Η Γιουβέντους είναι εδώ: Νίκη επί της Ουντινέζε και δεύτερη θέση (1-0)

Παίκτες Γιουβέντους / © PrntScrn

Τζιοβάνι Ζάκαρη 21:27 - 07.01.2023

H Γιουβέντους κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Ουντινέζε με 1-0 και με αυτόν τον τρόπο σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση, μία εβδομάδα πριν το μεγάλο ντέρμπι με την Νάπολι.

Η Γιουβέντους έκανε το καθήκον της και επικράτησε της Ουντινέζε με 1-0, παίρνοντας το τρίποντο που την έφερε στην δεύτερη θέση της Serie A, μία εβδομάδα πριν το μεγάλο ντέρμπι με τη Νάπολι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, όμως καμία δεν κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ. Αυτό ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, χάρη στον «σωτήρα» Ντανίλο. Ο Φεντερίκο Κιέζα πάσαρε στον συμπαίκτη του, ο οποίος μπροστά σε κενή εστία έκανε το 1-0, στο 86ο λεπτό. Λίγη ώρα νωρίτερα οι «μπιανκονέρι» διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή για πέναλτι στον Παρέδες, όμως ο Μαρκέτι έδωσε συνέχεια στο ματς.