Δεν χαμογέλασε κανείς στη ματσάρα της Κρήτης

Άγγελος Φραγκισκάτος 19:24 - 11.11.2023 / Ανανεώθηκε: 19:50 - 11.11.2023

ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στη ματσάρα της Κρήτης, για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στη ματσάρα της Κρήτης. Η ομάδα του Θανάση Στάικου αναδείχθηκε ισόπαλοι με 1-1 κόντρα στον ΟΦΗ, για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Οι Ηπειρώτες βρίσκονται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 7 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ είναι στην 7η θέση της κατάταξης με 14 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, καθώς βρήκαν δίχτυα μόλις στα 35 δευτερόλεπτα. Ο Ριέρα από δεξιά έκανε το γύρισμα, η μπάλα στρώθηκε στον Μαρινάκη κι αυτός από το ύψος του πέναλτι με δεξί σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Οι Κρητικοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.

Στο 11ο λεπτό ο Μεγιάδο έκανε τη μακρινή μπαλιά, ο Ντίκο κινήθηκε στον χώρο, όμως ο Κλέιμαν βγήκε την κατάλληλη στιγμή και μπλόκαρε για να κρατήσει το 1-0. Τέσσερα λεπτά μετά ο Ντίκο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σόρια, βγήκε σε θέση τετ- α- τετ με τον Κλέιμαν, τον οποίο πέρασε, πλάσαρε, αλλά απέκρουσε πάνω στην γραμμή ο Εραμούσπε

Ωστόσο ο ΠΑΣ στο 18ο λεπτό είχε δοκάρι με τον Εραμούσπε. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αργεντινός αμυντικός με καταπληκτική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Μπάουμαν

Η ομάδα του Θανάση Στάικου έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσια όμως δεν τα κατάφερε. Στο 43ο λεπτό ο Σόρια βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Μπάουμαν, αλλά ο τερματοφύλακας των Κρητικών τον σταμάτησε με το δεξί του πόδι. Τρία λεπτά μετά ο Τζίμας πήρε τη κεφαλιά, ο Παμλίδης έκανε την προβολή από κοντά, ωστόσο η μπάλα πέρασε αόυτ.

Στην επανάληψη ο «Άγιαξ της Ηπείρου» ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Κρητικούς. Στο 51ο λεπτό οι Ηπειρώτες έχασαν διπλή ευκαιρία. Ο Μπαλάν έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Μπάουμαν απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια ο Τζίμας πήρε το ριμπάουντ, αλλά αστόχησε.

Στο 67ο λεπτό ο Ροσέρο έκανε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, ο Παμλίδης πήρε την κεφαλιά, ο Μπάουμαν απέκρουσε εντυπωσιακά για να κρατήσει το 1-0 των Κρητικών.

Ωστόσο το γκολ της ισοφάρισης για τον ΠΑΣ ήρθε στο 86ο λεπτό. Ο Σόρια έκανε το γέμισμα στην περιοχή και στο δεύτερο δοκάρι ο Εραμούσπε πήρε την κεφαλιά για να διαμορφώσει το τελικό 1-1.

Οι ενδεκάδες

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας, 5-3-2): Μπάουμαν – Μαρινάκης (71’ Λάρσον), Βούρος, Λαμπρόπουλος (90’ Γιαννούλης), Πασαλίδης, Θοράρινσον - Μεγιάδο, Γκεγέγκος, Ριέρα (Μοσκέρα46’ Μοσκέρα) - Φελίπε, Ντίκο (61’ Νέιρα)

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος, 4-2-3-1): Κλέιμαν - Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης - Καραχάλιος, Ριένστρα – Τζίνο (46’ Ροσέρο), Παμλίδης, Τζίμας – Μπάλαν

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 11ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ (12ης) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Θυμηθείτε το live του αγώνα

