Ανάσα για τη Λαμία, 1-0 τον Παναιτωλικό που ήθελε αλλά δεν μπορούσε

Άγγελος Φραγκισκάτος 17:00 - 01.10.2023 / Ανανεώθηκε: 17:40 - 01.10.2023

Χάρη στο γκολ του Καρλίτος, η Λαμία πήρε τη νίκη κόντρα στον Παναιτωλικό, για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Σε ένα ματς που είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες, η Λαμία επικράτησε εντός έδρας κόντρα στον Παναιτωλικό, χάρη στο γκολ του Καρλίτος, για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Πλέον με αυτή τη νίκη η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου ανέβηκε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 9 βαθμούς, ενώ οι Αγρινιώτες παρέμειναν στη 12η θέση με 3 πόντους.

Οι γηπεδούχοι με το καλησπέρα πήραν το προβάδισμα στο ματς, χάρη στο γκολ του Καρλίτος. Ο Λόνγκο βρήκε χώρο από δεξιά και έκανε μία όμορφη σέντρα στην περιοχή, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να παίρνει την κεφαλιά και να νικά τον Καπίνο, για το 1-0.

Οι ποδοσφαιριστές του Λεωνίδα Βόκολου συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Στο 13' μετά το λάθος του Πέρες, ο Καρλίτος έδωσε στον Τσιλούλη, ο οποίος πλάσαρε άστοχα.

Οι Αγρινιώτες είχαν τη πρώτη τους καλή στιγμή με τον Ζοάο Πέδρο στο 25'. Ο Βραζιλιάνος με έκανε το τακουνάκι, όμως κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι το 1-0.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά, με αποτέλεσμα να χάσουν δύο καλές ευκαιρίες. Στο 48' ο Καρέλης έκανε το σουτ, έξω από τη περιοχή, ο Ζοάο Πέδρο άλλαξε κατεύθυνση στη μπάλα, όμως ο Κοσέλεφ μπλόκαρε. Τρία λεπτά μετά ο Σενγκέλια με καταπληκτική ενέργεια, βρήκε τον Καρέλη και εκείνος με κοντινό πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η ομάδα του Γκάμπριελ Σούρερ συνέχισε να έχει την κατοχή και να πιέζει για την ισοφάριση. Στο 64' ο Σενγκέλια βρήκε τον Καρέλη, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Ωστόσο οι Φθιώτες έχασαν σημαντική ευκαιρία για να κάνουν το 2-0. Μετά την εκτέλεση φάουλ του Τόσιτς από τα δεξιά, ο Αμαράλ πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 81' μετά την υπέροχη μεταβίβαση του Ζοάο Πέδρο με τη μια στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Καρέλης κατέβασε και δοκίμασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πήγε άουτ. Στο 87' οι γηπεδούχοι έχασαν διπλή ευκαιρία για να τελειώσουν το παιχνίδι.

Στο 87' ο Σίντκλεϊ έκανε μια προσποίηση στο όριο της περιοχής και έκανε το σουτ, όμως ο Καπίνο απέκρουσε. Στη συνέχεια της φάσης ο Ακούνια πήρε την μπάλα και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Αυτή ήταν η τελευταία ευκαιρία στο παιχνίδι, με τη Λαμία να παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντο ενόψει της συνέχειας.

Ο Καρλίτος. Ο Ισπανός επιθετικός πέτυχε ακόμη ένα τέρμα στη φετινή Stoiximan Super League, δίνοντας τη νίκη στη Λαμία επί του Παναιτωλικού.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Φερέιρα, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σαντάνα, Νούνιες (60' Αμαράλ), Σλίβκα (88' Τσιλιανίδης), Τσιλούλης (60' Τόσιτς), Λόνγκο (60' Ακούνια), Καρλίτος (79' Στάνκο).

Παναιτωλικός (Γκάμπριελ Σούρερ): Καπίνο, Μάλης, Μπρούνο Ντουάρτε, Οικονόμου, Τορεχόν (90+2' Μαυρίας), Μπαλντασάρα (70' Χουάνπι), Πέρες (86' Ντίας), Σενγκέλια (86' Βοΐλης), Φρεντ Ντουάρτε (70' Ξενιτίδης), Καρέλης, Πέδρο.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 7ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ (8ης) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Θυμηθείτε το live του αγώνα

