Απέδρασε από το Μπέργκαμο η Νάπολι

Άγγελος Φραγκισκάτος 21:05 - 25.11.2023 / Ανανεώθηκε: 21:19 - 25.11.2023

Η Νάπολι πανηγύρισε μία σημαντική νίκη στο Μπέργκαμο κόντρα στην Αταλάντα με 2-1, για την 13η αγωνιστική της Serie A.

Η Νάπολι έπαιξε ως πρωταθλήτρια στο Μπέργκαμο και πήρε σπουδαία νίκη επί της Αταλάντα με 2-1, για την 13η αγωνιστική της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά, πίεσαν την αντίπαλη άμυνα και στο 36ο λεπτό το γκολ του Ραχμάνι ακυρώθηκε από το VAR για οφσάιντ.

Ωστόσο λίγο μετά η Νάπολι βρήκε το γκολ που έψαχνε. Στο 44ο λεπτό ο Τζιοβάνι Ντι Λορέντζο βρήκε τον Κβίτσα Κβαρατσχέλια μέσα στη περιοχή και εκείνος με καταπληκτική κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της μεσαίας γραμμής, δημιούργησαν ευκαιρίες και στο 53ο λεπτό ο Λούκμαν έφερε το ματς στα ίσια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι πρωταθλητές Ιταλίας έγιναν πιο επιθετικοί και κατάφεραν στο 79ο λεπτό με το κοντινό σουτ του Ελμάς να διαμορφώσουν το τελικό το 2-1 για τους «παρτενοπέι».

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Βάλτερ Ματζάρι ανέβηκε στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 24 βαθμούς, ενώ οι «μπεργκαμάσκοι» παρέμειναν στην 5η θέση με 20 πόντους.