«Σόκαρε» την Μπράγκα η Καραμπάγκ με τεσσάρα, «καθάρισε» τη Ρεν η Μίλαν!

Photo by Diogo Cardoso/Getty Images

Πάνος Κορομηλάς 23:57 - 15.02.2024 / Ανανεώθηκε: 00:15 - 16.02.2024

Με μία σπουδαία εμφάνιση στην Πορτογαλία η Καραμπάγκ επικράτησε 4-2 της Μπράγκα και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης, ενώ το εισιτήριο για τους «16» αγκάλιασε ήδη η Μίλαν, η οποία νίκησε 3-0 τη Ρεν.

Ποδοσφαιρική παράσταση στην Πορτογαλία από την Καραμπάγκ! Οι Αζέροι πραγματοποίησαν μία μεγάλη εμφάνιση, πανηγύρισαν τη νίκη με 4-2 επί της Μπράγκα και πήραν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τους «16» του Europa League.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Γιάνκοβιτς, όμως είχε απάντηση η ομάδα του Αρτούρ Χόρχε είχε απάντηση στο 44' με τον Μπάνθα και έγραψε το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη όμως ξεκίνησε ο εφιάλτης για τους Πορτογάλους. Στο 54' έγινε η αρχή, όταν ο Ζουμπίρ έκανε το 1-2. Έπειτα από 11 λεπτά ο Μπενζιά σημείωσε το 1-3, ενώ στο 69' ο Ζουνίνιο έδωσε διαστάσεις θριάμβου, κάνοντας το 1-4. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Μπράγκα ήταν να το... μαζέψει, με τον Μουτίνιο να διαμορφώνει το τελικό 2-4 με γκολ από την άσπρη βούλα στο 90+1'.

Την ίδια ώρα η Μίλαν «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση από την πρώτη αναμέτρηση, παίρνοντας τη νίκη επί της Ρεν με 3-0 στο «Σαν Σίρο».

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους «ροσονέρι» ο Λόφτους Τσικ, ο οποίος πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του Στέφανο Πιόλι (32', 47'). Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Λεάο και έδωσε στη Μίλαν ουσιαστικά το εισιτήριο για τους «16» από το πρώτο παιχνίδι.

Επιπλέον, η Μπενφίκα με γκολ του Ντι Μαρία στο 90+8' από την άσπρη βούλα επικράτησε 2-1 της Τουλούζ, ενώ Λανς και Φράιμπουργκ ήρθαν ισόπαλες με 0-0.