• Τέλος στο ματς, ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1.
  • Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 90' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Γιαννούλης στη θέση του Λαμπρόπουλου.
  • 89' Ο ΠΑΣ Γιάννινα βρήκε δίχτυα με τον Μπάλαν, όμως το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ.
  • 86' ΓΚΟΟΟΛ για τον Εραμούσπε. Ο Σόρια έκανε το γέμισμα στην περιοχή και στο δεύτερο δοκάρι ο Εραμούσπε πήρε την κεφαλιά για να φέρει το ματς στα ίσια.
  • 83' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Λάρσον έκανε το γέμισμα, όμως η κεφαλιά του Θοράρινσον μέσα από τη περιοχή ήταν άστοχη.
  • 80' Ο Τζίμας έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • 79' Κίτρινη κάρτα στον Νέιρα.
  • 77' Ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Σόρια έκανε το γέμισμα, ο Τζίμας πλάσαρε από κοντά, όμως ο Μπάουμαν έκανε μία εντυπωσιακή επέμβαση.
  • 72 Κίτρινη κάρτα στον Βούρο για φάουλ στον Τζίμα.
  • 71' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Λάρσον στη θέση του Μαρινάκη.
  • 67' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ροσέρο έκανε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, ο Παμλίδης πήρε την κεφαλιά, ο Μπάουμαν απέκρουσε εντυπωσιακά για να κρατήσει το 1-0 των Κρητικών.
  • 65' Ο Ροσέρο έκανε τη κεφαλιά από πλάγια θέση, αλλά ο Μπάουμαν μπλόκαρε.
  • 61' Στη θέση του Ντίκο ο Νέιρα για τον ΟΦΗ.
  • 60' Κίτρινη κάρτα στον Εραμούσπε για μαρκάρισμα πάνω στον Μοσκέρα.
  • Η ομάδα του Θανάση Στάικου έχει τον έλεγχο και τις πρωτοβουλίες του δεύτερου μέρους.
  • 58' Καλή στιγμή για τους Ηπειρώτες. Ο Σόρια έκανε το γέμισμα, αλλά η σκαστή κεφαλιά του Παμλίδη, πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μπάουμαν.
  • 55' Οι παίκτες των Κρητικών βγήκαν στην αντεπίθεση, όμως το σουτ του Μοσκέρα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν.
  • 51 Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Μπαλάν έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Μπάουμαν απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια ο Τζίμας πήρε το ριμπάουντ, αλλά αστόχησε.
  • 48' Ο Μεγιάδο έδωσε στον Μαρινάκη, εκείνος έκανε τη σέντρα από τα πλάγια, αλλά ο Παντελάκης έδιωξε με τάκλιν.
©Intime
  • Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις, ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0.
  • 43' Ακόμη μία καλή ευκαιρία για τους Ηπειρώτες. Ο Σόρια έκανε τη σέντρα, ο Τζίμας πήρε τη κεφαλιά, ο Παμλίδης έκανε την προβολή από κοντά, όμως η μπάλα πέρασε αόυτ.
  • 40' Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Σόρια βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Μπάουμαν, αλλά ο τερματοφύλακας των Κρητικών τον σταμάτησε με το δεξί του πόδι.
  • Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους.
  • Ο Σόρια το εκτέλεσε, αλλά ο Μπάουμαν μπλόκαρε.
©Intime
  • 32' Φάουλ για τους Ηπειρώτες.
  • 29' Ο Μπάλαν έκανε το σουτ, όμως ο Μπάουμαν μπλόκαρε σταθερά. Ωστόσο η φάση ακυρώθηκε για οφσάιντ.
  • 24' Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει βγει μπροστά και πιέζει, προκειμένου να βρει το γκολ της ισοφάρισης.
  • 21' Κίτρινη κάρτα για τον Τζίμα.
  • 20' Ο Ριέρα έκανε το γέμισμα, όμως ο Τσαούσης απομάκρυνε τη μπάλα.
  • 18' Δοκάρι για τον ΠΑΣ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Εραμούσπε με καταπληκτική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Μπάουμαν.
  • 16' Ο Φελίπε πήρε τη κεφαλιά μέσα στη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε για λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν.
  • Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Ντίκο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σόρια, βγήκε σε θέση τετ- α- τετ με τον Κλέιμαν, τον οποίο πέρασε, πλάσαρε, αλλά απέκρουσε πάνω στην γραμμή ο Εραμούσπε.
  • Οι Κρητικοί έχουν επιβάλει τον ρυθμό τους, χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΠΑΣ Γιάννινα.
  • 11' Ο Μεγιάδο έκανε τη μακρινή μπαλιά, ο Ντίκο κινήθηκε στον χώρο, όμως ο Κλέιμαν βγήκε την κατάλληλη στιγμή και μπλόκαρε για να κρατήσει το 1-0.
  • 7' Ο Μαρινάκης έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, αλλά η κεφαλιά του Ντίκο πέρασε άουτ.
  • 6' Ο Μεγιάδο βρήκε τον Ριέρα μέσα στη περιοχή, όμως ο Εραμούσπε απομάκρυνε την τελευταία στιγμή.
  • Η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο το ματς και πήρε από πολύ νωρίς το προβάδισμα.
  • Ο Ριέρα έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, ο Φελίπε σούταρε και βρήκε στα σώματα των παικτών του ΠΑΣ, ο Μαρινάκης ακολούθησε και σούταρε από κοντά για να κάνει το 1-0 για τους Κρητικούς.
  • 1' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΟΦΗ.
  • Σέντρα στο ματς.
  • Οι δύο ομάδες έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Η ομάδα του Θανάση Στάικου βρίσκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 6 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ είναι στην 7η θέση με 13 πόντους.
  • Στον πάγκο για τους Ηπειρώτες οι: Αθανασίου, Γκάρο, Μπορταγκαράι, Ροσέρο, Λιάσος, Μπακαδήμας, Κιάκος, Πανάγου, Λώλης.
  • Στον πάγκο για τον ΟΦΗ οι: Σωτηρίου, Χριστογεώργος, Λάρσον, Γιαννούλης, Νέιρα, Αποστολάκης, Μοσκέρα, Σημαντηράκης.
  • ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος, 4-2-3-1): Κλέιμαν - Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης - Καραχάλιος, Ριένστρα - Τζίνο, Παμλίδης, Τζίμας - Μπάλαν
  • ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας, 5-3-2): Μπάουμαν - Μαρινάκης, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Πασαλίδης, Θοράρινσον - Μεγιάδο, Γκεγέγκος, Ριέρα - Φελίπε, Ντίκο
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων:
  • Από την άλλη πλευρά οι Κρητικοί θα ψάξουν το θετικό αποτέλεσμα όντας γηπεδούχοι, το οποίο θα τους κρατήσει στη πρώτη οκτάδα του ελληνικού πρωταθλήματος.
  • Σέντρα στις 17:30, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sports 2.
  • Οι Ηπειρώτες καλούνται να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα, μετά από την ισοπαλία στους «Ζωσιμάδες» κόντρα στο Βόλο.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Κρήτη, για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Super League.