Με πέναλτι του Άμραμπατ στο 93', η ΑΕΚ των δέκα παικτών «απέδρασε» με ανατροπή από το Πανθεσσαλικό!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 23:31 - 03.09.2023 / Ανανεώθηκε: 23:46 - 03.09.2023

Η ΑΕΚ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, έμεινε με δέκα παίκτες από το 25' και ισοφαρίστηκε αφότου είχε κάνει την ανατροπή, κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από το «Πανθεσσαλικό» με πέναλτι του Άμραμπατ στο 93'.

Η ΑΕΚ με το καλησπέρα στο Πανθεσσαλικό, έκανε κανονικό… δώρο στον Βόλο το πρώτο γκολ. Πριν καν συμπληρωθεί ημίωρο στο ματς, έμεινε με δέκα παίκτες για μαρκάρισμα στην μεσαία γραμμή. Ακόμα και όταν έκανε την πρώτη ανατροπή στο σκορ, είδε τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν. Παρόλα αυτά βρήκε τρόπο, έστω και με δέκα παίκτες, να σκοράρει στις καθυστερήσεις και να πάρει ένα διπλό σκέτο χρυσάφι. Και για βαθμολογικούς αλλά και για ψυχολογικούς λόγους.

Η αλήθεια είναι πως καθαρά ποδοσφαιρικά, αυτό στο Πανθεσσαλικό ήταν ένα ματς στο οποίο η ΑΕΚ έδειχνε πως ήταν τόσο ευάλωτη ψυχολογικά μέσα στο γήπεδο, που κινδύνευε ανά πάσα στιγμή να το… δωρίσει στον Βόλο. Όμως από την άλλη μεριά, οι παίκτες του Αλμέιδα στο τελευταίο δεκάλεπτο μαζί με τις καθυστερήσεις, έβγαλαν τον χαρακτήρα και τη νοοτροπία που είχαν πέρυσι και της έδωσαν το νταμπλ. Μια νοοτροπία και έναν χαρακτήρα νικητή, ανεξαρτήτως συνθηκών και ανεξαρτήτως δεδομένων μέσα στο ματς.

Μάλιστα αυτή η νίκη ήρθε και με «ξόρκι» στην κατάρα των πέναλτι, καθώς ο Άμραμπατ που ανέλαβε αυτή την φορά, βρήκε δίχτυα με τρομερή ψυχραιμία και αμέσως έτρεξε να το πανηγυρίσει με τον Αλμέιδα. Σ’ ένα ξέσπασμα όλων των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ που έγιναν έναν κουβάρι, καθώς ήταν προφανές από τα πολύ εύκολα λάθη μέσα στο ματς, πως ήταν πολύ πιεσμένοι. Όσο για τον Βόλο, το πάλεψε πολύ. Προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το άγχος και την πίεση των παικτών της ΑΕΚ. Αλλά στο τέλος λύγισε από τη νοοτροπία που έβγαλαν οι παίκτες του Αλμέιδα.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Σιαμπάνης, Άλχο, Ασλανίδης (46’ Κρούζλιακ), Σιέλης, Κίτσος (46’ Λούνα), Τσοκάνης, Τρουιλέ (74’ Γκλάβτσιτς), Κόμπα, Ντέλετιτς, Κορνέτ(61’ Ενγκίν), Μωραϊτης (70’ Εμράζ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί (78’ Πινέδα), Γαλανόπουλος (71’ Σιμάνσκι), Γιόνσον, Μάνταλος, Τσούμπερ (67’ Αραούχο), Ελίασον (78’ Άμραμπατ), Πόνσε (67’ Ζίνι).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Στη νοοτροπία νικητή που έβγαλε η ΑΕΚ και κυνήγησε τη νίκη και το διπλό μέχρι και τις καθυστερήσεις του ματς. Παρόλο που έπαιζε νωρίς με δέκα παίκτες και παρόλο που ο Βόλος και προηγήθηκε και την ισοφάρισε όταν έκανε την πρώτη ανατροπή.

