Ο Γκατσίνοβιτς λύτρωσε την ΑΕΚ, 2-1 τον Ατρόμητο σε ματς - ροντέο

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 20:40 - 28.09.2023 / Ανανεώθηκε: 23:39 - 28.09.2023

Σε μία αναμέτρηση... φωτιά, που η ΑΕΚ δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της και ο Ατρόμητος πήγε να την τιμωρήσει, ο Γκατσίνοβιτς έδωσε τη λύση στην Ένωση από την άσπρη βούλα στις καθυστερήσεις και οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τη νίκη με 2-1.

Η ΑΕΚ φαίνεται πως το έχει αποφασίσει για φέτος, να μετατρέπει σε θρίλερ όλα τα ματς στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ακόμα και αυτά που δείχνει να «καθαρίζει» εύκολα όπως το αποψινό με τον Ατρόμητο. Η ΑΕΚ και ισοφαρίστηκε στο φινάλε του ματς σε 1-1 και βρέθηκε να παίζει με δέκα παίκτες, αλλά βρήκε τον τρόπο τελικά να κερδίσει με 2-1. Αφού πρώτα σκόραρε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με αλά Πανένκα πέναλτι του Γκατσίνοβιτς και αφού ο Χατζισαφί έδιωξε την μπάλα πάνω από την γραμμή στο τελευταίο λεπτό.

Πάντως η αλήθεια είναι πως η εικόνα του ματς στην πρώτη ώρα του και πολύ περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο, δεν έδειχνε σε καμία περίπτωση, πως υπήρχε περίπτωση να πάει σε τέτοιο φινάλε θρίλερ. Κυρίως διότι η ΑΕΚ παρά τις οκτώ αλλαγές στην βασική ενδεκάδα σε σχέση με το ντέρμπι της Λεωφόρου, έβαλε τον Ατρόμητο μέσα στην περιοχή του, πέτυχε ένα γκολ και έχασε και πολλές ευκαιρίες για πολλά περισσότερα.

Το λάθος που έκανε η ΑΕΚ, ήταν πως επιχείρησε να «σβήσει» το παιχνίδι από το 60’ – 65’. Όχι απλώς έβγαλε το πόδι από το γκάζι, αλλά έδειχνε και να χάνει τον ρυθμό της και την συγκέντρωση της. Ο Ατρόμητος το «διάβασε» και σταδιακά άρχισε να βγαίνει από το αμυντικό του καβούκι και να ψάχνει για κάτι περισσότερο. Και όταν το ματς μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, έγινε… ροντέο. Βρήκαν οι φιλοξενούμενοι γκολ ισοφάρισης και μάλιστα σε φάση που αποβλήθηκε και ο Σιντιμπέ. Κάτι που διαμόρφωσε το δεδομένο, να μπαίνει το παιχνίδι σε δέκα λεπτά καθυστερήσεις (λόγω του ελέγχου του VAR σε δυο φάσεις), με την ΑΕΚ με παίκτη λιγότερο, να είναι αναγκασμένη να ψάξει για γκολ νίκης.

Όμως σχεδόν με την έναρξη των καθυστερήσεων, ο Μάνταλος κέρδισε πέναλτι όπως και στο περυσινό ματς περίπου στο αντίστοιχο χρονικό διάστημα και περίπου με ανάλογη φάση (κλωτσιά από τον αντίπαλο) και ο Γκατσίνοβιτς με τεράστια ψυχραιμία, έδωσε ξανά προβάδισμα στην ΑΕΚ. Ένα προβάδισμα που οι κιτρινόμαυροι το κράτησαν, κυρίως χάρη στο οξυδέρκεια του Χατζισαφί να διώξει πάνω στην γραμμή την μπάλα, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι ενδεκάδες

