βιεϊρίνια.

10'

Συμπληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν μετράει κάποια μεγάλη ευκαιρία.

10'

Κατοχή μπάλας: ΠΑΟΚ: 69%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 31%.

8'

Παράλληλο γύρισμα του Κωνσταντέλια από τα δεξιά, πτώση του Τόμας, ο οποίος δεν κατάφερε να εκτελέσει.

8'

Ο Δικέφαλος αναζητεί τους κενούς χώρους, οι Κροάτες είναι καλά κλεισμένοι.

Ο ΠΑΟΚ έχει μπει για το γρήγορο γκολ. Καιρό έχω να δω τον Δικέφαλο να βγάζει ένταση στο παιχνίδι του. Για να δούμε!

5'

Ο Τόμας ζήτησε πέναλτι έπειτα από μαρκάρισμα, όμως δεν υπάρχει τίποτα.

5'

Κατοχή μπάλας: ΠΑΟΚ: 81%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 19%.

3'

Ο ΠΑΟΚ ψάχνει ένα γρήγορο γκολ, όπως αναμενόταν.

1'

Η ΠΑΟΚ στη σέντρα

1'

Σέντρα στο ματς!

Θυμίζουμε πως ο ΠΑΟΚ χρειάζεται νίκη με δύο γκολ διαφορά για να οδηγήσει το ματς στην παράταση και με τρία γκολ διαφορά για την πρόκριση.

Οι δύο ομάδες κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.

Το ζέσταμα ολοκληρώθηκε. Έχουμε μπει στην τελική ευθεία.

Πολύ καλή η ατμόσφαιρα στην Τούμπα! Μέχρι στιγμής το γήπεδο δεν έχει γεμίσει, ωστόσο ο κόσμος της ομάδας έχει δώσει βροντερό «παρών».

«Είμαι πραγματικά χαρούμενος ήμουν εδώ για 2.5 χρόνια έπαιξα καλό ποδόσφαιρο είμαι ευχαριστημένος, κέρδισα τίτλο και γυρίζω με χαρά στην Τούμπα!», ανέφερε χαρακτηριστικά στη συνέντευξη Τύπου ο Μίσιτς, ο οποίος επιστρέφει στην Τούμπα, αυτήν τη φορά ως αντίπαλος.

Το ζέσταμα των δύο ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη, σε μισή ώρα έχουμε σέντρα!

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ράζβαν Λουτσέσκου δεν θα έχει στη διάθεσή του τους Γιάννη Μιχαηλίδη, ο οποίος δούλεψε στο γήπεδο ατομικά, όπως και τους Γουίλιαμ Τρόστ-Εκόνγκ και Ζόαν Σάστρε.

Από την άλλη ο Σεργκέι Γιακίροβιτς δεν αντιμετωπίζει προβλήματα.

Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από την ήττα κόντρα στον Άρη στην πρεμιέρα των playoffs της Stoiximan Super League (0-1), ενώ η Ντίναμο Ζάγκρεμπ πήρε τη νίκη με 5-2 κόντρα στη Σλάβεν για το πρωτάθλημα της Κροατίας.

«Πώς να το εξηγήσω; Πάμε στη μάχη για να προκριθούμε. Είναι ιδιαίτερη περίπτωση, είναι η δεύτερη φορά στην ιστορία μας, που φτάνουμε στους “8” την Ευρώπης. Είναι κάποιοι παίκτες που ήταν σε εκείνη την περίπτωση. Το συζητήσαμε με τους παίκτες, είναι κάτι ιδιαίτερο, κάτι που πρέπει να βρεις μέσα στην ψυχή σου, να βρεις την έμπνευση, να απαντήσουμε, να επιστρέψουμε, να παλέψεις κόντρα στον εαυτό σου, να τα δώσεις όλα για την πρόκριση. Η πρόκριση είναι πιο δύσκολη από ό,τι ήταν στο ματς στο Ζάγκρεμπ. Στο ποδόσφαιρο σε πιο δύσκολες περιπτώσεις μπορεί να ανατραπεί η κατάσταση και μπορούμε να πάρουμε την πρόκριση.

Σωματικά είμαστε πολύ καλά και στο Ζάγκρεμπ τελειώσαμε το παιχνίδι μέσα στην περιοχή τους. Δεν έχουμε αυτό το πρόβλημα της φυσικής κατάστασης, όπως το τελευταίο παιχνίδι. Πιέσαμε αρκετά. Πνευματικά έχουμε ένα πρόβλημα στα τελευταία παιχνίδια. Είναι φανερό ότι από τη δική μας πλευρά υπήρχε έλλειψη αντίδρασης, η θέληση να πάρουμε να πάρουμε ρίσκα για να βγούμε από τις θέσεις μας. Δεν τολμήσαμε να κάνουμε λάθη, αλλά ήμασταν φοβισμένοι κι αυτό δεν δίνει τη δυνατότητα να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι. Κάναμε κάποια εύκολα λάθη χωρίς να μας πιέσεις ιδιαίτερα ο αντίπαλος.

