ΠΑΟΚάρα με ανατροπή στο Ελσίνκι!

Ελσίνκι - ΠΑΟΚ

Μάνος Τσαλγατίδης 21:47 - 21.09.2023 / Ανανεώθηκε: 21:33 - 26.10.2023

Τα είδε όλα, αλλά τα πήρε και όλα! Ο ΠΑΟΚ μπορεί να μπήκε υπνωτισμένος και αμήχανος στον ιδιαίτερο αγωνιστικό χώρο της έδρας της Ελσίνκι, «Bolt Arena», αλλά με σπουδαία ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε 3-2 μέσα στη Φινλανδία!

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-3 της Ελσίνκι στη Φινλανδία και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του για τους ομίλους του Conference League. Oι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 36΄από κεφαλιά του Μπαντέ, αλλά Κουλιεράκης στο 55΄, Ντεσπόντοφ στο 82΄ και Μπράντον στο 94΄ έδωσαν τη νίκη! Η Ελσίνκι μείωσε στο 96΄ με πέναλτι του Ραντούλοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς με στόχο να κάνει το παιχνίδι του και να επιβάλλει τον ρυθμό του και να πιέσει την Ελσίνκι. Ωστόσο, ο παράγοντας πλαστικός τάπητας φάνηκε από νωρίς πως θα δυσκόλευε τον Δικέφαλο. Αρκετά άσχημα κοντρόλ και χαμένες πάσες από τους παίκτες του Λουτσέσκου, που προσπαθούσαν να συνηθίσουν αυτή τη νέα συνθήκη για αυτούς. Οι γηπεδούχοι έδειχναν πως το πλάνο τους ήταν απλό. Θέλησαν να εκμεταλλευτούν τα λάθη του ΠΑΟΚ και με διαγώνιες μεταβιβάσεις να φύγουν στην κόντρα επίθεση. Ωστόσο, η αμυντική γραμμή του Δικεφάλου ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη (αρχικά) και δεν έδινε δικαιώματα.

Στο 12ο λεπτό σε μια ανύποπτη φάση, ο κίπερ της Ελσίνκι, Μάενπα τραυματίστηκε σοβαρά. Το πόδι του κόλλησε κάτω στον τάπητα, το σώμα του γύρισε και το γόνατο του έπαθε ζημιά. Έτσι στο 13΄ πέρασε στη θέση του ο Όστ. Η πρώτη φάση για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 19΄. Η μπάλα στρώθηκε στον Σβαμπ έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του Αυστριακού ήταν απελπιστικά άστοχο.

Δύο λεπτά αργότερα η Ελσίνκι λίγο έλειψε να σκοράρει. Ο Σοΐρι εκτέλεσε κόρνερ και ο Ραντούλοβιτς με γυριστό από τη μικρή περιοχή και χωρίς παίκτη του ΠΑΟΚ πάνω του αστόχησε. Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι έκανε... κοιλιά με τον ΠΑΟΚ να εγκλωβίζεται και να μην μπορεί να δημιουργήσει. Κάπως έτσι η Ελσίνκι αναθάρρησε και πήρε μέτρα στο γήπεδο. Στο 32΄ ο Σοΐρι βρέθηκε απέναντι από τον Κοτάρσκι, με τον Κροάτη να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο Λίνγκμαν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τσιγγάρας έχασε τον Μπαντέ και αυτός με κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο Δικέφαλος μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν κατάφερε να απειλήσει έχοντας προβληματική εικόνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έμοιαζε αλλαγμένος, ειδικά στο ξεκίνημα αυτού. Ο Δικέφαλος μπήκε αγριεμένος και απείλησε στο 46΄ με το δυνατό σουτ του Ντεσπόντιοφ, που απέκρουσε ο Οστ με δυσκολία σε κόρνερ. Από αυτό το κόρνερ προήλθε το δοκάρι των «ασπρόμαυρων», καθώς ο Έκονγκ είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο.

