Σεφτέ στις νίκες ο Άρης εκτός έδρας – Καθάρισε τον Βόλο με Μορόν και Νταρίντα

Αλέξης Σαββόπουλος 21:55 - 11.11.2023 / Ανανεώθηκε: 22:18 - 11.11.2023

Ο Άρης στο πέμπτο ματς μακριά από το σπίτι του λύγισε 2-0 τον Βόλο με γκολ στο δεύτερο ημίχρονο των Μορόν, Νταρίντα κι ανέβηκε στην πέμπτη θέση. Παραμένει ουραγός και σε δύσκολη θέση η ομάδα της Μαγνησίας.

Μια νίκη, που στην οικονομία του πρωταθλήματος μπορεί να αποδειχθεί πολύ σημαντική πήρε ο Άρης, επικρατώντας με 0-2 του Βόλου, βυθίζοντας την ομάδα της Μαγνησίας στην τελευταία θέση.

Η ομάδα του Ακη Μάντζιου, δίχως να εντυπωσιάσει με το παιχνίδι που έπαιξε, προτίμησε την ουσία και τον κυνισμό, προκειμένου να πάρει μια νίκη που χρειαζόταν για να… ρεφάρει την ήττα απο τον Ατρόμητο και να εδραιωθεί στην εξάδα. Αντίθετα ο Βόλος, μετά απο δυο σερί θετικά αποτελέσματα, παραμένει ουραγός στη βαθμολογία και φαίνεται ότι θα έχει μια δύσκολη χρονιά με βασικό στόχο πλέον να σώσει την κατηγορία.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Ηταν μέτριο δίχως πολλές φάσεις και.. αρκετή κουβέντα για τις αποφάσεις του ρέφερι Τσιμεντερίδη και του Σιδηρόπουλου που ήταν στο VAR με πιο χαρακτηριστική την… απίστευτη ακύρωση του γκολ του Μπράμπετς στο 37΄ την οποία ουδείς κατάλαβε. Για την ακρίβεια, έχει προηγηθεί χέρι του Καλογερόπουλου, πριν μπει στη φάση ο Τσέχος στόπερ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισσοροπημένο και σχετικά μοιρασμένο με ελάχιστες φάσεις εκατέρωθεν. Οι δυο ομάδες κυκλοφορούσαν ελεύθερα την μπάλα, έφταναν κοντά στην περιοχή αλλά εκεί, είτε δεν είχαν το καθαρό μυαλό είτε την ποιότητα να απειλήσουν τον αντίπαλο τερματοφυλακα. Ο Βόλος είχε τον έλεγχο στο μισό του 45λεπτου και αντίστοιχα ο Άρης, απο το ημίωρο και μετά κάνοντας και τη φάση που θα συζητηθεί με το ακυρωθέν γκολ.

Ο Αρης στη επανάληψη επέλεξε να δώσει χώρο στον Βόλο και να προσπαθήσει να απειλήσει είτε στο ανοικτό γήπεδο είτε απο μια στημένη μπάλα, όπως και έγινε. Η ομάδα της Μαγνησίας είχε την περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της, αλλά όποτε έβρισκε τον τρόπο να απειλήσει, σταματούσε στον Κουέστα. Αν φυσικά ο Λούνα στο 50΄ ευστοχούσε, στη μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων με το 0-0 στο ματς, τότε ενδεχομένως η εξέλιξη να ήταν διαφορετική.

