Η ΑΕΚ δεν έχει δεχθεί γκολ από τον Παναθηναϊκό σε open play σε 360 λεπτά φέτος (vids)

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ

©Tourette Photography

Κώστας Τόπας 09:19 - 02.05.2023 / Ανανεώθηκε: 09:19 - 02.05.2023

Ο Παναθηναϊκός δεν έχει βάλει γκολ στην ΑΕΚ σε open play σε 360 λεπτά τη φετινή σεζόν.

Στο ντέρμπι της Λεωφόρου, Παναθηναϊκός κι ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι, δίχως τέρματα, με το θρίλερ για την ανάδειξη του φετινού πρωταθλητή να συνεχίζεται. Με τη διαφορά ότι οι «πράσινοι» υπερτερούν στην ισοβαθμία και συνεχίζουν να εξαρτώνται από τον εαυτό τους, ενώ η Ένωση θα περιμένει τα αποτελέσματα του «τριφυλλιού».

Τη φετινή σεζόν, Παναθηναϊκός κι ΑΕΚ κόντραραν τις δυνάμεις τους τέσσερις φορές, με τους «κιτρινόμαυρους» να μετράνε μία νίκη, μία ήττα και δύο «λευκές» ισοπαλίες. Ωστόσο αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι ότι οι «πράσινοι» δεν έχουν σκοράρει ούτε γκολ σε open play στην Ένωση φέτος.

Στο σύνολο των τεσσάρων Παναθηναϊκός - ΑΕΚ φαίνεται η ισορροπία του ζευγαριού και όχι κάποια ανωτερότητα

Τέσσερα παιχνίδια σε μια σεζόν είναι ισχυρό δείγμα για να βγουν συμπεράσματα όσον αφορά τη δυναμικότητα δύο ομάδων. Και σε αυτά τα τέσσερα παιχνίδια κανείς δεν έδειξε πως υστερεί του άλλου στον βαθμό που αυτό μπορεί να παρουσιάζεται. Γράφει ο Βασίλης Μοιρώτσος.

Συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός έχει βρει δύο φορές τον δρόμος προς τα αντίπαλα δίχτυα κόντρα στην ΑΕΚ, στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων, στη Λεωφόρο τον περασμένο Σεπτέμβριο. Τότε η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε επικρατήσει με 2-1, χάρη στα γκολ των Αϊτόρ και Σπόραρ. Τα δύο τέρματα είχαν προέλθει από την άσπρη βούλα.

Η ΑΕΚ γοητεύει, ο Παναθηναϊκός αντέχει και ο καλύτερος... κερδίζει!

Στο ντέρμπι της Κυριακής, με τους «κιτρινόμαυρους» σαφώς ανώτερους αλλά όχι και νικητές, οι δύο διεκδικητές του τίτλου επιβεβαίωσαν χαρακτηριστικά και χαρακτήρα, όποιος το πάρει θα το αξίζει 100%!

Επειτα, οι δύο ομάδες ήρθαν δύο φορές ισόπαλες με 0-0 και μια φορά κέρδισε η ΑΕΚ με 1-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια, στην «OPAP Arena». Τελευταία φορά που οι «πράσινοι» σκόραραν απέναντι στην Ένωση ήταν στις 13 Μαρτίου του 2022, για την πρώτη αγωνιστική των Play Offs, με το γκολ του Αϊτόρ. Σε ένα ματς που είχε λήξει δίχως νικητή (1-1) στη Λεωφόρο.