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ είχε ανέβει πολύ ψηλά και η Ελσίνκι παραλίγο να διπλασιάσει τα τέρματα της, όταν στο 49΄ Ραντούλοβιτς στην κόντρα επίθεση σημάδεψε το δοκάρι του Κοτάρσκι, με τον Κροάτη ένα λεπτό αργότερα να αποκρούει σουτ του ίδιου παίκτη με τα πόδια. Ο Δικέφαλος έριξε και άλλη προειδοποιητική βολή με τον κεραυνό του Σβαμπ, που απέκρουσε ο αντίπαλος κίπερ. Ο Αυστριακός στο 49΄ είχε και άλλη φάση με δυνατή κεφαλιά, αλλά ο Οστ απέκρουσε ξανά.

Στο 55ο λεπτό όμως ο κίπερ της Ελσίνκι δεν είχε απάντηση. Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε φάουλ και ο Κουλιεράκης με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Από εκεί και έπειτα ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι και συνεχώς δημιουργούσε καταστάσεις. Ο Λουτσέσκου θέλησε να δώσει φρεσκάδα στην μεσοεπιθετική του γραμμή και έριξε στο παιχνίδι τους Τάισον, Κωνσταντέλια και Μπράντον. Στο 77΄ ο Κωνσταντέλιας βρήκε τον Ντεσπόντοφ στην περιοχή, αλλά το σουτ του Βούλγαρου πέρασε άουτ.

Ωστόσο στο 81ο λεπτό ο Ντεσπόντοφ δεν αστόχησε! Ο Μπάμπα σέντραρε και ο Βούλγαρος με τεχνικό-τυχερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ελσίνκι κάνοντας το 1-2. Ο ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε εκεί όμως! Στο 94΄ ο Τάισον βρήκε τον Μπράντον στην περιοχή και αυτός από κοντά έκανε το 1-3!

Στο 96΄ ο Ρουμάνος διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Ελσίνκι ο Ραντούλοβιτς το εκτέλεσε και έκανε το 2-3. Από εκεί και έπειτα ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη για την ευρωπαϊκή του πορεία.

Ελσίνκι: Μάενπα (12΄ Οστ), Τοΐβιο, Ντα Γκράσα, Ραϊτάλα, Σοΐρι, Κανελλόπουλος (76΄Πάανεν), Λίνγκμαν, Χαμαλάινεν (61΄Κέσκινεν), Χετεμάι (61΄ Τανάκα), Μπαντέ (61΄Μπενίσαν) και Ραντούλοβιτς

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (67΄ Οζντόεφ), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς (67΄Τάισον), Ντεσπόντοφ (85΄ Βιεϊρίνια), Μουργκ (74΄ Κωνσταντέλιας) και Σαμάτα (74΄ Μπράνον)

Δείτε εδώ το live του ματς:

• Λήξη στο ματς (2-3).
  • ΓΚΟΛ μειώνει η Ελσίνκι σε 2-3 με τον Ραντούλοβιτς.
  • Πέναλτι για τους Φινλανδούς έπειτα από χέρι του Εκόνγκ.
  • Εξετάζεται το var για πιθανότητα πέναλτι υπέρ της Ελσίνκι.
  • Ο Τάισον έφυγε στην αντεπίθεση από τα δεξιά και σέρβιρε στον Τόμας, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-3.
  • Κλειδώνει τη νίκη ο Δικέφαλος.
  • ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ στο 90+4 (1-3).
  • Έξι θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Μετά το γκολ στο ντεμπούτο του απέναντι στον Άρη το οποίο ακυρώθηκε, ο Βούλγαρος πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τα «ασπρόμαυρα».
  • Η φάση πέρασε κι από τον έλεγχο του VAR. Μετράει κανονικά.
  • Ο Μπάμπα έκανε το γύρισμα από τα αριστερά για τον Ντεσπόντοφ, με τον Βούλγαρο να εκτελεί στην κίνηση και να βάζει μπροστά στο σκορ τον Δικέφαλο.
  • ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ στο 81ο λεπτό (1-2).
  • Γύρισμα του Κωνσταντέλια από τα δεξιά στο 77΄, εκτέλεση στην κίνηση από τον Ντεσπόντοφ με την μπάλα να φεύγει άουτ.
  • Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει την πίεση, ωστόσο δεν έχει βρει το πολυπόθητο δεύτερο γκολ.
  • Έχουμε μπει στο 70ο λεπτό του ματς και το 1-1 παραμένει.
  • Η Άιντραχτ προηγείται με 2-1 κόντρα στην Αμπερντίν, χάρη στο γκολ του Κοχ.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ έχει μπει δυνατά στο δεύτερο μέρος και δεν θυμίζει σε τίποτα τον ΠΑΟΚ του πρώτου μέρους.

