Το πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΚ στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Η φάση του πέναλτι

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 22:53 - 23.04.2023 / Ανανεώθηκε: 23:01 - 23.04.2023

Η ΑΕΚ πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Λιβάι Γκαρσία (1-2), ο οποίος ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Την παράβαση την έκανε ο Ρέαμπτσιουκ πάνω στον Βίντα στο 80ο λεπτό, ενώ η συγκεκριμένη απόφαση έφερε τις αντιδράσεις των γηπεδούχων.

Η ΑΕΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα κι έκανε το 1-2 κόντρα στον Ολυμπιακό στο 82ο λεπτό, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία. Σε μονομαχία του Ρέαμπτσιουκ με τον Βίντα μέσα στην περιοχή, ο Μάσα καταλόγισε το πέναλτι κι έπειτα από εξέταση του VAR.

Η απόφαση του Ιταλού ρέφερι έφερε τις αντιδράσεις στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» από το «στρατόπεδο» των Πειραιωτών.

Σπουδαία κίνηση από Γκατσίνοβιτς: Σκόραρε στο «Γ. Καραϊσκάκης» και πανηγύρισε με φανέλα Αραούχο
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

21:20 - 23.04.2023

Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα κόντρα στον Ολυμπιακό και ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς αφιέρωσε το γκολ του στον Σέρχιο Αραούχο, ο οποίος απουσιάζει λόγω τραυματισμού.

Ο Λιβάι Γκαρσία με δυνατή εκτέλεση στον ουρανό των διχτυών, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Πασχαλάκη, με αποτέλεσμα να γίνει το 1-2.