Η Νιούκαστλ σε τελικό μετά από 24 χρόνια (2-1)

Παίκτες Νιούκαστλ / Stu Forster/Getty Images

Sportal newsroom 22:55 - 31.01.2023 / Ανανεώθηκε: 18:18 - 01.02.2023

Η Νιούκαστλ επικράτησε για δεύτερη φορά κόντρα της Σαουθάμπτον και με αυτόν τον τρόπο έφτασε στον πρώτο της τελικό μετά από 24 χρόνια.

Την παρουσία της στον τελικό του Carabao Cup εξασφάλισε η Νιούκαστλ, επικρατώντας με 2-1 της Σαουθάμπτον στη ρεβάνς της ημιτελικής φάσης. Με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισε την παρουσία της στο μεγάλο φινάλε του Γουέμπλεϊ, εκεί όπου περιμένει να μάθει ποιον, εκ των Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νότιγχαμ Φόρεστ, θα αντιμετωπίσει.

Η γηπεδούχος «καθάρισε» από νωρίς το ματς, αφού με δύο προσωπικά του γκολ ο Λόνγκσταφ - στο 5' και το 21' - χάρισε στην ομάδα του το προβάδισμα πριν το ημίχρονο. Το μόνο που έκανε η φιλοξενούμενη ήταν να πέσει με... ψηλά το κεφάλι, μειώνοντας στο 29ο λεπτό σε 2-1, με τον Τσέ Άνταμς.

Κάπως έτσι, αυτός θα είναι ο πρώτος τελικός των «καρακαξών» μετά από 24 χρόνια και μάλιστα, αν τελικά περάσει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, τότε η ιστορία θα επαναληφθεί.