• Φάουλ για τον ΠΑΟΚ, άστοχη η κεφαλιά του Κουλιεράκη στο 62΄.
  • Καρέ ευκαιριών για τους ασπρόμαυρους. Ο Σβαμπ δοκίμασε το σουτ στο 59ο λεπτό από καλή θέση, παραχώρησε σε κόρνερ ο Οστ.
  • Πιέζει η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου για την ολική ανατροπή.
  • Ο Δικέφαλος μπήκε δυναμικά στην επανάληψη, έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και το βρήκε με τον Έλληνα διεθνή αμυντικό.
  • Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και ο Κουλιεράκης με μία καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
  • ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ στο 55ο λεπτό (1-1).
  • Νέα φάση για τους γηπεδούχους. Φοβερή προσπάθεια Ραντούλοβιτς μέσα στην περιοχή, σταμάτησε με τα πόδια το σουτ του ο Κοτάρσκι.
  • Απίστευτος ρυθμός σε αυτά τα πρώτα λεπτά στο δεύτερο μέρος.
  • Ο Ραντούλοβιτς έφυγε ιδανικά στην αντεπίθεση στο 50΄, ωστόσο στάθηκε άτυχος καθώς το πλασέ του κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Κοτάρσκι.
  • ΔΟΚΑΡΙ για την Ελσίνκι.
  • Ο Οστ έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Σβαμπ.
  • Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο 49ο λεπτό.
  • Ο Εκόνγκ πήρε την κεφαλιά, η οποία κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι στο 47ο λεπτό.
  • ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ στο 47ο λεπτό.
  • Η μπάλα στρώθηκε στον Ντεσπόντοφ στο σημείο του πέναλτι, με τον Βούλγαρο να εκτελεί και τον Οστ να δηλώνει παρών.
  • Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με το... καλημέρα στην επανάληψη.
  • Έναρξη στο δεύτερο μέρος.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ ήταν προβληματικός στο πρώτο μέρος. Άγευστος και άοσμος. Σίγουρα χρειάζεται βελτίωση και ειδικά επιθετικά.

• Λήξη στο πρώτο μέρος (1-0).
  • Ο Χετεμάι έκανε την επικίνδυνη σέντρα από τα δεξιά για τον Χαμαλάινεν, ωστόσο η επιστροφή του Ζίβκοβιτς στην άμυνα οδήγησε την Ελσίνκι σε ακόμη ένα κόρνερ.
  • Ο Σβαμπ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η μπάλα βρήκε το τείχος και δεν αιφνιδίασε τον Οστ.
  • Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Πρώτη μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ στο 40΄. Ο Ντεσπόντοφ δοκίμασε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε.
  • Ο ΠΑΟΚ καλείται να δείξει αντίδραση πλέον.
  • Ο Λίνγκμαν ήταν ο εκτελεστής του κόρνερ.
  • Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπαντέ κέρδισε τους πάντες στην εναέρια μονομαχία και με το κεφάλι άνοιξε το σκορ στο ματς.
  • ΓΚΟΛ για την Ελσίνκι στο 35΄ (1-0).
  • Ο Κοτάρσκι έβαλε «στοπ» στο σουτ του Ραντούλοβιτς από τα πλάγια.
  • Μεγάλη ευκαιρία για την Ελσίνκι στο 35ο λεπτό.
  • Ο Δικέφαλος ψάχνει το γκολ που θα του δώσει το προβάδισμα, αλλά μέχρι στιγμής τα βρίσκει... σκούρα στο επιθετικό κομμάτι.
  • Συμπληρώθηκε το πρώτο μισάωρο. Το 0-0 παραμένει.
  • Ο Κοτάρσκι έφτασε κοντά στο λάθος, ωστόσο κατάφερε να διώξει την μπάλα τελευταία στιγμή.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ για την ώρα μοιάζει εγκλωβισμένος και δεν μπορεί να δημιουργήσει, αλλά και να απειλήσει.

