Ατρόμητος και Βόλος συνέχισαν χωρίς νίκη, 1-1 στο Περιστέρι

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 19:57 - 18.09.2023 / Ανανεώθηκε: 20:16 - 18.09.2023

Κανέναν εκ των Ατρομήτου και Βόλου δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Stoiximan Super League, αφού ήρθαν ισόπαλοι με 1-1.

Ούτε τώρα νίκη για Ατρόμητο και Βόλο! Οι δύο ομάδες «κονταροχτυπήθηκαν» το απόγευμα της Δευτέρας (18/9) στο Περιστέρι για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Super League, έχοντας ως στόχο να πάρουν το πρώτο τους «τρίποντο» στο φετινό πρωτάθλημα. Ωστόσο, έμειναν στον... άσο, καθώς ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Η ομάδα του Κρις Κόλμαν μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και ήταν κυρίαρχη στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Είχε την κατοχή, κυκλοφορούσε την μπάλα, όμως δυσκολευόταν να στο κομμάτι της δημιουργίας, με αποτέλεσμα να μη γίνεται ιδιαίτερα απειλητική. Στο 10ο λεπτό είχε την πρώτη της καλή στιγμή με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ, που απέκρουσε ο Σιαμπάνης.

Στη συνέχεια οι Θεσσαλοί άρχισαν να ανεβαίνουν και να κρατούν κι εκείνοι περισσότερο την μπάλα, ενώ δειλά δειλά προσπαθούσαν να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς μεγάλη επιτυχία όμως. Οι Περιστεριώτες εξακολουθούσαν να είναι ανώτεροι και ανταμείφθηκαν για αυτό, αφού στο 36' πήραν προβάδισμα. Ο Ρομπάιγ με μία φοβερή σέντρα βρήκε τον Αντζιέλσκι, εκείνος πρόλαβε την έξοδο του Σιαμπάνη και με μία προβολή έγραψε το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου. Σημειώνεται ότι το γκολ αρχικά ακυρώθηκε για οφσάιντ, όμως έπειτα από εξέταση του VAR μέτρησε κανονικά.

Με την έναρξη της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να ισοφαρίσουν, χωρίς να... ιδρώσουν. Και αυτό γιατί στο 46ο λεπτό ο Ασεβέδο στην προσπάθεια του να διώξει με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 1-1 με αυτογκόλ. Μάλιστα, έπειτα από έξι λεπτά η ομάδα του Μπράτσου προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ ώστε να φτάσει στην ολική ανατροπή και έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Τσοκάνης δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στο πλεκτό ύστερα από γύρισμα του Λούνα.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσα αρκετά και ανέβηκε ξανά στο τελευταίο 20λεπτο, που και οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές, με τον Βόλο μάλιστα να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 76', αλλά το γκολ του Ντέλετιτς ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 88' ο Ατρόμητος έχασε τεράστια ευκαιρία με μια κεφαλιά του Τζαβέλλα, η οποία ήταν και η τελευταία ευκαιρία συνολικά στο ματς, που έληξε ισόπαλο με 1-1.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Αθανασίου, Έντερ (59’ Κούντε), Φριτζόνσον, Βαλένσια, Καμαρά, Ρομπάιγ (71’ Γιουμπιτάνα), Αντζιέλσκι (59’ Βέργος).

ΒΟΛΟΣ: Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Ασλανίδης, Κίτσος (46’ Γκαρσία), Τσοκάνης, Τρουιγιέ (75’ Μεταξάς), Κόμπα, Αχμέτ Ενγκίν (46’ Λούνα), Ντέλετιτς, Μωραΐτης (46’ Μαχαίρας).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Το αυτογκόλ του Ασεβέδο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αυτό διαμόρφωσε το τελικό 1-1, ενώ έδωσε και ψυχολογία στον Βόλο, που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν κατώτερος του Ατρόμητου.

Ο Τσοκάνης πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση, όντας πολύ καλός τόσο στο ανασταλτικό κομμάτι όσο και στο δημιουργικό.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Βόλος έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των εκτός έδρας παιχνιδιών, όπου μετρούσε πέντε διαδοχικές ήττες.

ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

• Τέλος παιχνιδιού: Ατρόμητος - Βόλος 1-1
  • Περνά ανεκμετάλλευτο.
  • 90+4' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Βόλο για γέμισμα λίγο πριν την εκπνοή του ματς.
  • 90+2' Ατομική ενέργεια από τον Μαχαίρα και μακρινό σουτ, άουτ η μπάλα.
  • Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 88' Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Μετά από τραγική έξοδο του Σιαμπάνη, ο Τζαβέλλας πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
  • 87' Μετά από φοβερή ενέργεια του Μαχαίρα, ο Μεταξάς εξαπέλυσε ένα πολύ κακό σουτ.
  • 84' Κίτρινη κάρτα στον Μεταξά.
  • 82' Γύρισμα του Καμαρά, απομακρύνουν οι παίκτες του Βόλου,
  • 79' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Βέργο να εξαπολύει ένα σουτ μέσα από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
  • Οφσάιντ! Παραμένει το 1-1.
  • Εξετάζεται η φάση από τον VAR.
  • 76' Βρίσκει δίχτυα ο Βόλος με τον Ντέλετιτς, ακυρώνεται το γκολ όμως για οφσάιντ.
  • 74' Γύρισμα του Κεσχρίντα, απομακρύνει η άμυνα του Βόλου.
  • 71' Γιουμπιτάνα μέσα, Ρομπάιγ έξω.
  • 70' Απαντάει ο Βόλος με ένα μακρινό σουτ του Τρουιγιέ, απέκρουσε ο Τσιντώτας.
  • 66' Απειλεί ο Ατρόμητος, με τον Ρομπάιγ να βρίσκει τον Βαλένσια, του οποίου όμως το σουτ ήταν πολύ δυνατό.
  • Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα αρκετά.
  • 59' Στη θέση του Γκονζάλεζ ο Κούντε. Ντεμπούτο με τη φανέλα του Ατρόμητου για τον πρώην «ερυθρόλευκο».
  • 57' Στη θέση του Κόμπα ο Μπερτόλιο.
  • 56' Επιχείρησε ένα μακρινό σουτ ο Κόμα, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.
  • 52' Τεράστια ευκαιρία για τον Βόλο! Ο Λούνα έκανε ένα επικίνδυνο γύρισμα στην αντίπαλη περιοχή, όμως ο Τσοκάνης δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
  • Ιδανικό ξεκίνημα για τους Θεσσαλούς στην επανάληψη, καθώς χωρίς να... ιδρώσουν φτάνουν στην ισοφάριση.
  • 46' ΓΚΟΟΛ για τον Βόλο, 1-1! Αυτογκόλ από τον Ασεβέδο, που μετά από γέμισμα του Άλχο, στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με κεφαλιά.
  • 46' Μαχαίρας, Λούνα και Γκαρσία αντί των Αχμέτ Κίτσο και Μωραΐτη.
  • Όλα έτοιμα για την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Ατρόμητος - Βόλος 1-0
  • Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.
  • 43' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Ο Κεσχρίντα γύρισε στον Έντερ, όμως εκείνος δεν πλάσαρε σωστά.
  • ΓΚΟΟΛ για τον Ατρόμητο, 1-0! Ο Ρομπάιγ με μία φοβερή σέντρα βρήκε τον Αντζιέλσκι, που πρόλαβε την έξοδο του Σιαμπάνη και με μία προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
  • Ελέγχεται η φάση από το VAR.
  • 36' Βρίσκει δίχτυα ο Ατρόμητος με τον Αντζιέλσκι, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ.
  • 25' Μακρινό σουτ του Τρουιγιέ, άουτ η μπάλα.
  • 21' Ο Βαλένσια με μία ωραία σέντρα βρήκε τον Κεσχρίντα, όμως εκείνος έκανε ένα κακό τελείωμα από πλάγια θέση.
  • Έχει ανέβει κάπως ο Βόλος πλέον, κρατάει περισσότερο μπάλα και προσπαθεί να βρει την πρώτη του καλή στιγμή.
  • 13 Κίτρινη κάρτα στον Κεσχρίντα.
  • Πολύ καλύτερος ο Ατρόμητος σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο κόντρα σε έναν Βόλο, που δεν έχει βρει ακόμα τα πατήματα του.
  • 10' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με τον Σιαμπάνη να αποκρούει εντυπωσιακά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έντερ.
  • Πέρασε ανεκμετάλλευτο.
  • 5' Φάουλ για τον Ατρόμητο σε πολύ καλό σημείο λίγο έξω από την περιοχή.
  • Ντεμπούτο για τον Τζαβέλλα.
  • Απειλεί πριν καλά καλά συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα η ομάδα των δυτικών προαστίων με ένα επικίνδυνο γύρισμα, που απομάκρυνε η άμυνα των Θεσσαλών.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Απομένουν πέντε λεπτά για τη σέντρα.
  • Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Ευστάθιος Γκορτσίλας.
  • Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Ασλανίδης, Κίτσος, Τσοκάνης, Τρουιγιέ, Κόμπα, Αχμέτ, Ντέλετιτς, Μωραΐτης.
  • Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Αθανασίου, Έντερ, Φριτζόνσον, Βαλένσια, Καμαρά, Ρομπάιγ, Αντζιέλσκι.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Θυμίζουμε ότι ο Ατρόμητος έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, καθώς είχε αναβληθεί η αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα της Super League.
  • Αμφότερες οι ομάδες έχουν πραγματοποιήσει κακό ξεκίνημα, με τους Περιστεριώτες να μετράνε δύο ήττες από Ολυμπιακό και Κηφισιά και τον Βόλο να μετρά μία ισοπαλία με Λαμία και δύο ήττες από Παναθηναϊκό και ΑΕΚ.
  • Σέντρα στις 18:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Novasports Prime.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Ατρόμητο και Βόλο για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Super League.