Νίκη Ευρώπης για τη Φιορεντίνα κόντρα στη Μόντσα

Sportal newsroom 23:42 - 13.05.2024 / Ανανεώθηκε: 09:43 - 29.05.2024

Η Φιορεντίνα επικράτησε με 2-1 της Μόντσα και έκανε σημαντικό βήμα για την έξοδό της στην Ευρώπη.

Η Φιορεντίνα πήρε μια σημαντική νίκη για την έξοδό της στην Ευρώπη, επικρατώντας με 2-1 της Μόντσα στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Serie A.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα από τη Φλωρεντία πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά οι φιλοξενούμενοι τη «σόκαραν» στο 9ο μόλις λεπτό. Ο Μότα έκανε μια σέντρα και ο Ντζόριτς με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-0 για τη Μόντσα. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό του Conference League όμως βρήκε απάντηση.

Ελικόπτερα, drones, το ισλαμικό κράτος και συντεταγμένα στο γήπεδο οπαδοί του Ολυμπιακού και της Φιορεντίνα – Η πρώτη σύσκεψη για τον τελικό του Europa Conference League
CONFERENCE LEAGUE

20:52 - 13.05.2024

Ολοκληρώθηκε η σύσκεψη για τον τελικό του Europa Conference League Ολυμπιακός – Φιορεντίνα. Η αστυνομία έδωσε εγγυήσεις για την ομαλή διεξαγωγή του.

Στο 32' ο Νίκο Γκονζάλες με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μπαράκ έκανε το 1-1. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή αλλά τελικά το ημίχρονο έληξε ισόπαλο.

Στο δεύτερο μέρος οι «βιόλα» ανέβασαν στροφές, αλλά σε δύο περιπτώσεις ο Μαντραγκόρα δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 78' τελικά η Φιορεντίνα βρήκε το γκολ με τον Μέλο, ο οποίος έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Φλωρεντίας.

Νωρίτερα η Ουντινέζε επικράτησε με 2-0 της Λέτσε και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή της. Λούκα και Σάμαρτζιτς σκόραραν τα δύο τέρματα για την ομάδα από το Ούντινε.