Βασίλης Πολυχρονόπουλος 16:32 - 09.04.2024 / Ανανεώθηκε: 23:57 - 09.04.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» για τα προημιτελικά του Champions League.

Θεέ του ποδοσφαίρου, ευχαριστούμε: Ρεάλ και Σίτι άφησαν άφωνη την Ευρώπη στη ματσάρα της χρονιάς και τώρα... Μάντσεστερ!
CHAMPIONS LEAGUE

23:56 - 09.04.2024

Τι είδαμε πάλι! Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι προσέφεραν μια ποδοσφαιρική παράσταση που θα γραφτεί στην ιστορία του Champions League, ήρθαν ισόπαλες με σκορ – μαμούθ (3-3) και το κοινό θα έχει την τύχη να ξαναδεί τις δύο υπερομάδες σε μια εβδομάδα στο Μάντσεστερ, εκεί όπου θα κριθεί η πρόκριση στην ημιτελική φάση.

90+5'

Τέλος παιχνιδιού: Ρεάλ Μαδρίτης - Μάντσεστερ Σίτι 3-3

90+5'

Κατοχή μπάλας: Ρεάλ Μαδρίτης: 40%, Μάντσεστερ Σίτι: 60%.

90+1'

Ο τέταρτος διαιτητής δείχνει ότι θα παιχθούν ακόμα 4 λεπτά.

Το γκολ του Γκβάρντιολ για το 2-3 της Σίτι

90'

Κατοχή μπάλας: Ρεάλ Μαδρίτης: 38%, Μάντσεστερ Σίτι: 62%.

90'

Σουτ του Καρβαχάλ έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

89'

Σέντρα του Μόντριτς, διώχνει ο Στόουνς προ του Μπέλιγχαμ.

88'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Μπερνάρντο Σίλβα.

Το γκολ του Φόντεν για το 2-2 της Σίτι

88'

Ο αγώνας άρχισε πάλι.

87'

Αλλαγή

Ο Φιλ Φόντεν βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Julian Alvarez λόγω τραυματισμού

86'

Προσωρινή διακοπή στο ματς, καθώς υπάρχει παίκτης πεσμένος στο έδαφος.

86'

Αλλαγή

Ο Βινίσιους Τζούνιορ βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Χοσέλου

85'

Κατοχή μπάλας: Ρεάλ Μαδρίτης: 36%, Μάντσεστερ Σίτι: 64%.

81'

Ο διαιτητής δεν ανέχεται τις διαμαρτυρίες του Ντάνι Καρβαχάλ που βλέπει κίτρινη κάρτα.

80'

Τεράστια ευκαιρία για τη Ρεάλ! Ο Βαλβέρδε βρήκε τον Μπέλιγχαμ μέσα στην περιοχή, αλλά ο Άγγλος μέσος δεν έκανε καλό κοντρόλ και δεν κατάφερε να εκτελέσει.

80'

79'

ΓΚΟΟΛ για τη Ρεάλ Μαδρίτης, 3-3! Ο Βινίσιους με μία υπέροχη σέντρα βρήκε τον Βαλβέρδε, εκείνος έκανε ένα ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ σουτ στην κίνηση και «εκτέλεσε» τον Ορτέγκα, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

79'

Ο Βινίσιους Τζούνιορ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

75'

Κατοχή μπάλας: Ρεάλ Μαδρίτης: 35%, Μάντσεστερ Σίτι: 65%.

71'

Αλλαγή

Ο Τόνι Κρόος βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Λούκα Μόντριτς

71'

Αλλαγή

Ο Ροντρίγκο βγαίνει καθώς αντικαταστάθηκε από τον Μπραχίμ Ντίαθ

71'

ΓΚΟΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι, 2-3! Ο Γκβάρντιολ έπιασε ένα απίστευτο σουτ έξω από την περιοχή -και με τον Κρόος μπροστά του- και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

71'

Ο Τζακ Γκρίλις έδωσε την ασίστ για το γκολ.

70'

Κατοχή μπάλας: Ρεάλ Μαδρίτης: 33%, Μάντσεστερ Σίτι: 67%.

68'

Ο Κρόος επιχείρησε ένα σουτ από πολύ μακρινή απόσταση, η μπάλα κόντραρε και μετέπειτα κατέληξε στην αγκαλιά του Ορτέγκα.

66'

ΓΚΟΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι, 2-2! Ο Φόντεν βρήκε λίγο χώρο, έκανε ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίχως να αφήσει περιθώριο αντίδρασης στον Λούνιν.

66'

Ο Τζον Στόουνς έδωσε την ασίστ για το γκολ.

65'

Κατοχή μπάλας: Ρεάλ Μαδρίτης: 34%, Μάντσεστερ Σίτι: 66%.

65'

62'

Κακό σουτ του Βαλβέρδε έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

60'

60'

Ευκαιρία για τη Σίτι, με τον Σίλβα να δοκιμάζει το πόδι του τώρα, απέκρουσε ο Λούνιν,

59'

Σουτ του Φόντεν έξω από την περιοχή, στην αγκαλιά του Λούνιν η μπάλα.