Αυτό δείχνει ότι το μυαλό μας κουράστηκε λίγο. Έχουμε ένα παιχνίδι πριν τη διακοπή, μετά τη διακοπή θα αλλάξουν πολλά πράγματα. Κάποιοι θα πάνε στις εθνικές τους ομάδες και θα φρεσκάρουν το μυαλό τους κι όσοι μείνουν θα βελτιώσουμε την επίθεσή μας. Σε αυτό το επίπεδο πρέπει να ξεπεράσεις τον εαυτό σου κι όλοι είναι έτοιμοι να τα δώσουν όλα και να πάρουμε την πρόκριση», ανέφερε μεταξύ άλλων ο Ράζβαν Λουτσέσκου στη συνέντευξη Τύπου.

Οι τερματοφύλακες του ΠΑΟΚ βγήκαν για το καθιερωμένο ζέσταμα.

Λίγες ώρες πριν τη σέντρα στη ρεβάνς της Τούμπας μεταξύ του ΠΑΟΚ και της Ντίναμο, η «ασπρόμαυρη» ΠΑΕ παρουσίασε το εντός έδρας παρελθόν του Δικεφάλου με ομάδες της Κροατίας.

4 φορές έχει υποδεχθεί ομάδα από την Κροατία ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα και έχει τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Η πρώτη που αντιμετώπισε στη Θεσσαλονίκη ήταν η Ντιναμό Ζάγκρεμπ στις 30 Σεπτεμβρίου 2010 και επικράτησε με 1-0 χάρη στο γκολ του Βλάνταν Ίβιτς. Η αναμέτρηση ήταν για την 2η αγωνιστική των ομίλων του UEFA Europa League 2010-11.

Η επόμενη ήταν η Λοκομοτίβα Zάγκρεμπ για τα προκριματικά του UEFA Europa League 2015-16 και ενώ ο Δικέφαλος είχε ηττηθεί με 2-1 στην Κροατία, επικράτησε με 6-0 στη ρεβάνς και πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Το 2021-22 ήταν η σειρά της Ριέκα να επισκεφθεί την Τούμπα για τα Play Offs του UEFA Europa Conference League και η ισοπαλία 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων με την ρεβάνς της Κροατίας να τελειώνει με νίκη 2-0 του ΠΑΟΚ που πήρε την πρόκριση.

Στην αρχή της φετινής σεζόν, στις 17 Αυγούστου 2023 η Χάιντουκ Σπλιτ ήταν ο αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα προκριματικά του Conference League και μετά το 0-0 στην Κροατία, ο Δικέφαλος επικράτησε με 3-0 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση, όπου απέκλεισε τη Χαρτς από τη Σκωτία και αγωνίστηκε στους ομίλους της διοργάνωσης.

Συνολικά ο ΠΑΟΚ έχει πλέον εννέα αγώνες με ομάδες από την Κροατία εντός και εκτός έδρας, όπου μετρά πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες.

Αυτή τη σεζόν έχει δώσει 13 αναμετρήσεις για τα προκριματικά, αλλά και τον όμιλο του UEFA Europa Conference League και ο απολογισμός του είναι εννιά νίκες, τρεις ισοπαλίες και μια ήττα. Εκτός έδρας έχει καλύτερη συγκομιδή, αφού μετρά πέντε νίκες και μια λευκή ισοπαλία και μια ήττα σε επτά αναμετρήσεις, με το 0-0 να είναι στην Κροατία με την Χάιντουκ Σπλιτ, όπως και η ήττα από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που βρίσκεται αντιμέτωπος με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, αφού είχαν συναντηθεί και στους ομίλους του Europa League το 2010-11. Τότε είχε κάνει δύο νίκες με 1-0 στη Θεσσαλονίκη και 1-0 στο Ζάγκρεμπ.

Διαιτητής: Χαρμ Όσμερς (Γερμανία)
Βοηθοί: Ρόμπερτ Κέμπτερ, Ντόμινικ Σκάαλ (Γερμανία)
4ος: Ρόμπερτ Σρόντερ (Γερμανία)
VAR: Σόρεν Στορκς, Μπέντζαμιν Μπραντ (Γερμανία)

Από την άλλη, το περασμένο καλοκαίρι οι Κροάτες αποκλείστηκαν από την ΑΕΚ στα προκριματικά του Champions League σε διπλά ματς, τα οποία στιγματίστηκαν από τη δολοφονία του οπαδού της Ένωσης Μιχάλη Κατσούρη. Η συγκεκριμένη είδηση συγκλόνισε ολόκληρη την ποδοσφαιρική κοινότητα.