Απο το 70΄ και μετά η ομάδα του Μπράτσου ανοίχτηκε προκειμένου να βρει το γκολ της ισοφάρισης αφήνοντας πολλούς ελεύθερους χώρους, τους οποίους εκμεταλλεύτηκε ο Άρης και με τη μοναδική καλή στιγμή του Σουλεϊμάνοφ στο ματς (ασιστ στον Νταρίντα) πέτυχε και ένα δεύτερο γκολ που απλοποίησε τα πράγματα και εντέλει του χάρισε και ένα σημαντικό τρίποντο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Η νίκη του Άρη βασίστηκε σε δυο σημεία. Στο γρήγορο γκολ του Μορόν στο δεύτερο ημίχρονο και στην έξυπνη τακτική του Μάντζιου που έδωσε την κατοχή στον Βόλο και όταν οι γηπεδούχοι ανοίχτηκαν και έδωσαν χώρους βρήκε και το δεύτερο γκολ απο τον Νταρίντα που του χάρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Ισπανός μετά απο τρία παιχνίδια αφλογιστίας επέστρεψε στο σκοράρισμα έστω και απο το σημείο του πέναλτι χαρίζοντας ταυτόχρονα και την πρώτη εκτός έδρας νίκη του Άρη στη σεζόν. Ο Μορόν με το γκολ αυτό, πάτησε και στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ με έξι γκολ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Σουλεϊμάνοφ μπορεί να μην έκανε σπουδαίο ματς στο Βόλο, αφού δεν απείλησε σχεδόν καθόλου αλλα η δική του ενέργεια και η ασιστ έδωσε ανάσα δυο τερμάτων στην ομάδα του. Αυτή ήταν η τρίτη φετινή για τον Ρώσο παίκτη.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κόστιτς, Κίτσος, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα (71΄ Μαχαίρας), Γκλάβτσιτς, Τρουιγέ (71΄ Ενγκίν), Μπερτόγλιο (48΄ Κόμπα), Κορνέτ (46' Άλχο), Ντέλετιτς, Γκαρσία.

Άρης (Ακης Μάντζιος):Κουέστα, Μοντόγια, Φατόρε, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτε, Νταρίντα (92’ Ζαμόρα), Πάρντο (81΄ Ζουλ), Σουλεϊμάνοφ (81΄ Κάρλσον), Παναγίδης ( 64΄ Μενέντες), Μορόν.

ΤΟ LIVE

• ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ. Βόλος – Άρης 0-2 με τα γκολ των Μορόν (60’ με πέναλτι) και Νταρίντα (75’).
  • 92' Ο Ζαμόρα στη θέση του Νταρίντα
  • 90' πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις
  • 87' Κίτρινη στον Κάρλσον
  • 81' Σουλεϊμάνοφ και Πάρδο εκτός, Κάρλσον και Ζιλ στη θέση τους
  • Δείτε το 0-1 του Άρη

ΑΛΕΞΗΣ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ: Ο Άρης βρήκε χώρους μετά το 70’ και τιμωρεί τον Βόλο με ένα δεύτερο γκολ που φαίνεται να κλειδώσει τη νίκη

• Εκπληκτική ενέργεια του Σουλεϊμάνοφ από αριστερά, πάσαρε στον Νταρίντα κι αυτός στην κίνηση εκτέλεσε για το 0-2. Καθάρισε το ματς ο Άρης
  • 75' ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛ Ο ΆΡΗΣ!
  • 73' Ο Μορόν πέρασε και τον Κόστιτς, αλλά βγήκε δεξιά και το γύρισμα στη συνέχεια κόπηκε
  • 72' Εκτός Λούνα και Τρουιγέ, μέσα Μαχαίρας και Ένγκιν
  • 64' ο Μενέντεθ στη θέση του Παναγίδη
  • 60' ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ Ο ΆΡΗΣ! Ο Μορόν έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία για το 0-1
  • 59' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΆΡΗ! Και κίτρινη στον Καλογερόπουλο.
  • 58' Ο Τσιμεντερίδης κλήθηκε στο VAR για να δει ένα πάτημα του Καλογερόπουλου στον Μορόν. Τον πάτησε κατά λάθος στα μαρκαρίσματα
  • 54' Ευκαιρία για τον Άρη. Δεξί σουτ του Μορόν κόντραρε στον Άλχο κι έφυγε κόρνερ

ΑΛΕΞΗΣ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ: Ο Βόλος έχει μπει καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο κάνοντας δυο φάσεις με τον Άρη να μην μπορεί μα κρατήσει μπάλα

• 53' Ο Τσοκάνης έστρωσε στον Κόμπα, αυτός σούταρε με το δεξί εντός της μεγάλης περιοχής και μπλόκαρε ο Κουέστα
  • 49' Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο. Ο Κόμπα έστρωσε στον Λούνα κι αυτός από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε δίπλα από το δεξί δοκάρι
  • Δείτε το γκολ του Άρη που ακυρώθηκε. Η μπάλα βρήκε όντως στο χέρι του Μπράμπετς, αλλά νωρίτερα βρήκε επίσης καθαρά στο χέρι του Καλογερόπουλου και υπάρχει πέναλτι
  • 48' Αναγκαστική αλλαγή για τον Βόλο. Ο Κόμπα στη θέση του Μπερτόγλιο
  • 46' Ο Άλχο στη θέση του Κορνέτ για τον Βόλο
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

