Ρεν και Βιγιαρεάλ είναι στην επόμενη φάση και θα παίξουν για την πρωτιά στη Γαλλία!

Ο Παναθηναϊκός πλέον θέλει έναν βαθμό στις 14 Δεκεμβρίου στη Λεωφόρο με τη Μακάμπι Χάιφα για να συνεχίσει στο Conference League

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Βιγιαρεάλ - Παναθηναϊκός 3-2.

Η αντεπίθεση των πρασίνων δεν ολοκληρώθηκε. Για μία ώρα οι πράσινοι ήταν κακοί, στη συνέχεια έπαιξαν σαν Παναθηναϊκός

Σουτ του Μπρέρετον απέκρουσε ο Μπρινιόλι

Εναέρια μονομαχία του Άκομαχ με τον Βαγιαννίδη, ο παίκτης της Βιγιαρεάλ πήγε άτσαλα στον Έλληνα μπακ

95'

Ο Βαγιαννίδης έχει σπρωχτεί σε σύγκρουση στην περιοχή!

Ανεκμετάλλευτο το κόρνερ

Ο Ιωαννίδης πρόλαβε τον Γκάμπια στο τετ α τετ πλάσαρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ

94'

Μεγάλη ευκαιρία ο ΠΑΟ!

93'

Ακόμα 4 λεπτά καθυστερήσεων

Δεξί σουτ του Ζεράρ Μορένο απέκρουσε ο Μπρινιόλι, ο Άλμπερτ Μορένο εκτέλεσε, ο Ιταλός απέκρουσε ξανά και στη συνέχεια νέο αριστερό σουτ του Άλμπερτ Μορένο, είχε και πάλι απάντηση ο Μπρινιόλι

91'

ΤΡΟΜΕΡΟΣ ΜΠΡΙΝΙΟΛΙ

90+8'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Ρουμπέν Πέρεθ.

Δείτε το γκολ του Παλάσιος μετά την άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιωαννίδη

88'

Κίτρινη κάρτα για τον Σάντρι Κομεσάνα.

Εκτός ο Παλάσιος και ο Μλαντένοβιτς

87'

Αλλαγή

Ο Σεμπαστάν Παλάσιος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ντάνιελ Μαντσίνι.

87'

Αλλαγή

Ο Φιλίπ Μλαντένοβιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Χουανκάρ.

87'

Μέσα ο Μαντσίνι κι επιστροφή για τον Χουάνκαρ!

Το ποστάρισμα του Παναθηναϊκού για το 3-2

81'

Ο Τόνι Βιλένα έδωσε την ασίστ για το γκολ.

81'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Φώτης Ιωαννίδης βρίσκει το στόχο!

Ο Βιλένα έκανε τη βαθιά μπαλιά, ο Ιωαννίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ μείωσε σε 3-2!

Σκόρερ ο Ιωαννίδης!

81'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Δείτε το γκολ του Αϊτόρ που ακυρώθηκε

77'

Αλλαγή

Ο Χουάν Φόιτ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Άντρια Αλτιμίρα.

77'

Αλλαγή

Ο Μανουέλ Τριγέρος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αλφόνσο Πεδράθα.

75'
75'

Αλλαγή

Ο Άνταμ Τσέριν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τόνι Βιλένα.

75'

Ο Τσέριν στη θέση του Βιλένα

Δείτε το λάθος του Αράο και το 3-0 του Μοράλες

71'

Κίτρινη κάρτα για τον Ιλίας Ακομάχ.

Εδώ θα μπορούσε ο Παναθηναϊκός να μειώσει και να κάνει θρίλερ το ματς

Ο Ιωαννίδης από δεξιά γύρισε και ο Αϊτόρ μόνος του στο ύψος του πέναλτι με το δεξί έστειλε τη μπάλα άουτ!

70'

Μεγάλη ευκαιρία ο Παναθηναϊκός

68'

Έξω και ο Μοράλες, μέσα ο Μπρερετόν

68'

Αλλαγή

Ο Χοσέ Λουίς Μοράλες βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μπεν Μπρέρετον.

68'

Αλλαγή

Ο Αλεχάντρο Μπαένα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζεράρ Μορένο.

68'

Ο Ζεράρ Μορένο στη θέση του Μπαένα

Στο δεξί δοκάρι το πέναλτι του Ιωαννίδη, αλλά στην επαναφορά ο Παλάσιος εκτέλεσε με το αριστερό και μείωσε σε 3-1

66'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Σεμπαστάν Παλάσιος βρίσκει το στόχο!

66'

Ο Φώτης Ιωαννίδης έδωσε την ασίστ για το γκολ.

66'

ΕΞΩ! Ο Φώτης Ιωαννίδης αστόχησε στο πέναλτι!

66'

ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ!

Ο Ιωαννίδης στην άσπρη βούλα

65'

ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!

