Η Μίλαν «καθάρισε» την Έμπολι και εδραιώθηκε στη πρώτη τριάδα

©Photo by Gabriele Maltinti/Getty Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 16:20 - 07.01.2024 / Ανανεώθηκε: 16:25 - 07.01.2024

Η αναμέτρηση της Μίλαν με την Έμπολι ολοκληρώθηκε σε υγιεινό περίπατο, καθώς οι «ροσονέρι» επικράτησαν με 3-0 και εδραιώθηκαν στην πρώτη τριάδα της Serie A.

Συνέχεια στο εντυπωσιακό της σερί έδωσε η Μίλαν, η οποία επιβλήθηκε εκτός έδρας επί της Έμπολι με 3-0, για τη 19η αγωνιστική της Serie A.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι βρίσκεται στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 39 βαθμούς, ενώ η Έμπολι είναι στη 19η θέση με μόλις 13 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο ματς και πήραν το προβάδισμα μόλις στο 11ο λεπτό με τον Ρούμπεν Λόφτους Τσικ. Ο Ράφαελ Λεάο βρήκε τον Άγγλο διεθνή και εκείνος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της Μίλαν

Το σύνολο του Στέφανο Πιόλι συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο 31ο λεπτό πήρε αέρα δύο τερμάτων με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ολιβιέ Ζιρού. Το τελικό 3-0 για τους «ροσονέρι» διαμόρφωσε ο Τραορέ, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τους Μιλανέζους.