Αντίπαλοι ΠΑΟΚ: Πέρασε στα ημιτελικά του League Cup η Αμπερντίν

© prtscr

Sportal newsroom 00:09 - 28.09.2023 / Ανανεώθηκε: 00:17 - 28.09.2023

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Conference League, Αμπερντίν, προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του League Cup Σκωτίας, νικώντας με 2-1 τη Ρος Κάουντι.

Χαμόγελα για την ευρωπαϊκή αντίπαλο του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Conference League! Η Αμπερντίν πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του League Cup Σκωτίας, καθώς πανηγύρισε την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ρος Κάουντι.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και ήταν κυρίαρχοι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στο 8ο λεπτό πήραν προβάδισμα στο σκορ χάρη σε γκολ του Γκρέιαμ Σίνι, ενώ έπειτα από έξι λεπτά οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, διότι ο Τζακ Μπάλντουιν αντίρκισε κόκκινη κάρτα.

Το έργο τους έγινε πιο δύσκολο και ήταν θέμα χρόνου για την ομάδα του Μπάρι Ρόμπσον να «κλειδώσει» τη νίκη. Αυτό έγινε στο 80' με το γκολ του Έστερ Σόκλερ, με τη Ρος Κάουντι να μειώνει σε 1-2 στο 83' χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κάιλ Τέρνερ, αλλά να μην καταφέρνει κάτι παραπάνω.