ΑΛΕΞΗΣ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ: Βράζει ο Άρης για το καθαρό γκολ του Μπράμπετς που ακυρώθηκε αντι να δοθεί πέναλτι στο χέρι το Τρουιγέ

• ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Βόλος-Άρης 0-0
  • 45'+1' Κίτρινη στον Τσοκάνη
  • 42' Ωραία ανάπτυξη του Άρη κι ευκαιρία. Ο Μοντόγια σέντραρε από δεξιά, ο Μορόν έκανε την κεφαλιά, αλλά κόντραρε στον Καλογερόπουλο και κατέληξε κόρνερ

ΑΛΕΞΗΣ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ: Στο ακυρωθέν γκολ του Άρη είναι απορίας άξιον γιατί ο διαιτητής δεν πήγε να το δει και ο ίδιος και αρκέστηκε στην ετυμηγορία του Σιδηρόπουλου

• 39' Μακρινό σουτ του Τρουιγέ μπλόκαρε ο Κουέστα
  • ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΓΚΟΛ. Η μπάλα βρήκε στο δεξί χέρι του Μπράμπετς και δόθηκε επιθετικό φάουλ
  • Σέντρα του Πάρντο από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ' όλους και στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε ο Μπράμπετς
  • 36' ΓΚΟΟΟΛΛΛΛΛ Ο ΆΡΗΣ

ΑΛΕΞΗΣ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ: Απόλυτα ισορροπημένο το παιχνίδι στο πρώτο ημίωρο με τις δυο ομάδες να ψάχνουν τη μια ευκαιρία για γκολ που θα ξεκλειδώσει το ματς

• Έχει πέσει ο ρυθμός μετά το 15'. Παιχνίδι κέντρου χωρίς φάσεις
  • 23' Σέντρα του Παναγίδη από αριστερά, κόντραρε σε κόρνερ

ΑΛΕΞΗΣ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ: Μια μικρή διαφοροποίηση στο πλάνο του Μάντζιου είναι η προώθηση του Νταρίντα μπροστά από τους Βερστράτε και Πάρντο με σκοπό να πατάει περιοχή και να πιέζει την πρώτη μπάλα

• 19' Κίτρινη και στον Γκλάβτσιτς για φάουλ στον Βερστράτε. Με κάρτα και οι δύο μέσοι του Βόλου
  • 18' Κίτρινη στον Τρουιγέ για φάουλ με το χέρι στον Σουλεϊμάνοφ

ΑΛΕΞΗΣ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ: Στα πρώτα λεπτά φαίνεται μια διάθεση να πάρει πρωτοβουλίες ο Μορόν που ήταν μέτριος στα τελευταία παιχνίδια του Αρη

• Στο ματς που είναι σ' εξέλιξη Ατρόμητος-Πανσερραϊκός 0-1 στο 40'
  • 9' Καλός ο ρυθμός στο ματς, αλλά χωρίς φάσεις
  • 4' κεφαλιά του Γκαρσία έφυγε άουτ
  • Σέντρα στο ματς
  • Να θυμίσουμε ότι ο Βόλος με έξι βαθμούς είναι τελευταίος μαζί με τον Παναιτωλικό, ενώ ο Άρης ισοβαθμεί στους 14 στην έκτη θέση με τον ΟΦΗ.
  • Δεν υπάρχουν φίλοι του Άρη στο Πανθεσσαλικό, αφού ο Βόλος δεν έδωσε εισιτήρια.
  • Διαιτητές: Σταύρος Τσιμεντερίδης, Κωνσταντίνος Στάικος, Αχιλλέας Νίκζας 4ος Διαιτητής: Μιχαήλ Ματσούκας
  • Η ενδεκάδα του Άρη: Κουέστα, Μπράμπετς, Φατόρε, Φερράρι, Πάρδο, Νταρίντα, Βερστράτε, Σουλεϊμάνοφ, Μοντόγια, Παναγίδης, Μορόν.
  • Η ενδεκάδα του Βόλου: Κόστιτς, Κίτσος, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα, Γκλάβτσιτς, Τρουιγέ, Μπερτόγλιο, Κορνέτ, Ντέλετιτς, Γκαρσία.