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Κάλενς, Μήτογλου, Χατζισαφί, Γιόνσον (83’ Γαλανόπουλος), Μάνταλος, Πισάρο (59’ Γκατσίνοβιτς), Αραούχο (60’ Τσούμπερ), Άμραμπατ (60’ Ελίασον), Πόνσε (60’ Ζίνι).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Τσιντώτας, Ασεβέδο, Τσακμάκης, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Κούντε (55’ Καμαρά), Έρλινγκμαρκ, Γιουμπιτάνα (69’ Φριντγιόνσον), Ρομπάιγ(55’ Βαλέντσια), Κουέν (46’ Γκονζάλες), Βέργος (69’ Αντζιέλσκι)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο θρίλερ του φινάλε του παιχνιδιού, η ΑΕΚ βρήκε και ψυχραιμία και καθαρό μυαλό. Κέρδισε το πέναλτι για να πάει από το 1-1 στο 2-1, αλλά κράτησε και το σκορ παίζοντας με παίκτη λιγότερο.

Ο Πέτρος Μάνταλος έκανε εντυπωσιακό παιχνίδι. Κέρδισε και τα δυο πέναλτι με τα οποία σκόραρε η ΑΕΚ, αλλά επίσης σ’ ολόκληρο το ματς, έκανε πολύ σημαντική δουλειά στην μεσαία γραμμή. Και στο δημιουργικό, αλλά ακόμα και στο ανασταλτικό κομμάτι.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Ματίας Αλμέιδα δεν άλλαξε σχηματισμό, αλλά έκανε και πάλι αλλαγές στο βασικό σχήμα. Με το δίδυμο Πόνσε και Αραούχο στην επιθετική γραμμή, τον Πισάρο και τον Άμραμπατ στα δυο άκρα της επίθεσης και τον Μάνταλο να παίζει ως δεύτερος χαφ δίπλα στον Γιόνσον. Από την άλλη μεριά και ο Κρις Κόλμαν επέλεξε έναν σχηματισμό 4-3-3, με τον Βέργο στην κορυφή της επίθεσης

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα:

• Τέλος παιχνιδιού: AEK - Ατρόμητος 2-1
  • Τεράστια ευκαιρία του Ατρόμητου στην τελευταία φάση με την άμυνα της ΑΕΚ να διώχνει πάνω στη γραμμή.
  • Κόκκινη κάρτα στον τεχνικό διευθυντή του Ατρόμητου, Γιάννη Αγγελόπουλο.

Κώστας Τσίλης: Τώρα χρειάζεται μεγάλη ανασταλτική προσήλωση για την ΑΕΚ

• 95' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-1! Φοβερή εκτέλεση αλά Πανένκα από τον Γκατσίνοβιτς.
  • Πέναλτι. Στην άσπρη βούλα με την μπάλα ο Γκατσίνοβιτς.
  • Εξετάζεται κι αυτή η φάση φυσικά.
  • 91' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Έρλινγκμαρκ έχει κλωτσήσει τον Μάνταλο μέσα στην περιοχή. Είδε και κίτρινη κάρτα.
  • Δέκα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 89' ΓΚΟΟΛ για τον Ατρόμητο, 1-1. Εύστοχη εκτέλεση από τον Αντζιέλσκι, με τον Στάνκοβιτς να πέφτει σωστά, αλλά να μην αποκρούει.
  • 88' Κόκκινη κάρτα στον Σιντιμπέ και πέναλτι για τον Ατρόμητο.
  • 88' Ο Σιντιμπέ έχει μαρκάρει αντικανονικά τον Αντζιέλσκι.
  • 86' Ο Παπαδόπουλος δίνει αρχικά πέναλτι για τον Ατρόμητο, όμως ο επόπτης σηκώνει σημαία για οφσάιντ. Εξετάζεται κι αυτή η φάση.

Κώστας Τσίλης: Ο Αλμέιδα ζητά από τους παίκτες του να ζωηρέψουν και να βάλουν ένταση στο παιχνίδι τους.