Μπορεί ο Άμραμπατ να έβαλε το νικητήριο γκολ με την εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις. Όμως ο Γενς Γιόνσον ήταν μακράν ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου. Έβαλε το γκολ της ισοφάρισης, έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο και στο φινάλε έκανε και ένα σωτήριο τάκλιν.

Ποια μεγάλα ντέρμπι έρχονται αμέσως μετά τη διακοπή
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

23:44 - 03.09.2023

Μετά το τέλος της 3ης αγωνιστικής στη Super League οι ομάδες πρόκειται να κάνουν ένα διάλειμμα, αφού ακολουθούν οι αναμετρήσεις των εθνικών ομάδων. Πότε αναμένεται να επιστρέψουν στη δράση του πρωταθλήματος και ποιες είναι οι αναμετρήσεις που ξεχωρίζουν την 4η αγωνιστική;

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Με αλλαγές επέλεξε να πάει και στον Βόλο ο Ματίας Αλμέιδα. Με τον Γαλανόπουλο και τον Γιόνσον να αντικαθιστούν το δίδυμο Σιμάνσκι και Πινέδα στα χαφ και τον Μάνταλο να μπαίνει πίσω από τον Πόνσε σε ρόλο ελεύθερο, ενώ Τσούμπερ και Ελίασον ήταν στα δυο άκρα. Από την άλλη μεριά ο Κώστας Μπράτσος επέλεξε ένα 4-2-3-1, με τον Μωραίτη στην κορυφή της επίθεσης και τους Κόμπα, Ντέλετιτς και Κορνέτ σε τριάδα ακριβώς από πίσω.

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα:

