Η Νιούκαστλ τελείωσε το σερί νικών της Άρσεναλ

Άρσεναλ - Νιούκαστλ/©printscreen twitter

23:40 - 03.01.2023 / Ανανεώθηκε: 23:52 - 03.01.2023

Η Νιούκαστλ έδωσε τέλος στο σερί νικών της Άρσεναλ (0-0) σε ματς για τη 19η αγωνιστική της Premier League.

Τέσσερις διαδοχικές νίκες μετρούσε στο πρωτάθλημα της Premier League η Άρσεναλ πριν το ματς με τη Νιούκαστλ. Η ομάδα του Έντι Χόουι έδωσε τέλος στο σερί των «κανονιέρηδων» μετά το 0-0 για τη 19η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Αρτέτα έφτασε τους 44 βαθμούς σε 17 αγώνες. Η Νιούκαστλ έφτασε τους 35 βαθμούς σε 18 αγώνες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς δυνατά και έχασαν δύο καλές στιγμές με τον Σάκα και τον Τσάκα στο πέμπτο και το έβδομο λεπτό. Η Νιούκαστλ στο 12' είχε μία καλή στιγμή με τον Γουίλσον ενώ έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα με το ημίχρονο να κυλάει χωρίς πολύ μεγάλες φάσεις.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ζοέλινγκτον έδιωξε κόρνερ του Τρίπιερ. Η Άρσεναλ προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική έχοντας την κατοχή της μπάλας.

Στο 80' ο Μαρτινέλι έχασε μεγάλη ευκαιρία. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Πάρτεϊ κόπηκε από τους αντίπαλους αμυντικούς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το ματς λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών. Στις καθυστερήσεις, οι παίκτες της Άρσεναλ διαμαρτυρήθηκαν για χέρι εντός περιοχής , ωστόσο ο διαιτητής έδειξε «παίζεται» και ο αγώνας ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.