56'

Τεράστια ευκαιρία για τη Ρεάλ Μαδρίτης! Ο Ροντρίγκο με ωραία κάθετη έβγαλε τον Βινίσιους σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά ο Βραζιλιάνος έδωσε περισσότερο ύψος στην μπάλα απ' όσο θα ήθελε.

55'

Ο Γκρίλις με γλυκό γέμισμα από εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Ρόδρι, εκείνος έπιασε την κεφαλιά, αλλά όχι όπως θα ήθελε. Άουτ η μπάλα.

55'

53'

Τεράστια ευκαιρία για τη Ρεάλ! Ο Μπέλιγχαμ μπέρδεψε τον Στόουνς και τον Μπερνάρντο Σίλβα, σούταρε από διαγώνια θέση, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

50'

Στο άλλο ματς η Μπάγερν προηγείται 2-1 της Άρσεναλ στο 53ο λεπτό.

49'

Ο Γκρίλις έκλεισε προς τα μέσα, έκανε ένα σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

45+4'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Ρεάλ Μαδρίτης - Μάντσεστερ Σίτι 2-1

45+4'

45+2'

Δεν κατάφερε να βρει τον Μπέλιγχαμ ο Βινίσιους.

45+1'

Ο τέταρτος διαιτητής δείχνει ότι θα παιχτούν ακόμα 3 λεπτά.

45'

Κατοχή μπάλας: Ρεάλ Μαδρίτης: 37%, Μάντσεστερ Σίτι: 63%.

42'

Έφυγε ξανά σε αντεπίθεση η Ρεάλ, ο Βινίσιους πάτησε περιοχή, έκανε και το σουτ, αλλά ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Ορτέγκα.

41'

Τα γκολ των Καμαβνιγκά και Ροντρίγκο για το 2-1 της Ρεάλ Μαδρίτης

40'

40'

Φωνές από τους παίκτες της Ρεάλ -και δικαιολογημένα-, καθώς ο Ακαντζί έχει βρει στο πρόσωπο τον Ροντρίγκο και θα μπορούσε να αντικρίσει δεύτερη κίτρινη κάρτα σε αυτή τη φάση. Αλλά ο Λετεσιέ δεν έδωσε καν φάουλ..

40'

39'

Σέντρα-σουτ από τον Φόντεν, άουτ η μπάλα.

38'

Κίτρινη κάρτα για τον Μανουέλ Ακαντζί που έκανε φάουλ πάνω στον Βινίσιους στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

35'

Κατοχή μπάλας: Ρεάλ Μαδρίτης: 39%, Μάντσεστερ Σίτι: 61%.

32'

Στη συνέχεια η Ρεάλ χτύπησε στην κόντρα, ο Βινίσιους έσπασε στον Ροντρίγκο, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου ήταν πολύ δυνατό, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει άουτ.

32'

Μεγάλη ευκαιρία για τη Σίτι, βάζει το στοπ ο Τσουαμενί σε σουτ του Γκρίλις μέσα από την περιοχή.

31'

Απειλεί η Ρεάλ Μαδρίτης με ένα σουτ του Ροντρίγκο, μπλόκαρε ο Ορτέγκα δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα.

30'

Κατοχή μπάλας: Ρεάλ Μαδρίτης: 41%, Μάντσεστερ Σίτι: 59%.

26'

Φιλόδοξη προσπάθεια από τον Βινίσιους, που επιχείρησε ένα σουτ από μακρινή απόσταση και η μπάλα πέρασε άουτ.

25'

24'

Κυκλοφορεί την μπάλα η Σίτι τα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να βρει τρόπο να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή.

20'

Το γκολ του Σίλβα για το 1-0 της Σίτι

19'

Σουτ του Βαλβέρδε έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Ορτέγκα.

16'

Απίστευτο πρώτο τέταρτο στο παιχνίδι με τρία γκολ και ανατροπή ΕΠΟΣ της Βασίλισσας.

15'

14'

14'

ΓΚΟΟΛ για τη Ρεάλ Μαδρίτης, 2-1! Ο Βινίσιους με μία ασύλληπτη μπαλιά έβγαλε τον Ροντρίγκο σε θέση τετ α τετ, εκείνος δεν έκανε το ιδανικό πλασέ, αλλά η μπάλα βρήκε στον Ακάντζι και κατέληξε στα δίχτυα.

13'

ΓΚΟΟΛ για τη Ρεάλ Μαδρίτης, 1-1! Ο Καμαβινγκά βρήκε χώρο να σουτάρει, το έκανε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Ρούμπεν Ντίας και μετά κατέληξε στα δίχτυα.

10'

7'

Ευκαιρία για τη Σίτι, με τον Λούνιν να αποκρούει το σουτ του Χάαλαντ μέσα από την περιοχή. Στη συνέχεια έκανε ένα σουτ και ο Γκρίλις, κόντραρε η μπάλα.