• Ο Κουλιεράκης δοκίμασε το σουτ από μακρινή απόσταση στο 28ο λεπτό, με τον Οστ να μην ανησυχεί.
  • Η Αμπερντίν έφερε το ματς στα ίσα στην Φρανκφούρτη με τον Πολβάρα (1-1).
  • Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ στο 24΄, έδιωξαν έγκαιρα οι Φινλανδοί.
  • Πρώτη φάση για την Ελσίνκι στο 21ο λεπτό. Ο Ραντούλοβιτς έπιασε το βολέ από καλή θέση, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.
  • Ο Σβαμπ πήρε το ριμπάουντ έπειτα από σέντρα του Ζίβκοβιτς στο 19ο λεπτό, όμως δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε και αστόχησε.
  • Ο Δικέφαλος έχει την υπεροχή, ωστόσο χωρίς ουσία μέχρι στιγμής.
  • Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο στο ματς με το 0-0 να παραμένει.
  • Στο άλλο ματς του ομίλου, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης άνοιξε το σκορ απέναντι στην Αμπερντίν (1-0) χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρμούς (11').

Mάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ είναι η ποιοτικότερη ομάδα στο γήπεδο και αυτό φαίνεται, αλλά ακόμα δεν συνήθισε τον συνθετικό τάπητα.

• Ο Οστ είναι αυτός που παίρνει τη θέση του Μαένπα, στο 13ο λεπτό.
  • Μετά από διώξιμο της μπάλας βρέθηκε στο χορτάρι και οι συμπαίκτες του έδειξαν με νόημα πως δεν μπορεί να συνεχίσει στο ματς.
  • Ο Μαένπα βρίσκεται πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο κι όπως όλα δείχνουν θα πραγματοποιηθεί αναγκαστική αλλαγή.
  • Ο γκολκίπερ της Ελσίνκι δείχνει να αντιμετωπίζει πρόβλημα.
  • Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου πιέζει ψηλά σε αυτά τα πρώτα λεπτά, ωστόσο δεν έχει απειλήσει μέχρι στιγμής.
  • Πέρασε ανεκμετάλλευτο.
  • Κόρνερ για την Ελσίνκι στο 4ο λεπτό, έπειτα από διώξιμο του Σβαμπ.
  • Σέντρα στο ματς.
  • Πραγματοποιήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα των φυσικών καταστροφών σε Μαρόκο και Λιβύη.
  • Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα να αρχίσει το ματς.
  • Το ζέσταμα των δύο ομάδων έχει ολοκληρωθεί κι από στιγμή σε στιγμή θα έχουμε σέντρα.
  • «Ασπρόμαυρη» η Σκωτία: Εκατοντάδες οπαδοί του ΠΑΟΚ έχουν πάρει τη θέση τους στο γήπεδο της Αμπερντίν.
  • Να σημειωθεί πως το γήπεδο της Ελσίνκι έχει πλαστικό χλοοτάπητα λόγω του καιρού στη Φινλανδία.
  • Οι φίλοι του ΠΑΟΚ έχουν πάρει τη θέση τους στις εξέδρες.
  • Διαιτητής: Μάριαν Αλεξάντρου Μπάρμπου (Ρουμανία)
    Βοηθοί: Μιχάι Μαρίκα, Ίμρε Λάζλο Μπούσι
    Τέταρτος: Σεμπάστιαν Κολτέσκου
    VAR: Κάταλιν Πόπε
    AVAR: Αντρέι Τσιβουλέτε
  • Στον πάγκο για τους Φινλανδούς είναι οι: Οστ, Ράμουλα, Ογλιλα, Χόστικα, Φιλίπ, Ρίσκι, Κέσκινεν, Πάανεν, Μπενισάν, Ολουσάνια, Τανάκα, Πέτερσον.
  • Στον «ασπρόμαυρο» πάγκο είναι οι: Ζίβκοβιτς, Μιχαηλίδης, Κωνσταντέλιας, Μεϊτέ, Τάισον, Λύρατζης, Βιεϊρίνια, Οζντόεφ, Βρακάς, Ράφα Σοάρες, Μπράντον και Τζίμας.
  • Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Ντεσπόντοφ, Μουργκ και Σαμάτα

