Ο θρίαμβος στη Φρανκφούρτη οδήγησε τον ευρωπαίο ΠΑΟΚ σε ιστορικό ρεκόρ!

Άιντραχτ - ΠΑΟΚ

Το τεράστιο διπλό του ΠΑΟΚ στη Φρανκφούρτη απέναντι στην Άιντραχτ (1-2) οδήγησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης σε ένα ξεχωριστό ρεκόρ στην Ευρώπη.

Ο απίθανος ΠΑΟΚ «άλωσε» τη Φρανκφούρτη (1-2) με σκόρερ τους Κεντζιόρα και Ζίβκοβιτς και παράλληλα... πέταξε για τους «16» του Conference League!

Συγκεκριμένα, το σκορ για την ομάδα του Ράβζαν Λουτσέσκου το άνοιξε ο Πολωνός στόπερ στο 55', ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της Άιντραχτ και ένα το 1-0. Τρία λεπτά μετά η γερμανική ισοφάρισε με τον Μαρμούς, ο οποίος με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 73ο λεπτό ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς μετά από ασταθή απόκρουση του Τραπ έκανε το 1-2 και έδωσε τη νίκη στον Δικέφαλο.

Με αυτό το τρίποντο, ο ΠΑΟΚ έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα στην ιστορία των Κυπέλλων Ευρώπης, που κερδίζει τέσσερα παιχνίδια εκτός έδρας στη σειρά, ενώ είναι και η πρώτη ελληνική ομάδα, που κερδίζει και τα τρία εκτός έδρας παιχνίδια της σε ευρωπαϊκό όμιλο.