Στα τελικά του Euro η Αλβανία παρά την ισοπαλία - Έμεινε «ζωντανό» το Καζακστάν με τη νίκη επί του Σαν Μαρίνο

Δημήτρης Χούπης 20:57 - 17.11.2023 / Ανανεώθηκε: 21:00 - 17.11.2023

Η Αλβανία πήρε τον βαθμό κόντρα στη Μολδαβία (1-1) και παράλληλα εξασφάλισε το εισιτήριο για το Euro 2024. Το Καζακστάν λίγο νωρίτερα επικράτησε με 3-1 του Σαν Μαρίνο και παραμένει «ζωντανό» για την υπόθεση πρόκριση.

Αλβανία και Μολδαβία έμειναν στο 1-1, αλλά οι Αλβανοί χάρη σε αυτόν τον βαθμό εξασφάλισαν από σήμερα (17/11) το εισιτήριο για τα τελικά του Euro 2024

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, με την Αλβανία να έχει την κατοχή αλλά η Μολδαβία είχε παραπάνω ευκαιρίες. Ωστόσο στο 25' ο Τσικαλέσι από το σημείο του πέναλτι έκανε το 1-0. Ωστόσο οι γηπεδούχοι στο 87ο λεπτό ο Μπαμπόγκλο έκανε το 1-1.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ - ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ 4-0

Η Φινλανδία επικράτησε με άνεση με 3-0 της Βορείου Ιρλανδίας στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 42ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Ο Πογιάνχαλο από τα έντεκα βήματα έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Χάκανς πέτυχε και δεύτερο τέρμα για τη Φινλανδία, ο οποίος μετά από ασίστ του Καμαρά έκανε το 2-0. Το 3-0 το έκανε ο Τέεμου Πούκι, ενώ το τελικό 4-0 το διαμόρφωσε ο Λουντ.

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ - ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ 3-1

Το Καζακστάν πήρε τη νίκη απέναντι στο Σαν Μαρίνο με 3-1 και έμεινε ζωντανό για την πρόκριση στα τελικά του Euro 2024. Το σκορ για τους Καζάκους το άνοιξε ο Τσεσνόκοφ στο 19ο λεπτό και ο ίδιος στο 51' έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Ο Φραντσιόσι στο 60' μείωσε σε 2-1, αλλά ο Αϊμπέντοφ στο 90+2' διαμόρφωσε το τελικό 3-1 από το σημείο του πέναλτι.