Η ενδεκάδα της Ελσίνκι: Μάενπα, Τοΐβιο, Ντα Γκράσα, Ραϊτάλα, Σοΐρι, Κανελλόπουλος, Λίνγκμαν, Χαμαλάινεν, Χετεμάι, Μπαντέ και Ραντούλοβιτς
  • Οι... αχώριστοι φίλοι Τάισον και Βιεϊρίνια έχουν κάνει την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Βροντερό παρών επίσης αναμένεται να δώσουν απόψε στην Bolt Arena κι αρκετοί φίλοι του Δικεφάλου, οι οποίοι ταξίδεψαν από διάφορες περιοχές για να στηρίξουν τους «ασπρόμαυρους».
  • Στην αντίπερα όχθη, η Ελσίνκι προέρχεται από νίκη κόντρα στην Ίντερ Τούρκου (2-0), στο πλαίσιο των play offs του πρωταθλήματος Φινλανδίας.
  • Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από τη «λευκή» ισοπαλία στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κόντρα στον Άρη (0-0), με το σύνολο του Ρουμάνου τεχνικού να ψάχνει την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα.
  • Από την άλλη πλευρά, η πρωταθλήτρια Φινλανδίας «υποβιβάστηκε» κατά δύο διοργανώσεις, για να βρεθεί στο δρόμο του ΠΑΟΚ. Στα προκριματικά του UEFA Champions League, αρχικά ξεπέρασε το εμπόδιο της Λάρνε, αλλά αυτό της Μόλντε ήταν πολύ ψηλό. Στο UEFA Europa League δεν είχε τύχη κόντρα στην Καραμπάγκ, ενώ στα Play Off του UEFA Europa Conference League απέκλεισε τη Φαρούλ.
  • Οι ασπρόμαυροι πήραν την πρόκριση για τους ομίλους του Conference League, έπειτα από ένα εκπληκτικό καλοκαίρι. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου μέτρησε τρεις συνεχόμενες προκρίσεις στα προκριματικά κόντρα σε Μπεϊτάρ, Χάιντουκ και Χαρτς.
  • Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρίσκεται στον 7ο όμιλο, ενώ το άλλο ματς ανάμεσα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης και την Αμπερντίν είναι προγραμματισμένο για την ίδια ώρα (19:45).
  • Η σέντρα του ματς είναι προγραμματισμένη για τις 19:45.
  • Ο Δικέφαλος του Βορρά ταξίδεψε στη Φινλανδία και θα τεθεί αντιμέτωπος με την Ελσίνκι, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League.
  • Μαζί θα παρακολουθήσουμε παρέα την πρεμιέρα του ΠΑΟΚ, σε σχόλιο του Μάνου Τσαλγατίδη.
  • Καλησπέρα φίλες και φίλοι του Sportal.