• Λήξη στο ματς, Παναιτωλικός Λαμία 1-0.
  • Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 87' Μεγάλη στιγμή για τη Λαμία. Ο Σίντκλεϊ έκανε μια προσποίηση στο όριο της περιοχής και έκανε το σουτ, όμως ο Καπίνο απέκρουσε. Στη συνέχεια της φάσης ο Ακούνια πήρε την μπάλα και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
  • 86' Μαζεμένες αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Βοΐλης και Ντίας στις θέσεις των Σενγκέλια και Ντουάρτε.
  • 84' Καλή ευκαιρία για τη Λαμία με τον Σλίβκα. Ο Λιθουανός διεθνής δεν μπόρεσε να κοντρολάρει τη μπάλα, μετά το γύρισμα του Αμαράλ.
©Intime
  • 81' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Υπέροχη μεταβίβαση του Ζοάο Πέδρο με τη μια στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Καρέλης κατέβασε και δοκίμασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πήγε άουτ.
  • 79' Ο Στάνκο πήρε τη θέση του Καρλίτος.
  • 75' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία. Μετά την εκτέλεση φάουλ του Τόσιτς από τα δεξιά, ο Αμαράλ πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • Ο Παναιτωλικός πιέζει για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.
  • 70' Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Ξενιτίδης, Χουάνπι στις θέσεις των Μπαλντασάρα και Φρεντ Ντούαρτε.
  • 67' Ακόμη μία καλή ευκαιρία για την ομάδα του Γκάμπριελ Σούρερ. Ο Πέρες έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κοσέλεφ.
  • 64' Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ο Σενγκέλια βρήκε τον Καρέλη, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
  • 60' Δύο αλλαγές για τη Λαμία. Αμαράλ, Ακούνια και Τόσιτς αντί των Νούνιες, Τσιλούλη και Λόνγκο.
  • 58' Ο Φρεντ Ντουάρτε έκανε τη σέντρα σουτ, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κοσέλεφ.
©Intime
  • 57' Ο Τορεχόν έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Κοσέλεφ μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.
  • 54' Ο Τσιλούλης έκανε το σουτ μετά την ασίστ του Καρλίτος, όμως ο Καπίνο βγήκε και μπλόκαρε.
  • 51' Ακόμη μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους Αγρινιώτες. Ο Σενγκέλια με καταπληκτική ενέργεια, βρήκε τον Καρέλη και εκείνος με κοντινό πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κοσέλεφ.
  • 48' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Καρέλης έκανε το σουτ, έξω από τη περιοχή, ο Ζοάο Πέδρο άλλαξε κατεύθυνση στη μπάλα, όμως ο Κοσέλεφ μπλόκαρε.
  • Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.
  • Τέλος ημιχρόνου, Παναιτωλικός Λαμία 1-0
  • Τρία λεπτά καθυστερήσεις
  • 38' Σουτ του Μπαλντασάρα αρκετά έξω
  • 33' Κακή εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος
  • Ξεκινά και πάλι το ματς. Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ της ομάδας του Αγρινίου
  • Μικρή διακοπή στο παιχνίδι
  • 25' ο Ντουάρτε πήγε με τακουνάκι να βάλει ένα ωραίο κόρνερ, ο Παναιτωλικός κερδίζει ένα ακόμα κόρνερ
  • Ο Οικονόμου δεν μπόρεσε να βρει καλά την μπάλα και ο Παναιτωλικός πήρε νέο κόρνερ.
  • 23' Νέο κόρνερ για τον Παναιτωλικό
  • 22' Κόρνερ για τον Παναιτωλικό
  • 12' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία με τον Τσιλούλη, ο οποίος πλάσαρε και η μπάλα κατέληξε στο πλαϊνό μέρος των διχτυών
  • 10' Νέα φάση για τη Λαμία. Ο Σλίβκα έκανε ένα σουτ στην κίνηση κόντραρε σε αμυντικό του Παναιτωλικού και η μπάλα πήγε κόρνερ
  • Ο Λόνγκο έκανε τη σέντρα και ο Καρλίτος με το κεφάλι έκανε το 1-0 για την ομάδα της Φθιώτιδας
  • 7' ΓΚΟΟΟΛ Η ΛΑΜΙΑ 1-0
  • 5' Πρώτο σουτ στον αγώνα τη Λαμία με τον Καρλίτος, ο οποίος έκανε ένα σουτ από το κέντρο χωρίς να απειλήσει τον Καπίνο.
  • Έναρξη αγώνα
  • Την προηγούμενη αγωνιστική ο Παναιτωλικός ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον ΟΦΗ στο Αγρίνιο, ενώ η Λαμία ήρθε επίσης ισόπαλη 1-1 με την Κηφισιά.
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος, 4-3-3): Κοσέλεφ - Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιμόν - Σαντάντα, Νούνιες, Σλίβκα - Τσιλούλης, Λόνγκο, Καρλίτος.

Παναιτωλικός (Γκάμπριελ Σούρερ, 4-4-2): Καπίνο - Μαλής, Οικονόμου, Μπ. Ντουάρτε, Τορεχόν - Πέρες, Ντίας, Μπαλντασάρα, Σενγκέλια - Ζοάο Πέδρο, Καρέλης.
  • Διαιτητές: Τσιάρας, Θ.Μωυσιάδης, Παπαδάκης, 4ος Ανδριανός VAR: Σιδηρόπουλος, Καραγκιζόπουλος
  • Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Λαμίας με τον Παναιτωλικό για την έβδομη αγωνιστική της Stoiximan Super League.