• Τέλος παιχνιδιού: Βόλος - ΑΕΚ 2-3
  • Έχουν συμπληρωθεί τα έξι από τα επτά λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 90+5' Κίτρινη κάρτα στον Ντέλετιτς.
  • 90+3' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-3! Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Άμραμπατ.
  • Εξετάστηκε η φάση, παραμένει η απόφαση του Μανούχου.
  • Κεφαλιά του Αραούχο, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κρούλζιακ.
  • 90+1' Πέναλτι για την ΑΕΚ!
  • 89' Κίτρινη κάρτα στον Γιόνσον για διαμαρτυρίες.
  • 88' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ με την κεφαλιά του Αραούχο να τραντάζει το δοκάρι.
  • 86' Κίτρινη κάρτα στον Σιέλη.
  • 82' Η ΑΕΚ πιέζει να βρει το γκολ της νίκης, ενώ έχουμε μπει στην τελική ευθεία του αγώνα.
  • 78' Φωνάζουν για πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΚ σε μαρκάρισμα πάνω στον Αραούχο. Ο Μανούχος ήταν κοντά στη φάση και δεν είδε κάτι το αντικανονικό.
  • 77' Πινέδα και Άμραμπατ αντί των Χατζισαφί και Ελίασον.
  • 76' Μακρινό σουτ του Άλχο, μπλοκάρει ο Στάνκοβιτς.
  • Τίποτα το αντικανονικό, παραμένει το 2-2.
  • Εξετάζεται η φάση από το VAR.
  • Στη θέση του Γαλανόπουλου ο Σιμάνσκι.
  • 72' ΓΚΟΛ για τον Βόλο, 2-2. Ο Ντέλετιτς με ένα υπέροχο σουτ έπειτα από κοντρόλ, νίκησε τον Στάνκοβιτς και έφερε το ματς στα ίσια.
  • 70' Απειλεί η ΑΕΚ με κεφαλιά του Βίντα, μπλόκαρε ο Σιαμπάνης.
  • 67' Ζίνι και Αραούχο αντί Πόνσε και Τσούμπερ.
  • 62' Σουτ του Ελίασον, μπλοκάρει ο Σιαμπάνης.
  • 60' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Γαλανόπουλος επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • 55' Ευκαιρία για τον Βόλο, με τον Άλχο να βρίσκει τον Κόμπα και τον τελευταίο να πιάνει μια κεφαλιά, αλλά να καταλήγει άουτ.
  • 50' Κεφαλιά του Σιέλη, αποκρούει ο Στάνκοβιτς. Η φάση δεν καταγράφεται όμως διότι είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ.
  • 49' Παραλίγο να κινδυνέψει η ΑΕΚ μετά από παιδικό λάθος στην άμυνα. Την έσωσε ο Βίντα.
  • 46' Μακρινό σουτ του Τρουιγιέ, άουτ η μπάλα.
  • Σπουδαία εμφάνιση από τον Γιόνσον μέχρι στιγμής.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • 46' Κρούζλιακ αντί Ασλανίδη, Λούνα αντί Κίτσου.
  • Κάτι παραπάνω από «γεμάτο» το πρώτο ημίχρονο με τρία γκολ και μία κόκκινη. Το ματς ξεκίνησε εφιαλτικά για την Ένωση που δέχτηκε γκολ από τα... αποδυτήρια και έμεινε νωρίς με δέκα παίκτες, αλλά παρά το αριθμητικό μειονέκτημα κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή.
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Βόλος - ΑΕΚ 1-2
  • Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μάνταλος χάνει το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.
  • 42' Μακρινό σουτ του Κορνέ, μπλοκάρει ο Στάνκοβιτς.
  • 38' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-2! Με μία ασύλληπτη απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Τσούμπερ πετυχαίνει ένα πανέμορφο τέρμα και η Ένωση φτάνει στην ολική ανατροπή παρά το αριθμητικό μειονέκτημα.
  • Και κίτρινη κάρτα στον Ασλανίδη.
  • 36' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ, λίγο έξω από την περιοχή.
  • 32' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-1! Ο Ελίασον με μια ωραία σέντρα από εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Γιόνσον, που με μία κεφαλιά νίκησε τον Σιαμπάνη και έφερε το ματς στα ίσια.
  • 25' Συνεχίζει με δέκα παίκτες η Ένωση.
  • Η φάση εξετάζεται από το VAR.
  • 24' Κόκκινη κάρτα στον Μάνταλο! Ο Έλληνας μέσος πήγε πάνω στον Κόμπα με απλωμένο το πόδι του.
  • 22' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ρότα εξαπέλυσε ένα σουτ λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, όμως ο Σιαμπάνης του είπε «όχι» εντυπωσιακά.
  • 19' Ο Μάνταλος γύρισε στον Τσούμπερ, όμως εκείνος έκανε κάκιστο κοντρόλ και χάθηκε μια ευκαιρία για την Ένωση.
  • Διώχνουν οι Θεσσαλοί μετά από το γέμισμα του Μάνταλου.
  • 15' Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλό σημείο.
  • Έκτο σερί ματς που η ΑΕΚ δέχεται πρώτη γκολ! Σε όλα της τα ματς φέτος έχει βρεθεί να κυνηγάει...
  • 8' ΓΚΟΛ για τον Βόλο, 1-0. Ο Μουκουντί έκανε ένα παιδικό λάθος, ουσιαστικά έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Ντέλετιτς και εκείνος με ένα εύστοχο πλασέ έδωσε προβάδισμα στους Θεσσαλούς.
  • 7' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ρότα σημάδεψε την κλειστή γωνία του Σιαμπάνη από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, όμως ο Έλληνας γκολκίπερ απέκρουσε εντυπωσιακά.
  • Μπλοκάρει ο Στάνκοβιτς.
  • 2' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Βόλο με το... καλημέρα.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Απομένουν πέντε λεπτά για τη σέντρα.
  • Η προθέρμανση του Δικεφάλου.
  • Η ΑΕΚ θα έχει στο πλευρό της και τους οπαδούς της απόψε.
  • Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Μανούχος, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Τζήλος.
  • Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Γαλανόπουλος, Γιόνσον, Ελίασον, Τσούμπερ, Μάνταλος, Πόνσε.
  • Η ενδεκάδα του Βόλου: Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Ασλανίδης, Κίτσος, Τσοκάνης, Τρουιγιέ, Κορνέτ, Κομπά, Ντέλετιτς, Μωραϊτης.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 21:30, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1.
  • Η Ένωση έρχεται από τον αποκλεισμό από την Αντβέρπ στο Champions League, αλλά και από την «γκέλα» με τον Πανσερραϊκό και θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό στάδιο.