Πάει να δει τη φάση ο Κρούζλιακ

Ελέγχεται η φάση

Ο Μλαντένοβιτς σέντραρε από αριστερά ο Μπαένα βρήκε τον Αϊτόρ στο πόδι

62'

Στη μεγάλη περιοχή ο Αϊτόρ, ζητάει πέναλτι ο Παναθηναϊκός, αλλά ο Κρούζλιακ δεν έδωσε κάτι

Στο 58' Άιντραχτ - ΠΑΟΚ 1-1

Δεν μετράει το γκολ, ήταν οφσάιντ ο Αϊτόρ

60'

Αλλαγή

Ο Μπερνάρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φίλιπ Τζούριτσιτς.

60'

Αλλαγή

Ο Αντράζ Σπόραρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φώτης Ιωαννίδης.

Ελέγχεται η φάση, ίσως είναι λίγο πιο μπροστά ο Αϊτόρ

Μπαλιά του Παλάσιος, ο Αϊτόρ πετάχτηκε και με προβολή σκόραρε

59'

ΓΚΟΛ Ο ΑΪΤΟΡ!

Ζωντανά από το «Κεράμικα»

Ότι και να είπε ο Γιοβάνοβιτς στα αποδυτήρια στο ημίχρονο, ήρθε ο Αράο και τα διέλυσε με το τραγικό λάθος του. Ο Παναθηναϊκός δέχεται το ένα γκολ μετά το άλλο από τραγικές παραλείψεις και ολιγωρίες και αυτό είναι πνευματικό ζήτημα. Πλέον, πρέπει να γίνει διαχείριση της ζημιάς, αφού ρεαλιστικά δεν υφίσταται άλλο σενάριο.

53'

Ο Παλάσιος πάτησε για τον Σπόραρ, το αριστερό σουτ του Σλοβένου από πλάγια δεξιά μπλόκαρε ο Ρέινα

Το ποστάρισμα του Παναθηναϊκού για το 3-0

Ο Αράο έχασε το κοντρόλ, ο Μπαένα έκλεψε κι έδωσε στον Μοράλες, ο οποίος πλάσαρε τον Μπρινιόλι για το 3-0

47'

Ο Αλεχάντρο Μπαένα έδωσε την ασίστ για το γκολ.

47'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Χοσέ Λουίς Μοράλες βρίσκει το στόχο!

47'

ΓΚΟΛ Η ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

46'

Αλλαγή

Ο Ραούλ Αλμπιόλ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ματέο Γκάμπια.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Δείτε το 2-0 του Κομεσάνα

Μην χάσετε μετά τους αγώνες την εκπομπή του Sportal

Δεν είναι το σκορ, όσο η εικόνα. Δεν σε πείθει αυτός ο Παναθηναϊκός ότι μπορεί να ανατρέψει το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο. Τουναντίον, μετά το 1-0, η ομάδα μοιάζει να έχει παραδοθεί και αυτό είναι το πιο μεγάλο πρόβλημα.

Στο ημίχρονο Άιντραχτ-ΠΑΟΚ 0-0

Δείτε το 1-0 του Μπαένα

Τα γκολ σημείωσαν ο Μπαένα στο 29' και ο Κομεσάνα στο 34'

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ο Παναθηναϊκός χάνει 2-0 από τη Βιγιαρεάλ

45+1'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Μην χάσετε την εκπομπή του Sportal για τα ματς των ελληνικών ομάδων σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ

Τα highlights από το ματς ΑΕΚ - Μπράιτον 0-1

Τα highlights από το ματς Φράιμπουργκ-Ολυμπιακός 5-0

Η ευκαιρία του Παναθηναϊκού με τον Πέρεθ

37'

Ο Πέρεθ λίγο κάτω από τη σέντρα προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ρέινα, αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ μπλόκαρε, ενώ η μπάλα πήγαινε άουτ

Η άμυνα του Παναθηναϊκού κατέρρευσε σαν τραπουλόχαρτο, σε λίγα λεπτά. Μόλις οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς δέχτηκαν το πρώτο γκολ, μοιάζουν ξανά να έχουν χάσει τη συγκέντρωση τους. Αυτό που συνέβη με τον Άρη λίγες μέρες πριν, επαναλαμβάνεται απόψε.

Ο 36χρονος Μοράλες απέφυγε τον Βαγιαννίδη κι έστρωσε στον Κομεσάνα, ο οποίος από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έπιασε ένα θαυμάσιο εξαιρετικό δεξί σουτ κι έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μπρινιόλι

34'

Ο Χοσέ Λουίς Μοράλες έδωσε την ασίστ για το γκολ.

34'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Σάντρι Κομεσάνα βρίσκει το στόχο!

34'

ΓΚΟΛ Η ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ!

Γκολ καρμπόν με το 1-0 του Ιωαννίδη στο πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ!

Ο Άκομαχ έκανε εξαιρετική προσπάθεια και πέρασε τρομερή κάθετη για τον Μπαένα, ο οποίος με σκαφτό πλασέ άνοιξε το σκορ.

29'

Ο Ιλίας Ακομάχ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

29'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Αλεχάντρο Μπαένα βρίσκει το στόχο!