Στο πρώτο ματς στο Ζάγκρεμπ, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα πήρε τη νίκη (1-2), ενώ στη ρεβάνς της Opap Arena και σε ένα ματς-θρίλερ (2-2), ο Βίντα με buzzer beater έστειλε τους κιτρινόμαυρους στον επόμενο γύρο.

Στη συνέχεια έμεινε και εκτός Europa από τη Σλάβια Πράγας, για να παίξει τελικά στους ομίλους του Conference. Εκεί τερμάτισε δεύτερη, πίσω από την Βικτόρια Πλζεν, τη μόνη ομάδα που έκανε το απόλυτο 6/6 νίκες.

Στα play offs του Conference League, η Ντίναμο Ζάγκρεμπ ανέτρεψε τα προγνωστικά και κατάφερε να αποκλείσει την ισπανική Ρεάλ Μπέτις. Στο πρώτο ματς στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», οι Κροάτες πήραν ένα σπουδαίο διπλό (0-1), ενώ στη ρεβάνς του «Μαξιμίρ» η ισοπαλία ήταν αρκετή (1-1).

Όσον αφορά στα φετινά εντυπωσιακά πεπραγμένα του ΠΑΟΚ στην Ευρώπη, μετά την εξαιρετική πορεία στην προκριματική φάση του καλοκαιριού στο Conference League και τις συνεχόμενες προκρίσεις κόντρα σε Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ, Χάιντουκ Σπλιτ και Χαρτς, ο Δικέφαλος έκλεισε πανηγυρικά τη θέση του στους ομίλους.

Εκεί, οι Θεσσαλονικείς κατέλαβαν την πρώτη θέση με απολογισμό πέντε νίκες και μία ισοπαλία, αφήνοντας από κάτω τις Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Αμπερντίν κι Ελσίνκι. Μάλιστα, η πρώτη θέση στον 7ο όμιλο έστειλε τους ασπρόμαυρους απευθείας στους «16» της διοργάνωσης.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον, Τόμας.

Στον πάγκο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ταλιχμανίδης, Τσιγγάρας, Μουργκ, Ότο, Οζντόεφ, Σαμάτα, Παναγιώτου, Ντεσπόντοφ, Μάρκος Αντόνιο, Τζίμας.

Ντίναμο Ζάγκρεμπ: Νέβιστιτς Ριστόφσκι, Πέρκοβιτς, Μπερνάουερ Τεοφίλ-Κατρίν, Μίσιτς, Σούτσιτς, Μπατούρινα, Σπίκιτς, Χότζα, Πέτκοβιτς.

Στον πάγκο:
Ζάγκορατς, Kλαρίν, Ογκιβάρα, Σούταλο, Ζίβκοβιτς, Κουλένοβιτς, Χαλίλοβιτς, Κανέκο, Βρμπάντσιτς, Τσβέτκο, Βίντοβιτς.

Σε περίπου μία ώρα έχουμε σέντρα στον «τελικό»! Η Τούμπα αναμένεται να γεμίσει, ωστόσο μέχρι στιγμής δεν έχει ανακοινωθεί από επίσημα... χείλη το sold out.

Αξίζει να σημειωθεί πως αύριο (15/3) θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση που θα καθορίσει τον δρόμο μέχρι το φινάλε. Θυμίζουμε πως από τα προημιτελικά κι έπειτα μπορούν να τεθούν αντιμέτωπες και ομάδες από την ίδια χώρα.

Οι προημιτελικοί θα γίνουν στις 11 και 18 Απριλίου, ενώ οι ημιτελικοί θα διεξαχθούν στις 2 και 9 Μαΐου. Ο τελικός θα λάβει χώρα στις 29 Μαΐου, με την Opap Arena να φιλοξενεί αυτήν την σπουδαία αναμέτρηση.

Τελικός: 29 Μαΐου

Το σύνολο του Λουτσέσκου καλείται να κάνει τη μεγάλη ανατροπη, η οποία θα τον στείλει στους «8» της διοργάνωσης. Θυμίζουμε πως την περασμένη Πέμπτη (7/3), οι Θεσσαλονικείς γνώρισαν την ήττα από την Ντίναμο με 2-0.

Οι Κροάτες εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Δικεφάλου και με δύο γκολ του «killer» Πέτκοβιτς πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα. Ωστόσο όλα θα κριθούν απόψε!

Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 19:45, τηλεοπτική μετάδοση από την Cosmote Sport 3 HD.

Στην παρέα μας θα βρίσκεται και ο ρεπόρτερ του Δικεφάλου, Μάνος Τσαλγατίδης.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της ρεβάνς στην Τούμπα ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ντίναμο Ζάγκρεμπ για τους «16» του Conference League.