6'

Προσπαθεί να βγάλει άμεσα αντίδραση η Ρεάλ και έγινε επικίνδυνη τώρα, με τον Βαλβέρδε να προσπαθεί να βρει τον Βινίσιους μέσα στην περιοχή, όμως η πάσα του ήταν πιο δυνατή.

5'

Κατοχή μπάλας: Ρεάλ Μαδρίτης: 58%, Μάντσεστερ Σίτι: 42%.

2'

ΓΚΟΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι, 0-1! Απευθείας εκτέλεση από τον Μπερνάρντο Σίλβα, κακή εκτίμηση από τον Λούνιν και γρήγορο προβάδισμα για τους «πολίτες».

2'

Κίτρινη κάρτα για τον Ορελιάν Τσουαμενί που έκανε ένα τάκλιν πάνω στον Γκρίλις.

2'

Αρκετά αυστηρή απόφαση από τον Λετεσιέ να βγάλει στα 40 δευτερόλεπτα, στο πρώτο φάουλ στο ματς, την πρώτη κίτρινη κάρτα.

1'

Η Μάντσεστερ Σίτι κάνει τη σέντρα, ο αγώνας άρχισε

1'

Άρχισε το ματς!

Στιχομυθία Αντσελότι-Γκουαρδιόλα λίγο πριν από τη σέντρα.

Ασύλληπτη ατμόσφαιρα από τους Μαδριλένους και με ένα εκπληκτικό κορεό.

Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο του «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Υπενθυμίζουμε πως ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον νικητή του ζευγαριού Άρσεναλ - Μπάγερν Μονάχου, που αναμετρώνται την ίδια ώρα στο «Έμιρεϊτς».

Έχει ολοκληρωθεί η προθέρμανση των παικτών των δύο ομάδων, μετράμε αντίστροφα για τη σέντρα.

«Θα είναι δύο θεαματικoί αγώνες για τον οποιονδήποτε ποδοσφαιρόφιλο. Υπάρχουν περισσότεροι από έντεκα που άξιζαν να παίξουν σε αυτό το ματς. Δυστυχώς πρέπει να διαλέξω έντεκα και ήρθε η σειρά του Τσουαμενί. Ο Νάτσο είναι επίσης καλός στον αέρα, αλλά επέλεξα τον Τσουαμενί για κάποιους λόγους», είπε ο Κάρλο Αντσελότι λίγο πριν τη σέντρα.

Υπάρχουν ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις έξω από το «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και γίνονται αρκετοί έλεγχοι μετά και από τις απειλές του ISIS για τρομοκρατική επίθεση.

Το ρεκόρ της Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι σε αγγλικούς συλλόγους είναι 24-14-17.

Η άφιξη της αποστολής της Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου»

Την επόμενη σεζόν (2022-2023) οι δύο ομάδες βρέθηκαν ξανά στα ημιτελικά. Το πρώτο ματς στη Μαδρίτη ήρθε ισόπαλο (1-1), ενώ στον επαναληπτικό η Σίτι πήρε μία εμφατική νίκη με 4-0 και πέρασε στον τελικό και σήκωσε και την κούπα.

Τη σεζόν 2021-2022 στο πρώτο ματς η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 4-3, όμως η «Βασίλισσα» στη ρεβάνς παρότι βρέθηκε να χάνει έκανε μία επική ανατροπή με δύο γκολ από το 90' και μετά, πήγε το ματς στην παράταση και εκεί πήρε τη νίκη με 3-1 και κατ' επέκταση την πρόκριση στον μεγάλο τελικό. Για την ιστορία εκείνη τη χρονιά κατέκτησε και τον τίτλο.

Αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη σεζόν που συναντιούνται οι δύο ομάδες στα νοκ-άουτ του Champions League,

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Γάλλος Φρανσουά Λετεσιέ, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο συμπατριώτης του Ζερόμ Μπρισάρ.

Μεγάλο πλήγμα για τη Σίτι η απουσία του Κέβιν Ντε Μπρόινε, που είναι τραυματίας, αλλά και αυτή του Έντερσον.

Η ενδεκάδα της Μάντσεστερ Σίτι: Ορτέγκα, Ντίας, Στόουνς, Ακάντζι, Γκβάρντιολ, Ρόδρι, Κόβατσιτς, Σίλβα, Φόντεν, Γκρίλις, Χάλαντ.

Η ενδεκάδα της Ρεάλ Μαδρίτης: Λουνίν, Καρβαχάλ, Τσουαμενί, Ρίντιγκερ, Μεντί, Καμαβινγκά, Βαλβέρδε, Κρόος, Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο, Βινίσιους.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Αυτό είναι το πρώτο ματς των δύο ομάδων για τους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Η ρεβάνς του «Έτιχαντ» θα διεξαχθεί την Τετάρτη (17/04, 22:00).

Σέντρα στις 22:00, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 2.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της μεγάλης αναμέτρησης ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» για τα προημιτελικά του UEFA Champions League.