• 83' Έξω ο Γιόνσον, μέσα ο Γαλανόπουλος.
  • Οφσάιντ! Παραμένει το 1-0.
  • 78' Βρίσκει δίχτυα ο Ατρόμητος, ακυρώνεται για οφσάιντ όμως. Εξετάζεται η φάση από το VAR φυσικά...
  • Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Στάνκοβιτς να λέει εντυπωσιακά όχι σε σουτ του Έντερ.
  • 75' Κίτρινη κάρτα στον Χατζισαφί για διαμαρτυρίες.

Κώστας Τσίλης: Κάνει εξαιρετικό παιχνίδι ο Μάνταλος, κυρίως στο ανασταλτικό παιχνίδι στα χαφ

• 71' Σουτ του Ελίασον έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.
  • 69' Έξω οι Βέργος και Γιουμπιτάνα, μέσα οι Αντζιέλσκι και Φριτζόνσον.
  • 66' Τέλος στο ματς του Παναθηναϊκού με τον Αστέρα στην Τρίπολη, οι «πράσινοι» επικράτησαν με 4-1.

Κώστας Τσίλης: Ο Αλμέιδα άλλαξε και τους τέσσερις της επιθετικής γραμμής.

• 60' Έξω Άμραμπατ, Πισάρο, Πόνσε και Αραούχο, μέσα οι Ζίνι, Τσούμπερ, Γκατσίνοβιτς και Ελίασον.
  • 59' Πρώτη τελική προσπάθεια για Ατρόμητο, με το σουτ του Βαλένσια να περνάει άουτ.
  • 55' Ρομπάιγ και Κουντέ έξω, μέσα οι Βαλένσια και Αγκιμπού.

Κώστας Τσίλης: Έχει σημασία το γεγονός πως στα φετινά ματς, ο Αραούχο ψάχνει συνεχώς τις κάθετες πάσες και το κάνει και απόψε με τον Πόνσε

• 51' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Τσιντώτα να λέει όχι στον Πόνσε.
  • 48' Προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα στον Ατρόμητος, έκοψε εξαιρετικά ο Κάλενς.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • 46' Έξω ο Κουέν, μέσα ο Έντερ.
  • Δεν σταματούν να φωνάζουν συνθήματα ούτε στην ανάπαυλα οι φίλοι της Ένωσης.
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: AEK - Ατρόμητος 1-0
  • Τεράστια ευκαιρία πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, με την άμυνα του Ατρόμητου να διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Μήτογλου.
  • 45' Κίτρινη κάρτα στον Κρις Κόλμαν για διαμαρτυρίες.
  • Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο.
  • 44' Απειλεί ξανά η ΑΕΚ με σουτ του Πόνσε, απέκρουσε ο Τσιντώτας.

Κώστας Τσίλης: Χορταίνει το μάτι, με το ποδόσφαιρο που παίζει η ΑΕΚ και απόψε

• 43' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με την κεφαλιά του Αραούχο να περνά λίγο πάνω από το δοκάρι.
  • 41' Τεράστια διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Πόνσε δεν νίκησε αρχικά τον Τσιντώντα σε θέση τετ α τετ, ενώ στη συνέχεια ο Σιντιμπέ έχασε το άσχαστο μετά από φοβερή πάσα του Άμραμπατ.
  • 37' Σέντρα του Σιντιμπέ, κεφαλιά του Πόνσε και άουτ η μπάλα.

Κώστας Τσίλης: Το πέναλτι το πήρε ο Άμραμπατ χωρίς οδηγία από τον πάγκο, καθώς δεδομένα είναι ο πρώτος εκτελεστής που έχει ορίσει ο Αλμέιδα

• 31' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Άμραμπατ και προβάδισμα για την Ένωση.
  • 29' Πέναλτι για την ΑΕΚ μετά από μεγάλη ευκαιρία! Αρχικά ο Αραούχο τράνταξε το δοκάρι με ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή και στη συνέχεια ο Τσακμάκης γκρέμισε τον Μάνταλο.
  • 28' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Μποκ για φάουλ πάνω στον Σιντιμπέ.
  • 27' Εξετάστηκε η φάση, παρέμεινε η αρχική απόφαση του Παπαδόπουλου.
  • Εξετάζεται η φάση από το VAR.
  • 24' «Φωνάζουν» για πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΚ, επιθετικό φάουλ για Ατρόμητο δίνει ο Παπαδόπουλος. Εναέρια μονομαχία μεταξύ Αραούχο και Κεσχρίντα στην εν λόγω φάση, με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του δεύτερου.
  • 23' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με την κεφαλιά του Πόνσε να περνά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου κι αυτή η φάση.