29'

28'

Ο Αράο έκανε τρομερή επέμβαση στην προσπάθεια του Μπαένα

28'

Σέντρα με το εξωτερικό του Ακομάχ, μπλόκαρε ο Μπρινιόλι προ του Μοράλες

Δυναμική παρουσία από τον κόσμο του Παναθηναϊκού

Ζωντανά από το «Κεράμικα»:

Ο Παναθηναϊκός χρειάζεται κλεψίματα ψηλά και ευκαιρίες, για να κρατήσει χαμηλά τη Βιγιαρεάλ. Αλλά για να τα αξιοποιήσει, έχει ανάγκη από σωστές αποφάσεις αποφάσεις έξω από την περιοχή της Βιγιαρεάλ. Αυτό λείπει.

21'

Γύρισμα του Φόιθ μπλόκαρε ο Μπρινιόλι

Σουτ του Μοράλες εκτός περιοχής απέκρουσε ο Μπρινιόλι και η μπάλα κατέληξε κόρνερ

Δείτε τον Μπρινιόλι, ο οποίος παραλίγο να κάνει νέο λάθος, όπως με τον Άρη

Τα highlights από το ματς Μακάμπι Χάιφα - Ρεν

10'

Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Σουτ του Πέρεθ απέκρουσε ο Ρέινα, στη συνέχεια δόθηκε οφσάιντ στον Παλάσιος

9'

Σέντρα του Βαγιαννίδη, απομάκρυναν οι Ισπανοί σε κόρνερ

Η εκκίνηση του Μπρινιόλι δείχνει ότι ο Ιταλός είναι θολωμένος. Έχασε το κοντρόλ στην πίεση του Μπαένα και παραλίγο να χάσει τη μπάλα στη μικρή περιοχή. Deja vu με τον Μορόν.

Παραλίγο νέο λάθος α λα Άρης για τον Μπρινιόλι, δεν κατάφερε να απειλήσει ο Μπαένα

Μην χάσετε την εκπομπή του Sportal

4'

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο έως τώρα. Παιχνίδι κέντρου.

Πλέον, όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση και με τη νίκη της Ρεν με 3-0 επί της Μακάμπι Χάιφα και το εκκρεμές Βιγιαρεάλ-Μακάμπι που θα διεξαχθεί στις 6 Δεκεμβρίου, ο Παναθηναϊκός είτε νικά και ελπίζει για τη δεύτερη θέση, είτε χάνει και απλώς θα υπερασπιστεί τη μετάβαση στο Conference League.

Σέντρα στο ματς

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό. Δείτε τα 4 γκολ

Κακό ξεκίνημα για τις ελληνικές ομάδες.

Στο άλλο ματς του ομίλου που τελείωσε νωρίτερα: Η Ρεν νίκησε 3-0 στην ουδέτερη «Πούσκας Αρένα» της Βουδαπέστης με 3-0 τη Μακάμπι Χάιφα.

Οι Γάλλοι είναι πλέον με 12 βαθμούς στην επόμενη φάση και φαβορί για την πρώτη θέση. Την τελευταία αγωνιστική υποδέχονται τη Βιγιαρεάλ από την οποία έχασαν στο Κεράμικα με 1-0.

Καλησπέρα από το Κεράμικα. Όπως γράψαμε στο πρωινό ρεπορτάζ για την ενδεκάδα, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έδωσε την αίσθηση πως θα στηρίξει έμπρακτα τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι, διατηρώντας τον στην ενδεκάδα. Ο Ιταλός γκολκίπερ καλείται να ανταποδώσει την εμπιστοσύνη του Σέρβου προπονητή.

Στον πάγκο του Παναθηναϊκού είναι οι Λοντίγκιν, Ξενόπουλος, Χουάνκαρ, Ιωαννίδης, Μαντσίνι, Γεντβάι, Κώτσιρας, Τζούριτσιτς, Βιλένα.

Στον πάγκο των Ισπανών είναι οι Γιόργκενσεν, Γκαμπιά, Κάπουε, Ζ. Μορένο, Ντίαζ, Φεμένια, Τεράτς, Πεντράζα, Αλτιμίρα, Πασκουάλ, Εσπιγκάρες.

Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού δίνουν ήδη τη δική τους μάχη στην εξέδρα του «Κεράμικα»

Ο Παναθηναϊκός έχει 4 βαθμούς, ενώ η Βιγιαρεά 6. Για την ισπανική ομάδα, όμως, εκκρεμεί και το ματς με τη Μακάμπι Χάιφα εντός έδρας, το οποίο είχε αναβληθεί λόγω του πολέμου στο Ισραήλ και θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου.

Διαιτητής είναι ο Σλοβάκος Ιβάν Κρούζλιακ και βοηθοί οι συμπατριώτες του Γιαν Πόζορ και Άνταμ Σέκελ.

Τέταρτος θα είναι ο επίσης Σλοβάκος Πέτερ Κράλοβιτς και στο VAR ο Γερμανός Μπάστιαν Ντάνκερτ και ο Τούρκος Άλπερ Ουλουσόι.

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη σπουδαία αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τη Βιγιαρεάλ στο στάδιο «Κεράμικα»