Κώστας Τσίλης: Όσο περισσότερο κλείνεται ο Ατρόμητος, τόσο περισσότερες πρωτοβουλίες χρειάζεται η ΑΕΚ από Άμραμπατ και Πισάρο.

• 20' Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, ο Κάλενς πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
  • Κυριαρχεί στο χορτάρι η ΑΕΚ, με τον Ατρόμητο να έχει περιοριστεί τελείως σε παθητικό ρόλο.
  • 13' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Αραούχο βρήκε εξαιρετικά τον Πόνσε, όμως εκείνος δεν τα κατάφερε με το «ψαλιδάκι» που επιχείρησε. Στη συνέχεια αστόχησε και ο Άμραμπατ από πολύ καλή θέση.
  • 10' Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Βέργο να αστοχεί από θέση τετ α τετ. Δεν καταγράφεται ωστόσο η φάση, διότι υπήρχε οφσάιντ.
  • 7' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χατζισαφί, μπλοκάρει ο Τσιντώτας.

Κώστας Τσίλης: Οκτώ είναι οι αλλαγές της ΑΕΚ στην βασική ενδεκάδα, σε σχέση με το ντέρμπι της Λεωφόρου

• 5' Νέα στιγμή για την ΑΕΚ, με την μπάλα να καταλήγει στον Γιόνσον έπειτα από εξαιρετική συνεργασία των παικτών της Ένωσης και τον Δανό να εξαπολύει ένα σουτ, που μπλόκαρε ο Τσιντώτας.
  • 4' Πρώτο κόρνερ στο ματς, είναι για την ΑΕΚ.
  • 1' Ευκαιρία με το καλημέρα για την ΑΕΚ, με την κεφαλιά του Πόνσε να περνάει άουτ.
  • 1' Ξεκίνησε το ματς!
  • Έχουμε και την επιστροφή του Τζαβέλλα στην «OPAP Arena», ως παίκτης του Ατρομήτου.
  • Υπέροχη κίνηση από τους Περιστεριώτες που πηγαίνουν λουλούδια στο σημείο που υπάρχει το πανό για τον δολοφονημένο οπαδό της ΑΕΚ, Μιχάλη Κατσουρή.
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Αξίζει να σημειωθεί πως ο Τσιντώτας κατά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο της «OPAP Arena» αποθεώθηκε από τους φίλους της ΑΕΚ.
  • Οι παίκτες της ΑΕΚ τελείωσαν την προθέρμανση τους, ενώ σιγά σιγά τελειώνουν και αυτοί του Ατρόμητου και μετράμε αντίστροφα για τη σέντρα.
  • Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Παπαδόπουλος, ενώ στο VAR βρίσκεται ο Παπαπέτρου.
  • Η ενδεκάδα του Ατρόμητου: Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τσακμάκης, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ, Κούεν, Κούντε, Γιουμπιτάνα, Βέργος, Ρομπάιγ.
  • Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Κάλενς, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πισάρο, Άμραμπατ, Μάνταλος, Αραούχο, Πόνσε.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 21:00, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1.
  • Από τη μία η Ένωση που έρχεται από τη μεγάλη νίκη με 2-1 στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο και θέλει να χτίσει νικηφόρο σερί και από την άλλη οι Περιστεριώτες, που έρχονται από την ισοπαλία με τον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ» και θα παλέψουν για το καλύτερο δυνατό.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της εντός έδρας αναμέτρησης της ΑΕΚ με τον Ατρόμητο για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Super League.